Sari la conținut

Yamaha R1 Vs Porsche 911 (non Turbo)


Dragon Warrior
 Share

Postări Recomandate

"So the bikers [....] may shut the fuck up" :bow:

 

Iar la faza cu "I am not going to ride the bike becouse I am heterosexual.." - m-am tavalit pe jos de ras : :bow:

 

Faptul ca Jeremy Clarkson e un tip cu simtul umorului i-a ridicat ratingul in halul asta.

Editat de Dragon Warrior
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

klakson asta are el un dinte impotriva motociclistilor nu stiu exact de ce (o fi o trauma din copilarie, o fi din cauza ca l-o fi tradat vreo iubita/sotie cu un motociclist nu stiu) dar cert e ca nu este obiectiv niciodata vis-a-vis de motociclete/motociclisti.

 

faza e ca pe fifth gear am vazut un alt comparativ intre Lamborghini (Galardo sau Murcielago, oricum nu conteaza ca ambele sunt mai puternice decat orice porske 911 non turbo) si un Ducati 999 (care nu este cu foarte mult peste R1 2001, daca este).

 

in ciuda diferentei mari dintre Porsche si Lambo 999 a fost cu o unghie mai rapid.

 

si daca ma uit atent la filmul lui Clarkson ... nu prea mi se pare ca pilotul motocicletei a tras foarte tare (la un viraj a franat in doua etape)

iaca si linku

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Testu nu mi se pare chiar relevant...insa cu putina atentie si pricepere :bow: se poate vedea ca pe ultimele viraje motociclistul nu are chiar niste trase prea bune si se apleaca chiar pe jumatate fata de virajele precedente! Avand in vedere diferentza infima de la sfarsit ma gandesc ca era loc de mai bine... :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Testu nu mi se pare chiar relevant...insa cu putina atentie si pricepere :bow: se poate vedea ca pe ultimele viraje motociclistul nu are chiar niste trase prea bune si se apleaca chiar pe jumatate fata de virajele precedente! Avand in vedere diferentza infima de la sfarsit ma gandesc ca era loc de mai bine... :bow:

 

exact... io zic ca era loc de mult mai bine... se vede foarte bine cat de devreme franeaza si cat de putin accelereaza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul este suficient de experimentat sa traga la maxim de R1. Faptul ca nu a tras de gaz cum vroiati voi se datoreaza probabil gradului de inclinare la iesirea din curba, distanta pana la urmatoarea curba, etc.

 

Spre deosebire de Ducatti care a ridicat roata din fata de m-am plictisit, R1 a stat pe doua roti tot timpul. Asta denota ca omul ala a tras de gaz fix cat a fost nevoie.

 

De pe margine se vede intotdeauna altfel. Eu cred ca un fost campion al Marii Britanii chiar stie sa se aplece in curbe si sa traga de gaz.

 

Si inca ceva, in testul cu R1 vs Porche ambele vehicule au fost simultan pe pista. Eu zic ca motociclistul s-a temut sa nu ajunga sub rotile masinii, d-aia nu s-a luptat pe viraje.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Niall McKenzie e editor pt. revista TWO - Two Wheels Only si colaboreaza si cu alte reviste de gen. Deci e tot un ziarist pana la urma ... si nu stim ce interese-colaborari sunt in spatele reportajului.

 

Indiferent de rezultatul "cursei", cu ce ne ajuta ea? Stim ca, daca vreodata vom fi campioni SBK si ne vom intrece cu un alt campion la nu's ce raliu pe circuitul de la Hampshire ... avem sanse sa pierdem.

 

Dar noi nu prea suntem campioni la SBK, ne dam cu motorul pe sosea, nu prea stim sa controlam un R1 cum trebuie, pe sosea mai e un camion, mai o dam de-o coloana la semafor si nici n-avem sanse sa dam de Titi Aur intr-un 911 dispus la o cursa pe Cheia ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motorul este "facut " numai pe portiunile de pista unde exista curbe.E clar ca din cauza stabilitatii motociclistul trebuie sa decelereze mai mult.La naiba ,nu poti sa compari stabilitatea pe doua roti cu cea pe patru.De acord cu survolaj.

 

Parerea mea este ca motociclistul a mers pe "no risk".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teoretic la CP/KG nu aveau cum sa castige conservele care au fost avantajate de numarul mare de curbe cu raza mica - facatura.

 

In real life (prin oras sau afara) poate sa fi fost si Sumacher cu conservele alea dopate ca tot isi lua fum in nas.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...