Sari la conținut

In jurul lumii https://worldride2016.wordpress.com/


florynk2000
 Share

Postări Recomandate

Stiu ca sunt pareri pro si contra dar e normal, toti gandim si vedem diferit lucrurile. Cert e ca si daca o sa fie nevoie sa fac 2 credite de nevoi personale in aceeasi zi la 2 banci diferite tot o sa plec. imi doresc foarte mult sa ma pierd in lume si istorie. am citit prea multe carti ca sa stau doar cu imaginile postate de altii, e cazul sa le vad si eu. Plus ca o singura viata am, si sa astept sa se intample ceva...mai bine fac eu ceva.

Legat de partea cu maceta si ceasul de la mana...cam la fel e si in ferentari asa ca ....decat relieful difera....si daca o sa dau coltul se putea intampla si in Bucuresti pe trecere deci...din punctul meu de vedere toate panzele sus. ;)

pai cum zici ca stai sa cu imaginile postate de altii.......DOAR ZICI CA AI FACUT 360.000 km ........ in jurul blocului????

 

sa faci 360.000 km insemna ca ai vazut MULTE !!!!!

zi mi si mie te rog ce model de anvelope ai folosit sa mergi 25.ooo km cu un set, ca la mine 12000 spatele era sarme

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai cum zici ca stai sa cu imaginile postate de altii.......DOAR ZICI CA AI FACUT 360.000 km ........ in jurul blocului????

 

sa faci 360.000 km insemna ca ai vazut MULTE !!!!!

zi mi si mie te rog ce model de anvelope ai folosit sa mergi 25.ooo km cu un set, ca la mine 12000 spatele era sarme

Cristi, tu tragi mai tare de manson!

350 mii de Km inseamna 15 mii in fiecare an timp de aprox. 23 de ani! Tare as vrea ca si eu sa-mi doresc o calatorie in jurul lumii, dar o las pentru alta viata.

In ceea ce priveste sponsorizarile, acestea se fac daca reprezinti ceva sau pe cineva, daca "lupti" pt. o cauza, etc...Niciodata un sponsor nu te va trimite in concediu doar pt. propria ta satisfactie, asa ca Florine te sfatuiesc sa cauti o fundatie, ceva si sa-i convingi ca drumul tau va reprezenta cel putin un pas pentru salvarea pamantului de la diverse chestii, vezi tu cu ei!

 

Iti cer scuze pt. cele de mai sus dar sincer nu m-am pot abtine si nu vrea sa fiu rautacios!

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cristi, tu tragi mai tare de manson!

350 mii de Km inseamna 15 mii in fiecare an timp de aprox. 23 de ani! Tare as vrea ca si eu sa-mi doresc o calatorie in jurul lumii, dar o las pentru alta viata.

In ceea ce priveste sponsorizarile, acestea se fac daca reprezinti ceva sau pe cineva, daca "lupti" pt. o cauza, etc...Niciodata un sponsor nu te va trimite in concediu doar pt. propria ta satisfactie, asa ca Florine te sfatuiesc sa cauti o fundatie, ceva si sa-i convingi ca drumul tau va reprezenta cel putin un pas pentru salvarea pamantului de la diverse chestii, vezi tu cu ei!

 

Iti cer scuze pt. cele de mai sus dar sincer nu m-am pot abtine si nu vrea sa fiu rautacios!

Bafta!

da man la mine se tocesc mai repede....

dar asa ca lamurire sa am si eu habar intreb omul

350000-360000 km

el a scris anul trecut ca merge de 8 OPT ANI

45000 pe an e ceva ....

la 350000 km RULATI cu o motocicleta

ai cheltuieli de 35000-40000 euro

revizii+gaz+anvelope 1 set/25000km...

deja a cheltuit banii de "JURUL LUMII

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In lista voastra de tari vad China. Acolo nu prea aveti cum intra cu motocicleta ...

Pentru China trebuie sa platesti la intrare contravaloarea motocicletei si iti recuperezi banii la iesire din tara ;)

da man la mine se tocesc mai repede....

dar asa ca lamurire sa am si eu habar intreb omul

350000-360000 km

el a scris anul trecut ca merge de 8 OPT ANI

45000 pe an e ceva ....

la 350000 km RULATI cu o motocicleta

ai cheltuieli de 35000-40000 euro

revizii+gaz+anvelope 1 set/25000km...

deja a cheltuit banii de "JURUL LUMII

Cristi, tu tragi mai tare de manson!

350 mii de Km inseamna 15 mii in fiecare an timp de aprox. 23 de ani! Tare as vrea ca si eu sa-mi doresc o calatorie in jurul lumii, dar o las pentru alta viata.

In ceea ce priveste sponsorizarile, acestea se fac daca reprezinti ceva sau pe cineva, daca "lupti" pt. o cauza, etc...Niciodata un sponsor nu te va trimite in concediu doar pt. propria ta satisfactie, asa ca Florine te sfatuiesc sa cauti o fundatie, ceva si sa-i convingi ca drumul tau va reprezenta cel putin un pas pentru salvarea pamantului de la diverse chestii, vezi tu cu ei!

 

Iti cer scuze pt. cele de mai sus dar sincer nu m-am pot abtine si nu vrea sa fiu rautacios!

Bafta!

Ca sa explic cum e cu km, 50 km/zi naveta la munca, 26 km/zi drumul la sala pentru antrenamente, la care mai adaug iesirile cu baietii din club, in weeek-end macar 250km (daca ma duc pana acasa si inapoi) ca sa nu zic 5-600 km/week-end cand facem excursii de 2 zile, iar in concediu (2 saptamani legate) cam 5-8000km. pe an ajung la 30-35000km. acum calculati voi cati km am facut pana acum. de cand am permisul ( 9 ani nu 8) nu am masina, merg doar cu motorul cam 10-11 luni pe an in functie de cum e treaba cu zapada. cine poate confirma cele spuse? pai Patrik de la Ambulanta moto pe care il am ca mecanic si grupul de prieteni/cunostinte. iar ca si cauciucuri folosesc pilot road 2ct . acum na, fiecare stie cum e cu calculele lui.

Intradevar in 9 ani am cam ars banii de excursie, dar....daca stiam acum 9 ani ca urmeaza sa fac treaba asta....poate jumate puneam deoparte sa ii am acum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce curioasa este aritmetica asta, ca o coincidenta si eu fac zilnic naveta 45 km/zi, fac excursii in wk de 1-2 zile, merg in CO 1-2 saptamini, dar nu reusesc sa depasesc 15.000 km cu moto si 5.000 km cu masina personala, ciudat zic eu. A, am uitat sa spun, m-am reapucat de moto din 2008, sint doar 7 ani dar nu am depasit 150.000 km cu toate agregatele la un loc, ar trebui sa refaci socoteala, mai taie din ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai cum zici ca stai sa cu imaginile postate de altii.......DOAR ZICI CA AI FACUT 360.000 km ........ in jurul blocului????

 

sa faci 360.000 km insemna ca ai vazut MULTE !!!!!

zi mi si mie te rog ce model de anvelope ai folosit sa mergi 25.ooo km cu un set, ca la mine 12000 spatele era sarme

25 mii nu am facut dar 22 mii DA si apoi am vandut motocicleta... asta intr`un sezon cand timpul era timp si banu` era ban pt mine normal si sunt sigur ca si urmatorul proprietar a mai tras ceva de cauciucurile alea, iti recomand Michelin Pilot Road 2, eu le-am rulat numai in oras si afara conditii touring(maxim 140Km/h) si numai pe asfalt, acum banuiesc ca depinde foarte mult si de alti factori durabilitatea unei anvelope.

Cat despre calatorie @Florin iti urez succes in indeplinirea visului te stiu un om ambitios si apreciez asta dar ai postat pe forum asa ca o sa trebuiasca sa accepti si raspunsurile pozitive cat si negative cat despre sponsori o sa fie cam greu dar nu imposibil si 50 mii euro sunt bani nu gluma si vorba unui prieten .....saracii oameni alti nu resusesc sa stranga 20 de mii a isi opera copiii bolnavi sau alte probleme de genul dar poate cine stie toate sansele sunt spre reusita si o sa iti urmarim cu interes blogul, bafta si toate cele bune.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit despre excursia in Europa din vara 2014, frumos traseu, poze si obiective, mai bine faceti astfel de concedii in fiecare an, decit turul lumii, succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce curioasa este aritmetica asta, ca o coincidenta si eu fac zilnic naveta 45 km/zi, fac excursii in wk de 1-2 zile, merg in CO 1-2 saptamini, dar nu reusesc sa depasesc 15.000 km cu moto si 5.000 km cu masina personala, ciudat zic eu. A, am uitat sa spun, m-am reapucat de moto din 2008, sint doar 7 ani dar nu am depasit 150.000 km cu toate agregatele la un loc, ar trebui sa refaci socoteala, mai taie din ei.

Ei bine coincidenta sau nu, in 3 ani si 6 luni am facut 90.000km pe Hayabusa si 9.600 pe Bmw rt.Aduna si imparte tu. Daca pe an scot 30-35.000 km, la fel aduna tu. Si ca sa fie traba treaba am poza cu bordul Rt-ului din Februarie cand l-am scos de la iernat, si periodic o sa iti comunic km ca sa te conving. din 16 Feb si pana acum am bagat 1800km. Cam slabut dar ii recuperez in scurta perioada care o sa urmeze iar in decembrie daca nu o sa uit (dar pariez ca o sa imi aduci aminte) o sa iti zic cati km am facut in 2015. ;) cine ma cunoaste stie ca nu imi sta in fire sa umflu sau sa vorbesc fara ”acoperire” in realitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine o are mai MARE, dar mai Groasa ?

 

Cam asa arata ceea ce vorbiti voi, chiar e relevant ?

 

Ianachin- chiar pare asa de greu de realizat km aia ? da-i naibii de km , ar trebui sa-l incurajati pe om nu sa-l trageti de perciuni ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zi mi si mie te rog ce model de anvelope ai folosit sa mergi 25.ooo km cu un set, ca la mine 12000 spatele era sarme

 

Michelin Pilot Road 1 2ct - sarmele la 38,000 km, Michelin Pilot road 2 2ct - am 25,000 pana acum si pare ca sunt pe la jumatate. Dar nici eu si din cate stiu, nici Florin nu merge cu 300 la ora ca altii, sa le omoare repede.

 

Bafta Florine, asfalt uscat si fara idioti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mali , Angola , Etiopia , Yemen : :nono:

Cine o are mai MARE, dar mai Groasa ?

 

Cam asa arata ceea ce vorbiti voi, chiar e relevant ?

 

Ianachin- chiar pare asa de greu de realizat km aia ? da-i naibii de km , ar trebui sa-l incurajati pe om nu sa-l trageti de perciuni ....

cand cineva spune ca a mers pe 2 roti 350.000 in 8 ani eu consider ca este un om de la care poti primi niste sfaturi bune si de valoare

de ex poate sa ti spuna de busa aia la 90000 km pe care i a facut pe ea ce probleme a avut.....ce i a schimbat in astia 90000 km

eu toate busele de pe aici la vanzare .....le vad la 30000-50000 km si zic ca sunt trase....

sa mergi cu busa la 140 km este chiar FRUSTRANT....mergem cu un dakar 650 cu 140 km/h...adica mai bine iei un maxiscuter

adica e cam chin si pentru om si pentru motor sa ai 1300 cc si sa i plimbi zilnic prin oras

chiar imi doream o busa pentru ca o buna perioada de timp a fost singura moto de fabrica stoc cu peste 300 km/h si ma gandeam ca este o supre mobra insa acum vad ca e buna si de iesit la METRO

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multi motociclisti il cunosc pe Florin. E un om de nota 10 si nu vorbeste doar ca sa se afle in treaba ca majoritatea oamenilor de pe forumul asta.

Daca si-a pus in cap traseul asta eu sunt sigur ca o sa-l faca si ii doresc tot binele si bafta necesara!

Omul mananca, doarme si viseaza motociclismul si libertatea si este un exemplu de camaraderie.

 

cand cineva spune ca a mers pe 2 roti 350.000 in 8 ani eu consider ca este un om de la care poti primi niste sfaturi bune si de valoare
de ex poate sa ti spuna de busa aia la 90000 km pe care i a facut pe ea ce probleme a avut.....ce i a schimbat in astia 90000 km
eu toate busele de pe aici la vanzare .....le vad la 30000-50000 km si zic ca sunt trase....
sa mergi cu busa la 140 km este chiar FRUSTRANT....mergem cu un dakar 650 cu 140 km/h...adica mai bine iei un maxiscuter
adica e cam chin si pentru om si pentru motor sa ai 1300 cc si sa i plimbi zilnic prin oras
chiar imi doream o busa pentru ca o buna perioada de timp a fost singura moto de fabrica stoc cu peste 300 km/h si ma gandeam ca este o supre mobra insa acum vad ca e buna si de iesit la METRO

 

@Ianachim, stiu ca iti place sa fii sarcastic uneori si esti mai sceptic in privinta altora, dar in cazul lui Florin chiar nu e cazul.

Ma mir ca nu va cunoasteti, avand in vedere ca amandoi sunteti motociclisti de cursa lunga.

Eu zic sa va intalniti si sa discutati...aveti in comun mai multe decat credeti. Garantez!

 

Nu stii niciodata cine e cu adevarat persoana care scrie pe forumul asta, iar cand il intalnesti poti avea surprize placute...sau neplacute :P

 

Numai bine si sarbatori fericite!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multi motociclisti il cunosc pe Florin. E un om de nota 10 si nu vorbeste doar ca sa se afle in treaba ca majoritatea oamenilor de pe forumul asta.

Daca si-a pus in cap traseul asta eu sunt sigur ca o sa-l faca si ii doresc tot binele si bafta necesara!

Omul mananca, doarme si viseaza motociclismul si libertatea si este un exemplu de camaraderie.

 

 

@Ianachim, stiu ca iti place sa fii sarcastic uneori si esti mai sceptic in privinta altora, dar in cazul lui Florin chiar nu e cazul.

Ma mir ca nu va cunoasteti, avand in vedere ca amandoi sunteti motociclisti de cursa lunga.

Eu zic sa va intalniti si sa discutati...aveti in comun mai multe decat credeti. Garantez!

 

Nu stii niciodata cine e cu adevarat persoana care scrie pe forumul asta, iar cand il intalnesti poti avea surprize placute...sau neplacute :P

 

Numai bine si sarbatori fericite!

exact asta spuneam si eu ai ce povesti cu un motociclist care a mers 350000 km

si eu am facut naveta la job 50 km pe zi 8 ani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa urmares cu mare interes toata povestea excursiei. Mult succes pentru indeplinirea visului!

Editat de Sei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...