Sari la conținut

Parcul Natural Apuseni


Marc87
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Vreau sa fac urmatorul traseu:

 

http://distanta.ro/47.666667,23.583352/46.638338,22.817702/46.531343,22.832265/46.524876,22.484724/45.772752,22.911480/46.548467,23.783124

 

 

Stie cineva cum e starea drumului prin Parcul Natural din Apuseni?

Eventual imi recomandati o ruta?

 

Merci fain!

 

Mentionez ca o sa fie un traseu pe 2-3 zile cu pasager cu destinatia inapoi in Baia Mare.

Motor honda VFR

Editat de Marc87
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost in 2013 pe ruta Albac-Huedin. Superb drum, in mare parte macadam dar foarte bun. Sincer nu-mi amintesc pe care dintre rute am fost: pe cea indicata de tine sau cea aflata mai la est...

In rest, totul OK, asfalt, cu mentiunea ca de la Stei la Brad se lucreaza in prezent si sunt portiuni rele, intrerupte de zone cu pietris.

Sa iei in calcul si semafoarele pe ruta Brad -Deva si la trecerea peste raul Mures. Celelalte tronsoane sunt bune, poti sa-i dai tambal!

Bafta maxima si asfalt uscat!

Editat de Kapo di cAprilia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deva - Brad - Stei e groaznic (cica drum european), gropi, semafoare, pietris pe serpentine, tot ce poate fi mai urat.

 

Stei-Arieseni e acceptabil dpdv al asfaltului iar peisajele sunt faine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Margau-Rachitele, e destul de rau drumul, iar in Rachitele este o portiune neasfaltata cu niste gropi foarte mari.

 

Din pacate n-am ruta alternativa, sper sa ma descurc cu VFR-ul pe acolo.

 

Deva - Brad - Stei e groaznic (cica drum european), gropi, semafoare, pietris pe serpentine, tot ce poate fi mai urat.

 

Stei-Arieseni e acceptabil dpdv al asfaltului iar peisajele sunt faine.

 

Poate se mai repara pana pe la sfarsitul lui mai.

 

Merci de info colegii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa te dezamagesc, dar la drumul ala (Deva-Stei) se lucreaza de ani si ani de zile. Nu e vorba de gropi ici-colo, ci de kilometri intregi care trebuiesc refacuti de la zero. E de departe cel mai prost drum pe care am mers vreodata.

 

Sfatul meu e sa cauti o alternativa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acu, ca am avut mai mult timp de analizat, mi-am dat seama ca am facut si drumul asta.

intr-adevar sunt portiuni f dificile, chiar si pt Domi, dar, cu rabdare si multa atentie, le poti trece cu VFR

mai da si tu un semn, ca cine stie,,,poate te insotesc, ca sunt mare fan al Apusenilor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam greu...trebuie sa renunt la ceva cred.

 

Vreau sa vad Pestera Ursilor, castelul de la Hunedoara si salina de la Turda, trebuie sa vad ce compromis o sa fac :)


» Post actualizat in 02 May 2015 10:00

acu, ca am avut mai mult timp de analizat, mi-am dat seama ca am facut si drumul asta.

intr-adevar sunt portiuni f dificile, chiar si pt Domi, dar, cu rabdare si multa atentie, le poti trece cu VFR

mai da si tu un semn, ca cine stie,,,poate te insotesc, ca sunt mare fan al Apusenilor

 

Da, dominatorul nu face nazuri la drum rau, eu as prefera ceva drum cat de cat decent, sa nu fac 100 de km in 3 ore :)

 

Plecarea o sa o fac cel mai probabil in ultimul week din mai, daca vrei esti binevenit :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergi la Pestera Scarisoara, apoi Albac-Cimpeni-Rosia Montana-Abrud iar de aici poti iesi la Brad, drumurile sint mai bune si peisajele nu se compara cu Stei-Deva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergi la Pestera Scarisoara, apoi Albac-Cimpeni-Rosia Montana-Abrud iar de aici poti iesi la Brad, drumurile sint mai bune si peisajele nu se compara cu Stei-Deva.

 

Am notat!

Am sa corectez traseul, merci!

» Post actualizat in 04 May 2015 07:35

Am updatat putin harta:

 

http://distanta.ro/baia-mare/46.489059,22.814554/rosia-montana/46.127670,22.791558/hunedoara/turda/baia-mare

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa e mai bine.

Totusi, iti recomand sa eviti tronsonul Brad -Deva si sa mergi pana in Tebea, apoi o iei pe DJ 706 pe la Visca, Vorta si iesi la Ilia pe DN7, apoi pana la Deva mai faci cam 15 min.

Bucata aia de DJ 706 e superba. Proaspat reabilitat, asfalt bun, numai padure, dealuri si curbe. Am fost acum doua saptamani pe acolo. Abia am vazut 2 masini pe drum. Lumea inca nu stie de bucatica aia, dar e bestiala pt motociclit!

Bafta maxima si asfalt uscat!

 

P.S. Era sa uit: Pai nu ar fi pacat sa nu ajungi si la Tebea? Punctezi inca un obiectiv pe lista.

Editat de Kapo di cAprilia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deva - Brad - Stei e groaznic (cica drum european), gropi, semafoare, pietris pe serpentine, tot ce poate fi mai urat.

 

Stei-Arieseni e acceptabil dpdv al asfaltului iar peisajele sunt faine.

As dori sa stiu si eu sum este drumul intre Beius si Stei?

 

Multumesc si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As dori sa stiu si eu sum este drumul intre Beius si Stei?

 

Multumesc si asfalt uscat!

Din pacate nu exista calificativ, ma refer in sens negativ.

Imi place mult Padisul si am motor cu oarecare valente enduro, dar anul asta nu cred ca voi ajunge, pentru ca e realmente un calvar sa ajungi in Beius, din orice directie ai veni.

Pacat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deva - Brad - Stei = the road to hell, foarte prost, de evitat. Escadrile intregi de bombardiere nu ar fi izbutit asa ceva, Romania este o tara invinsa. Am fost si eu in tura pe acolo alaturi de Gnraloo, si ne-ar fi prins bine o recomandare pentru evitarea acestui "drum".

Stei - Arieseni - Scarisoara este bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar portiunea Beius-Stei ma intereseaza, de la Stei am vrut s-o iau catre Arieseni, dar cred ca mai bine renunt, daca spuneti ca e dezastru intre Beius si Stei.

Multumesc, drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Beius-Stei l-am parcurs sambata. Groaznic!

Pe langa drumul evident in regim de santier(nisip/pietris/gropi) semafoarale sunt criminale. Probabil o ora am facut in plus din cauza lor.

Pana nu se va termina tot drumul de la Deva la Oradea nu va recomand sa va aventurati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...