Sari la conținut

Vreau si eu o motocicleta! Astept sfaturi!


Postări Recomandate

Buna dimineata! Vreau sa mi cumpar o motocicleta dar nu am cu cine sa ma sfatuiesc! Ce imi recomandati? 125 mi se pare mic! Momentan conduc un scuter de 125 dar...doresc sa mi indeplinesc visul. Problema este ca am 163 inaltime si nu gasesc usor ceva comfortabil, sa pot ajunge cu picioarele pe pamant! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Daca vorbim de recomandari in clasa 125 poti sa te uiti la CBR125, Grom, Aprilia RS.

Un pas mai sus ai clasa 300cc. Ninja 300, CBR300R.

Si un pic si mai sus ER6N - 650cc (o moto docila, buna de invatat).

 

Am tinut cont si de inaltimea ta. Marea majoritate au saua la 785cm. Cel mai bine e sa te urci pe ele sa vezi care "iti vine bine".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut Honda Hornet ca prima motocicleta, avand o inaltime destul de mica, 1,70. Cand esti in pozitie de driving este super ok, cand cobori de pe ea devine cosmar. Ganditi-va ca mai trebuie sa faca si manevre pe loc, dat in fata, in spate, garare etc. La 1,63 nu te vad prea bine mutand de ici, colo un animalut de 180 Kg. Ca sa nu mai spun ca daca te dai la ea iti va raspunde pe masura, la cei 100 CP. Asa ca mare grija.


» Post actualizat in 19 May 2015 06:16

Si ar mai fi de precizat si utilitatea mobrei. O vei folosi preponderent in oras? Mixt? Cat crezi ca vei iesi cu ea? Dupa ce am constatat ca am iesit cu Hornetul din Bucuresti de 2 ori in 4 ani am renuntat la ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Nu ai dat detalii despre buget, ce doresti sa faci cu motocicleta, cam ce clasa ti-ar place ... etc. Ar trebui sa ghicim daca vrei cruiser, enduro, touring, etc ?

La inaltime cred ca ti-e bun CB500, GS500 ... dar depinde ce-ti doresti tu.

Nu ai spus nici cati ani ai si ce categorie de permis detii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

name="Andrusca Zu" post="3979980" timestamp="1432013866"]Buna dimineata! Vreau sa mi cumpar o motocicleta dar nu am cu cine sa ma sfatuiesc! Ce imi recomandati? 125 mi se pare mic! Momentan conduc un scuter de 125 dar...doresc sa mi indeplinesc visul. Problema este ca am 163 inaltime si nu gasesc usor ceva comfortabil, sa pot ajunge cu picioarele pe pamant! :)

Dragalasho, da si tu maimulte detalii despre ce iti doresti. Ce vrei sa faci cu mobra? Doar naveta la serviciu? Presupun ca asta e... Altfel aveai si tu o gasca, niscaiva binevoitori care sa te indrume, nu sareai direct intre rechini.

Una peste alta, ca sa-ti fie bine la popou si la portofel, iti recomand o viroaga de 250. Arunca un ochi acilisea:

http://www.bestbeginnermotorcycles.com/yamaha-virago-250-review

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc tare mult! Ideea e ca vreau sa imi iau un moto comfortabil si fasnet...pt drumuri prin buc...gen 30 km pe zi...plus plimarile alaturi de voi. Sau ca tot vine vara...sa plecam la mare in gasca! Am 163 si nu vreau un motor sport sau chopper. Mi-ar placea un Hornet sau aprilia. Vreau sa dau pe ea max 2000 euro. Scuze ca nu am dat mai multe detaliii dar...abia astept sa imi gasesc ceva! ;) Am uitat! Zuza sunt! Am categoria b si A de 10 ani! :P

Editat de Andrusca Zu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc tare mult! Ideea e ca vreau sa imi iau un moto comfortabil si fasnet...pt drumuri prin buc...gen 30 km pe zi...plus plimarile alaturi de voi. Sau ca tot vine vara...sa plecam la mare in gasca! Am 163 si nu vreau un motor sport sau chopper. Mi-ar placea un Hornet sau aprilia. Vreau sa dau pe ea max 2000 euro. Scuze ca nu am dat mai multe detaliii dar...abia astept sa imi gasesc ceva! ;) Am uitat! Zuza sunt! Am categoria b si A de 10 ani! :P

Si dupa 10 ani de tinut permisul la naftalina, nu stii ce mobra sa-ti iei?

Prin urmare, mai ai un pic pana la 30 si vrei sfaturi de la bikeri cu muschi dar bine intentionati...

Eu zic ca o viespe ar fi OK pt tine. Aprilia e ... altceva. Poate o Mana sau Shiver... mai noi, dar nu te incadrezi cu banii.

Imi amintesc ca anul trecut am vazut in Vama o bebelusa de 150 cm pe o Hornet de 900. Abia a scos-o de unde o parcase (cu ajutorul iubitei sale, cred ca erau impreuna si eu ma uitam la ele ca la un show lesbi), dar dupa ce s-a urcat in sa, sa vezi tambal! Deci se poate.

Asa ca, draga ZuZi, pentru mai multe sfaturi pertinente, propun sa ne dai nr. de telefon sa stabilim o intalnire. Ce zici?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru sfaturi, acum ma apuc de vizionari. Sunt nerabdatoare! Am si eu un parinte nu tocmai cuminte, tot motociclist si nu vrea sa mi lase microbul (ma tine cu piagio de 125 :)))) ) Ii e frica ca ii seman! Stie ce are la usa! Asa ca nu vreau sa I mai cer sfaturi si ma pun direct pe treaba! Vreau sa I fac o surpriza! Am si eu ceva cunostinte cu motoare, dar ei ma sfatuiesc tot ceva de 125...si nu vreau! dar revin pe forum si va arat ce am ales! Va pupa o Zuza!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia ce vrei tu si ii pui un lowering kit. te va ajuta foarte mult. Daca vrei sa vezi cum vine - am in garaj motoreta unei prietene, echipat cu asa ceva.

A 2-a problema de care te vei impiedica - dimensiunea mainii vs c0menzi - in special cea de ambreiaj. Si aici se pot face modificari la majoritatea modelelor, motocicleta mentionata avand asemenea modificare pe ambreiaj. Daca vrei sa vezi despre ce e vorba da-mi un pm

Editat de ZIDU'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...