Sari la conținut

Hurr-hurr la relanti, dar daca apas ambreiajul e ok.


Postări Recomandate

Buna seara dragi colegi.

 

Am intrat si eu in randul motociclistilor, iar motocicleta mea abia cumparata ( second hand ) are un zumzait metalic atunci cand o tin la relanti, care se accentueaza in viteza a 2-a ( tot la relanti ). Accelerand, schimband vitezele, franand, etc, nu scoate vreun zgomot ciudat. Cand apas ambreiajul, sunetul dispare... Nu o pot duce la mecanic pt ca nu am numere scoase la ea inca, si am cosmaruri noaptea gandindu-ma ce ar putea sa aiba! O parere precara formata din detaliile date m-ar ajuta sa dorm mai bine! Poate fi lantul? Pare ( dar vorbesc in totala necunostinta de cauza ) cam lasat. Va multumesc!

Editat de Limelight
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar in mers, doar la relanti, doar cand nu apas ambreiajul. Este o Yamaha ybr 250 din 2008. Scoasa in neutru nu se aude nimic ciudat!

Editat de Limelight
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer la asta ma gandeam si eu...dar e curios ca aia se aude si cand e pe liber..iar daca tragi ambreiajul zgomotul dispare....am intrebat de marca deoarece stiu ca problema asta e specifica hondelor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer la asta ma gandeam si eu...dar e curios ca aia se aude si cand e pe liber..iar daca tragi ambreiajul zgomotul dispare....am intrebat de marca deoarece stiu ca problema asta e specifica hondelor

Ca yamaha tuseste.

Da ai dreptate oala se aude si la neutru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai normal ca se aude si pe liber!

Si "tace" cand strangi ambreiajul pentru ca o pui in tensiune datorita comenzi de debraere care ori trage,ori impinge placa de presiune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa schimbi rulmentul, dar de multe ori nu rezolva huruitul sau apare inapoi dupa un timp. Si daca schimbi oala tot o sa apara dupa ceva timp iar. Cauta si vezi daca modelul tau e in categoria "asa fac toate". Daca e , las-o asa cum e. Daca nu, poti sa incerci prima data rulmentul, oala e scumpa rau noua OEM, sh e loterie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg ca sunteti oarecum familiarizati cu ce descriu eu aici... Pai, daca nu cauzeaza vreo problema pe termen lung, aia e. Are cum sa fie ceva de la cutia de viteze?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu te contrazic...si nici o experienta asa de mare nu am....dar din 2 honde cate am avut..amandoua au avut aceasta problema....

 

 

Subscriu...si honda mea din dotare are aceeasi "boala"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa ma scuze initiatorul topicului, dar vad tot mai multe probleme ale incepatorilor cu mobre abia cumparate.

 

Fratilor, voi la ce va uitati cand cumparati motocicletele astea? inteleg ca nu aveti experienta necesara de a gasi cauza problemelor dar sunt niste zgomote anormale, imposibil sa nu iti dai seama ca nu asa trebuie sa sune un motor. Nu trebuie sa fii mecanic pentru asta. Nu mai zic ca sunt ateliere care te pot ajuta cu evaluarea tehnica inainte de achizitie.

 

Cascati bine ochii si ascultati motoreta, mai bine astepti sa gasesti una buna sau mai strangi un banut.

 

Cu prima mobra trebuie sa te concentrezi asupra conducerii ei si nu sa iti fie distrasa atentia de problemele tehnice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banuiam ca o sa spuna cineva asta. Am mers cu cineva sa verifice motocicleta inainte de a o cumpara. Omul a spus ca e ok si ca nu i-a gasit nicio problema, ce pot eu ca necunoscator sa fac mai mult? Ca doar nu mergeam cu vanzatoru' sa dezasamblam motorul sa vedem daca are ceva... In afara de zgomotul asta stupid se prezinta foarte ok... Schimba vitezele bine, franeaza bine, merge totul la ea... N-am mers cu ea prin spatele blocului la relanti sa vad daca face zum-zum.

 

 

Acuma asta e, sunt pus in fata faptului implinit. Eram doar curios ce ar putea sa aiba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa cum a spus cineva mai sus...din privinta zgomotului asta poti sa mergi mult si bine....am un preiten ce si-a schimbat ambreaiajul ca batea oala...si...dupa 1000 de km a inceput din nou acel zgomot...acum are 12000 facuti cu el asa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Romania "merge si asa" si "asta e, ce sa facem..."

 

Sunt atatea probleme serioase care ar da zgomote ciudate: distributie, ambielaj...d-asta nu trebuie sa le ignori cand cumperi motoreta.

 

Tu scapi usor daca e oala ambreiajului.

 

Nu va mai bazati pe noroc, ci pe ce auziti, vedeti, simtiti.

 

Repar-o si bucura-te de ea, ai grija! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...