Sari la conținut

Problema Fan Curier


angel_wings
 Share

Postări Recomandate

Greu de citit. Pana la urma am inteles nitel.

"Venit curier pe graba , tu vrut sa verifici, el ba tu nu, verificat, gasit una bucata sapun vegetal ( e bio, deci e bun)".

Pai din moment ce ai verificat coletul si nu-ti convine, spui retur si buna ziua.

Mi s-a intamplat si mie sa dau retur, dar nu din cauza ca era altceva, ci nu erau conform descrierii ( niste brate de masina folosite, specifica noi)

N-am dat bani, a pus scotch pe colet si l-au trimis inapoi.

La tine de ce a fost atata balci ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 75
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cum poti sa te exprimi asa? N-ai nici o treaba cu limba romana...esti 0(zero, nul). Nu ti-e rusine?

Din cauza oamenilor ca tine a ajuns tara asta asa!

Mi-e mila de tine! La munca-la sapa-pe santier, lasa forumul ca ne faci de ras!

 

Ps: sa nu faci copii!

+1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Greu de citit. Pana la urma am inteles nitel.

"Venit curier pe graba , tu vrut sa verifici, el ba tu nu, verificat, gasit una bucata sapun vegetal ( e bio, deci e bun)".

Pai din moment ce ai verificat coletul si nu-ti convine, spui retur si buna ziua.

Mi s-a intamplat si mie sa dau retur, dar nu din cauza ca era altceva, ci nu erau conform descrierii ( niste brate de masina folosite, specifica noi)

N-am dat bani, a pus scotch pe colet si l-au trimis inapoi.

La tine de ce a fost atata balci ?

Pentru ca a plătit inaibte sa îl deschidă.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum poti sa te exprimi asa? N-ai nici o treaba cu limba romana...esti 0(zero, nul). Nu ti-e rusine?

Din cauza oamenilor ca tine a ajuns tara asta asa!

Mi-e mila de tine! La munca-la sapa-pe santier, lasa forumul ca ne faci de ras!

 

Ps: sa nu faci copii!

Sa integem ca atunci cand cineva este la necaz, chiar daca se exprima cu greutate intr-o anumita limba, trebuie sa il ingropam si mai tare, sa ii dam inca o lopata in cap.....asa judecati dvs?d-le motociclist?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai semnat preluarea coletului ......si daca ai mai si achitat ..... Eu zic ca nu prea ai sorti de izbanda . Macar sa tragi invataminte pentru viitor!

aia.i baiu ca eu nu am semnat nimica si nici nu mi.a cerut datele,era de pe alta planeta curierul ce mi.a adus coletul

» Post actualizat in 23 May 2015 18:12

Cum poti sa te exprimi asa? N-ai nici o treaba cu limba romana...esti 0(zero, nul). Nu ti-e rusine?

Din cauza oamenilor ca tine a ajuns tara asta asa!

Mi-e mila de tine! La munca-la sapa-pe santier, lasa forumul ca ne faci de ras!

 

Ps: sa nu faci copii!

 

sezi bland si vorbeste frumos ca nu ne.am tras deodata chilotii.nu.ti place cum scriu si ma exprim cauta pe net revista playboy si poate o sa te delectezi cu ce iti place tie,da nu ma insulta asa,vezi.ti de lungu nasului si dupa aia vorbim

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@angel_wings, profil name de fitze, dar limba romana este cu un picior in groapa, ti-ai cerut scuze pentru modul in care ai scris, asa ca nu comentez mai mult..

On topic: un vanzator cu cont olx nu va accepta livrare cu verificare daca este pus pe dat tepe, parerea mea este ca problema este in curtea firmei de curierat, eu zic sa verifici daca acel curier chiar este angajat de doua saptamani, ciudat sa fie aparat de managerul sau, colaborez cu aceasta firma de curierat de cativa ani buni....

Ca si concluzie, focusul tau trebuie directionat catre firma de curierat, acolo este ceva necurat la mijloc, nu este de acceptat nici faza aceea, ca s-a ambalat pachetul la sediul curierului din alt oras, nimeni nu vine cu un telefon in mana pt a fi ambalat la fata locului....

 

Nu conteaza ca traim in RO, tepari sunt peste tot, trebuie sa fim cu ochii in patru.

Bafta in recuperarea prejudiciului.

serios?chiar asa zici tu ca.i nume de fitza?cumva ti.am exprimat ce semnificatie are numele meu de ma acuzi de subtilitatea numelui?mersi..eu stiu da ce pot face?se apara unul pe celalalt.si aia din Cluj si aia din Bacau si aia din Bucuresti,mersi si eu sper

» Post actualizat in 23 May 2015 18:24

La posta a fost chestia, am sezisat tot ceea ce se putea sesiza. Inclusiv politia online care se ocupa de fraude pe internet.

Nici acum nu am nici produsul, nici banii, dupa 5 ani. Am fost la 3 declaratii, in 3 locuri diferite, da' nimeni n-a facut nimic. Sunt impacat cu gandul oricum. Necazul e ca la tine e vorba de o suma mult mai mare de bani.

asa.i ..sunt bani multi pt mine si mai bine crede.ma i.as fi dat la oamenii strazii de stiam ce mismas-uri se fac prin curierat,prin posta te inteleg,dar prin curier nu se face asa ceva.nu.i prima oara cand ,comand de la ei si totul a fost bine.mersi oricum.stai lini ca Dumnezeu nu doarme si roata se intoarce la fiecare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te-am acuzat de nimic, am observat doar o discrepanta intre numele de cont si textul postat, stai calm, am vrut sa iti fiu de ajutor...Este pacat ca asa o firma mare de curierat are angajati asemenea oameni... sper sa reusesti , si sa iti recuperezi banii.

Daca vrei, cu placere astept sa imi transmiti ce te-a inspirat in alegerea numelui de cont.

 

Cele bune.

Editat de iulian-isaia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Greu de citit. Pana la urma am inteles nitel.

"Venit curier pe graba , tu vrut sa verifici, el ba tu nu, verificat, gasit una bucata sapun vegetal ( e bio, deci e bun)".

Pai din moment ce ai verificat coletul si nu-ti convine, spui retur si buna ziua.

Mi s-a intamplat si mie sa dau retur, dar nu din cauza ca era altceva, ci nu erau conform descrierii ( niste brate de masina folosite, specifica noi)

N-am dat bani, a pus scotch pe colet si l-au trimis inapoi.

La tine de ce a fost atata balci ?

:)))) da ii bun ca.i vegetal si miroase super bine:d..ideea ii ca asta din Cluj curierul era nou si o fo instruit cum se face.n Romania la multe firme,i.am dat banii ca si garantie sau ceva de genu sa stie ca ii am si ca nu fug cu coletu si banii,no vrut sa.mi dea coletu pana nu plateam.cum sa verific asa?daca aveam raze x in ochi probabil scanam la departare si nu aveam problema asta:))

» Post actualizat in 23 May 2015 18:28

 

 

 

:troll:

 

mersi.apreciez

» Post actualizat in 23 May 2015 18:29

un pumn in bot pt DOMNUL toxxic

;)

mersi mult.lasa ca nu are rost sa ma leg de oameni de genu.mi.am zis parerea de ceea ce a spus si cam atata.daca omul atata poate ce sa fac mai mult?

» Post actualizat in 23 May 2015 18:30

Nu te-am acuzat de nimic, am observat doar o discrepanta intre numele de cont si textul postat, stai calm, am vrut sa iti fiu de ajutor...

aaa,scuze,am interpretat gresit,as fi vrut eu sa.mi fie de ajutor in cazul asta,amu stiu ca ai vrut sa.mi fi de ajutor.si mersi mult:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sezi bland si vorbeste frumos ca nu ne.am tras deodata chilotii.nu.ti place cum scriu si ma exprim cauta pe net revista playboy si poate o sa te delectezi cu ce iti place tie,da nu ma insulta asa,vezi.ti de lungu nasului si dupa aia vorbim

cum dreaq sa nu se ia lumea de tine cand scrii in halul asta.

toata lumea iti atrage atentia , iar tu continui sa ne uimesti.

daca gandesti precum scrii e clar.

 

si lasa gura mica, n-ai dreptul sa te infoi . ai comis-o..acum inghite.

 

revenind la problema ta.

vanzatorul in mod normal ar trebui sa declare ce este in colet. eu stiu ca de obicei firmele de curierat intreaba ce este in colet.

in plus ( aici posibil sa ma insel )mai ales la comenzi de la olx,okazii , e posibil ca agentul sa verifice la ridicarea coletului continutul acestuia.

daca acest lucru s-a produs , atunci il scoatem din lista suspectilor pe vanzator.

ceva nu e foarte clar in ce spui. si asta datorita faptului ca nu esti in stare sa relatezi ce dracu s-a intamplat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Am comandat mai multe produse cu "Verificare colet" (FanCourier), insa de fiecare data mi s-a spus ca pot deschide coletul sa vad ca nu am primit un cartof, sau mai stiu eu ce, insa nu am avut voie sa vad daca functioneaza (telefon, laptop, etc.)

2. Am trimis produse cu "Verificare colet" (aceeasi firma), iar prima data (ca dupa aceea am stiut) m-a pus sa desfac pachetul pentru a vedea ce anume contine si a mentiona pe nu stiu ce documente (apoi m-a pus sa il lipesc la loc)

Referitor la recuperarea prejudiciului, ai nevoie de cat mai multe documente care sa fie in sprijinul tau (chitante, avize...inclusiv mesajele de pe telefon, sau olx) si facut cat mai multe reclamatii (politie, administratori olx, firma de curierat, protectia consumatorului, etc.). Nu ar mai trebui sa mentionez, insa, mai multa atentie pe viitor (parca era ceva zicala, "daca nu deschizi ochii, deschizi buzunarul").

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai incercat sa contactezi un avocat? In principiu de acolo vin solutii si nu de aici. Un avocat iti poate explica exact daca "ti.au" (see what I did there :P ) fost incalcate drepturile, el poate sa faca si un plan cu toate masurile legale pe care le poti lua impotriva curierului (atat persoana juridica cat si persoana fizica) cat si impotriva vanzatorului.

 

Cat partea cu exprimarea, inteleg ca ai o problema cu statul pe scaun dar poate e o idee sa te pui sa scrii doar atunci cand ai o idee clara.

 

Multa sanatane si sper sa reusesti sa iti recuperezi banii!

 

P.S. Am sa fac si eu pe detectivul, cred ca orice vanzator onest si de buna credinta care aude ca la cumparator a ajuns un sapun (mai ales daca este avocat) merge si ii da de pereti pe cei de la firma de curierat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai incercat sa contactezi un avocat? In principiu de acolo vin solutii si nu de aici. Un avocat iti poate explica exact daca "ti.au" (see what I did there :P ) fost incalcate drepturile, el poate sa faca si un plan cu toate masurile legale pe care le poti lua impotriva curierului (atat persoana juridica cat si persoana fizica) cat si impotriva vanzatorului.

 

Cat partea cu exprimarea, inteleg ca ai o problema cu statul pe scaun dar poate e o idee sa te pui sa scrii doar atunci cand ai o idee clara.

 

Multa sanatane si sper sa reusesti sa iti recuperezi banii!

 

P.S. Am sa fac si eu pe detectivul, cred ca orice vanzator onest si de buna credinta care aude ca la cumparator a ajuns un sapun (mai ales daca este avocat) merge si ii da de pereti pe cei de la firma de curierat.

:)))am vazut:d ai fo super subtil,am idee clara si am avut,m.am grabit ca nu pot scrie,cine a fost operat la coloana sau are dureri mari de coloana si a avut piciorul semi-paralizat si cu dureri o sa stie despre ce vorbesc,ideea ii ca mi.am cerut scuze de scris si ortografie deci clar stiam ce fac,dar am facut.o cu un motiv.am sa vorbesc cu un avocat saptamana ce vine.mersi pt informatii

» Post actualizat in 23 May 2015 19:50

1. Am comandat mai multe produse cu "Verificare colet" (FanCourier), insa de fiecare data mi s-a spus ca pot deschide coletul sa vad ca nu am primit un cartof, sau mai stiu eu ce, insa nu am avut voie sa vad daca functioneaza (telefon, laptop, etc.)

2. Am trimis produse cu "Verificare colet" (aceeasi firma), iar prima data (ca dupa aceea am stiut) m-a pus sa desfac pachetul pentru a vedea ce anume contine si a mentiona pe nu stiu ce documente (apoi m-a pus sa il lipesc la loc)

Referitor la recuperarea prejudiciului, ai nevoie de cat mai multe documente care sa fie in sprijinul tau (chitante, avize...inclusiv mesajele de pe telefon, sau olx) si facut cat mai multe reclamatii (politie, administratori olx, firma de curierat, protectia consumatorului, etc.). Nu ar mai trebui sa mentionez, insa, mai multa atentie pe viitor (parca era ceva zicala, "daca nu deschizi ochii, deschizi buzunarul").

Numai bine.

 

crede.ma ca si eu am mai facut asa si totul a fost ok,pana cu faza cu sapunul,nu stiu din ce cauza s.a facut asa da sigur nu.i doar singur cel care mi.a trimis sapunul in loc de telefon,cu siguranta is mai multi si aici ma refer la firma de curierat.mersi pt informatii,am sa alertez si pe cei de la olx la ceea ce s.a intamplat

» Post actualizat in 23 May 2015 19:53

cum dreaq sa nu se ia lumea de tine cand scrii in halul asta.

toata lumea iti atrage atentia , iar tu continui sa ne uimesti.

daca gandesti precum scrii e clar.

 

si lasa gura mica, n-ai dreptul sa te infoi . ai comis-o..acum inghite.

 

revenind la problema ta.

vanzatorul in mod normal ar trebui sa declare ce este in colet. eu stiu ca de obicei firmele de curierat intreaba ce este in colet.

in plus ( aici posibil sa ma insel )mai ales la comenzi de la olx,okazii , e posibil ca agentul sa verifice la ridicarea coletului continutul acestuia.

daca acest lucru s-a produs , atunci il scoatem din lista suspectilor pe vanzator.

ceva nu e foarte clar in ce spui. si asta datorita faptului ca nu esti in stare sa relatezi ce dracu s-a intamplat.

ai terminat?amu poti dormi la noapte mai bine?nu te baga aiurea in seama,nici parintii mei nu.mi zic sa.mi taca gura si vine un neica sa.mi zica asta.ii o tara libera si zic ce vreau,scriu cum vreau si ma exprim cum vreau.nu.ti place si te irita la ochi si creieras citeste o carte,probabil si cu siguranta nu.ti va raspunde inapoi ce simti tu despre ea:)) daca.ti place sau nu ce citesti in ea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este sa faci o plangere la ANPC sau OPC impotriva firmei de curierat. In trecut am rezolvat o problema printr-o reclamatie la OPC.

 

Spor in recuperarea prejudiciului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine bo$$ . imi recomanzi tu o carte?

 

mult succes la recuperare. o sa ai nevoie . ai mai sus informatiile de care ai nevoie.

 

si-o sa comentez cat vreau si ce vreau . ca d-aia e forum.

 

over and out !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine bo$$ . imi recomanzi tu o carte?

 

mult succes la recuperare. o sa ai nevoie . ai mai sus informatiile de care ai nevoie.

 

si-o sa comentez cat vreau si ce vreau . ca d-aia e forum.

 

over and out !

depinde ce gen iti place.ft bine faci,da incearca sa vorbesti mai elocvent ca nu am dat la nimeni in cap incat sa vorbesti asa,mersi,sper sa pot rezolva ceva....cred ca asa am sa fac sbiker.dar nu cred ca ma vor ajuta sa.mi recuperez banii..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motociclismul si curieratul rapid sunt niste riscuri asumate!Trist,dar adevarat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motociclismul si curieratul rapid sunt niste riscuri asumate!Trist,dar adevarat!

 

Mai degraba achizitia de bunuri costisitoare de pe site-uri gen OLX, fara rating, fara un istoric al utilizatorilor.. este un mare risc. De unde si expresia: apa, aeru' si fraieru'

 

Prin Mai 2014 am trimis feedback la Olx sa implementeze un sistem de rating, mi-au raspuns ca e o idee excelenta si ca este luata in calcul, insa desigur nu au facut nimic in sensul acesta.

 

In concluzie: pe eBAY gasiti produse in stare mai buna, la preturi mai mici, esti acoperit in cazul oricarei neplaceri de politica eBAY si PayPal, la ce mnezo mai cumparati produse de pe OLX oameni buni?

 

Legat de FanCourier, am lucrat cu ei in nenumarate ocazii, si ca persoana fizica si ca reprezentant al companiei, pana la nivel de Area Sales Manager in Bucuresti, pot spune ca se confrunta si ei cu diverse probleme specifice oricarei firme de curierat, in special din cauza angajatilor fie insuficienti fie niste idioti. Insa, sincer.. FanCourier Cluj-Napoca este cea mai dezastru divizie a acestei companii, am avut nenumarate dificultati cu ei, sesizari, telefoane, nervi tociti. Din acest motiv ii evit pe cat posibil!

 

Probleme cu firmele de curierat sunt si la case mai mari:

https://youtu.be/lM3SRG7D21Y

Tocmai din acest motiv este recomandat sa achizitionezi produse numai de pe site-uri a caror politica acopera eventualele daune ale clientului.

 

Termeni OLX -> 10. Serviciul de curierat "Livrare cu verificare"

http://olx.ro/termeni-de-utilizare/

 

Oare de ce colegul a primit coletul prin FanCourier cand OLX lucreaza cu Cargus pt acest serviciu? o.O

 

"OLX.ro nu este responsabil pentru incheierea cu succes a unei tranzactii in care expedierea produsului se face prin serviciul “Livrare cu verificare”. Orice neintelegeri care apar din momentul in care curierul se deplaseaza catre Cumparator sa ridice coletul si pana la incheierea tranzactiei (cu sau fara succes) reprezinta responsabilitatea Vanzatorului, cumparatorului si Cargus Curier. De asemenea, OLX.ro nu intermediaza transferul de bani intre vanzator si cumparator."

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am sa fac plangere si acolo,:)) crede.ma ca numa Dumnezeu m.a tinut sa nu.l bat pe fraierul ala de curier,oricum l.am inchis in casa si am zis sa nu plece pana nu chem si vine politia ca fac urat si no sa iasa bine,am mai comandat de pe Olx si a fost ok,din pacate amu m.am ars,tot de pe okazii comandam cam tot de pe net.de prost ce am fost nu am comandat de acolo..pfff:))) alea da livrari:)))creca si la noi se fac faze de genul,ideea ii ca mi s.au oprit banii si nu au ajuns la hoitul ala,maine sun sa vad daca ii asa sau nu,ca astia din Cluj cum a zis colegu de mai sus is ft mincinosi si nu au nici o treaba si inca se mai apara si unul pe celelalalt.penibil,traim intr.o tara plina de posibilitati si totu-i posibil...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stii ce e interesant:comanzi,vine coletul,il achiti,apoi iti iei teapa.pai cine mama naibii te-a pus sa-l achiti?te-a fortat agentul?dupa ce ti-o iei ca fraieru,te apuci sa urli a paguba.ca-s serviciile slabe,ca teoria conspiratiei e pusa in aplicare sa ti-o furi tu,ca sunt pe o mana agentul cu vanzatorul,etc...bai oameni buni,in ce lume traiti?

 

Ps:poate comanzi de pe okazii ceva abecedar,ca e jale modalitatea in care iti bati joc de limba romana!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stii ce e interesant:comanzi,vine coletul,il achiti,apoi iti iei teapa.pai cine mama naibii te-a pus sa-l achiti?te-a fortat agentul?dupa ce ti-o iei ca fraieru,te apuci sa urli a paguba.ca-s serviciile slabe,ca teoria conspiratiei e pusa in aplicare sa ti-o furi tu,ca sunt pe o mana agentul cu vanzatorul,etc...bai oameni buni,in ce lume traiti?

 

Ps:poate comanzi de pe okazii ceva abecedar,ca e jale modalitatea in care iti bati joc de limba romana!

daca nu stii imprejurarile in care s.a intamplat si s.a petrecut treaba asta de ce te bagi aiurea?ei fi tu curierul din Cluj sub acoperire si nu stiu eu,probabil o sa.mi comand,vinde.ti tu "bagari de seama",poate cineva ti le va cumpara sa te simti si tu ca esti in centrul atentiei ca asa n.ai nici o treaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu stii imprejurarile in care s.a intamplat si s.a petrecut treaba asta de ce te bagi aiurea?ei fi tu curierul din Cluj sub acoperire si nu stiu eu,probabil o sa.mi comand,vinde.ti tu "bagari de seama",poate cineva ti le va cumpara sa te simti si tu ca esti in centrul atentiei ca asa n.ai nici o treaba

 

Ingeras tataie ....degeaba te agiti . George are dreptate ! Cum sa dai banii pana nu vezi marfa ? Apoi ....ai platit , inseamna ca ai receptionat marfa . Dupa opinia mea , ti-ai luat singur teapa ! Tu aveai de ridicat un colet cu verificarea marfii ....de ce nu ai verificat inaintea platii ? Restul sunt palavre !

 

PS . Referitor la faptul ca ai facut lacramatie la militie ......pai stii ce va spune atit expeditorul cat si curierul ? Ca ti sa expediat produsul tranzactionat!!! Da-i in judecata si vei vedea ca asa vor spune in instanta ..... ba mai mult ...cu un avocat meserias , te scoate pe tine ca denuntator calomnios in vederea obtinerii de foloase materiale !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...