Sari la conținut

Dilema ,ajutor !


Paul Gelepu
 Share

Postări Recomandate

Salut ,acum 2 zile am intrat intr-o Dacie ,PE CAMP,la aprox. 60km/h ,eu am botit toata furca si roata ,el si-a strambat aripa,janta,caseta de directie .
Au trecut 24 de ore si omul a inceput sa ma sune ,ca sa ii repar masina ,ca a fost vina mea ,etc
Sunt ,,motociclist" de aproape 1 an ,nu am mai trecut prin situatii de genu' si sper sa nu mai trec .
Intrebarea mea este : Ce sa fac ,daca accidentul a fost pe camp ,se ia in considerare ,are ce sa-mi faca politia ?
Daca au trecut mai mult de 24 de ore mai am de ce sa ma ingrijorez ?
Va rog ajutati-ma ,sunt destul de disperat :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 129
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu,nu am carnet ,deoarece merg doar prin padure si pe camp cu motorul.
Dupa accident a fost toata lumea fericita ca traiam,mai putin eu ,deoarece motorul meu era si este intr-o stare destul de grava ,si doar eu stiu cat am tras pentru el ..
In fine ,daca omul vine cu politia la mine ,ce se intampla teoretic ?

Editat de Paul Gelepu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teoretic politia rutiera nu are nicio treaba aici. Poate fi vorba eventual de distrugere ca i-ai stricat omului mașină. Dar totuși... Nu vrei sa i+o repari? Sau el a fost de vina?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as vrea ,doamne fereste ,ca nu imi face placere deloc sa trag pe cineva in teapa sau cine stie ce sa fac ,dar nu imi permit ,am 17 ani ...
A fost vina mea ,zice el ca nu am acordat prioritate dreapta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum s-a decis vinovatul? Dupa ce lege?

Acum am vazut ce ai postat... prioritate de dreapta pe camp? Asa o fi...

Editat de isai@
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci ,nu vreau sa radeti de mine ,v-am zis ,sunt incepator si nu am mai trecut prin asa ceva ,era drumul principal care venea de sus ,de la deal . La un moment dat se intersecta cu drumul pe care veneam eu ,el s-a oprit cu 1 im inainte de intersecti ,dupa accea a inaintat 1m iar eu am intrat in el ,in aripa ,am sarit peste masina ,in fine ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:pics:


» Post actualizat in 13 Aug 2015 12:40

Nu,nu am carnet ,deoarece merg doar prin padure si pe camp cu motorul.
Dupa accident a fost toata lumea fericita ca traiam,mai putin eu ,deoarece motorul meu era si este intr-o stare destul de grava ,si doar eu stiu cat am tras pentru el ..
In fine ,daca omul vine cu politia la mine ,ce se intampla teoretic ?

 

Trebuie sa iti asumi raspunderea pentru actiunile si faptele tale.

Daca iese cu scandal te mai vedem si la stiri....


» Post actualizat in 13 Aug 2015 12:41

de aducere aminte -----> /index.php?/topic/91453-pt-incepatori-de-la-a-la-z/?p=3971543

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca va dati seama ca imi pare rau ca s-a intamplat,dar chiar e o situatie delicata ,nu am de unde sa ii repar cutia lu ala ,debea imi permit sa imi repar mie motoru intr-o luna ...doua ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai grija mare! Cand zici camp te referi la o tarla (un arabil)? sau chiar era un drum prin arabilul ala. Daca era drum fie el si neamenajat, se poate sa apara pe planul parcelar ca drum!!!!! Adica sa fie de domeniul politiei rutiere! Am avut un accident cu victime si politistul mi-a spus ca pot sa ma duc sa ma declar victima pana la 48 dupa accident. Asa ca mai bine fa pace cu omul daca ai gresit. Daca se ajunge la politie e nasol pentru tine indiferent de cel care a fost vinovat! Esti cu musca pe caciula!

Editat de Moldo_09
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:pics:

» Post actualizat in 13 Aug 2015 12:40

 

Trebuie sa iti asumi raspunderea pentru actiunile si faptele tale.

Daca iese cu scandal te mai vedem si la stiri....

» Post actualizat in 13 Aug 2015 12:41

de aducere aminte -----> /index.php?/topic/91453-pt-incepatori-de-la-a-la-z/?p=3971543

Imi aduc aminte cand am citit partea aia ,clar am fost impresionat si mi-am schimbat parerea despre motociclism ,dar aveam 60 la ora ,nu 160 ,asa a fost sa fie ,nu l-am vazut pur si simplu ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca va dati seama ca imi pare rau ca s-a intamplat,dar chiar e o situatie delicata ,nu am de unde sa ii repar cutia lu ala ,debea imi permit sa imi repar mie motoru intr-o luna ...doua ..

boss.... lasa dracului fierul tau... prima data clarifici situatia si costurile si dupa aia restul....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai grija mare! Cand zici camp te referi la o tarla (un arabil)? sau chiar era un drum prin arabilul ala. Daca era drum fie el si neamenajat, se poate sa apara pe planul parcelar ca drum!!!!! Adica sa fie de domeniul politiei rutiere! Am avut un accident cu victime si politistul mi-a spus ca pot sa ma duc sa ma declar victima pana la 48 dupa accident. Asa ca mai bine fa pace cu omul daca ai gresit. Daca se ajunge la politie e nasol pentru tine indiferent de cel care a fost vinovat! Esti cu musca pe caciula!

Pe camp ,pe drum pe camp ,nu prin tarla ,nu se ia in considerare ca drum forestier ?

» Post actualizat in 13 Aug 2015 12:48

ala cu Dacia are carnet, numere, ITP ?

 

daca o fi si ala ca tine....

Are tot ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teoretic cică se declara accidentul la politia de care aparține locația respectiva, în vederea dobândirii autorizațiilor de reparatie. Dar din punct de vedere legal nu prea au ce sa iti facă. Eventual o sa va judecați pe vinovăție și despăgubiri în cadrul unui proces civil dacă are ăla cu Dacia bani și timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...