Sari la conținut

Cama zgariata. Trebuie inlocuit axul cu came?


Bogdan.V
 Share

Postări Recomandate

Am gasit si intradevar sunt ieftine insa cu transport ajung undeva la 100 lei. Voi cum procedati pentru a verifica acel tip de uzura?

Du-te la un service mai serios si ar trebui sa iti dea ei asa ceva pentru masurat.

Ma fa rost si de o cheie dinamometrica si dupa cauti pe youtube cum se foloseste

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In manualul de intretinere imi spune ca trebuie sa verific un spatiu anume cu un asa numit "plastigage"

attachicon.gifUntitled.png

 

Nu stiti unde pot gasi ceva asemanator sau o alternativa buna?

Este vorba despre jocul in lagar si nu are legatura cu uzura accentuata pe care o ai pe respectiva cama.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti fenomenal, mai sus ai decis ca o sa lasi axa aia cu came in motor si acum cauti o scula de maxima precizie cu casa sa masori uzurile :)).

De unde ai apărut?

 

Am spus ca vreau sa inlocuiesc axul curand iar cand o voi face trebuie sa masor daca este potrivit pentru motor. Greseala mea, probabil trebuia sa specific ca am nevoie de asta pentru momentul cand il schimb. Dar totusi, de ce faci pe desteptul? Unii dintre noi vor sa invete, e drept uneori pe calea mai grea si cu unele greseli, chiar idioate, atunci cand nu au de la cine.

Editat de Bogdan.V
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am vazut Plastigage-ul asta e destul de popular prin strainatate, in special in SUA, in schimb nu am auzit sa se foloseasca la noi deci nu cred ca are rost sa intreb pe la service-uri. Nu costa mult pe eBay dar te arde transoportul. Am o cunostinta un SUA si o sa ii spun sa imi trimita pe cineva cu prima ocazie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar te-ai intrebat daca potentialul vanzator al unui ax cu came (probabil unul din afara tarii) va fi de acord sa ti-l trimita doar ca sa-l pui la tine in motor in lagare si sa-l masori cu "plastigauge"-ul.?

Sau cum faci? Ii trimiti motorul sa masoare el?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am avut deloc intentia asta. Iau axul la risc deoarece nu am alternative. Daca e bun, il tin, daca nu ma aleg cu inca un alt ax nefolositor. E singura optiune.


» Post actualizat in 16 Feb 2016 12:29

Am inceput sa caut un ax prin dezmembrari. Am gasit la cineva si m-a intrebat motivul pentru care vreau sa il schimb. Dupa ce i-am explicat mi-a spus ca defapt toate axele vechi sunt asa, ca e o uzura normala si nu are rost sa imi trimita axul sau ca nu are rost sa il schimb. Mi-a trimis si o poza.

 

post-79150-0-56353600-1455625513_thumb.jpg

 

Nu stiu tare multe despre motoare, dar cu siguranta astfel de uzura nu mi se pare normala. Evident ca nu il iau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Masurarea cu plasti-ca_cat ala nu e asa simplu de facut si rezultatele nu sunt asa simplu de interpretat, parerea mea e sa cumperi alt ax (cand o sa ai bani) si

daca se aseaza corect in lagare nu ai nici o problema, uzurile detectabile cu plasti-ca_cat sunt prea mici cat sa conteze iar cele grosolane se vad cu ochiul liber.

Nu-ti bate capul cu asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil la Ducati se masoara lagarele la fiecare revizie :D Eu nu am facut misto initial, stiu ca am avut nevoie acum niste ani (buni) si nu gaseai in Ro sa dai cu tunul, la nici un distribuitor de scule/echipamente/piese.

Iar cum "plasti_ca_cat"-ul masoara jocul intre fus si lagar, deci cu totul alta uzura decat cea vizibila in poze, iar presiunea de ulei cam depinde de acea uzura, e total neimportanta.

La axul din ultima poza uzura e pe varful camelor, la tine am vazut doar pe una din rampe, deci mai bun al tau!

Poate or fi axele facute la VAZ, aia care faceau Lada! Desi la lazi arata altfel uzura, erau santuri :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bogdane,

Monteaza motoreta asa cum e (foloseste dinamometrica la suruburi si da cu ulei pe lagare ca sa fie bine, inspecteaza canale de ungere din zona). Noteaza jocul la supape si tine bine hartia. Mergi linistit - doar ai mers cu ea si inainte sa stii ce e inauntru. Peste 1000 Km - masoara iarasi (cel mai probabil nu vei observa nimic flagrant). Peste inca 1000 masoara iara (probabil va fi ok). Mai fa o masuratoare dupa inca 2000 (si aici va fi in regula sau poate vor fi mici schimbari -depinde cat e intervalul de service pt asta la tine). Daca nu se schimba mare lucru in 4000 km - mergi linistit pana la adanci batraneti. Nu iti fa probleme, nu se pileste nimic si nu te lasa in drum. Daca o cama nu mai apasa ok - asta ecel mai rau caz - pierzi niste putere pe pistonul ala - nimic semnificativ.

 

Spune-ne si noua cum a fost.

 

 

Plastigauge - e scump ca se ia la set cu mai multi metri si evident te costa transportul de peste mari si tari

 

uite si la farnell http://ro.farnell.com/multicomp/187-0017/plastigauge-0-001-0-007-pk10/dp/1518508 sau la altii http://www.protehno.ro/measuring/feeler-gauge/1518508/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am pus in plan sa il schimb curand insa mi-e cam greu sa gasesc unul in conditie buna deci o sa dureze putin pana atunci. Am schimbat unele pastile iar acum toate supapele sunt in parametrii normali. Am sa urmaresc cu atentie ce se intampla acolo pana fac schimbul. Toata treaba la supape ce am facut-o pana acum a fost facuta cu cheie dinamometrica si ungere suficienta. Am sa revin cu siguranta cu rezultatele. Cine stie, poate intr-adevar nu o sa fie nevoie pana la urma de alt ax. Oroicum, daca e sa il schimb, am un frate in SUA si o sa imi trimita el niste plastigage. Acolo se gaseste la vreo 8$ setul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...