Sari la conținut

Accident 15.02.2016 str. Valea Oltului, Buc.


Pauldci
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 122
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Toata lumea zice ca ala cu touaregul e de vina ca trebuia sa se asigure / sa vada motocicleta.

Mah, dar pe dos nu e valabil? Adica motociclistul nu trebuia si el sa vada touaregul?

 

Ia comparati:

Ala cu touaregul trebuia sa vada prin oglinda retrovizoare o motocicleta

Motociclistul trebuia sa vada chiar in fata lui (nu in oglinda) ditamai dihania de masina.

 

Pai foloseste-ti un pic capul. Crezi ca motociclistul l-o vazut pe ala cu SUV-ul taindu-i calea si a decis sa-si parcheze mutra in usa lui?

Ii clar ca SUV-ul a iesit in fata motociclistului la distanta prea mica pt ca acesta sa mai poata opri, a franat de urgenta si a intrat in masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma sperie cumplit cand vad cati motociclisti habar nu au ce scrie in codul rutier si se dau zmei cand orice greseala ii poate costa viata.

Conform articolului 152, p.1, alineatul a: " Se interzice depasirea vehiculelor in intersectii cu circulatia nedirijata prin mijloace de semnalizare rutiera ori de catre politisti; ".

Alineatul k intareste ideea si mai mult: "Se interzice depasirea vehiculelor in locul unde s-a format o coloana de vehicule in asteptare, daca prin aceasta se intra pe sensul opus de circulatie." (pe stradute mici, de obicei cand o masina face o manevra se formeaza o coada si foarte des se gaseste un destept sa depaseasca)

 

Deci, pentru a sumariza pentru "turcii" de pe acest site care o tin pe a lor: Intr-o intersectie nedirijata, cand efectuez o manevra de schimbare a directiei de mers la stanga nu trebuie sa ma asigur si din spate pentru ca TU nu ai voie sa ma depasesti acolo! Ca TU incerci sa te strecori pe langa ditamai jeep-ul pe o amarata de straduta si avand si viteza e in intregime vina TA! Inca astept sa intalnesc primul motociclist din romania care este in stare sa-si asume partea de vina si sa zica "da bah .. am fost prost!".

 

Faptul ca instinctul de conservare m-a salvat de cateva ori de la un impact cu tot felul de babuini pe 2 sau 4 roti care depaseau intr-o veselie ... asta e alta problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Ma sperie cumplit cand vad cati motociclisti habar nu au ce scrie in codul rutier si se dau zmei cand orice greseala ii poate costa viata.

Conform articolului 152, p.1, alineatul a: " Se interzice depasirea vehiculelor in intersectii cu circulatia nedirijata prin mijloace de semnalizare rutiera ori de catre politisti; ".

Alineatul k intareste ideea si mai mult: "Se interzice depasirea vehiculelor in locul unde s-a format o coloana de vehicule in asteptare, daca prin aceasta se intra pe sensul opus de circulatie." (pe stradute mici, de obicei cand o masina face o manevra se formeaza o coada si foarte des se gaseste un destept sa depaseasca)

 

Deci, pentru a sumariza pentru "turcii" de pe acest site care o tin pe a lor: Intr-o intersectie nedirijata, cand efectuez o manevra de schimbare a directiei de mers la stanga nu trebuie sa ma asigur si din spate pentru ca TU nu ai voie sa ma depasesti acolo! Ca TU incerci sa te strecori pe langa ditamai jeep-ul pe o amarata de straduta si avand si viteza e in intregime vina TA! Inca astept sa intalnesc primul motociclist din romania care este in stare sa-si asume partea de vina si sa zica "da bah .. am fost prost!".

 

Faptul ca instinctul de conservare m-a salvat de cateva ori de la un impact cu tot felul de babuini pe 2 sau 4 roti care depaseau intr-o veselie ... asta e alta problema.

Am incercat, acum multi ani,sa ii atrag atentia unuia ca merge gresit pe sens unic . Omul tacticos mi-a spus: "Acum ma inveti cum sa circul pe banii mei?"

Intr-un fel omul avea dreptate. Fiecare merge exact asa cum crede de cuviinta , iar legislatia este doar pentru examen.Vorbesc despre realitatea de pe strada ,nu de utopiile marilor cunoscatori de legislatie.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat, acum multi ani,sa ii atrag atentia unuia ca merge gresit pe sens unic . Omul tacticos mi-a spus: "Acum ma inveti cum sa circul pe banii mei?"

Intr-un fel omul avea dreptate. Fiecare merge exact asa cum crede de cuviinta , iar legislatia este doar pentru examen.Vorbesc despre realitatea de pe strada ,nu de utopiile marilor cunoscatori de legislatie.

 

Exact acelasi situatie am intalnit-o acum 3 zile cand m-am intalnit bot in bot cu o duduie intr-un jeep care iesea tacticos din parcare pe drumul de intrare. M-am dat jos sa-i explic iar ea mi-a zis din scurt ca nu o intereseaza, ca ea pe acolo iese mereu si ca nu da in spate apoi a inchis geamul si a continuat sa vorbeasca la telefon. Bineinteles ca m-am vazut nevoit sa dau cu spatele intr-un bvd aglomerat ca sa-i fac loc. Imi pare rau ca nu am avut timp sa chem/astept politia ... poate atunci intelegea si cucoana respectiva unde greseste.

Oricum, ce am zis in postul anterior este valabil pentru stilul meu de condus, cu semnal din timp, apropiat cat mai mult de marginea drumului si fara manevre bruste. Ce o fi facut dobitocul din Tuareg doar el stie. Nu-l apar pe el pentru ca nu am toate datele necesare ... doar ii blamez pe cei care fac manevre periculoase fara sa gandeasca si fara sa cunoasca legea (si dimineata in Bucuresti este plin de astfel de specimene care se grabesc la birou sau cu puradelu' la gradi/scoala).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marinuse, ce te bagi tu in cearta lor sa le zici cine e legal de vina? Crezi ca le pasa ce zice militia? Ei detin adevarul absolut, ei stiu mai bine ce s-a intamplat acolo. Ei, motociclistii de tastatura, cu studii la academia de dat scroll STIU!

Si vor sa ne invete si pe noi pe unde se pisha gaina.

 

Iti dau un citat aproximativ dintr-o lege pe care au citit-o pe net, fara sa stie ca legea aia se interpreteaza, ca sunt mai multe alineate, ca niciodata accidentele ca asta nu se judeca dupa un singur articol sau un paragraf dintr-un articol. Ca militienii nu fac doar cetire de legi pe net, ci si o groaza de munca in plus, plictisitoare pentru cavalerii nostri de tastatura, ca luat declaratii, masuratori, calcule, expertize...

 

Marinuse, ce trebuie tu sa intelegi ca ca oamenii astia au nevoie de ceva care sa le spuna ca lor nu li se poate intampla asa ceva. Ca daca merg legal si nu incalca linia continua, un duh sfant cu sfarcuri roz ii va feri pe vecie de accidente. Pentru ca oamenilor corecti (ca ei) nu li se intampla niciodata accidente. Ca doar golanii si netrebnicii care incalca legile dau cu teasta de asfalt. Ei nu. Ei nu-s golani. Ei sunt oameni buni. Cine ar vrea sa faca rau unui om bun? Nu e ca si cum un idiot cu o masina de 6 tone nu-i poate face spaghete bologneze cand se urca peste ei pe contrasens ca se juca Angry Birds si nu s-a uitat cand a tras de volan. Nuuu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nici o Valea Oltului, aia e Prelungirea Ghencea, chiar aproape de intersectia cu Brasov. Motociclistul se pare ca venea dinspre Valea Oltului spre Brasov.

Motociclistul era sigur iesit de pe banda. In zona aia banda e mai lata (se lateste de pe la Raul Doamnei) si se inghesuie 2 masini in paralel (se si vede intr-una din poze), deci nu prea avea pe unde sa se bage. Abia 10m mai in fata se fac 2 benzi, una pt stanga, una pt inainte. Acolo coloana se intinde mult, la orele de aglomeratie... in plus, sunt magazine si stradute laterale, de unde mai mereu ies masini sau traverseaza pietoni. Nu prea vad de ce ai vrea sa depasesti coloana cu viteza pe acolo. In plus, depasirea coloanei e interzisa... si pe langa asta, e linie continua (mai putin in dreptul strazilor laterale, unde se poate vira la stanga).

Din punctul meu de vedere, motociclistul a gresit si moral, si legal.

Cine nu crede, sa dea pe google maps.

 

@bigFatAss: ca politistii interpreteaza legea nu e obligatoriu un lucru bun... pot sa o interpreteze si gresit. Vezi cazul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma sperie cumplit cand vad cati motociclisti habar nu au ce scrie in codul rutier si se dau zmei cand orice greseala ii poate costa viata.

Conform articolului 152, p.1, alineatul a: " Se interzice depasirea vehiculelor in intersectii cu circulatia nedirijata prin mijloace de semnalizare rutiera ori de catre politisti; ".

Alineatul k intareste ideea si mai mult: "Se interzice depasirea vehiculelor in locul unde s-a format o coloana de vehicule in asteptare, daca prin aceasta se intra pe sensul opus de circulatie." (pe stradute mici, de obicei cand o masina face o manevra se formeaza o coada si foarte des se gaseste un destept sa depaseasca)

 

Deci, pentru a sumariza pentru "turcii" de pe acest site care o tin pe a lor: Intr-o intersectie nedirijata, cand efectuez o manevra de schimbare a directiei de mers la stanga nu trebuie sa ma asigur si din spate pentru ca TU nu ai voie sa ma depasesti acolo! Ca TU incerci sa te strecori pe langa ditamai jeep-ul pe o amarata de straduta si avand si viteza e in intregime vina TA! Inca astept sa intalnesc primul motociclist din romania care este in stare sa-si asume partea de vina si sa zica "da bah .. am fost prost!".

 

Faptul ca instinctul de conservare m-a salvat de cateva ori de la un impact cu tot felul de babuini pe 2 sau 4 roti care depaseau intr-o veselie ... asta e alta problema.

Altul!

Pentru afirmatia aia cu rosu, ai curaj sa facem un pariu? Pe mobre, ca la curse. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bigfatass ai fost tu cumva pe mobra??? Nu coae,eu sunt cel lovit. Nu am iesit dupa axa drumului. Omu a iesit din coloana fara sa se asigure. pentru ca nu mai avea chef sa o stea in aglomeratie si vroia sa o ia printre strazi. Bai nu mai vb ma aiurea. Cum pnm sa fiu pe contrasens daca acolo este trecere de pietoni. ERA LANGA BORDURA,VORBEA LA TELEFON SI A FACUT STANGA FARA SA SE ASIGURE. NU MAI VORBITI FRATE PROSTII.

» Post actualizat in 17 Feb 2016 17:05

Bigfatass ai fost tu cumva pe mobra??? Nu coae,eu sunt cel lovit. Nu am iesit dupa axa drumului. Omu a iesit din coloana fara sa se asigure. pentru ca nu mai avea chef sa o stea in aglomeratie si vroia sa o ia printre strazi. Bai nu mai vb ma aiurea. Cum pnm sa fiu pe contrasens daca acolo este trecere de pietoni. ERA LANGA BORDURA,VORBEA LA TELEFON SI A FACUT STANGA FARA SA SE ASIGURE. NU MAI VORBITI FRATE PROSTII.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca cu mine vorbeai de fapt... eu tot nu pot sa-mi dau seama cum s-au inghesuit pe o banda mai lata 2 masini si o motocicleta, iar masina astuia a reusit sa faca stanga prin masina de langa el si sa te infigi tu in el. Pt ca, daca, cum ai spus si tu, era aglomeratie, absolut niciodata nu am vazut sa nu se inghesuie 2 masini acolo in paralel. Si am trecut de sute de ori pe acolo, la diverse ore din zi.

Nu stiu daca vroia sa o ia pe stradute, ca sa nu mai stea in aglomeratie... face mai mult pe stradute, decat daca ar mai prinde 10 semafoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai tinand cont ca nici macar n-ai sesizat ca locatia accidentului e gresita, tind sa cred ca erai cu gandul in alta parte...

Oricum, mie mi-e indiferent cine ce a facut, ma adresam mai mult colegilor de forum care se contrazic de 3 pagini incoace :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nici o Valea Oltului, aia e Prelungirea Ghencea, chiar aproape de intersectia cu Brasov. Motociclistul se pare ca venea dinspre Valea Oltului spre Brasov.

Motociclistul era sigur iesit de pe banda. In zona aia banda e mai lata (se lateste de pe la Raul Doamnei) si se inghesuie 2 masini in paralel (se si vede intr-una din poze), deci nu prea avea pe unde sa se bage. Abia 10m mai in fata se fac 2 benzi, una pt stanga, una pt inainte. Acolo coloana se intinde mult, la orele de aglomeratie... in plus, sunt magazine si stradute laterale, de unde mai mereu ies masini sau traverseaza pietoni. Nu prea vad de ce ai vrea sa depasesti coloana cu viteza pe acolo. In plus, depasirea coloanei e interzisa... si pe langa asta, e linie continua (mai putin in dreptul strazilor laterale, unde se poate vira la stanga).

Din punctul meu de vedere, motociclistul a gresit si moral, si legal.

Cine nu crede, sa dea pe google maps.

 

@bigFatAss: ca politistii interpreteaza legea nu e obligatoriu un lucru bun... pot sa o interpreteze si gresit. Vezi cazul asta.

 

Sunt motociclist (incepator :) ) , dar circul foarte mult pe 4 roti in Bucuresti. De care ori am avut ocazia sa vad alti motociclisti in Prelungirea Ghencea, niciunul dintre ei nu stateau in coloana, toti o depaseau, motivul e? Poate e ca majoritatea sunt/suntem inconstienti. Si m-am referit strict la locatia asta. Dar treburile cu depasirea coloanei o fac multi peste tot. Chiar sunt curios cati din 50 de motociclisti or sa stea in coloana la fel ca o masina pe sosele, sau in orase la semafor. Sau sa zicem ca pleci cu mai multi prieteni, unii din ei sunt mai "dilii" si se duc printre masini, nu stiu cati dintre voi ati sta in coloana ajungand la locul stabilit singur si mult mai tarziu. Si aici or sa apara alte discutii. Domne, eu n-am prieteni d-astia, domne, eu merg de obicei singur.

Daca in locul lui Marinus era un biciclist cu sange mai mult in instalatie si ala cu touaregu ii sleia creierii de asfalt. Atunci apar cunoscatorii aia: De ce n-a mers domne pe trotuar cu bicicleta?

Editat de Blue_Lightning
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sta aproape nimeni in coloana, nu despre asta era vorba. Am depasit si eu coloana de N ori pe acolo, si in alte parti, dar cu viteza mica si fara incidente.

Nu te iei dupa prieteni. Mergi cum te simti tu comfortabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sta aproape nimeni in coloana, nu despre asta era vorba. Am depasit si eu coloana de N ori pe acolo, si in alte parti, dar cu viteza mica si fara incidente.

Nu te iei dupa prieteni. Mergi cum te simti tu comfortabil.

 

100% corect. Ca d-aia ne-am luat mobre, ca sa iesim din Prelungirea Ghencea inainte de pranz :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai da, nu sunt ipocrit, sa zic ca respect mereu regulile si ca stau cuminte... ne bagam, ne strecuram. Dar cu grija, ca e pielea noastra... ala isi indoaie tabla, noi ne rupem oasele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nici o Valea Oltului, aia e Prelungirea Ghencea, chiar aproape de intersectia cu Brasov. Motociclistul se pare ca venea dinspre Valea Oltului spre Brasov.

Motociclistul era sigur iesit de pe banda. In zona aia banda e mai lata (se lateste de pe la Raul Doamnei) si se inghesuie 2 masini in paralel (se si vede intr-una din poze), deci nu prea avea pe unde sa se bage. Abia 10m mai in fata se fac 2 benzi, una pt stanga, una pt inainte. Acolo coloana se intinde mult, la orele de aglomeratie... in plus, sunt magazine si stradute laterale, de unde mai mereu ies masini sau traverseaza pietoni. Nu prea vad de ce ai vrea sa depasesti coloana cu viteza pe acolo. In plus, depasirea coloanei e interzisa... si pe langa asta, e linie continua (mai putin in dreptul strazilor laterale, unde se poate vira la stanga).

Din punctul meu de vedere, motociclistul a gresit si moral, si legal.

Cine nu crede, sa dea pe google maps.

 

@bigFatAss: ca politistii interpreteaza legea nu e obligatoriu un lucru bun... pot sa o interpreteze si gresit. Vezi cazul asta.

 

Ai dreptate, e Prelungirea Ghencea, scuze de gresala. Cat despre incidentul in discutie, bine ca nu a fost mai rau pentru colegul nostru, sper sa invete ceva din asta, si el si soferul masinii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sta aproape nimeni in coloana, nu despre asta era vorba. Am depasit si eu coloana de N ori pe acolo, si in alte parti, dar cu viteza mica si fara incidente.

Nu te iei dupa prieteni. Mergi cum te simti tu comfortabil.

 

Corect.

 

Nu stiu de ce trebuie sa ganditi / vorbiti numai in termeni extremi. Adica ori esti zmeu si depasesti totul in mare viteza ori esti pampalau si stai ca fraieru in coloana. Uite ca exista si alta categorie (sper eu cea mai numeroasa) - nu vrei sa-ti pierzi nici timpul in coloana (ca nah, doar asta e unul din avantajele motocicletei), dar nici nu vrei sa-ti risti pielea aiurea si atunci depasesti coloana, dar cu viteza mai mica si atentie mai mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar tu ce mobra ai? Vreun cazan ceva? Ca, cam balesti la mobrele altora. Esti penibil cu pariurile astea ale tale. Sau nu te baga nimeni în seama? Sau ?

Da, pisi, am un cazan de 15 galeti. Iese buna țuica. Si daca tot te bagi in seama, un pariu, ceva?

 

tuica%203.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Topicul asta este pentru al face de ras pe accidentat ? Vai ce fraier ca s-a proptit acolo unde noi mergem zilnic fara probleme?

Nu este vorba de a-l face de ras. Dar tocmai pentru ca multi dintre noi trecem pe acolo zilnic si nu ni s-a intamplat ceva pina azi, acuma ca omul a patit-o am dori sa intelegem cum s-a petrecut accidentul ca sa nu o patim si noi. A gresit mobristul? Foarte posibil. Daca da, ceea ce intereseaza este sa stim daca si noi facem aceeasi greseala si doar am avut noroc sa nu o patim. Daca nu a gresit, este foarte util ca norocosul coleg sa ne spuna daca el crede ca avea cum sa evite accidentul.

Poate unii invatam ceva. Atata tot.

Doar ca vad ca de la usa indoita si mobra lovita s-a ajuns la cazane de tuica. Si nici macar nu este toamna, desi dupa cum arata afara nici nu mai stii ce anotimp este :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Nu este vorba de a-l face de ras. Dar tocmai pentru ca multi dintre noi trecem pe acolo zilnic si nu ni s-a intamplat ceva pina azi, acuma ca omul a patit-o am dori sa intelegem cum s-a petrecut accidentul ca sa nu o patim si noi. A gresit mobristul? Foarte posibil. Daca da, ceea ce intereseaza este sa stim daca si noi facem aceeasi greseala si doar am avut noroc sa nu o patim. Daca nu a gresit, este foarte util ca norocosul coleg sa ne spuna daca el crede ca avea cum sa evite accidentul.

Poate unii invatam ceva. Atata tot.

Doar ca vad ca de la usa indoita si mobra lovita s-a ajuns la cazane de tuica. Si nici macar nu este toamna, desi dupa cum arata afara nici nu mai stii ce anotimp este :)

Baiatul accidentat a postat aici si a spus clar ca politia l-a gasit vinovat pe conservar si ca nu era trecut de axul drumului. Restul e gargara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...