Sari la conținut

accidentul meu


Dragomir Ionut
 Share

Postări Recomandate

Nu credeam sa ajung vreodata in postura asta dar daca tot s-a intamplat macar sa fie un exemplu "asa nu" .Pe scurt, eram aprope de casa,dupa o plimbare de cateva ore prin padure si coclauri. Am prins o portiune generoasa de islaz si am schimbat cateva trepte. Desi islazul nu se terminase ,a fost doar intrerupt de un canal pe care pur si simplu nu l.am vazut si nici intelepciunea de a.l anticipa. M.am infipt in malul acestuia,si mai departe zborul catre inainte a fost garantat. La aterizare am simtit o durere puternica in spate si dupa ce mi.am facut inventarul membrelor am obs ca ca umarul stang nu mai era ca inainte. La radiografie s-a vazut clar - fractura de clavicula cu intercalarea oaselor. Poimaine sunt programat la taiere. Un singur vinovat in povestea asta si dat-ul cu capul de pereti e in plina desfasurare la spitaul unde ma aflu. Terenul necunoscut si viteza mult prea mare pt o plimbare soft enduro m.au adus in aceasta situatie. Sa luam aminte asadar. Pe motor mai devreme de 3 luni nu cred ca pot sa mai pun mana. Pacat,o sa pierd mirosul florilor de tei si al florii de salcam...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marea majoritate au impresis ca partea aceasta a motociclismului, adica enduro, este mai putin periculoasa. Judecand la rece, este la fel de periculoasa ca si restul categoriilor.

Este adevarat, nu ai grija traficului si a bizonilor care au ca pasiune vorbitul la telefon, dar exista alte pericole cel putin la fel de daunatoare.

Nu te judec, fiecare facem greseli mai devreme sau mai tarziu. Bine ca esti intreg oarecum si ne poti povesti nefericirea ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cum nu eram eu suficient de catranit un maimutoi indolent de la radiologie s.a gasit sa ma certe ca nu am anuntat accidentul la politie. In zadar i.am explicat ca nu s.a produs pe un drum public ca el tot o tines pe a lui. Nici macar nu era in atributiile lui asa ceva iar acest aspect il lamurisem deja la upu . Pt mine era evident ca ii era foame. O lume pestrita si in spitalul asta ca peste tot in tara dealtfel. Doctori si asistente cu vocatie si pradatori pe de alta parte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire, grabnică.

Da e greu si destul de periculos și pe enduro.

Eu am plecat de pe șosele special pe enduro din cauza bizonilor.Măcar în pădure nu sunt. Dacă o pățești, macar o faci din prostia ta.

Intr-adevar viteza pe endureala nu face bine. Eu m-am trezit cu un câine în vârf de deal și l-am luat în plin și m-am împrăștiat imediat.Genunchi prins sub motor și stat la pat o perioadă.

Dar e frumos rău!!!!

Editat de Lucian Dutu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact așa ceva au pațit și ai mei,cand mama învăța sa meargă pe motocicletă,întâmplare ce,în cazul de fată,s-a sfârșit fară oase rupte sau alte vătămări mai grave.

 

Multă sănătate și însănătoșire grabnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau pentru tine, sa te repari cat mai curand. Chiar si pe coclauri tre' sa fim atenti. Ai o scuza, te fura peisaju'. Las' ca trece.

Adevărul ca te mai fura și peisajul câteodată.

Pe șosele nu ai de vazut așa peisaje ca pe enduro. Părerea mea....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pt incurajari, parca ma si vad pe sub casca cu un zambet larg dar tamp inainte de lansare....numarasem nu mai putin de. 18 caprioare in acea zi, in paduri diferite,si putea fi o zi splendida ca multe altele inainte. Asta e, fruntea sus dar mai ingandurata de data asta

Editat de Dragomir Ionut
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ce viteza crezi ca ai fi scăpat fără fractura?

Însănătoșire grabnică.

 

30 -40 km /h. Cred ca aveam 50-60 max

Greșit,ține doar de noroc. Eu am căzut de pe bicicletă de la fix 20 km/h întro bordură. Rezultat: fractură de claviculă, și două coaste - bonus. Operație, "epolet", acum sunt în luna a patra :-) și încă nu sunt recuperat 100% . Acum o lună am ieșit din nou cu bicla, de probă, a fost OK, și abia aștept să încalec motorul când se face vreme bună.

Sănătate !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Luna a4-a e inca devreme. Clavicula se repara complet intr-un an . Eu sunt la 6 luni de la ruptura ( si n-am avut deplasare sau ceva) si sunt refacut aproape complet...merg la sala folosesc mana in orice imprejurare.

 

Sanatate va doresc.

 

Greșit,ține doar de noroc. Eu am căzut de pe bicicletă de la fix 20 km/h întro bordură. Rezultat: fractură de claviculă, și două coaste - bonus. Operație, "epolet", acum sunt în luna a patra :-) și încă nu sunt recuperat 100% . Acum o lună am ieșit din nou cu bicla, de probă, a fost OK, și abia aștept să încalec motorul când se face vreme bună.

Sănătate !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti recomand http://hvbmedical.ro/produse/orteze-pentru-coloana-vertebrala/ham-pt-clavicula-clavisan/

 

Sau mai bine ce iti recomanda doctorul dupa "distractie"

 

Am trecut prin asta, am stat cam doua luni in ham, e putin ciudat dar...trece. Te ajuta sa ai o tinuta mai nobila :)

 

Insanatosire grabnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intradevar treaba cu viteza e relativa in "reusita" unui accident. In conditiile date de mine asa am apreciat eu in mod foarte subiectiv. La o viteza mai mica poate ca as mai fi ciupit si franele, nu stiu,vorbim vorbe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...