Sari la conținut

Mitul fara amenzi in Bulgaria cu moto...


Contabil
 Share

Postări Recomandate

Dupa cate stiu eu , nu au voie sa iti ia permisul daca nu e emis in tara respectiva. Pot doar sa iti suspende dreptul de a conduce in acea tara .

Poate ma insel dar asa stiam.

 

Amenda + suspendarea dreptului de a conduce in tara respectiva.

la voi la switzera nu stiu cum suporta oamenii aia ca e numai limita de 100 si masini de 3-4 litri,nici macar nu atingi acceleratia pt viteza aia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 100
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Micutu .... te rog eu din suflet ..... pastreaza-mi topicul curat, ca daca nu le cauti in coarne ... pricep mai repede!


» Post actualizat in 18 Mar 2016 19:49


Cit timp este valabila asta .... din data comiterii? -- la suspendare ma refer.

Amenda + suspendarea dreptului de a conduce in tara respectiva.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De aia si traiesc mult:)

Aiurea! Se retrag in munti si ii dau in goarna! Asta vara m-am jucat cu un tip pe niste serpentine prin munti pe un drum secundar. Nu stiam ca o masina poate sta asa pe sosea... Cum am iesit in lumea civilizata, mergeam amandoi cu viteza absolut legala, dar cu un ranjet imens pe fata!

 

Mihai, fara suparare, dar asta nu e topic de tinut curat! Mai degraba un priveghi la care la inceput povestesti de raposat, ca spre dimineata sa o dai pe ulei si sa chemi si lautarii! S-a dus si bulgarica...

(Cuibul de viespi, na ca nu nimeresc cu salt la minut, dar merge si manual: 7:45)

Editat de robert_bobariu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar fi fost suma mai mare si noi mai multi ..... o puneam de o consultanta la un avocatel bulgaras, dar la 70% din 155 eur nu merita din punctul meu de vedere.


» Post actualizat in 18 Mar 2016 20:10


Deci: A MAI PRIMIT CINEVA O ASTFEL DE AMENDA DE LA BG.?? Cum ati procedat ?ati platit sau nu??

Se pare ca sint primul ...... care recunoaste. :crack: Nu mai vezi alt grup ...... care sa fi trecut prin asta, in afara de mine si ai mei.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma asteapta o recomandata trimisa de ANAF - maine sper sa ajung sa o ridic. Intrucat nu asteptam nimic altceva, banuiesc ca ma calific! Si in poza trimisa lui Mihai imi pare vag ca m-as recunoaste. Rusine mie, de 3 (trei) ori rusine! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Robert ..... cind ajungem la bulgari, tu achiti amenda mea - ca nu-ti poate lua permisul pentru mine, si eu pe a ta ..... sper sa fim numar cu sot! :crack:

 

PS. Eu mi-am pus cenusa in cap ..... mai sus. Zisei ca am gresit "grav" - acu platesc.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te-a prins camera fixa din Radanovo, la intrare in sat dinspre Veliko, pe partea dreapta, in dreptul benzinariei.

post-68547-0-47791800-1458332305_thumb.png

 

Mie mi-a venit aviz de la posta pentru o recomandata de BG in ianuarie 2015. Facusem o plimbare la Dalboka in noiembrie 2014 si cred ca de acolo mi se trage. Nu am fost s-o ridic de la posta si nu a mai venit vreo alta notificare mai apoi. Nici la administratia financiara nu a ajuns.

Totusi, am inteles ca din mai 2015 s-a mai inasprit legislatia, asa ca nu e o experienta pe care sa te bazezi 100%.

 

In poza radar mai apare ceva de toleranta de 3%. Dupa mintea mea, asta inseamna ca doar 100 din 103 sunt siguri, restul poate fi datorita erorilor de masurare. In felul asta te-ai incadra la un interval ude amenda e mai mica. Sau erorile or fi scazute deja din viteza inregistrata?

Editat de omu79
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stim .... si multumim de info, buba este ca scrisoarea a venit pe baza numarului de inmatriculare .... cu nume, cnp, adresa, marca si modelul mobrei ... deci putin probabil sa scapi - chiar daca ai schimba ceva din acesti parametrii.

In caz ca as uita ceva legat de mine .... ma uit pe "procesul verbal" de acum inainte. :)

PS. Au uitat sa treaca ce am mincat la restaurant ......

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La amenzile din alta tare nu se aplica aceleasi reguli, sa te intrebe mai intai cine conducea si mai apoi sa emita amenda?

Daca amenda e emisa direct pe proprietar, e si normal sa nu ceara masuri suplimentare de suspendare a permisului (poate ca proprietarul nici nu are permis).

Daca doar au cerut date despre cel ce conducea, trimite-le cu plata ramburs si confirmare de primire. Poate nu se omoara sa onoreze plata pentru a accepta recomandata. Iar tu esti acoperit, ca ai raspuns solicitarii lor. Asta in caz ca vrei sa incerci marea cu degetul, pentru ca eu sunt total de acord cu tine: nu merita deranjul. Poate te tin minte data viitoare cand mai dai pe la ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack: Asta-i spiritul ...... cite calatorii zici c-ai facut pe acolo? Vorbind serios - stai sa vina toate plicurile de la calatorie.... si plecam cu cagulele pe cap.


» Post actualizat in 18 Mar 2016 20:48


Mergem sa o platim la banca si ne punem cagula, sa o dam anonima!

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si de ce va obositi pana la posta sa ridicati recomandate de la necunoscuti? Asteptati sa va scrie printul din Nigeria de pe patul de moarte, sau ce? Imi trimiti recomandata, ma anunti. Nu m-ai anuntat? Sa fii sanatos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda ... se pare ca si-au luat-o si altii, dar cum este la noi - ridicam problema si o lasam asa. http://www.avocatnet.ro/content/forum|displayTopicPage/topicID_478810/pageID_1/Notificare-plata-amenda-din-Bulgaria.html

 

As sfatui colegii sa nu le ridice inca, pe mine ma oftica la maxim nu coantumul amenzii ci faptul ca am luat la cunostinta abia dupa 10 luni.

 

post-72328-0-05644900-1458374156_thumb.jpg

post-72328-0-87373800-1458374168_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Contabil la Bruxelles!! :crack:
Clar, nu cred ca are nimeni atat de mult timp liber sa ajunga prin tribunale. Ma gandesc ca aia cu 2 luni devine "activa" si nu iti mai intra la Ad. Fin. in executare. Sper!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Alex28 si Alfamoto .... nu va suparati pe mine pentru cum v-am raspuns ieri, am fost nervos + ca n-aveam nevoie de compasiune, ci de un sfat pertinent. :peace:


» Post actualizat in 19 Mar 2016 09:52

Contabil la Bruxelles!! :crack:

Dai in plm .... ca am un drag de ei de nu mai pot. Cred ca o sa-i las sa puna poprire .... daca-s cu legea-n mina, asa ca nu mai facem excursie de platit amenzi. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci se pare ca legea e altfel in BG decat in RO. Proprietarul e amendat direct in caz de contraventie, fara a mai identifica conducatorul.

Desi in informarea aia e mentionat doar ca un conducator a fost inregistrat facand o contraventie, tu erai proprietarul, iar ei sa asteapta sa le fie platita o amenda. Nu precizeaza si cine ar trebui s-o plateasca: conducatorul sau proprietarul. In functie de ce zice legea la ei in privinta asta, cred ca ai putea sa te scoti rapid intr-un proces. Numai sa ai timp si chef de asa ceva. :)


» Post actualizat in 19 Mar 2016 10:09

Off topic: la un momentat dat m-a oprit politia cu radarul in BG. Eram cu masina, noaptea, 81 km/h in localitate (adica la intrarea intr-un sat desi mai erau inca vreo 500 m pana la prima casa). Ne-am inteles omeneste (politistul vorbea romana destul de bine) si a fost atat de multumi de intelegere incat mi-a mai explicat si unde mai sunt camere fixe si echipaje in drumul meu, sa fiu atent. Partea interesanta e ca mi-a explicat ca regulamentul lor specifica ca permisul sa fie retinut automat pentru 30 de zile daca esti prins cu o alta contraventie in decurs de 3 luni parca de la cea anterioara (nu mai retin daca trebuia sa fie contraventie asemanatoare, sau o oricare alta la regimul circulatiei).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti sigur? Eu stiam ca 200bng e limita maxima. Dar e adevarat ca nu stiu sigur. Eu merg de 8 ani prin bg, cam de 2 ori pe luna minim, dar nu am platit niciodata amenzi. :) Camerele fixe le stiu pe toate, iar pe politisti ii fac din vorbe. Aaa...si nici nu am dat vreodata spaga :))

Spune.mi si mie te rog frumos ce le spui domnilor politisti, sa stiu sa nu.mi salte carnetul data viitoare.

» Post actualizat in 19 Mar 2016 13:28

Mda ... se pare ca si-au luat-o si altii, dar cum este la noi - ridicam problema si o lasam asa. http://www.avocatnet.ro/content/forum|displayTopicPage/topicID_478810/pageID_1/Notificare-plata-amenda-din-Bulgaria.html

 

As sfatui colegii sa nu le ridice inca, pe mine ma oftica la maxim nu coantumul amenzii ci faptul ca am luat la cunostinta abia dupa 10 luni.

 

Nu te oftica, daca te linisteste cu ceva mi.a venit amenda de la podul Constana(bariere)dupa 1AN asta in Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spune.mi si mie te rog frumos ce le spui domnilor politisti, sa stiu sa nu.mi salte carnetul data viitoare.

» Post actualizat in 19 Mar 2016 13:28

 

Nu te oftica, daca te linisteste cu ceva mi.a venit amenda de la podul Constana(bariere)dupa 1AN asta in Romania.

please take my money :))

suma e cea mai importanta in discutie.

» Post actualizat in 19 Mar 2016 13:33

 

Nu te oftica, daca te linisteste cu ceva mi.a venit amenda de la podul Constana(bariere)dupa 1AN asta in Romania.

 

nu-mi zi ca ai platit. la un an dupa, sa se stearga cu ea la fund.

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...