Sari la conținut

Accident Bucuresti - Mihai Bravu 08.06.2016


LexDee
 Share

Postări Recomandate

Tocmai ce iesisem sa dau o tura cand vad niste lumini de politie si am zis ca iar sau tamponat astia intre ei. Am vazut ca era un motociclist si am oprit din instinct. Motociclistul saracul nu a avut nicio vina , la volan fiind un bronzat in trening. A venit un prieten sa ridice motorul fiind prieten cu riderul si sa facut o estimare de daune cu politistul lovite fiind carenele,ghidonul,scarita stanga si inca cateva mici chestii. Am inteles ca motociclistul era chiar experimentat si stapanea motocicletele ghinionul lui ca motorul acela il avea de 2 zile si a dat peste cine a dat. Culmea e ca dupa ce am plecat dupa dristor spre muncii trec de semaforul inainte de sensul giratoriu de langa spital si vad o femeie in masina pe sina de tramavai sa treaca. Ma uit la ea vad ca nu se uita dar vad ca sta pe loc. Mers cu 40 tot nu se misca zic bine ma vazut. Eram la 10m distanta cand vad ca ii da blana. Franele imi era frica ca le blochez si am ales sa strang de ele si sa virez. Norocul meu e ca mia lasat circa 30cm dintre ea si bordura destul cat sa ma bag. Am trecut la un cm de bara ei eu ma vedeam deja pe jos nu stiu cum nu am atinso. Atentie mare ca prostia nu are limite.

» Post actualizat in 08 Jun 2016 21:20

Poze

» Post actualizat in 08 Jun 2016 21:21

Poze

post-93710-0-94887700-1465420804_thumb.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa postati cei care mergeti zi de zi pe acolo, ca mine.Oricind unul care vine de pe pod se poate baga spre dreapta. Daca tu vii pe acceleratie, faci buff. Asta tine de instinctul de conservare. Nu are legatura cu codul rutier.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate extrem de putine lucruri care se intampla zilnic in trafic au legatura cu codul rutier, de aceea sunt atatea accidente... Nu respecta nimeni indicatoare, uneori nici semaforul, cine sa bage in seama niste dungi amarate desenate cu vopsea pe asfalt?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Am senzatia ca sunteti cam ilogici - cu "cedeaza trecerea", aia ! Si daca ar fi un 'cedeaza trecerea", el s-ar referi la o cedare...in situatia in care tu, venind de pe 'bretea', vrei sa intri pe 'banda lor", a celor care vin de pe pod. Ori aici nu prea e cazul. Baiatul inteleg ca era inca pe bretea, pe "banda lui", nu avea de ce sa cedeze trecerea nimanui. Masina a intrat pe banda lui, nu motociclistul pe banda pe care venea papucul.

Nu contesta nimeni faptul ca, din punct de vedere legal, soferul e vinovat de producerea accidentului, insa indicatorul ala de "cedeaza trecerea" ar trebui sa ii tempereze pe cei care vin de sub pod. Logic nu prea are ce cauta acolo acel indicator, de cred ca rolul lui este mai degraba sa ii faca mai atenti si mai precauti pe participantii la trafic. Din pacate sunt multi cei care ii ignora semnificatia (vezi iesirile de sub podurile de pe DN1 de la intrarea in Bucuresti, unde, desi exista banda separata la fel ca in cazul de aici, unii soferi taie lejer 1-2 benzi imediat ce intra pe DN).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate extrem de putine lucruri care se intampla zilnic in trafic au legatura cu codul rutier, de aceea sunt atatea accidente... Nu respecta nimeni indicatoare, uneori nici semaforul, cine sa bage in seama niste dungi amarate desenate cu vopsea pe asfalt?!

De foarte multe ori, masini ma depasesc prin stinga pe acea arie hasurata cu vopsea, se baga dupaia fortat in fata mea sau a altora care ne incadram corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda...vad ca e deja deschis topicul. Astazi coborand de pe podul peste Dambovita de pe Mihai Bravu, directia Dristor, vad pe dreapta un motor culcat. Am atasat cateva poze facute cu tel. Motociclistul venea de sub pod, presupun ca, avand ceva viteza, iar papucul a coborat de pe pod si a vrut sa faca imediat dreapta, pe straduta aia de dupa scuar, desi era clar, pe jos marcajul care ii interzicea manevra. Motociclistul a franat violent (urma de la frana spate avea cca 5-10m), si a cazut ...el a lovit masina iar motorul taras a lovit marginea bordurii si s-a scurs cca 40-50m. Din cate am inteles de la un preieten de-al motociclistului care venise sa ridice motorul, el a ajuns la spital, constinet dar nu-si putea misca corpul.

 

Asta nu e de bine... Sper sa fie ceva temporar.

Asteptam ceva vesti. Sanatate!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De dimineata ma incadrasem la Pta Presei venind din Jiului pe penultima banda, cea cu sageata inainte si la stanga. Pe dreapta mea un Megane care a fortat, a intrat 1/2 pe banda mea si a virat la stanga. Noroc ca si eu urmam aceeasi directie, dar as fi fost indreptatit sa merg si inainte, prin el eventual... Garcea care era fix la 10m de noi a fost vizibil deranjat de claxonul meu, manevra celuilalt fiind probabil perfect normala. Nici nu stiu daca semnalizase, din lateral nu am vazut nimic de genul.

Dar sa lasam off topicul, stie cineva despre starea motociclistului? Ca ne-am luat cu benzi, semne si indicatoare iar singura informatie era ca omul nu se putea misca...

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa postati cei care mergeti zi de zi pe acolo, ca mine.Oricind unul care vine de pe pod se poate baga spre dreapta. Daca tu vii pe acceleratie, faci buff. Asta tine de instinctul de conservare. Nu are legatura cu codul rutier.

 

De foarte multe ori, masini ma depasesc prin stinga pe acea arie hasurata cu vopsea, se baga dupaia fortat in fata mea sau a altora care ne incadram corect.

 

exact.

si eu trec pe traseul accidentului foarte des. cam trebuie sa-ti pazesti poponeata acolo chiar si cu masina.

iar daca ala cu masina ar fi schimbat banda unde incepea linia discontinua cel mai probabil il prindea cu viteza si mai mare. pe langa pod nu cred ca avea vreo viteza astronomica dar si la 60km/h s-o opresti in 10 metri cand esti cu mana in gaz e mai greu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...