Sari la conținut

Accident Valea Cascadelor cu Timișoara - București


alecsutzyu
 Share

Postări Recomandate

Din primele informatii pare sa fie vecinul meu. Mi-a trimis mai devreme un mesaj / poza cu el la Universitar. Din ce am aflat pana acuma si cel mai important e ca, in mare, e ok, dar banuiesc ca de abia intra in investigatii. O sa anunt / confirm cand aflu ceva in plus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca fiecare interventie e platita de la bugetul statului, iar serviciile concureaza pt banii aia.

Sigur aia de au luat portofel, telefon etc. erau colegii omului???

Ce sa mai zic, sanatate si recuperare cat mai usoara...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand apare un astfel de apel, el merge catre absolut toti din zona, ca sunt pompieri, politisti locali, salvari, smurd, etc. mai demult am sunat la 112 pt un accident grav si au venit in urmatoarea ordine o dacia supernova cu un pompier, o duba SRI , apoi cele 2 salvari. vine cine e mai aproape, pt ca personalul din toate aceste institutii are pregatire pt situatii de urgenta.

 

@starcream cei de la smurd nu sunt calificati pt asa ceva??? serios? macar daca ai sti de la ce vine SMURD ai intelege instant ca sunt SUPER calificati pt asta. si desi par brutale, am asistat din pacate de mai multe ori la manevrari de victime de catre smurd sau salvare si nu se petrec asa sensibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt deloc calificati cei de la smurd, stai calm... 2-3 saptamani de pregatire nu inseamna calificare, mai ales in domeniul asta. Sunt rapizi, sunt dotati... dar calificati nu prea. Poate doar cativa scoliti, ca medici sau asistenti medicali.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alt bine informat...

 

@geo

ca isi fac sau nu bine treaba e cu totul altceva, aici vorbeam de CALIFICARE. smurd = serviciul MEDICAL de urgenta, resuscitare si descarcerare

 

ca sa fie serviciu MEDICAL si sa stie cu situatiile de urgenta, cu resuscitari si descarcerari in conditii de siguranta, trebuie sa aibe pregatire medicala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revenind la topic, eu stau in Dr. Tabere si intersectia in cauza este varza: Bulevardul Timisoara are denivelatii de la caldura + asfalt prost, tramvai din anii '70, chiar pe colt Iesirea de la Benzinarie, Iesirea de la Dedeman, fix acolo e si targul (joi vineri sambata duminica - MEGA aglomerat si oamenii se inghesuie cu tarabele si pe trotuar, mai traverseaza aiurea), statia RATB e pusa chiar pe colt incat e greu sa iti dai seama cand naiba pleaca tramvaiul si coteste brusc dreapta, trecerea de pietoni ...

 

Mare grija la zona si sanatate riderului !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si tu cu pregatirea ta medicala stii sa operezi toata aparatura de pe o duba smurd sau dintr-un elicopter, nu? eu zic ca si daca deschizi o motocicleta sau un atv smurd habar n-ai ce fac majoritatea lucrurilor. in afara de agentii pe moto/atv singuri, echipajele smurd sunt "dotate" cu medic care are doar vreo 6 ani pregatire. chiar daca are grad si e pompier.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Calificarea se obtine in baza unor studii si/sau experienta... intre cateva saptamani de cursuri si multi ani de scoala + practica prin spitale, e o mica mare diferenta.

Eu nu am spus ca nu sunt serviciu medical de urgenta si descarcerare, ci ca f multi nu sunt calificati pt asta. Repet: 2-3 saptamani nu te califica. Tot respectul pt ce reprezinta si ce incearca sa faca, dar, daca oi avea nevoie de ei, sper sa vina un doctor/asistent adevarat, nu un om bine intentionat fara mare pregatire. Degeaba stie ce face aparatura aia (o invatam toti in cateva ore), daca trage de casca ca nebunul. Nu ii condamn, in timp o sa invete, dar in momentul asta putini din smurd stiu ce fac, vprbind de partea medicala.

p.s: cunosc cativa oameni de la isu care mi-au explicat cum sunt echipajele smurd.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motociclistul e ok, a fost externat chiar ieri si e acasa deja. O sa il las pe el sa dea detalii despre accident daca vrea. Avand in vedere ca iara o dam in off-topic o sa fac si eu un singur comentariu.

 

Poate stiu sau nu stiu cei de la SMURD ce si cum, din pacate/fericire sunt singurii calificati pentru urgenta si fac asta uneori chiar voluntar. Sincer ii prefer pe ei decat pe nimeni. Nu e ca si cum si in cluburile moto se organizeaza anual manifestatii ca sa sprijinim pe cei din sanatate sau SMURD. Dar mai mereu comentam la orice accident si cam atat pe partea de implicare. E greu sa vrei sa faci asta si sa inveti mereu din 2000~2500 ron pe luna sau mai putin. Sunt oamenii care dedica mult pentru aceasta profesie si pun si suflet. Nu sunt usoare unele interventii de accident la care se duc, iti trebuie ceva sange rece.


Cum nu vad o masa de oameni care se arunca sa faca profesia asta (Urgenta SMURD) ii prefer pe cei care s-au implicat pana acuma si aleg sa ii sprijin. Pana la urma cu totii putem face greseli indiferent de miza, intrebarea e daca la momentul respectiv omul a fost cat mai bine intentionat si si-a dat interesul, iar eu zis ca cei de la SMURD au in mare parte asta de partea lor. Sa nu ii uitam pe cei 5 care au murit in Moldova acum 3 saptamani, la o interventia care nu anunta nimic dificil.

P.S @Geo aparatura aia pe care o invatam toti in cateva ore eu nu am vazut-o. Ultimul curs de prim ajutor facut in birou, si nimic foarte elaborat, a durat 4 ore si au fost numai tehnici de ajutor, la aparatura nici nu s-a ajuns. Si am fost 4 voluntari dintr-o firma de 80 de oameni. So e cale lunga pana la aparatura aia :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt deloc calificati cei de la smurd, stai calm... 2-3 saptamani de pregatire nu inseamna calificare, mai ales in domeniul asta. Sunt rapizi, sunt dotati... dar calificati nu prea. Poate doar cativa scoliti, ca medici sau asistenti medicali.

 

 

si tu cu pregatirea ta medicala stii sa operezi toata aparatura de pe o duba smurd sau dintr-un elicopter, nu? eu zic ca si daca deschizi o motocicleta sau un atv smurd habar n-ai ce fac majoritatea lucrurilor. in afara de agentii pe moto/atv singuri, echipajele smurd sunt "dotate" cu medic care are doar vreo 6 ani pregatire. chiar daca are grad si e pompier.

 

mai fratilor, vedeti ca nu toate echipajele SMURD sau de Ambulanta sunt la fel...sau dotate la fel

 

sunt foarte rare echipajele SMURD "dotate" cu medici...medic adica doctor d-ala care a facut facultate 6 ani si lucreaza la spital la urgenta...

Inafara de putinele echipaje care au medic, restul sunt paramedici (adica pompieri cu pregatire in prim-ajutor si descarcerare) si asistenti/asistente medicale de urgenta + voluntari SMURD (majoritatea studenti la medicina)

Ambulantele SMURD nu pleaca din curtea spitalului, ci dintr-un hub ISU, adica fostele unitati de pompieri

Treaba lor e sa tina pacientul in viata pana ajunge la cel mai apropiat spital cu Unitate de Primiri Urgente

 

PS: in orasele mari echipajele SMURD sunt f bine pregatite, in rest nu chiar...sunt doar pompieri cu un curs de prim-ajutor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie mi-a parut constient, dar in stare de soc.

Auto iesise din strada laterala fata sa se asigure, impact in lateral, ceva gen cot la cot.

Sper sa fie bine, erau acolo niste colegi de la munca ce i-au luat telefon, portofel, etc.

attachicon.gifimage.jpeg

» Post actualizat in 22 Jun 2016 17:03

Ce nu inteleg este de ce inainte cu cateva minute sa ajunga ambulanta a ajuns o autospeciala de stingere incendii (care a plecat de la mall Plazza) si abia apoi o ambulanta? Mai important de atat, de ce inainte sa ajunga ambulanta se apuca pompierii sa scoata casca motociclistului (intr-o maniera nepotrivita si nesigura) atunci cand sirenele ambulantei se auzeau, deci nu mai dura foarte mult. Apreciez foarte mult munca celor de la SMURD, insa ei nu sunt calificati pentru asa ceva.

Gandind asa,atunci nici asistentele de la maternitate,nu trebuiau sa intervina in cazul Colectiv.Nu era de compententa lor ,si se puteau alege cu dosar penal daca ceva le mergea rau .Capetele patrate cautau si cauta si acum un tap ispasitor .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu comentez calificarea medicala, dar NU asa se scoate casca de pe capul unui motociclist care a suferit un impact direct. Nu mai insist, daca baietii citesc, poate ar fi mai bine sa reia partea aceea de pregatire.

Camera sper ca filma, cu toate ca accidentul este clar d.p.d.v. al vinovatiei.

P.S. Nu vazusem accieentul direct, am intors de pe sensul opus imediat dupa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...