Sari la conținut

xr400 vs crf450 vs wr426 vs yz450f vs dr350 vs xt600 vs nx650


Postări Recomandate

Hai, cine si-a facut temele sa iasa la tabla :)

I-a zi puisor...

» Post actualizat in 03 Jul 2016 06:24

Cum spune si titlul,

xr400 vs crf450 vs wr426 vs yz450f vs dr350 vs xt600 vs nx650

 

ce-mi recomandati sa cumpar ? astept +/- la fiecare si o mica descriere/parere din experienta preferabil.

 

detalii biker: 1.68cm , 56kg. 70% oras | 30% enduro.

 

in primul rand cea care nu e cea mai inalta si grea ( cu saua inalta), ca o sa ai belele cand o scapi...si o vei scapa, crede-ma :)

» Post actualizat in 03 Jul 2016 07:03

LE: ai putea merge pe WR sau CRF, varianta supermoto, incaltata cu niste Avon Distanzia.... ar fi un compromis ideal pt oras/asfalt si in offroad nu ai avea probleme atata timp cat nu te bagi in noroi....

» Post actualizat in 03 Jul 2016 07:09

WR si CRF au inaltimea cea mai mare la sa si sunt mai de 'competitie'..

 

DR, NX ar fi mai de strada, servisare la km, cred.... imi retrag sfatul cu WR si CRF, ca-s inalte :D

» Post actualizat in 03 Jul 2016 07:10

O varianta pe care nu stiu daca ai luat-o in calcul e un DRZ 400 SM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Or fi fost baietii offtopic dar s au nimerit printre cei amabili cu simtul umorului,un topic ca asta putea sa aiba feedback mult mai acid.Pune mana si cerceteaza forumul,ai raspuns la majoritatea intrebarilor.Unde nu ai ,intrebi punctual nu faci un topic asa neserios.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu ceri sa comparam mere cu pere si cu pepeni. WR si CRF sunt motociclete orientate spre enduro, XT600, DR si NX sunt dual sport, iar YZF sunt motociclete de cross. Asa ca trebuie sa te decizi ce vrei sa faci cu motocicleta, pentru ca cele trei clase de motociclete se adreseaza unor specializari foarte precise. Asadar, fa precizari suplimentare si vei primi raspunsuri pertinente. Bine ar fi sa iei la citit topicurile dedicate modelelor mentionate de tine. Pana una alta, arunca un ochi aici: http://www.motorcyclespecs.co.za/

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am intrebat ca m-am tot uitat la diverite modele si sunt foarte confuz, plus ca nu am cum sa stau fata in fata cu fiecare sa-mi dau seama care e potrivit.

 

momentul in care urci pe una,iti dai seama instant daca e 'nepotrivita'..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am intrebat ca m-am tot uitat la diverite modele si sunt foarte confuz, plus ca nu am cum sa stau fata in fata cu fiecare sa-mi dau seama care e potrivit.

Pai da ,dar nici sa ti aleaga alti moto ul nu e ok.Fierul se alege pe doua considerente,inima si bani.Il alegi cu inima in functie de posibilitati dintre modelele care se potrivesc cerintelor.

 

Apoi trebuie sa te clarifici exact ce vrei.70 la suta oras si restul enduro e inca prea confuz.Vrei doar oras ,sigur nu o sa vrei calatorii mai lungi la mare,munte prin tara sau afara?Pt ca pentru oras poti sa iei suta la suta enduro ,plus cei 30 la suta enduro initial vei avea 130 la suta enduro.

 

Ok.lasand gluma la o parte,enduro ce inseamna?soft,drumuri forestiere sau mai multa adrenalina?Daca vrei soft enduro te poti orienta catre suzuki freewind ,sau bmw 650,merg pe inaltimea ta ,sunt bune si pentru oras si pe sosea la drum lung sunt onorabile si nu te va durea poponeata.

 

Deci in concluzie,clarifica te bine ce vrei.Eu sincer nu inteleg cum un pasionat sa nu devoreze topicurile pe aici,gasesti o groaza de informatii si cu timpul incepi sa ti faci o idee de ce vrei cu adevarat.

 

Cauta motoarele pe iutiub,vezi care te atrage,vezi de ce e in stare fiecare,vezi siteul ala,am uitat cum ii spune ,cu inaltimea pe moto ,esti cam micut si nu ti poti lua orice inca din startul inceputului.Fa putina documentare ,ce naiba,doar nu e tema de mate pentru acasa,e pasiunea ta doar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai hai sa detaliez, in oras la mine nu sunt multi motociclisti iar la vanzare foarte putine. Nu am prieteni si nici nu am posibilitatea sa vad sau sa testez cum arata, mare, inalta, grea. O sa merg doar in oras nu plec la drumuri lungi poate maxim 20km pana la tara. Iar ca enduro mai mult soft vreau sa ies cam de 2ori pe saptamana si asta plimbari prin padure sau cocleauri nu cred ca ma apuc de freestyle (poate peste cativa ani). Ca si motoare imi plac foarte mult dirty bike-urile si naked-urile dar prefer dirty mi se par mai "aratoase" si mai pe caracterul meu. Pe langa asta sunt ideale pentru drumurile noastre toate, sunet superb, mai inguste si mai usoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am intrebat ca m-am tot uitat la diverite modele si sunt foarte confuz, plus ca nu am cum sa stau fata in fata cu fiecare sa-mi dau seama care e potrivit.

Pai de asta iti spun si eu si alti colegi sa pui mana sa te documentezi asupra modelelor. Ca sa iti dau numai un exemplu, modelele enduro (CRF, WRF, EXC, etc) sunt motociclete destinate competitiilor si au intervale de servisare la nr. de ore de functionare, nu la cateva mii de km. Nu cred ca iti trebuie asa ceva. So.. pune mana, citeste topicurile, citeste review-uri despre motocicletele care iti atrag atentia, fa-ti o baza de selectie si apoi alege. Insa alege cu capul, altfel unde nu-i cap...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

traim in 2016 , internetul este invadat de informatie (si de (cuvant urat), dar si utila), depinde de cat chef/lene ai sa cauti....

Eu mereu am cautat si am gasit tone de informatie despre orice mobra m-a interesat (uneori mobre care nici nu mi le permiteam sau care nici nu ma interesau ca sa le cumpar). Ajungeam sa stiu mai multe despre anumite mobre decat stiau poate proprietarii lor...

 

Trebuie sa stii /sa vrei sa cauti si sa separi informatia utila....de intoxicatii.

 

ai bikez.com si motorcyclespecs.co.za (care pe langa specificatii destul de precise, are si un scurt review). De ex luam un un CRF 2004...sa zicem ca 2004 nu are review, cauti 2003 sau 2005,care e cam aceeasi marie cu alta palarie,si sigur va avea review..

iar pe youtube sunt gramada

Editat de the insider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

credeam ca te referi pe forum aici

Pe forum vei gasi topicuri dedicate diferitelor modele, unde fac schimb de opinie si de experienta posesorii acelui model. Unele dintre acstea sunt mici comunitati, foarte solidare. Acolo vei gasi informatii foarte utile de mentenanta si, daca stii sa citesti printre randuri, iti vei da seama de atuurile dar si limitele fiecarui model, despre problemele specifice cu care se confrunta, posesorii, etc. Lucrurile astea le-ai fi putut afla singur, daca ai fi explorat putin forumul. Se pare, insa, ca nu prea iti place sa citesti... Spor in documentare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...