Sari la conținut

Honda CBR


Postări Recomandate

Salut...

 

De curand am cumparat o Honda CBR f4i...Am constatat ca ceva nu este in regula , mai exact se aude un "troncanit" cred din zona motorului nu exagerat de tare :)..(acest sunet se aude doar cand este motocicleta lasata pe liber).Daca trag "ambreiajul" sunetul dispare...

 

P.S Nu ma pricep la mecanica :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este sunet "specific honda "pentru ca este relativ scumpa reparatia.

Nu stiu cat de scumpa e, problema e ca dupa scurt timp reapare zgomotul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cat de scumpa e, problema e ca dupa scurt timp reapare zgomotul.

Confirm. Am schimbat oala de ambreiaj la CBR954, a mers fara zgomot maxim 1000km, la 2000km zgomotul era identic. Aruncat 250 euro pe fereastra. Cartus , care pe vremea aia lucra la Intermotorcycle, m-a prevenit ca dau banii degeaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Nu stiu cat de scumpa e, problema e ca dupa scurt timp reapare zgomotul.

Nu stiu ce reparatii au facut altii si la ce mecanici dar la mine nu au reaparut zgomotele. Pe vremea cand aveam xx a reaparut zgomotul de distributie dupa 2 ani pentru ca am inlocuit doar intinzatorul.Acum a fost inlocuit si lantul si ma astept sa mearga perfect cativa ani.

 

Bataie la ambreiaj inca nu am avut.

 

 

Sa dai 300 € pe o distributie ,o data la 5 ani ,eu nu o vad ca pe o problema deosebita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate vorbim de probleme diferite... eu ziceam de huruitul ala fin, care dispare cand tragi ambreiajul, nu de batai. Mi-am pus si eu problema asta, am studiat netul, am vorbit cu mecanici moto, au ascultat mobrele (la ambele am huruitul asta)... toata lumea spune acelasi lucru: reapare la scurt timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Hondele le-am dus tot timpul la Clavi sau Cartus ,cand am avut de rezolvat ceva de urgenta si Clavi era in concediu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Din moment ce initiatorul vorbeste de "troncanit " eu cred ca are ceva mai serios decat huruit fin .Am avut un troncanit groaznic la xx cand am facut greseala sa-i pun ulei 300v si disparea cand apasam ambreiajul.Imediat am schimbat inapoi pe 7100 si nu am mai avut nici un troncanit.

» Post actualizat in 09 Jul 2016 07:27

Din moment ce initiatorul vorbeste de "troncanit " eu cred ca are ceva mai serios decat huruit fin .Am avut un troncanit groaznic la xx cand am facut greseala sa-i pun ulei 300v si disparea cand apasam ambreiajul.Imediat am schimbat inapoi pe 7100 si nu am mai avut nici un troncanit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Confirm. Am schimbat oala de ambreiaj la CBR954, a mers fara zgomot maxim 1000km, la 2000km zgomotul era identic. Aruncat 250 euro pe fereastra. Cartus , care pe vremea aia lucra la Intermotorcycle, m-a prevenit ca dau banii degeaba.

 

Si eu am problema asta pe Hornet.

 

Intrebare: Cum iti dai seama ca trebuie neaparat schimbata oala aia de abmreiaj?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Cam asa se aude...La sfarsit de tot cand o turez putin (in video) se aude un "gajait la evacuare" si un miros intepator.....

 

Dupa cum spuneau si ceilalti e vorba de oala de ambreiaj. Se aude cand e motorul in neutru si daca tragi ambreiajul nu mai auzi zgomotul respectiv.

Si eu am problema asta si am mai intalnit-o si pe alte Honde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Se poate identifica din sunet cumva, adica sa stiu ca problema este din rulment sau din oala. Daca desfac capacul de ambreaj cum imi pot da seama ca problema este din oala sau din rulment?

Editat de sebanna
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Se poate identifica din sunet cumva, adica sa stiu ca problema este din rulment sau din oala. Daca desfac capacul de ambreaj cum imi pot da seama ca problema este din oala sau din rulment?

Nu este o problema fatala asta , se poate merge cu ea si asa .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este o problema fatala asta , se poate merge cu ea si asa .

Asta asa este, dar as dori sa incerc cat de cat ameliorarea lui.

» Post actualizat in 15 Oct 2016 19:39

 

Dupa cum spuneau si ceilalti e vorba de oala de ambreiaj. Se aude cand e motorul in neutru si daca tragi ambreiajul nu mai auzi zgomotul respectiv.

Si eu am problema asta si am mai intalnit-o si pe alte Honde.

La mine se aude doar in viteza, de fapt in oricare viteza intre 4000-5000 ture. Sa fie de la rulment sau din oala? Bineanteles cand trag ambreajul sunetul dispare. Editat de sebanna
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...