Sari la conținut

Mortal Floresti (zona Campina)


johnnyk
 Share

Postări Recomandate

R.I.P. :(

Plin de conservari care manevreza in viraje stanga sau in intoarceri fara sa se asigure daca nu cumva taie (omoara) calea altuia.

Ma intreb de ce se tot tine in secret identitatea "faptuitorului", a instructorului auto si a examinatorului. Necinste lor!

Poate pentru ca a efectuat manevra in mod legal?

Sa nu dramatizam cu tinutul secret... Nu e nimeni obligat sa faca publică identitatea nici daca e scos vinovat soferul, darmite cand e inca "nevinovat pana la proba contrarie". Cum ar fi ca la fiecare accident dintr-asta sa vina o banda de mobre sa il linseze pe sofer, chiar daca nu a fost vinovat? Suntem ca tiganii care te omoara in bataie ca le-ai atins cu masina puradelul angajat in traversare neregulamentara?

E in cel mai rau caz culpa comuna, daca masina era tehinc nepregătită. Ghinion ca leziunile au fost destul de severe cat sa duca la deces :(

RIP

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Diferenta e ca tramvaiul nu depaseste coloanele de masini! Sau daca ai A e echivalent cu categoria tramvai?

 

Hoo ba!

am adus tramvaiul in discutie pt ca cineva a zis: "Da ce ce sa ma uit in oglinda din stanga, cand fac stanga??"...

un exemplu, datorita caruia mie mi-a intrat in reflex sa arunc un ochi in oglinda stanga, cand fac stanga e TRAMVAIUL... si e bine ca mi-a intrat, ca nu de putine ori venea un gigel blana depasind coloana...daca nu ma uitam in stanga, faceam poc.

 

Si da, tramvaiul merge in stanga coloanelor de masini, pana da de alte masini in fata lui, pe linie :)

 

Am vazut si cateva pocnituri live cu d-astia care faceau stanga si si-au infpt usa in coltul tramvaiului, pt ca ei s-au asigurat doar din fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt atat de paranoic incat ma uit in toate oglinzile disponibile de cate 2-3 ori indiferent de directia in care merg/iau curba.si nu sunt putine cazurile(fac aprox 40km pe zi intr-un mic orasel) in care prind bizoni pe scutere,motoare si chiar si masini,rabe,dube si asa mai departe care ma depasesc cand eu stau pe loc cu semnal.e atat de greu oare sa faca toti asa?nu neaparat sa-l feresc pe handicapatul care depaseste cat sa am grija de mine,de familie si de cainii pe care-i port toata ziua cu masina.mi se rupe sincer de 99% din ceilalti participanti la trafic,dar atata timp cat ma feresc pe mine ii feresc si pe ei de intamplari neplacute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hoo ba!

am adus tramvaiul in discutie pt ca cineva a zis: "Da ce ce sa ma uit in oglinda din stanga, cand fac stanga??"...

un exemplu, datorita caruia mie mi-a intrat in reflex sa arunc un ochi in oglinda stanga, cand fac stanga e TRAMVAIUL... si e bine ca mi-a intrat, ca nu de putine ori venea un gigel blana depasind coloana...daca nu ma uitam in stanga, faceam poc.

 

Si da, tramvaiul merge in stanga coloanelor de masini, pana da de alte masini in fata lui, pe linie :)

 

Am vazut si cateva pocnituri live cu d-astia care faceau stanga si si-au infpt usa in coltul tramvaiului, pt ca ei s-au asigurat doar din fata.

O zici de parca ar fi culpa comuna sa mor io.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt atat de paranoic incat ma uit in toate oglinzile disponibile de cate 2-3 ori indiferent de directia in care merg/iau curba.si nu sunt putine cazurile(fac aprox 40km pe zi intr-un mic orasel) in care prind bizoni pe scutere,motoare si chiar si masini,rabe,dube si asa mai departe care ma depasesc cand eu stau pe loc cu semnal.e atat de greu oare sa faca toti asa?nu neaparat sa-l feresc pe handicapatul care depaseste cat sa am grija de mine,de familie si de cainii pe care-i port toata ziua cu masina.mi se rupe sincer de 99% din ceilalti participanti la trafic,dar atata timp cat ma feresc pe mine ii feresc si pe ei de intamplari neplacute.

 

la asta se si rezuma traficul de la noi, te feresti de oameni care n-ar trebui sa mearga cu masina pe strada si in conditiile astea iti dai seama ca motoretismul devine inutil si ridicol de periculos.

Editat de KIM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

nu-i vorba ca nu te asiguri, dar in multe cazuri nu ai cum, fizic, sa-l vezi pe gigel care depaseste coloana. tocmai de-aia gigel ar face bine sa stea la locul lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O zici de parca ar fi culpa comuna sa mor io.

mai conteaza culpa cand esti mort? sau ala care a intrat in tine e mort? adica...e de preferat sa nu se faca poc, in detrimentul a cui e vina daca se face poc.

 

plm...conduita preventiva - nu te arunca cu capu' inainte crezand ca toti respecta legea, daca tu poti evita un accident atunci cand un idiot nu respecta regulie, e de preferat s-o faci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica daca sa zicem, am permisul suspendat, si omor un pieton neatent care traverseaza strada printr-un loc nepermis...

ii spui mamei pietonului ca asa trebuie daca traverseaza printr-un loc nepermis?

Normal e bine ce spui, clar este culpa comuna acolo ca nu te angajezi in depasiri fara sa fii sigur ca cel din fata nu poate face stanga in fata ta... si totusi, am ajuns in Romania sa ne uitam si sus si sa inchidem ochi prea mult in fata anormalului si ilegalitatii.

Nu este normal sa platesti cu viata o astfel de greseala.

Eu, cu permisul suspendat, nu am ce cauta pe strada. A nu se intelege ca am permisul suspendat.

Fara frane, directie si lumini, la fel nu am ce cauta pe strada. Daca ala cu masina respecta legea, acum nu mai avea ce discuta aici.

Daca colegul nostru nu se angaja in depasire prematur, din nou, nu aveam ce discuta aici.

Daca Politia Rutiera si-ar depasi constitutia de pandari in boschete sa ma ia pe mine ca merg cu 60 pe o restrictie temporara de 40, iar n-am mai fi avut discutia asta.

Vinovati sunt multi: de la sofer, motociclist, spagarii de la ITP, RAR dar si lipsa controalelor tehnice din partea rutierei.

 

In 9 ani de moto am fost oprit o singura data, ca sa ma intrebe cat baga si cat am dat pe ea.

M-as bucura sa se intensifice controalele, m-as bucura sa vad control ITP pe drumuri, m-as bucura ca rutiera sa-si faca in puța mea treaba ptr care sunt platiti. Nu sa stea la boschete cu radarul, sau sa dea din creanga pe la intersectii.

Daca rutiera s-ar pune pe aplicat legea sa dea dreaq daca-i vedea mai mult de 10 masini de la Piata SUdului pana la Unirii.

 

La tăți nii greu, da' tu ai ales sa te faci politist. Daca tot esti acolo, fa-ti in puța mea treaba. Nu-ti convine: pleaca din sistem.
"Las ca merge si-asa" o sa ne duca la sapa de lemn si in X ani poate o sa platesti cu viata ptr ca ai avut tupeul si nesimtirea sa traversezi pe verde, pe trecerea de pietoni.

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica daca sa zicem, am permisul suspendat, si omor un pieton neatent care traverseaza strada printr-un loc nepermis...

ii spui mamei pietonului ca asa trebuie daca traverseaza printr-un loc nepermis?

 

basically, da. nu vad in ce fel ar fi supravietuit pietonul daca soferul din exemplul tau ar fi avut un carton roz in plus in masina sau nu. asta daca presupunem ca a respectat viteza si tot restul de prevederi legale aplicabile pe respectivul sector de drum la acel moment.

 

legat de accidentul asta: crezi ca la viraj stanga mai conta ce frane si directie are? cu ce viteza crezi ca a abordat virajul o cisterna, incat sa fi contat starea franelor? depinde si cat de praf erau, dar nu cred ca ar fi fost o distanta de franare semnificativ diferita. conteaza poate daca bietul motociclist a nimerit sub roata si s-a dus taras cu el inca 2 metri :(

 

EDIT: si pietonul si motociclistul sunt aia care trebuie sa fie cei mai atenti ce fac pe strada, pentru ca ei sunt fragili, nu conservele de diferite dimensiuni care circula legal sau mai putin legal

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

basically, da. nu vad in ce fel ar fi supravietuit pietonul daca soferul din exemplul tau ar fi avut un carton roz in plus in masina sau nu. asta daca presupunem ca a respectat viteza si tot restul de prevederi legale aplicabile pe respectivul sector de drum la acel moment.

Daca nu are carnet, ce cauta pe strada? E o situatie ipotetica, dar na. Sau ti-e frica ca distrugem viitorului daca salvam pietonul si vor urma evenimente apocaliptice care vor disturba echilibrul global?

 

 

EDIT: si pietonul si motociclistul sunt aia care trebuie sa fie cei mai atenti ce fac pe strada, pentru ca ei sunt fragili, nu conservele de diferite dimensiuni care circula legal sau mai putin legal

 

In prima faza da. Insa nu mi se pare normal ca in 99% din faze tu sa fii cel care cedeaza daca tu mergi linistit de drumul tau prioritar. Cum a fost asta neatent intr-o faza si nu a anticipat figura astuia, a platit scump. Desi aici o mica parte din vina o are si el ca nu a condus preventiv...

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

basically, da. nu vad in ce fel ar fi supravietuit pietonul daca soferul din exemplul tau ar fi avut un carton roz in plus in masina sau nu. asta daca presupunem ca a respectat viteza si tot restul de prevederi legale aplicabile pe respectivul sector de drum la acel moment.

 

Pai daca soferul respectiv vede ca si tine doar un carton roz, nu cred ca ar fi contat. La urma urmei poti sa-l tragi si la xerox.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca soferul respectiv vede ca si tine doar un carton roz, nu cred ca ar fi contat. La urma urmei poti sa-l tragi si la xerox.

tu esti sigur ca ai citit si ultima fraza? ca tot ai inclus-o in quote

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu esti sigur ca ai citit si ultima fraza? ca tot ai inclus-o in quote

Hai sa o luam altfel. De ce nu se poate urca oricine intr-o masina si facand ce ai zis tu acolo sa devina sofer pur si simplu? Adica eu daca stiu sa joc 18 wheels of steel de ce nu sunt sofer profesionist? Ca pot sa ma plimb cu tiru respect viteza legala semnalizez etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

carnetul exista din mai multe motive. primul, arata ca macar o data ai demonstrat ca stii sa circuli. mai precis, in ziua cand l-ai luat

in plus, pe el strangi puncte de amenda, etc.

nu este garantia absoluta a maiestriei in trafic, a condusului preventiv sau a superputerii de a evita pietonii care traverseaza pe unde li se scoala

 

un pieton care traverseaza prin loc nepermis si e facut afis de o masina care circula regulamentar ramane tot un prost mort pe barba lui, indiferent ce permis are soferul.

 

 

EDIT: ne indepartam rau de topic. moto a depasit coloana si elefantul pe roti. hurdubaia a facut stanga legal, cu mentiunea ca avea ceva probleme tehnice, chestie care nu e totusi de magnitudinea unui permis lipsa sau suspendat. mobra a intrat in ala mare, nu invers, sa spui ca l-a luat sub roti pentru ca nu au tinut franele. lectia e sa casti ochii cand depasesti, ca tu mori, nu conservarul

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...