Sari la conținut

Accident jud .Caras Severin , Remetea


foxxbiker
 Share

Postări Recomandate

mă intristă când văd accidente din cauza vitezei.. e bine să îi mai dai 'şpan' dar când ai drum drept chiar, şi ştii zona, sau cel puţin nu în curbe.. fără curbe..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mă intristă când văd accidente din cauza vitezei.. e bine să îi mai dai 'şpan' dar când ai drum drept chiar, şi ştii zona, sau cel puţin nu în curbe.. fără curbe..

Prietene, sunt satul de smecheri care-i dau pe linie dreapta si pe curbe ma tin pe loc. Nu e nicio smecherie sa-i dai pe drept, daca nu stii pe curbe, degeaba. Ba, mai mult, daca ai motor mai capabil mi-e si imposibil sa te depasesc pe linie dreapta, iar pe curba nu ma bag, ca nu stiu ce-ti poate pielea. Si uite asa ma enervezi si-mi scazi si media de viteza.

 

Cat despre accident...nimic deosebit. Bine ca nu era careva pe marginea drumului, ca am inteles ca era intr-un sat.

Bine...acuma...la cum sunt pe la noi soselele se poate orice: nisip, ulei, groapa, vaca, cal, caine. Ori chestiile astea nu prea se pot afla, mai ales daca fata era singura pe drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e o chestie tricky la curbele astea... uneori incerc sa imi imaginez ca imediat dupa mijlocul curbei este un camion in pana. sa vezi atunci cum "adaptezi" viteza. nu sunt multe curbe cu vizibilitate sa ii dai blana


» Post actualizat in 12 Jul 2016 18:52

si inca ceva: suntem oameni nu masini. avem zile mai bune si mai rele.

 

NIMENI nu conduce mereu bine. unii cred ca ei o fac, dar cineva e sus si ne mai da cate un ajutor de multe ori

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietene, sunt satul de smecheri care-i dau pe linie dreapta si pe curbe ma tin pe loc. Nu e nicio smecherie sa-i dai pe drept, daca nu stii pe curbe, degeaba. Ba, mai mult, daca ai motor mai capabil mi-e si imposibil sa te depasesc pe linie dreapta, iar pe curba nu ma bag, ca nu stiu ce-ti poate pielea. Si uite asa ma enervezi si-mi scazi si media de viteza.

 

Cat despre accident...nimic deosebit. Bine ca nu era careva pe marginea drumului, ca am inteles ca era intr-un sat.

Bine...acuma...la cum sunt pe la noi soselele se poate orice: nisip, ulei, groapa, vaca, cal, caine. Ori chestiile astea nu prea se pot afla, mai ales daca fata era singura pe drum.

dreptate mare legat de cei cu linie dreaptă şi curbe..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mă intristă când văd accidente din cauza vitezei.. e bine să îi mai dai 'şpan' dar când ai drum drept chiar, şi ştii zona, sau cel puţin nu în curbe.. fără curbe..

 

in curbe o scoti pe liber....sau o tii in 'frana de motor'.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mă intristă când văd accidente din cauza vitezei.. e bine să îi mai dai 'şpan' dar când ai drum drept chiar, şi ştii zona, sau cel puţin nu în curbe.. fără curbe..

esti pe bune?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

esti pe bune?!

nu, îs pe rele.

» Post actualizat in 12 Jul 2016 22:49

in curbe o scoti pe liber....sau o tii in 'frana de motor'.....

sau încetineşti când vezi curba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buuun,daca esti pe rele inteleg de ce esti "span pe drept" si lent pe curbe.daca tot esti pe rele,ia vezi o statistica:cei mai multi motociclisti o mierlesc pe drept(blana orbitoare si masina care face stanga/iese de pe straduta/intoarce) sau in curbe?retoric evident!dar nah,sfatosi de astia ca tine isi aduc contributia la numarul tot mai mare de decese.in loc sa zicem toti in cor "las-o mai moale PESTE TOT"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scoti la liber, frana de motor, incetinesti, etc... WTF?!? :)))

"Slow in, fast out" si "throttle control" asta-i secretu succesului :D

Adica engleza in loc de romana? :))

 

Sanatate colegei si recuperare usoara!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica nu faci chestiile alea enumerate anterior.

Serios vorbind, am vazut pe multi ca strang abreaju in curbe sau ca schimba vitezele ca la masina. Dup'aia se mira ca le crontzane cutia sau ambreaju...

Nu ca n-as fi facut si eu aceleasi greseli, la inceput; e un tipar, toata lumea le face. Important e sa nu devina automatisme si obiceiuri proaste, ci sa iti dai seama sau sa aiba cine te indruma in directia corecta. Cu motocicleta se poate merge in multe feluri, unele mai putin corecte, dar cateodata detaliile fac diferenta - cum spunea cineva anterior, autobuzu de dupa curba, balega de pe drum, pisica neagra,vineri 13..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in curbe o scoti pe liber....sau o tii in 'frana de motor'.....

Bai Adriane, tu ar trebui sa ai o frica de curbe(cand vine vb de moto). Daca nu ma insel, tu nu in curba te-ai pomenit cu nenea ala cu masina? Sunt mii de locuri de genul asta unde nu ai vizibilitate... Eu unul ma c.acam pe mine in unele situatii si psihic imi era f greu sa depasesc anumite granite, mai ales cand eram cu pasager. Singur...faceam si eu ca nenea asta si ii dadeam pedala:

 

AMjBjuh.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica nu faci chestiile alea enumerate anterior.

Serios vorbind, am vazut pe multi ca strang abreaju in curbe sau ca schimba vitezele ca la masina. Dup'aia se mira ca le crontzane cutia sau ambreaju...

Nu ca n-as fi facut si eu aceleasi greseli, la inceput; e un tipar, toata lumea le face. Important e sa nu devina automatisme si obiceiuri proaste, ci sa iti dai seama sau sa aiba cine te indruma in directia corecta. Cu motocicleta se poate merge in multe feluri, unele mai putin corecte, dar cateodata detaliile fac diferenta - cum spunea cineva anterior, autobuzu de dupa curba, balega de pe drum, pisica neagra,vineri 13..

 

nu man, nu toata lumea trage ambreiajul in curbe la inceput si nici dupa aia :))) what the fuck :)))

 

 

si postul meu cu lasat pe liber era IRONIC, dar nu ma mira ca unii l-au luat pe bune....

 

Nu stiu daca sa plang sau sa rad cand vad ce debiteaza unii pe aici...

» Post actualizat in 13 Jul 2016 07:39

Bai Adriane, tu ar trebui sa ai o frica de curbe(cand vine vb de moto). Daca nu ma insel, tu nu in curba te-ai pomenit cu nenea ala cu masina? Sunt mii de locuri de genul asta unde nu ai vizibilitate... Eu unul ma c.acam pe mine in unele situatii si psihic imi era f greu sa depasesc anumite granite, mai ales cand eram cu pasager. Singur...faceam si eu ca nenea asta si ii dadeam pedala:

 

AMjBjuh.gif

 

aia s-a intamplat in oras, la 50 la ora, la curba f stransa si omul mi-a iesit din dreapta. Puteam evita daca nu ieseam cu moto sau daca aveam nu stiu, 30km/h ?

 

In rest, motociclistii carora nu le plac curbele le sugerez sa ramana pe 4 roti...

Editat de the insider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mă intristă când văd accidente din cauza vitezei.. e bine să îi mai dai 'şpan' dar când ai drum drept chiar, şi ştii zona, sau cel puţin nu în curbe.. fără curbe..

:))) fara curbe :))) de ce ti-ai mai luat motoreta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Normal ca mi-am dat seama ca ai zis-o la misto!

Dar asta nu inseamna ca nu sunt destui care au luat-o de buna si chiar fac asta de fiecare data! Ii vad zilnic... Si multi nu sunt la primul sezon pe moto.

Peste mine era sa se urce unu cu ceva Ninjalau, intr-o curba la dreapta cu 2 benzi pe sens; si asta e nimic pe langa altele.

Nu zic ca e si cazul fetei care a cazut, nici nu incerc sa inteleg cum sau dece, pentru ca e irelevant . Refacere usoara si sa revina cat mai curand pe motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:))) fara curbe :))) de ce ti-ai mai luat motoreta ?

mă refeream fără viteză în curbe, doamne şi fereşte, crezi că-s atâta de tâmpit când văd o curbă să mă opresc şi să împing motorul până ies din ea? )))

Editat de zielsziek
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa se re-deseneze toate soselele si sa se faca toate curbele patrate, ca sa nu mai poata intra in ele cu viteza mare stanistii violatori de babe!

:crack: :crack: :crack:

 

On topic: Multa sanatate, recuperare usoara, si mai multa atentie pe viitor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aia s-a intamplat in oras, la 50 la ora, la curba f stransa si omul mi-a iesit din dreapta. Puteam evita daca nu ieseam cu moto sau daca aveam nu stiu, 30km/h ?

Mai Adriane, tu ori faci misto de mine ori chiar nu intelegi, ca eu unul nu am nimic cu tine. In cazul tau, eu cred ca au fost 2 oameni la momentul nepotrivit intr-un loc dubios (parca era linie intrerupta fix in curba, ce ii permitea aluia sa iasa intr-o zona fara vizibilitate buna). Dupa episodul ala, nu ti-a ramas o oarecare jena in curbe? Asta voiam doar sa te intreb... ca vad ca faceai baza de altul de zicea de incetinit. Acum, logic, nu poti sa incetinesti la orice curba, nu poti merge nici cu 30 la ora in oras, cum ziceai tu, insa trebuie ochii cat cepele si c.uru' strans, chiar daca iti afecteaza capacitatea de a te bucura cand te dai cu jenunghiu pe asfalt (nu e cazul tau).

 

 

Sa se re-deseneze toate soselele si sa se faca toate curbele patrate, ca sa nu mai poata intra in ele cu viteza mare stanistii violatori de babe!

Nici chiar asa... insa cu cat mergi mai mult prin afara si vezi lumea civilizata, cu atat intelegi ca si la capitolul proiectare si intretinere drumuri(nu numai asfalt)... suntem niste mascarici.

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai Adriane, tu ori faci misto de mine ori chiar nu intelegi, ca eu unul nu am nimic cu tine. In cazul tau, eu cred ca au fost 2 oameni la momentul nepotrivit intr-un loc dubios (parca era linie intrerupta fix in curba, ce ii permitea aluia sa iasa intr-o zona fara vizibilitate buna). Dupa episodul ala, nu ti-a ramas o oarecare jena in curbe? Asta voiam doar sa te intreb... ca vad ca faceai baza de altul de zicea de incetinit. Acum, logic, nu poti sa incetinesti la orice curba, nu poti merge nici cu 30 la ora in oras, cum ziceai tu, insa trebuie ochii cat cepele si c.uru' strans, chiar daca iti afecteaza capacitatea de a te bucura cand te dai cu jenunghiu pe asfalt (nu e cazul tau).

 

aaa acu inteleg unde bati... mai nu, in curbe nu mi-a ramas vreo jena. Insa am o jena in general dupa accidentul ala, dupa care am realizat ca INDIFERENT cum as merge, tot se poate intampla ceva....care sa nu tina de mine....si e cam de cac.at senzatia...asta de nesiguranta continua

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si e cam de cac.at senzatia...asta de nesiguranta continua

ZBANG! Aici voiam sa ajung! Eu tin minte cand era sa intre unul peste mine fix cand plecasem in concediu acu vreo 2 ani. Si de atunci, tare nasol mergeam in curbe. In schimb cand prindeam pe cate unul in fata care mergea decent...se mai schimba. Si de atunci tot asa, indiferent de vehicul... E nasoala paranoia asta, iti rapeste din bucuria plimbarii, insa te tine in viata uneori...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...