Sari la conținut

Postări Recomandate

Dupa cum zice si titlul topicului, as fi interesat daca avem printre noi oameni care au informatii sau chiar experiente directe de haiduceala cu barzaunele asta. M-ar interesa sa cumpar asa ceva si impresiile oamenilor care eventual au intrat in contacte mai intime cu animalul ma intereseaza foarte mult.

Multumesc anticipat.

 

Cit despre cine e si ce vrea de la noi Amazonas ( si mai alesc um arata, hehe), citeva review-uri straineze:

 

http://www.topgear.com/india/benelli/review-benelli-tre-k-1130-amazonas/itemid-52

http://www.topspeed.com/motorcycles/motorcycle-reviews/benelli/2013-benelli-tre-1130-k-amazonas-ar139251.html#main

http://overdrive.in/reviews/2015-benelli-trek-1130-amazonas-first-ride-review/

http://motorbikewriter.com/benellis-handsome-trekker/

 

Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am un fetis cu tricilindrul (am avut Matiz :crack: ), asa ca Tiger-ul n-a fost vreodata pe lista mea aia scurta.

Tiger-ul vechi nu imi place cu rotunjimile alea bolnave, iar la cel mai nou nu imi place ciocul ala nenorocit - chiar, o fi vreo jmecherie cu ciocul, ca le au toate A-T-urile mari, inclusiv Ducati si Moto Guzzi, adica baietii fini.

Amazonas pur si simplu imi place.

Daca m-as fi gindit vreun moment la piese si service crezi ca as fi cumparat vreodata 3 Gilera?

 

Chiar nimeni?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Păi... spre diferență de celelalte modele de la Benelli cum ar fi Tornado Tre sau TnT, Tre-K Amazonas nu mi se pare să fie la fel de special. Are farul, stopul și bascula de pe TnT, dar nu are și cadrul sau radiatoarele laterale. Nu are nici ventilatoarele sub șa sau carenele superbe de pe Tornado. Pe scurt, motocicleta nu mi se pare că este atât de ieșită din comun încât să merite un salt atât de mare în necunoscut. Dar asta este doar părerea mea.

În același timp, dacă te deranjează ciocul în mod special, Tiger XR nu are. Mai mult, sunt destule modele în acest segmentul care nu au: Yamaha (Ténéré și) Super Ténéré, Moto Guzzi Stelvio, Kawasaki KLE1000 Versys, Aprilia 1200 Caponord sau Honda CRF1000L Africa Twin sunt câteva exemple.

 

Oricum, succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Era un user pe aici, roman ce trăia în Benelux sau Germania și care avea asa ceva. Din păcate, nu îmi mai amintesc numele lui și nici nu cred ca l-am mai văzut pe aici de mai bine de 3 ani. Știu ca nu ajuta mult, dar măcar ai un capăt de ață de unde sa începi. Poate pe la veterani îl știu. Omul era trecut de 45-50 de ani. No offence intended.

» Post actualizat in 22 Jul 2016 17:47

Matei, Matteo, ceva de genul. Un username ce începea cu M, parca.

Cam off topic, dar TNT 1130 a fost una din cele mai bine cotate motoare de stunt la vremea ei, din cauza cuplului și comportamentului ușor violent în sensul bun. Pana când Triumph au schimbat puternic foaia cu Triple-urile și multele modele noi de adventure ce i-au readus puternic în prim plan și au reactivat masiv curentul triple. Atât de tare încât i-au trezit din somnul rațiunii chiar și pe cei de la Yamaha, care au vrut și ei o porție la masa asta.

 

Personal, mi se pare foarte foarte exotica, fără sa aducă ceva total diferit în prim plan.

Mecanicii romani din provincie nu se descurca majoritatea cu japoneze și branduri mainstream europene. Ma și vad încercând sa comand piese pentru asa ceva în România.

No offence intended, again.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am un fetis cu tricilindrul (am avut Matiz :crack: ), asa ca Tiger-ul n-a fost vreodata pe lista mea aia scurta.

 

E tricilindru si acest model de Benelli.

 

 

E ceva ce imi scapa si mie?

Enjoy the generous power of the three cylinders, whose characteristic of low to mid torque delivery is very impressive, unmatched in its class.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa dai dismiss la tiger ul nou doar pt cioc mi se pare........nu stiu....

 

si oricum il poti da jos, ca e o bucatica de carena, nu e 'sudat' de moto

 

Tiger XC (21 fata, roti spitate) mi se pare enorm de misto

 

Ar mai fi BMW F800 GS (nu GSA). Nu sunt asa grele (fata de 1200GS , SuperTenere, Stelvio, Multistrada, etc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti l-am găsit aici pe om. Uite-l (@mateih e userul) :

/index.php?/topic/415285-benelli-tnt/

Multumesc mult.

 

Eu cred ca o motocicleta trebuie sa miste ceva in tine la prima vedere, Amazonas asta mi-a luat mintile de cind am vazut-o prima data.

In momentul de fata au ajuns la un pret destul de scazut SH, asa ca as putea sa o cumpar; pretul de nou nu mi l-as permite in prezent sau viitorul previzibil.

Valabil si pentru nou Tigru, si pentru F800 si pentru restul "ciocatelor".

La ce plm e bun ciocul ala, totusi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...