Sari la conținut

Maidanez agresiv


Massa Ovidiu
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 219
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pai si Bullshitzu asta nu are dreptul la viata? Ca asa, omoram absolut toti cainii si ne intoarcem la dresat lupii... ca doar de acolo vin toti.

Sterilizati sa fie maidanezii, un caine cu stapan nu se va inmulti necontrolat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aseara m-am distrat copios cu un maidanez agresiv. Total psiho cainele. Posibil sa fi fost un militian in viata anterioara :lol:

De cate ori ma vedea pe motocicleta - se baga in seama, adica ma latra si alearga dupa mine... mai-mai sa ma manance.

Insa de data asta eram cu "cross-ul" si cum aveam chef de joaca m-am luat si eu dupa caine.

Prin parc.

Ca daca asta tot cauta... na!

La reactia asta insa nu s-a asteptat. Nici el, dar nici oamenii din parc. Au ramas "muti" cu totii, inclusiv cainele :)

 

Ce sa-i faci? Legea actiunii si reactiunii.

bun bun, tare aş fii vrut şi o filmare, era genial.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@easy ride :) intelesesem din prima. Daca il calcai nu mai era funny :))).

Zilele astea m-a apucat de picior ceva. Credeam ca-i fratemiu si face misto de mine. Ma uit in jos si vad o creatura de aia mica si posedata. Nu stiu daca era pui sau adult, dar era microscopic catelul. Pisicile mele sunt mai mari. Am inceput sa-l fugaresc, si exact cand sa-l ajung din urma a intrat intr-o curte. Nu stiu cum cacao a incaput pe acolo (era spatiu de 3 degete intre scanduri) . Oricum asta a fost caz fericit caci nici macar nu m-a zgariat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

05.09 plecare rasnov-pitesti , fix cu 10 km inainte de Pitesti pe DN o potaie cat un vitel direct in roata mea viteza de deplasare aprox 80KM/H . Urmari : fractura dubla de peroneu , 7 copci genunchi, tendon glezna rupt pentru ca mi-a prins motorul piciorul , pasagera : o vanataie si o julitura de 1 cm palma . Culmea taranii au sarit sa ma omoare ca am dat peste caine care a disparut instant dupa accident , dispecerul de la smurd ne intreba daca trimite salvare pentru noi sau pentru caine , de fractura de peroneu am aflat la 2 saptamani de la accident pentru ca e dificil sa faci o radiografie la Spitalul judetean Arges . asa ca pt voi astia, iubitorii astia de animale de ce plm nu ii luati acasa si pe ei si pe jegurile de la primarie care trebuie sa se ocupe de problema asta ?????? si ca sa va agit putin , va garantez eu ca daca mai era potaia pe strada o faceam bucati cu priceagul ii bagam degetele in ochi si ii dadeam foc in mijlocul strazii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

05.09 plecare rasnov-pitesti , fix cu 10 km inainte de Pitesti pe DN o potaie cat un vitel direct in roata mea viteza de deplasare aprox 80KM/H . Urmari : fractura dubla de peroneu , 7 copci genunchi, tendon glezna rupt pentru ca mi-a prins motorul piciorul , pasagera : o vanataie si o julitura de 1 cm palma . Culmea taranii au sarit sa ma omoare ca am dat peste caine care a disparut instant dupa accident , dispecerul de la smurd ne intreba daca trimite salvare pentru noi sau pentru caine , de fractura de peroneu am aflat la 2 saptamani de la accident pentru ca e dificil sa faci o radiografie la Spitalul judetean Arges . asa ca pt voi astia, iubitorii astia de animale de ce plm nu ii luati acasa si pe ei si pe jegurile de la primarie care trebuie sa se ocupe de problema asta ?????? si ca sa va agit putin , va garantez eu ca daca mai era potaia pe strada o faceam bucati cu priceagul ii bagam degetele in ochi si ii dadeam foc in mijlocul strazii

Multa sanatate! Da' ce-i ala un priceag?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu iubesc animalele și nu le-as face rău niciodată insa... Nu stiu cum as reactiona intr-un asemenea caz. Nici nu as vrea sa știu. Cert e ca e atât de usor sa vorbedti dacă nu ești cel în cauza. Cred ca multi dintre noi, cei care spunem ca iubim animalele, am reactiona urat intr-o astfel de situație.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu iubesc animalele și nu le-as face rău niciodată insa... Nu stiu cum as reactiona intr-un asemenea caz.

Daca esti om cu oarece educatie si destul de stabil psihic, nu poti reactiona decat intr-un singur fel. Maidanezu'/animalu' are aceeasi vina pe care o ai si tu care mergi linistit pe drumul tau. Ala n-are mama, n-are tata sa il invete sa traverseze pe la trecere si sa se asigure stanga/dreapta, ca e un simplu animal. El saracu' nu are discernamant. Cand eram mic si eu poate aveam boala pe unii de ma mai latrau sau unul de il mangaiam si dupa a dat sa ma muste. Daca accepti ca e un animal si animalele sunt in general imprevizibile, te vei intelege de minune cu ele. Chit ca te mai darama cate unul de pe mobra, ca spargi bari/radiatoare. Dar sa dai vina pe animal ca din cauza lui ai cazut si sa zici ca il omori/tai/etc., trebuie sa fii un pic prost. Sunt riscurile tarii. Nu iti convine schimbi tara sau obiceiuri care iti pot afecta sanatatea. Vorba aia, Pauneasca cu GIP, Huidu cu GIP, o avea un pic de adevar si afirmatia aia cocalareasca "e bun GIPu' ca e mare, te simti in siguranta in el".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E cam dusa la extrem treaba asta cu necuvantatoarele... Asa nici pe tantari nu i-a invatat mama si tata lor ca nu e frumos sa piste oamenii, sau pe sobolani ca nu e frumos sa roada cablurile la metrou si sa sperie domnisoarele, dar se pare ca asta nu e un motiv sa le iertam.

 

Treaba (pentru cineva rational si pragmatic) e simpla: nu omori orice vietate vezi in fata ochilor doar din placerea "vanatorii", dar daca pune probleme desfasurarii normale a vietii oamenilor, e justificata si chiar recomandata eliminarea vietatii cu pricina.

 

Iar in cazul de fata, maidanezii sunt daunatori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu vreau sa intru intr-o polemica... Spun doar ca nu stii cum ai reactiona in caz de accident. Probabil ca as baga vietatea aia in "origini" insa cred sincer ca as fi mai preocupat de mine decat de ea, asa ca nu ma vad mergand la ea sa o omor....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar in cazul de fata, maidanezii sunt daunatori.

Pai tocmai asta e problema, ca sunt daunatori fara sa vrea. Tantarii sunt 'tratati' de primarie, de obicei. Pe maidanezi de ce nu ii trateaza nimeni? Cine e responsabil de ei? Ai o viziune ingusta asupra fenomenului. Nu zice nimeni 'vai sunt maidaneji, sa le facem temple sa traiasca linistiti ca maimutele in India'. Din contra. Insa daca vezi ca ei sunt raspanditi peste tot si nu se face (mai) nimic in legatura cu ei, cu ce e vina unuia de il gasesti pe strada stand ca prostu' si dai peste el? Ca sunt pline strazile de cadavre de caini si pisici...

 

Eu nu vreau sa intru intr-o polemica... Spun doar ca nu stii cum ai reactiona in caz de accident.

Intra pe site-urile din afara si vei vedea si pe acolo accidente similare cu diverse vietati. Cum reactioneaza aia? Care e diferenta intre comportamentul lor si al ciobanilor nostri?

 

Probabil ca as baga vietatea aia in "origini" insa cred sincer ca as fi mai preocupat de mine decat de ea

Mi se pare normal, chestia de mai sus era ca raspuns mai mult la patania colegului suparat.

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

05.09 plecare rasnov-pitesti , fix cu 10 km inainte de Pitesti pe DN o potaie cat un vitel direct in roata mea viteza de deplasare aprox 80KM/H . Urmari : fractura dubla de peroneu , 7 copci genunchi, tendon glezna rupt pentru ca mi-a prins motorul piciorul , pasagera : o vanataie si o julitura de 1 cm palma . Culmea taranii au sarit sa ma omoare ca am dat peste caine care a disparut instant dupa accident , dispecerul de la smurd ne intreba daca trimite salvare pentru noi sau pentru caine , de fractura de peroneu am aflat la 2 saptamani de la accident pentru ca e dificil sa faci o radiografie la Spitalul judetean Arges . asa ca pt voi astia, iubitorii astia de animale de ce plm nu ii luati acasa si pe ei si pe jegurile de la primarie care trebuie sa se ocupe de problema asta ?????? si ca sa va agit putin , va garantez eu ca daca mai era potaia pe strada o faceam bucati cu priceagul ii bagam degetele in ochi si ii dadeam foc in mijlocul strazii

Nu e bine. Daca era cat un vitel, ceva îmi spune ca pe lângă rănile provocate de cădere mai faceai si injectii in burta :) .

In rest, multa sănătate sa ai. Si minte..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-as zice de cateva exotice si necivilizate, insa iti voi da exemplu Australia, USA, GB, Italia, Grecia, unde s-a varsat lumea din princina animalelor, nu neaparat cainilor. Bun, nu in numar asa mare ca maidanejii nostri. Insa, unde vrei sa ajungi cu asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-as zice de cateva exotice si necivilizate, insa iti voi da exemplu Australia, USA, GB, Italia, Grecia, unde s-a varsat lumea din princina animalelor, nu neaparat cainilor. Bun, nu in numar asa mare ca maidanejii nostri. Insa, unde vrei sa ajungi cu asta?

corect, insa de maidanezi cica ar trebui sa se intereseze statu' si sa ia masuri.

nu o sa exterminam caprioarele, evident... dar cainii fara stapan de pe strada nu sunt animale salbatice ce trebuie protejate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

i cica ar trebui sa se intereseze statu' si sa ia masuri.

BINGO IN PLM! Bine ca citeste unul si ajunge cat de cat la o concluzie. Bun. Statul se pare ca nu ia masuri. Ce e de facut? Care e urmatorul pas?

 

dar cainii fara stapan de pe strada nu sunt animale salbatice ce trebuie protejate...

M-am grabit cand am zis ca citesti... CINE ZICE MA CA TREBUIE PROTEJATE, CA ESTI AL 10-lea care ma citeaza si imi baga asta dupa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

EasyRideOn, sa ne concentram putin... Topicul este despre un accident cauzat de un caine maidanez.

Cand o sa ai accident din cauza unui parlamentar lasat liber pe strada, discutam si despre cat de daunatori sunt (sau nu) parlamentarii, ok?

 

Parlamentarii nu sunt?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...