Sari la conținut

competitii moto in romania? praf!


the Pig
 Share

Postări Recomandate

Da. Nu ma ocup de motociclism ca sport, ci de alt sport in care sunt legitimat si la care platesc la club nu doar taxa de membru, dar si o cota din cheltuielile cu antrenamentele. De unde crezi ca are clubul bani pentru locul in care isi desfasoara activitatea, utilitati, taxe, consumabile? Dar e genul de club in care toti membrii sunt bine veniti, bine tratati, seful clubului e un tip care se antreneaza cot la cot cu noi, plateste taxe, nu ia salariu pentru functia de sef de club si participa in campionatul national (parca e pe locul 3) etc., nu e un mare smecher cu Mercedes care sta la Casa Fotbalului si toaca banii cluburilor care cotizeaza.

Foarte bine, eu vorbeam de club moto, vezi pe cineva platind ceva pe acolo?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 64
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este un sport aproape fara spectatori. In afara de pasionati si niste apartinatori nu vine nimeni nici macar pana la Adancata. Stiu ca la un moment dat s-a platit o taxa de intrare, nu mi-a picat prea bine ca spectator dar am zis 'hai sa incurajam sportul' si vazand ca totusi s-a progresat, au aparut toaletele decente si parcare, am zis ca au ce face cu banii. Desi suma stransa din astfel de 'bilet de intrare' e infima, facusem atunci un calcul, nu are rost sa-mi pun mintea sa-l fac din nou.

Apoi afara e frig, circuitul nu mai prezinta o 'noutate'. Eu de exemplu m-am dat cu entuziasm 3 intrari in primul octombrie cand s-a deschis circuitul desi nu aveam ce-mi trebuie pentru mers la pista, am vrut sa vad minunea. De atunci nu am mai ajuns, in principal din motive financiare dar nu numai.

Cei care s-au dat de curiozitate s-au cam dus la pista, au ramas cei care vor sa imbunatateasca niste timpi. Pana cand? Pana cand se de un motorist la track day? Ajunge sa imbunatateasca o zi,doua, 3 ,7, un an, intra intr-o cursa si vede ca oricum nu e destul de talentat. N-are sponsori, face totul din salariu. Ca sa faca asta majoritatea sunt batrani pentru curse, ca de aia isi permit din salariul lor. Deci pana cand tine entuziasmul din buzunarul propriu cand nu esti un talent destul de mare incat sa atragi sponsori? Pana nu te mai duci...

Apoi atmosfera de la aceste etape, atat de laudata, nu este intotdeauna chiar placuta pentru cei mai fraieri. Au fost 'grupulete' foarte ok, mai ales de cand au fost oameni ca Denis care au incercat sa aduca riderii la circuit de pe strada si si-au pierdut timp cu ei pentru a-i face sa progreseze. Dar in rest atmosfera a fost intotdeauna de super-basini, pitbuli si pitzi care se plimba pe la boxe cand tu 'fraierul' nu ai voie nici sa treci pe acolo, toti in trena 'marilor campioni'. Care sunt 2-3 oameni si care la nivel international sunt zero barat.

 

Si apoi cand sa zicem ca te duce mai departe entuziasmul atunci mai ai si problema CNV si RoSbk. E o discutie care probabil se poate face de cateva pagini pline. Eu unul ca amator nu cred ca am ce sa caut la CNV. O fi nivelul mai inalt si l-or avea pe Muresan dar pe mine ca muritor platitor de trackday nu ma intereseaza. Prefer oricand un trackday RoSbk unde sa vina si 'fraierii', sa fie mai multa lume si poate scade si pretul.

 

Si-apoi cum bine zice cmd, exista problema circuitului in sine, care e inca departe si fata de un Serres, de exemplu. Stim ca nu sunt bani dar eu zic ca nici eforturile nu au fost pe masura. S-a cazut din cauza de denivelari, ulei, etc, se pot face praf mii de euro si sanatatea ta pentru ca circuitul de inca un provizorat.

Felicitari! Este adevarul crunt.

referitor la circuitele de afara, cand exista etape pun la dispozitie autobuze (contra cost). pentru unii este mult mai rentabil sa dai 10 lei la transport decat sa mergi cu propriul agregat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bine, eu vorbeam de club moto, vezi pe cineva platind ceva pe acolo?

Ce ii impiedica? Nu m-am inscris vreodata in club moto pentru ca nu ma pasioneaza ca sport, dar daca m-as inscrie plata ar fi ultima problema. Nu stiu nimic bun si gratuit, asa ca nu ma dau in vand dupa chestiile gratuite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt suparat pe circuit ! :)

Am iesit drept, pe iarba, si am dat de niste sleauri, parca eram pe aratura si am cazut.

Daca era nisip, pietris sau chiar iarba dar sa fi fost terenul plat nu pateam nimic.

M-am ales cu carenele sparte, cu glezna si soldul negre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am dat si eu de cateva ori pe Adancata. asa e, e departe de a fi ok la capitolul siguranta. n-am iesit in decor dar nici nu m-am dat foarte relaxat. ar cam trebui terminat ...asta e treaba tipic romaneasca, sa se impotmoleasca lucrarile la final (desi mai e mult pana il termina). dar totusi preturile cerute sunt sub orice alt circuit care se vrea profi (nu vorbesc de Bacau sau Amkart)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Ma bag si eu la treaba asta, insa ar fi mai bine luna Iunie sa fi asfaltul cald.

Am vorbit cu cmd la telefon.

Avem multe informatii(nu svonuri si vrajeli) de cules ca sa putem lua o decizie rezonabil de desteapta.Te vom tine la curent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite ca s-a facut oficial lumina. La nici una din etapele de FRM nu a fost achitata taxa de inchiriere.Deci, 140 euro/2 zile, bani dati pe diurne, agenti de paza care zici ca pazesc MOTO GP. Plus alte cheltuieli "marunte".Deci, argumentul ca circuitul cere taxe mari nu mai sta in picioare.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ce inseamna sa culegi informatii dintr-o singura parte... a fost un barter la mijloc, s-au compensat niste cheltuieli. sti tu ceva dar nu sti tot :)

 

stai sa vezi circoteca ce va sa vina cu fibra optica :)

 

am auzit o intrebare buna azi: ce nu v-a placut la cnr 2016?

eu am fost perzent la o singura etapa ca si asistenta pentru un amic. cand a fost nevoie am pus si osu' la treaba voluntary. nu mi-au cazut galoanele dar la ce fente si figuri am vazut p-acolo mai-mai ca era sa imi cumpar o sapca cu OMFG din targ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

noi romanii am fost mereu campioni la dat cu gura, pareri si.. in general ne pricepem la orice.

 

Pe orice pista din europa (am fost pe destule) motocicletele se fac pilaf cand ies in decor, chit ca ai pietris, chit ca ai noroi.
Daca ai noroi este mai bine uneori, au fost numeroase cazuri in care noroiul a 'facilitat' atenuarea daunelor la motocicleta.

 

Pe pista cand intri iti asumi un risc, este un romanism curat sa vociferezi 'vai domne nu este sigur'... cum adica.. sigur?
Dar pe strada este sigur? Cnad esti pe drum cu prioritate si te zboara unul e sigur? La semafor cand ti se deschide usa intre masini e sigur? etc etc.. dar, da, hai sa batem campii, caci.. suntem romani si avem pareri.

 

Preturile sunt mari - aceasta este o problema, dar pe de alta parte, mari in cpmparatie cu.. ce ?
Voi cei care strigati ca sunt preturi mari ati fost la piste din afara tarii sa vedeti acolo scoruri?

Bun, revenind, la anul se vor organiza eventuri cu preturi mult mai accesibile, va garantez.
Pana atunci, ar fi bine da incercam sa promovam sportul acesta, sa nu mai cartim neconstructiv, astfel va creste, iar neplacerile si neajunsurile se vor imputina.

 

bafta domnilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

noi romanii am fost mereu campioni la dat cu gura, pareri si.. in general ne pricepem la orice.

 

Pe orice pista din europa (am fost pe destule) motocicletele se fac pilaf cand ies in decor, chit ca ai pietris, chit ca ai noroi.

Daca ai noroi este mai bine uneori, au fost numeroase cazuri in care noroiul a 'facilitat' atenuarea daunelor la motocicleta.

 

Pe pista cand intri iti asumi un risc, este un romanism curat sa vociferezi 'vai domne nu este sigur'... cum adica.. sigur?

Dar pe strada este sigur? Cnad esti pe drum cu prioritate si te zboara unul e sigur? La semafor cand ti se deschide usa intre masini e sigur? etc etc.. dar, da, hai sa batem campii, caci.. suntem romani si avem pareri.

 

Preturile sunt mari - aceasta este o problema, dar pe de alta parte, mari in cpmparatie cu.. ce ?

Voi cei care strigati ca sunt preturi mari ati fost la piste din afara tarii sa vedeti acolo scoruri?

 

Bun, revenind, la anul se vor organiza eventuri cu preturi mult mai accesibile, va garantez.

Pana atunci, ar fi bine da incercam sa promovam sportul acesta, sa nu mai cartim neconstructiv, astfel va creste, iar neplacerile si neajunsurile se vor imputina.

 

bafta domnilor.

Ce salariu mediu pe economie au afara si ce salariu mediu avem noi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pretul il face si propietarul pistei dupa costuri, nu dupa salarii.

da corect, insa daca ceva va costa in RO la fel de mult ca in DE, clientela va fi cumva restransa la cei care-si permit sa cheltuie la nivel de salarizare din DE.

asta este baiul economiei in RO... avem venituri mult mai mici si incercam sa facem cumva sa ne permitem aceleasi chestii pe care si le permit unii cu salarii mult mai mari...

si treburile nu merg... normal!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

da corect, insa daca ceva va costa in RO la fel de mult ca in DE, clientela va fi cumva restransa la cei care-si permit sa cheltuie la nivel de salarizare din DE.

asta este baiul economiei in RO... avem venituri mult mai mici si incercam sa facem cumva sa ne permitem aceleasi chestii pe care si le permit unii cu salarii mult mai mari...

si treburile nu merg... normal!

Daca era vorba de pretul la paine poate se potrivea ...

Circuitul este scump in toate tarile de pe acest pamant.Asta este motivul pentru care cei din interior au tendinta sa critice preturile raportat la conditiile oferite nu la salarii.

Nu a fost niciodata pentru toata lumea si nici nu va fi.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stoc 125- 600-1000 si gata cu figurile. nu mai trebuiesc invetiti foarte multi bani in motoreta si deci, raman bani de taxe! nu vreiti taxe?!?? mergeti si la guvern, faceti un miting sa se scoata TVA-ul. ce va mai place la festivalul berii .. aveti si concerte moca si dupaia tipati ca e scump la Maiden.... romanica taica, romanica!!!

Editat de stulewa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sportul cu motor (masina / moto) este un sport scump.
Asa a fost de cand lumea.

Noi incercam insa ca la anul sa reusim sa facem niste track days mai ieftine, insa trebuie sa inteles faptul ca acel circuit este un business, iar proprietarul trebuie sa castige de pe urma inchirierii sale.

Sa vedem ce o iesi.
Bafta si, daca nu aveti suficiente finante de sport, speram macar sa va vedem ca spectatori la etape, ar ajuta mult.
Expunere, sponsori => pe viitor pista mai ieftina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca era vorba de pretul la paine poate se potrivea ...

Circuitul este scump in toate tarile de pe acest pamant.Asta este motivul pentru care cei din interior au tendinta sa critice preturile raportat la conditiile oferite nu la salarii.

Nu a fost niciodata pentru toata lumea si nici nu va fi.

corect, nu este pentru toata lumea.

insa aici este pentru si mai putina lume ca "afara". asta am spus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Discutia nu are in vedere ca acei bani din taxe, platiti de putinii participanti la campionatul lui Olariu, nu au ajuns la proprietarul circuitului. Dupa ce ca e scump, raportat la ce ofera in materie de numar de minute pe pista, banii au ajuns in alte buzunare. Sinnere, stiu ca ai fost la Hungaro, nu stiu daca si la Brno, Slovakia. Dpdv al sigurantei, Adancata se incapatineaza sa amenajeze niste spatii de degajare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Ghiceste cineva cite etape va avea in 2017 campionatul de viteza al Ro? Si va mai fi si regula n-1. Si cite etape pe Adancata? E o maaaare ocazie sa ajungeti vicecampioni nationali, pt cine se inscrie.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ghiceste cineva cite etape va avea in 2017 campionatul de viteza al Ro? Si va mai fi si regula n-1. Si cite etape pe Adancata? E o maaaare ocazie sa ajungeti vicecampioni nationali, pt cine se inscrie.

In calendarul de pe http://motorparkromania.ro/calendar.html observ evenimentele Moto RC - Campionat National, la astea te referi Bogdane ? Sunt 5.

Anyway, am intrebari:

 

  1. In ce imprejurari ar putea cineva ca mine sa participe la cursele Rookies 600 ? Nu sunt inregistrat la niciun club moto.
  2. Exista un campionat national pentru clasa Rookies 600 ?
  3. Exista un regulament pe care sa il citesc pentru a ma lamuri in sensul asta ?

Si cand spun national ma refer la faptul ca vreau din motive financiare sa alerg momentan doar in campionatul intern.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.te inregistrezi imediat ,sunt o gramada de cluburi care te pot ajuta cu asta direct la circuit

2.clasa din campionat se numeste Debutanti 600

3.regulamentul e pt tractoare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...