Sari la conținut

Suruburi?


Postări Recomandate

E bine ca ai lamurit becul. Eu cand ti-am spus sa mergi la doctor ca poate reuseste sa te ajute cu ceva medicamente si terapie, ai sarit de fund in sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Standardul este JAPONEZ se numeste JIS , JASO e pentru uleiuri.

Filetele sunt diferite fata de cele europene, in sensul ca au alte tolerante, forma filetului este mai rotunda, etc..

https://en.wikipedia.org/wiki/Demyelinating_disease

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine mai alex, atotstiutor in standarde si autodata, ai uitat sa spui despre standardul GHOST sau nu ai intalnit asa ceva :) Cand o sa intalnesti o sa vezi cum unele lucruri seamana dar nu rasare.

 

On topic:

Titlul de "universal" nu e cel mai bun la capitolul suruburi. Mai repede ar fi "merge la mai multe".

Intr-adevar, sunt ceva diferente de pas la suruburi - in ziua de azi metric vs imperial si mai sunt ceva diferente in privinta capetelor (cheie pe inci sau pe metric - puteti sa ii intrebati pe posesorii de harley sau la capetele de surubelnita - suruburile japoneze au alt cap cruce ).

informatiile astea sunt disponibile cand cumperi un surub. In plus trebuie sa fii atent la lungime, forma capului, forma gatului si nu in ultimul rand la materialul in care e facut.

Sunt combinatii de metale care nu se pupa. De exemplu sa nu te manance in poponeata sa pui surub de aluminiu pe piulita (gaura filetata) de otel. Oxidul de fier (rugina - chiar si superficiala) va functiona ca si accelerant pentru oxidarea aluminiului si va ajuta la formarea oxidului de aluminiu care are 2 mari proprietati: a) este abraziv si B) are volum crescut (think popcorn) ceea ce inseamna ca blocheaza filetul si dracu le mai scoate. (la fel si daca avem de aface cu otel slab oxidabil - imi pare rau da nu mai stiu cum ii zice)

Daca puneti suruburi pe cadru e bine sa folositi vaselina de cupru la montaj. Asa cum se stie - previne durerile de poponeata.

Editat de ZIDU'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am atasat un PDF cu diferite chestii. Poate sunt unii care gasesc informatii folositoare prin el. Daca nu merge atasamentul, spuneti si vad cum il pun iar.

nasa suruburi si piulite.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca putin si topicul se transforma in concursul "cel mai tare in suruburi".Totusi, pe ici colo, se strecoara si cateva informatii folositoare.

sunt chiar curios, ce ai inteles mai exact?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am atasat un PDF cu diferite chestii. Poate sunt unii care gasesc informatii folositoare prin el. Daca nu merge atasamentul, spuneti si vad cum il pun iar.

se studiaza si la poli. poate chiar mai mult. pt cine a fost la scoala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu prefer piulitele, Gost (nu ghost) daca se poate. Daca despre standardul rusesc e vorba. Oare la Mig tot din fier mort or fi suruburile? Pe la carene am gasit numai metrice pana acum, doar capul si gatul sunt deosebite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...