Sari la conținut

Sunet ciudat in a 6a *gsxr *


JMoto
 Share

Postări Recomandate

salut , am o problema la al meu gsxr 750 k3 , are un "Fluierat" in treapta a 6a dupa 100km\h. de la a 5a in jos nu scoate nici un sunet si merge perfect si nu agata. singura problema este acest sunet chiar deranjant. Cam care ar fi problema, la ce sa ma astept ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

salut , am o problema la al meu gsxr 750 k3 , are un "Fluierat" in treapta a 6a dupa 100km\h. de la a 5a in jos nu scoate nici un sunet si merge perfect si nu agata. singura problema este acest sunet chiar deranjant. Cam care ar fi problema, la ce sa ma astept ?

asa fac toate , isi schimba sunetul in treapta 6 , treapta de consum.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unele cutii cu o anumita uzura au un "fluierat" specific pe anumita turatie.Daca sunetul este continu in acea treapta indiferent de turatie,si scade sau creste intensitatea fara sa dispara..atunci este o problema de dantura pinioane sau furca stramba.

Editat de TNG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok am inteles. Credeam ca este de la ambreiaj. Deci e nasol :( o sa se strice cva pe acolo. Nu merg iarna cu moto este o probleme din vara acum am reusit sa postez :) . Toate cele bune !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un şuierat de genul pe care-l face o aeronavă mare, apare doar în sarcină, posibil să fie cămaşa exterioară crăpată la rulmentul de lângă pinionul treptei 6.

pe acelasi tren stau 6 pinioane. De ce ar face galagie doar in treapta 6 ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe acelasi tren stau 6 pinioane. De ce ar face galagie doar in treapta 6 ?

Pentru că e tocmai la capăt, în sarcină pe accelerare sau decelerare pune presiune pe rulment.

Zgomote mai apar şi dacă tot trenul se deplasează longitudinal în altă poziţie decât cea în care s-a rodat, de regulă în urma unor intervenţii mecanice dar sunetul e mai grav, în genul uruitului de pinioane pe care-l făceau tramvaiele pe vremuri sau cel al autoturismelor în marche arierre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru că e tocmai la capăt, în sarcină pe accelerare sau decelerare pune presiune pe rulment.

Zgomote mai apar şi dacă tot trenul se deplasează longitudinal în altă poziţie decât cea în care s-a rodat, de regulă în urma unor intervenţii mecanice dar sunetul e mai grav, în genul uruitului de pinioane pe care-l făceau tramvaiele pe vremuri sau cel al autoturismelor în marche arierre.

Stai sa lamurim ceva... Axul (trenul) invarte rulmentul, asta e clar! Tu incerci sa spui ca pinionul de a 6-a torsioneaza axul? Ca si cand axul ar fi flexibil ?

Realitatea este cea descrisa de TNG - uzura in pinioane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...