Jump to content

Sunet ciudat in a 6a *gsxr *

JMoto
 Share

Recommended Posts

salut , am o problema la al meu gsxr 750 k3 , are un "Fluierat" in treapta a 6a dupa 100km\h. de la a 5a in jos nu scoate nici un sunet si merge perfect si nu agata. singura problema este acest sunet chiar deranjant. Cam care ar fi problema, la ce sa ma astept ?

salut , am o problema la al meu gsxr 750 k3 , are un "Fluierat" in treapta a 6a dupa 100km\h. de la a 5a in jos nu scoate nici un sunet si merge perfect si nu agata. singura problema este acest sunet chiar deranjant. Cam care ar fi problema, la ce sa ma astept ?

asa fac toate , isi schimba sunetul in treapta 6 , treapta de consum.

Unele cutii cu o anumita uzura au un "fluierat" specific pe anumita turatie.Daca sunetul este continu in acea treapta indiferent de turatie,si scade sau creste intensitatea fara sa dispara..atunci este o problema de dantura pinioane sau furca stramba.

Edited by TNG

...are un "Fluierat" in treapta a 6a dupa 100km\h....la ce sa ma astept ?

Așa îmi făcea și la dacie într-a 4-a.... :splat: TNG are dreptate,e de la pinioane!

Ok am inteles. Credeam ca este de la ambreiaj. Deci e nasol :( o sa se strice cva pe acolo. Nu merg iarna cu moto este o probleme din vara acum am reusit sa postez :) . Toate cele bune !

Un şuierat de genul pe care-l face o aeronavă mare, apare doar în sarcină, posibil să fie cămaşa exterioară crăpată la rulmentul de lângă pinionul treptei 6.

Un şuierat de genul pe care-l face o aeronavă mare, apare doar în sarcină, posibil să fie cămaşa exterioară crăpată la rulmentul de lângă pinionul treptei 6.

pe acelasi tren stau 6 pinioane. De ce ar face galagie doar in treapta 6 ?

pe acelasi tren stau 6 pinioane. De ce ar face galagie doar in treapta 6 ?

Pentru că e tocmai la capăt, în sarcină pe accelerare sau decelerare pune presiune pe rulment.

Zgomote mai apar şi dacă tot trenul se deplasează longitudinal în altă poziţie decât cea în care s-a rodat, de regulă în urma unor intervenţii mecanice dar sunetul e mai grav, în genul uruitului de pinioane pe care-l făceau tramvaiele pe vremuri sau cel al autoturismelor în marche arierre.

Pentru că e tocmai la capăt, în sarcină pe accelerare sau decelerare pune presiune pe rulment.

Zgomote mai apar şi dacă tot trenul se deplasează longitudinal în altă poziţie decât cea în care s-a rodat, de regulă în urma unor intervenţii mecanice dar sunetul e mai grav, în genul uruitului de pinioane pe care-l făceau tramvaiele pe vremuri sau cel al autoturismelor în marche arierre.

Stai sa lamurim ceva... Axul (trenul) invarte rulmentul, asta e clar! Tu incerci sa spui ca pinionul de a 6-a torsioneaza axul? Ca si cand axul ar fi flexibil ?

Realitatea este cea descrisa de TNG - uzura in pinioane.