Sari la conținut

Zgomot/rezonanta scut aluminiu


steph
 Share

Postări Recomandate

Salutari,

 

Incerc sa gasesc solutii sa fac scutul de aluminiu sa taca :D Toate zgomotele motorului (si lc8 e cunoscut pentru scandalul pe care-l face) sunt redirectionate spre mine. Ba chiar la anumite turatii intra in rezonanta si cumva uruie. Fara scut e liniste si pace, cu el montat e carnaval.

 

M-am gandit la spray-uri cauciucate sau ceva materiale gen dynamat. Problema e ca spatiul intre evacuare si scut e minuscul. Orice material mai gros de cativa mm o sa stea sigur intr-un punct lipit de un cot al evacuarii. Intre a lua foc si a tolera zgomotul prefer varianta a doua. Varianta de compromis ar fi sa pun o folie de la dynamat dar sa evit cateva puncte critice.

 

Vreo sugestie? Eventual testata?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-are treaba cu stransul suruburilor. Singura solutie cu adevarat eficienta e sa mearga cu el asa si in timp se va obisnui cu zgomotul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dopuri de urechi? cu 80 de lei iti faci custom la Clarfon, cu 50 de lei iti iei Alpine speciale de moto.

 

Dopuri de urechi? cu 80 de lei iti faci custom la Clarfon, cu 50 de lei iti iei Alpine speciale de moto.

Cam pe unde s-ar gasi? Daca tot ai mentionat :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu rezolva problema cu tampoanele de cauciuc. Daca nu stiti fenomenul si nu ati avut problema asta, incercati sa nu veniti cu sugestii ce mananca timp si bani dar nu rezolva nimic (sau mai nimic).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema e ca scutul ala devine un fel de boxa care redirectioneaza si distorsioneaza zgomotul motorului catre motociclist. Ala nu face zgomot ca zdrangane tabla asa cum s-ar crede la prima vedere. I-ar trebui un material fonoabsorbant dar nu prea vad ce sa puna la o grosime de cativa mm si sa isi faca treaba.

 

In cel mai bun caz o sa atenueze putin zgomotul dar de sunat cum suna fara scut, exclus.

Editat de Endurache
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@taong mapagbiro: Intareste degeaba. Nu confundati atenuarea zgomotului cu schimbarea tonalitatii. Si tu ai spus bine. Se va modifica total. Adica o sa fie harmalaie dar o sa sune altfel. Au incercat altii inaintea lui de le-a iesit pe nas.


» Post actualizat in 25 Jul 2017 09:03

Un prieten luase un furtun de cauciuc,taiase bucati din el,apoi a taiat bucatile pe lung si le-a potrivit pe tevile cadrului de sub motor,pe suprafata de contact a scutului cu cadrul.A atenuat in parte zgomotul,dar nu l-a eliminat.

Daca freaca furtunul putin vopseaua pe cadru, de la vibratii si intra apa pe la furtun (balti, ploaie sau de la spalat cu presiune), in timp poate sa rugineasca cadrul.

Editat de Endurache
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam pentru raspunsuri. Sa o luam in ordine:

 

Sudurile sunt ok. Si scutul si motocicleta au 4 luni. Daca tot am dat scutul jos sa ma bucur de liniste o sa ii pun niste saibe de cauciuc. La F800 scutul era montat cu niste tampoane de cauciuc si parca era putin mai liniste. Pasul doi ar fi sa incerc sa pun unde se poate niste dynamat. Poate ii mai taie din atitudinea de clopot turbat.

 

O varianta mai era sa pun o bucata de "burete" cum se pune la caprele de enduro. Problema e ca exc-urile nu au evacuarea pe jos si nu prea are cum sa ia foc. La mine cred ca e riscant.

 

O sa incarc un clip. Pana si cricul are ecou cu scutul montat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu e dificila treaba cu montatul si demontatul scutului, cel mai bine in oras sau la plimbari pe drumuri asfaltate il lasi demontat si cand stii ca iesi de pe asfalt, il montezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat acum la poze cu modelul tau. Din cate vad, evacuarea aia e doar pe dreapta (parca se vede o teava si sub motor, nu stiu sigur). Pe stanga si centrul scutului ai avea loc. O alta varianta e sa montezi scutul cu niste distantiere rigide (sa iti tina scutul si sa nu iti preseze materialul de evacuare cand incaleci un bustean, ceva). O sa iti scada garda la sol cu grosimea distantierului. Mai poti sa invelesti evacuarea pe portiunea aia cu un scut termic si pui bureti acolo.

 

Oricum, tot o sa fie concert.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@endurache, daca era doar evacuarea din dreapta era simplu ca e usor in lateral dar cilindrul din spate face un cot fix sub motor. Treaba cu banda aia izolanta pentru evacuare e o idee.

 

Distantiere nu pot sa-i pun pentru ca vreo 6 suruburi sunt perpendiculare pe sol si alte 6 paralele (daca am explicat corect). Daca pun distantiere intr-o parte nu se mai pupa gaurile in cealalta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@endurache, daca era doar evacuarea din dreapta era simplu ca e usor in lateral dar cilindrul din spate face un cot fix sub motor. Treaba cu banda aia izolanta pentru evacuare e o idee.

 

Distantiere nu pot sa-i pun pentru ca vreo 6 suruburi sunt perpendiculare pe sol si alte 6 paralele (daca am explicat corect). Daca pun distantiere intr-o parte nu se mai pupa gaurile in cealalta.

Poti pune distantiere cu gauri decalate. Ceva in genul asta:

https://cdn.shopify.com/s/files/1/0369/8005/products/image_f92062e6-b398-4866-80ac-921a6fb0c461_1024x1024.jpg?v=1394723038

 

Ideea e sa ai suficient spatiu in jurul gaurii de prindere pe motocicleta. O sa trebuiasca sa le faci la comanda. Depinde cat de mult timp si cat de multi bani esti dispus sa pierzi pentru a incerca sa reduci efectul respectiv. De eliminat nu vad cum sa il elimini.

» Post actualizat in 25 Jul 2017 11:25

Si material fonoabsorbant probabil ca e si in varianta ingifuga (nu ce pun astia in cluburile noastre). Cauti si iei o bucata pe care faci test. Ii dai foc, o perpelesti, pui pe ea un fier lasat pe foc, vezi tu. Poti sa alegi un material fonoabsorbant mai rigid decat buretii aia de studio. Aia probabil ca se duc naibii la prima spalare cu jetul sau mers cu viteza mai mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am trezit cu scutul crapat pe lateral si flamba portiunea respectiva pe la 5,000 de ture. Zornaia ca toate visele. Am bagat niste pasta termica de garnituri (gasket) intre crapaturi si e ok acum. Pasta rezista la temperaturi mari, iar cand se usuca devine ca un cauciuc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@luv merci. ii sun maine.

 

@taz... antifon zici? Imi e teama sa nu se topeasca / ia foc de la temperatura. Sau sa degaje vreun miros straniu.


» Post actualizat in 25 Jul 2017 18:32

Am mai gasit treaba asta: https://motorai.ro/accesorii-esapament/scut-pentru-caldura--product--10027024

 

Oare face treaba?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti incerca cu banda d-aia folosita la impachetat evacuari. E deja testata si ras-testata de chopper-isti.

heat-shieldings-exhaust-wrap-titanium-2-

Iti faci bucatica aia din evacuare. Probabil ca merg 2, poate 3 straturi.

 

Ce ai pus tu se foloseste mai mult la toba finala daca e sub sa, de exemplu. Temperaturile sunt deja mai mici si e un spatiu intre toba si elementele din plastic ale coditei. Aia nu cred ca se pune direct pe teava.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scutul ala termic sa il pun pe scut. Vad in descriere ca are si fibra de sticla. Ar trebui sa ii schimbe tonalitatea. Eventual in combinatie cu banda de evacuare in zonele critice. Sa vad unde gasesc insa in cantitate mai mica ca nu as lua o rola de 15m pe treaba asta.

post-64638-0-34039000-1501018988_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intreaba la aria motocicletelor chopper. Poate mai au din proiecte ramase.

 

Eu sunt curios daca o sa iti creasca temperatura motorului cand mergi prin oras. Nu de la banda. De la izolatia termica pusa pe scut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intreaba la aria motocicletelor chopper. Poate mai au din proiecte ramase.

 

Eu sunt curios daca o sa iti creasca temperatura motorului cand mergi prin oras. Nu de la banda. De la izolatia termica pusa pe scut.

 

Sunt oameni care pe 1190/1290 au raportat usoare cresteri de temperatura la ulei cand au pus niste scuturi nesimtite. Vezi atasat. Al meu, e oem si destul de aerisit.

post-64638-0-72562400-1501061431_thumb.jpg

post-64638-0-36630900-1501061432_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un scut de carbon cum s-ar comporta?

Nu am avut niciodata scut de carbon dar presupun ca tot zgomot dar altfel pentru ca e alt material.

 

steph, ala presupun ca e scut original. Daca era chiar asa de usor de rezolvat treaba probabil ca cei de la KTM puneau acolo ceva si gata. Daca faci incercari, sa ne spui si noua ce a iesit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dap. E scut ktm. Pe ei nu m-as baza. De cateva luni de cand am trecut in tabara portocalie mi-am dat seama ca atentia la detalii si maruntisuri nu e punctul lor forte. Cel putin pe partea de zgomote sigur nu se agita.

 

I-am pus niste saibe de cauciuc momentan. Efect zero asa cum ma asteptam dar era prea simplu ca sa nuincerc. Am lasat partea de adaugat chestii/folii pentru dupa concediu. Sa nu iau foc departe de casa :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu atinge nimic si saibele de cauciuc au efect 0 ma gandesc ca toata treaba e ca reflecta undele sonore produse de motor. Si atunci ma gandesc ca o izolatie din aia din Al subtire si "gofrat" cum au unele masini pe dedesubt ar schimba unghiul sub care reflecta. Si e usoara si ignifuga.

Apropo, cand cumperi Ktm mai primesti magnetul? Cum care, ala care se agata dupa motor sa adune suruburile care cad :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...