Sari la conținut

Accident aproape de Ramnicu Valcea


dantimofte
 Share

Postări Recomandate

John17, de la Beius la Buc sunt vreo 520 km. Din care vreo 200 km si ceva autostrada.

Pe unde a luat-o omul de a facut 12h?

Sau a stat in vreo coada de cateva ore la un accident?

Pe Varfuri - Deva - Sibiu- Rm Valcea. Plm, nu stiu unde o stat sau ce-a facut, oricum soacra-mea a zis ca la intoarcere nu-i mai trebe si ia chefereu'. Care si ala face doua luni si 2 zile... Acu' sa vad daca o va lasa mai moale cu insistentele de a ne deplasa si noi la mosie, mie imi trebuie cam 2-3 ani pauza ca sa ma incumet iar la k@k@tul asta de drum...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 86
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Esti prieten cu micula jr, te ia cu elicopteru'? :P Si Beius - Varfuri? Mai lucra aia la drum s-au au abandonat? Ca de gatat SIGUR nu l-au gatat, au +10 ani de cand il rontaie...

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Esti prieten cu micula jr, te ia cu elicopteru'? :P Si Beius - Varfuri? Mai lucra aia la drum s-au au abandonat? Ca de gatat SIGUR nu l-au gatat, au +10 ani de cand il rontaie...

Sunt totuși 67 de km de la Beiuș până la limita cu județul Hunedoara, unde începe asfaltul bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-au fost la nici o pestera, sunt de acolo si au venit la capitala cu treaba. Numa' 60km sa fie de la Beius pana unde incepe asfaltul bun?!? Ca pe mine m-au trecut toate alea si mi s-a parut o vesnicie anul trecut, mai ales ca pe unele portiuni NU EXISTA DRUM!! Mu13 cnair :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incercati Rm. Valcea- Pitesti duminica pe Dealu Negru(60-65km) 2-3 ore coada pentru o cale ferata abandonata la Bascov sau o ora jumate de la Boita pana la Talmaciu pentru o trecere de pietoni. In tara asta daca ai noroc ajungi chiar in aceeasi zi la destinatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am plecat spre Viena.

Special pentru disperatii care doar daca au noroc ajung la o destinatie din RO intr-o zi am urmarit orele:

- plecat la pranz din Bucuresti. Am intrat la ora 13 pe A1

- am ajuns la Bascov la 14:10. Am avut pe A1 o oprire de alimentare la Gazprom si una la niste motociclisti cu o problema tehnica.

- la ora 15:15 am intrat in Rm.Valcea. Evident ca era coada la Dedulesti, cam cu aceeasi lungime ca la protagonistii nostri din filmulet.

Asa ca de curiozitate am stat cuminte la coada.

Am depasit prin dreapta cateva masini ca erau cam fumatoare si soferii extrem de curiosi stateau lipiti de linia continua:).

Coada a durat 12 (doisprezece) minute. Pentru o economie de max. 10 minute si-au futut aia doi colegi fericirea. Daca a meritat sau nu decideti fiecare.

Carciuma este intr-adevar inchisa si este linie continua. Asadar sofer neatent+dobitoc

Cat am stat in coada a trecut un coleg cu care am schimbat cateva clipe o vorba. Acesta a ales varianta depasirii pe contrasens.

- Valea Oltului aglomerata dar cursiv. Coada in Talmaciu 2-3 minute iar apoi coada la giratoriul Vestem. Asta ar fi durat cam 15-20 min. Si aici soferii lipti de linia continua sa vada ei ce se intampla in fata. Am depasit usurel prin dreapta, lejer, spatiu circa 1 m.

- La ora 16:45 am ajuns la Gazprom la Vestem unde am alimentat si am facut o pauza de vreo 30 min

- La ora 18:25 am ajuns in giratoriul de la Deva.

Asadar Bucureti - Deva = 5 ore juma avand in vedere ca pauzele mele le pun la asteptarea in cozi. Banuiesc ca si invers cam tot atata ar fi, mai putin coada de la Vestem.

 

@pepene Am stat si eu de cateva ori cu masina in coada de la Bascov si niciodata nu a durat mai mult de 1 ora. Coada de 2-3 ore este exagerat dar pare o justificare buna ca sa dai bice pe contrasens.

 

Mai departe a mai durat o ora sa ajung la intrarea pa A1 la Margina, La ora 21:20 am ajuns in coada de la Vama Nadlac, avea cam 1,5 km lungime si dura cam o ora. M-am dus usor in fata si la 21:30 intram in Ungaria.

 

Total: Bucuresti - Nadlac sunt 600 Km si a durat 8 ore si 30 min cu 3 opriri. Mers normal.

Acesta este nivelul infrastructurii. In loc de 130 km/h se circula cu 75 km/h viteza medie. Asta pe sosele.

Pe CFR suntem sub nivelul anilor '30, cand se circula cu celebra locomotiva cu aburi Pacific.

 

Daca as fi circulat pe sens invers de la Nadlac spre Bucuresti, pe bucata lipsa A1 Margina-Deva ar fi durat mai mult pentru ca evident nu au avut rabdare soferii si au reusit 2 accidente pe depasiri aiurea si absolut inutile avand in vedere traficul.

 

La ora 2 noaptea (1 ora locala) am fost in Viena.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Fain ,mers cu motoreta ...intr-o zi de weekend ...in perioda concediilor cand jumate dintre romani sunt in Grecia si jumate la munte ,blocand valea Prahovei.

 

Mers cu masina drumul ala la 8h:30 ,doar viteze legale si fara depasiri pe linie continua ,este de la raritate extrema catre imposibil.

Daca este atat de usor sa scoti timpul ala va cam ridiculizeaza vaicarelile despre infrastructura.

 

Pe toate autostrazile viteza mea normala este inre 150-180 si extrem de rar am o medie de peste 110 (blocaje ,accidente,aglomeratie...) asa ca cel 130 la care visezi nu este realist.

 

Nu sunt unul dintre aia care sa se planga de infrastructura si nici nu visez la autostrazi.Dupa cateva luni prin vest am o placere deosebita sa fac un raliu pe valea Muresului si sa incep sa simt ca fac si eu ceva si nu doar sa dorm pe mine la volan.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am spus cu totul alta coada il alt sens. Oricum nu inseamna ca e zilnic cum am spus eu, doar de 2-3 ori pe saptamana cand am eu drum coada variaza de la 1-3 ore. Acum 3 saptamani am plecat la 5:30 de la Rm.Valcea si la ora 15 am trecut vama la Nadlag.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fain ,mers cu motoreta ...intr-o zi de weekend ...in perioda concediilor cand jumate dintre romani sunt in Grecia si jumate la munte ,blocand valea Prahovei.

 

Mers cu masina drumul ala la 8h:30 ,doar viteze legale si fara depasiri pe linie continua ,este de la raritate extrema catre imposibil.

Daca este atat de usor sa scoti timpul ala va cam ridiculizeaza vaicarelile despre infrastructura.

 

Pe toate autostrazile viteza mea normala este inre 150-180 si extrem de rar am o medie de peste 110 (blocaje ,accidente,aglomeratie...) asa ca cel 130 la care visezi nu este realist.

 

Nu sunt unul dintre aia care sa se planga de infrastructura si nici nu visez la autostrazi.Dupa cateva luni prin vest am o placere deosebita sa fac un raliu pe valea Muresului si sa incep sa simt ca fac si eu ceva si nu doar sa dorm pe mine la volan.

Sa traiesti!

Nu contest ca oi fi eu norocos sau ca era zi de weekend, dar merg destul de des si cu masina sau duba la Timisoara-Arad si nu am patit sa fac 9-10 ore de la Rm.Valcea la Arad.

Cand este drumul blocat de un accident este cu totul alta treaba

Posibil sa fie si din cauza orelor la care fac aceste drumuri, de obicei dupa amiaza si seara/noaptea, nu stiu.

Este corect ca oricat dai in guse este greu sa obtii o viteza medie de 130 km/h. 110 km/h este o valoare realista. De la Nadlac pina la Viena sunt vreo 450 km de autostrada si ajung de fiecare data in 4 ore si jumatate.

Dar crede-ma ca depasitul peste liniile continue sau alergatul nebun pe soselele din RO nu iti ofera o economie de timp importanta. Placerea condusului ca la curse, asta da.

Si eventual o nefacuta, de care poti evident beneficia si daca circuli normal.

 

@pepene stiu despre ce coada ai spus. Ea se formeaza undeva dupa Draganu-Olteni spre Bascov. De la Draganu la Bascov sunt vreo 10 km. Se formeaza mai ales duminica seara cand vin pitestenii si bucurestenii de pe la tara din zona Rm.Valcea. Si dureaza cam 1 ora.

10 Km in 3 h inseamna ca s-a petrecut ceva. Nu se trece cu 3-4 km/h peste linia aia dezafectata.

Cu 10 h de la Valcea la Nadlac cu siguranta a fost vreun betesug pe drum. Sau nu mai pleca la 5:30, pleaca si tu mai tarziu :).

Editat de Silver Arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Eu cand merg catre Nadlac ,de obicei ,intru pe A1 la 16:00 . Pentru ca sunt satul de autostrazi uneori tranzitez Ungaria pe N62 /N81 care te scoate direct in Gyor(intre M05 si N62 mai sunt ceva nationale/lacale scurte).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...