Sari la conținut

Import moto din UE (acte, costuri etc)


raulus
 Share

Postări Recomandate

cateodata cer alteori nu

normal cei de la politie cer fostul numar,cum din italia vin radite,cer o dovada a intrarii in tara

se face o declaratie pe proprie raspundere cum ca la data ....,prin vama.....,motocicleta.....,a fost introdusa cu autoutilitara,sau remorca cutare.cateodata trebuie si copie dupa talonul autoutilitarei sau al remorcii+auto care a tractat remorca

saptamana asta pe 06.03. am fost si declaratia a dat-o la o parte fara sa se uite pe ea(oare sa fi invatat ca din italia vin radiate) :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut . astazi am fost la politie sa imi imatriculez motorul si SURPRIZA!!! imi trebuie certificat de TVA, cum ca nu platesc TVA la acest motor adus din UE. politistul a zis ca 99% nu vin cu asa ceva si le resping dosarul. l-am intrebat unde scrie ca trebuie asa ceva si mi-a aratat avizierul de pe stalp. ( internet nu exista , iar siteul drcpiv este doar pentru poze)

Acesta certificat nu se ia de la taxe si impozite unde iti ia motorul pe rol si iti pune stampila pe fisa de inmatriculare , ci se ia de la ANAF. dureaza 4 zile lucratoare. pentru ANAF iti trebuie urmatoarele:

 

-copii traduse si legalizate dupa toate actele din italia ( contract vanzare cump/factura , talon (targa) si certificatul de proprietate) in original ( adica nu accepta copii la legalizate)

- copie dupa CIV

-copie buletin

- cerere certificat tva pentru inmatriculare si cerere calculare taxa poluare ( care se iau de la anaf)

-timbru fiscal 2 lei ( dar asta poti sa il aduci si cand iti ridici certificatul)

 

Se pare ca la motoare nu se aplica acest certificat pentru ca motoarele nu platesc taxa de poluare, dar acum trebuie si la motoare , chiar daca nu platesc banana.gif

 

in rest , politistul s-a luat de mine pentru ca am facut declaratie cum ca am adus motorul cu masina si remorca( atasand inclusiv taloanele)...cum ca ce il intereseaza pe el ca nu e de la vama , dar m-a pus sa scriu de mana pe copia de buletin , cum ca declar pe propria raspundere ca motorul a venit fara numere acestea fiind retinute de autoritatile italiene la radiere. cica asta il intereseaza pe el , daca a venit sau nu cu numere . a tinut sa mentioneze ca probababil acest "mit" cu declaratia de intrare in tara a fost inceput tot de unii colegi ai lui , care nu prea stiu .

 

 

pe langa astea au ramas aceleasi acte pentru inmatriculare :

 

- CIV original +copie

-copie buletin

-fisa inmatriculare original cu stampila de la taxe si impozite

-copie asigurare

-originale acte italia ( targa, actul de proprietate) ... cred ca factura original a ramas la mine :)) dar mi-a luat copie

-cerere tip ( de la politie)

-certificat autenticitate

-ITP

-taxa inmatriculare

-taxa certificat de inmatriculare ( talon)

 

 

sper ca nu am uitat nimic.

inca o idee . la Taxe si impozite iti cere copie tradusa legalizata doar dupa actul de vanzare -cumparate ( contract/factura) ( dar retineti ca originalul copiei traduse-legalizate trebuie pastrat pentru anaf :)) ) .. deci aici copie a copie legalizate :)

ne auzim pe joi cand imi iau numerele daca totul e ok . sa fie un an cu multi km si fara incidente beer.gif

 

p.s. si pentru tot sistemul din Romania , pentru ca , achizitionarea unei motociclete/masini ar trebui sa fie o placere si nu un dute-vino stresant si fara sens, dedic o mare boid.gif

Editat de burb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu le-am zis ca l-am adus in cala la autocar si mi-au cerut o copie dupa talonul autocarului,pe care m-au pus sa scriu ca declar pe proprie raspundere ca l-am adus cu acea masina! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stampila pe fisa de inmatriculare arata ca nu ai datorii la stat, adica impozite restante din ani anteriori si amenzi

impozitul pe anul in curs nu te pot obliga sa il platesti, isa restul e musai

 

:rolleyes: hahaha, daca ti-ar cere sa platesti doar impozitul pt motor ar fi super, dar pe mine acum 2 ani m-au pus sa platesc toate impozitele de la adresa unde locuiesc (masina, apartament) desi nu sunt pe numele meu. Eu despre asta vorbesc ;)

la tine a fost un abuz

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stampila pe fisa de inmatriculare arata ca nu ai datorii la stat, adica impozite restante din ani anteriori si amenzi

impozitul pe anul in curs nu te pot obliga sa il platesti, isa restul e musai

 

 

la tine a fost un abuz

 

eu am platit doar pentru acareturile mele si cred totusi ca e un abuz sa te puna sa plătești toate impozitele pt adresa la care locuiești de vreme ce nu esti proprietar pe locuinta respectiva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SURPRIZA: la Piatra Neamt NU SE CERE CERTIFICAT TVA, cel putin NU INCA. Ieri am fost si mi-am luat numar provizoriu si am intrebat-o pe doamna care mi-a facut dosarul daca am nevoie la inmatricularea definitiva de certificatul ala eliberat de ANAF cum ca nu datorez tva pentru vehicul si mi-a spus ca nu, la politie la Piatra Neamt nu se cere deocamdata. Sper sa confirm la fata locului, ar fi bine sa scap de tarasenia asta si sa nu fie nevoie sa mai traduc si legalizez actele, si-asa RAR-ul costa cat costa, de ANAF mai aveam nevoie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau sa iau o motocicleta import anglia ,ce acte trebuie sa aiba sa poata fi inmatriculat in romania?

 

mare grijanie la rar la itp la lumini. am auzit ca te pot pune sa pui lumini pentru circulatia pe dreapta.

 

motoarele din anglia n-au volanu pe dreapta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai am depus actele pt inmatriculare după ce am luat certifica TVA de la anaf. țin sa pprecizez ca acum am nimerit la o tanti mai fioroasă decât tipul de vineri. normal ca mi a cerut declarația cum ca am adus maÂşina pe remorcă Âşi cu talonare ataÂşate deÂşi i-am zis de colegul ei ca mai ca nu m-a bătut ca o aveam. s-a mai luat Âşi de altele dar mai rău ma enervez.

ideea de bază este ca fiecare de la ghiseu îți cere ce vrea el. eu m-am lecuit sa mai inmatriculez. spor vouă

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu merita toata "tigania" asta de le noi mai bine dai 100/200 ron la o firma de inmatriculat care te rezolva in nici o saptamana,Multi nervi,cozi,lipsa acte.....Am inmatriculat si eu anu trecut dar nu as mai face asta odata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gata am rezolvat, dupa 4 ore ... dc nu a durat 2 ore cat mi-a zis tanti cea rea si cum dureaza ade obicei? pentru ca au facut investigatii suplimentare . de ce? headscratch.gif pentru ca este adusa din afara ( parca am adus-o din kambogia) .

 

dar trecand peste , sa traisca noul numar :D friday.gifB-900-CMD . SA ne vdm sanatosi beer.gif

 

p.s. tin sa multumesc maxim , autoritatilor boid.gif bigstar.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Am pus ochii pe un motor la vecinii nostri bulgari... stie cineva procedura de vanzare-cumparare in bg, acte necesare si ce costuri sunt ca sa inmatriculez motorul pe numele meu in romania?

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut am cumparat de curand o motocicleta din Italia ,momentan sunt aici si eu cu ea dar vreau sa o aduc acasa ,cand am fost dupa ea italianu ma dus la o agentie unde mi-a dat cartea de proprietar si talonul mobrei atata tot o pot aduce acasa si sa o inscriu cu actele acestea ?

Va multumesc ,

 

Salut am cumparat de curand o motocicleta din Italia ,momentan sunt aici si eu cu ea dar vreau sa o aduc acasa ,cand am fost dupa ea italianu ma dus la o agentie unde mi-a dat cartea de proprietar si talonul mobrei atata tot o pot aduce acasa si sa o inscriu cu actele acestea ?

Va multumesc ,

 

 

chiar nimeni nu ma ajuta ??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca pe unul din acele 2 acte,ai pus-a o stampila pe care scrie radiata per exportatione (sau asa ceva ) atunci mai ai nevoie de un conctract de vanzare-cumparare (il faci de mana,sau pe pc si scos la imprimanta) si cam asta e tot

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mare grijanie la rar la itp la lumini. am auzit ca te pot pune sa pui lumini pentru circulatia pe dreapta.

 

motoarele din anglia n-au volanu pe dreapta?

cica striatiile din sticla farului deviaza lumina pe stanga , l-a pus pe cumnatul meu sa isi schimbe farurile cu model normal ! :what:

 

pe mine azi dupa ce am asteptat peste o ora la coada in Pipera m-au trimis la pescuit ca nu am avut certificatul ala cu TVA un tip care m-a auzit ca fac urat mi-a zis ca lui nu i-au cerut asa ceva ( baiatul inmatriculase cu cateva minute inaintea mea tot moto din italia ) .

nici macar politisti nu stiuau de unde se elibereaza acestr certificat , inafara de domnisoara de la CF care se ocupa cu asta nici macar colegele sale de birou nu stiau de asa ceva .....

asta e mai stau 5 zile cu provizorii !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

astazi am fost la RAR si treaba sta in felu urmator :)

farurile nu le-au verificat deloc (motorul este adus din UK )

or verificat numa franele si seriile

 

nu am citit toate paginile dar s-ar putea modifica primul post cu privire la TAXA RAR :)

 

Omologare 306.45 ron + tva 73.45

certificarea autenticitatii vehiculului 79.19 ron + tva 19.01 RON

folie securizare 0.81 ron + tva 0.39 RON

certificarea autenticitatii documentelor 27.74 ron + tva 6.66

 

Total 514.6 RON

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Am pus ochii pe un motor la vecinii nostri bulgari... stie cineva procedura de vanzare-cumparare in bg, acte necesare si ce costuri sunt ca sa inmatriculez motorul pe numele meu in romania?

 

Multumesc

 

Pai ca si costuri aici in RO, va fi fix la fel indiferent de tara din care il aduci. Ca si costuri acolo, banuiesc ca mult mai putin decat te costa certificatele in Italia.

Vizavi de ideea de a lua de la Bulgari, mare grija sa nu fie furaciune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

astazi am fost la RAR si treaba sta in felu urmator :)

farurile nu le-au verificat deloc (motorul este adus din UK )

or verificat numa franele si seriile

 

nu am citit toate paginile dar s-ar putea modifica primul post cu privire la TAXA RAR :)

 

Omologare 306.45 ron + tva 73.45

certificarea autenticitatii vehiculului 79.19 ron + tva 19.01 RON

folie securizare 0.81 ron + tva 0.39 RON

certificarea autenticitatii documentelor 27.74 ron + tva 6.66

 

Total 514.6 RON

 

La Bucuresti costa 450 ron in total, am sunat eu ieri si mi-am facut programare pentru marti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

am o problema grava, am gasit o motocicleta adusa in 2007 (certificat de proprietate-tradus legalizat in 2007, si o hartie cu inspectia-tradusa legalizata in 2007) numai ca acum suntem in 2012, problema e ca nu mai gaseste targa care a fost adusa pe vremea aia.

 

cum se poate rezolva cazul asta si daca e cineva prin TM care cunoaste mai bine cum se poate rezolva

 

astept raspunsurile voastre

 

Chiar nu stie nimeni ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gaseste un talon de duba caruia ii faci o copie si o atasezi impreuna cu declaratia pe propria raspundere.

 

Nu-ti face probleme, functioneaza!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

salutare tuturor.....

am incercat sa citesc posturile dar nu am avut rabdare sa citesc tot asa k nu am inteles mare lucru :D

eu stau in italia, am o motocicleta pe numele meu, dar as vrea s-o inmatriculez in romania pt k aici asigurarile sunt prea scumpe.

cum sa fac?

cine stie sau a facut asa ceva, va rog sa-mi dati o mana de ajutor! :D

va multumesc anticipat!

asfalt uscat tuturor!

iulia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

O intrebare: AM GASIT o motocicleta de ocazie adusa din italia. Singurul act pe care il are cel de aici este certificatul de proprietate din italia ( in intaliana). Altceva nu are. Este neinmatriculata. Pot face ceva cu actul asta sau ma las pagubas? Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...