Sari la conținut

Scule intretinere motocicleta


Razmar
 Share

Postări Recomandate

Salut

 

Sunt nou motociclist, mi-am cumparat saptamana trecuta prima mea motocicleta, un Triumph Triple Street R 2018. M-ati putea sfatui ce scule sa cumpar, scule de care voi avea nevoie pentru a intretine motocicleta? Ma gandesc ca voi avea nevoie de un stander, pentru intretinerea lantului, dar ce alte scule si accesorii imi recomandati?

 

Multumesc

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea sa achizitionezi pe masura ce faci lucrarile de intretinere, in functie de necesitati.

 

Depinde foarte mult la ce lucrari de intretinere te bagi. Ca si sfat, foloseste cheie dinamometrica (chiar daca nu sunt perfect calibrate, e mai bine decat "la mana" avand in vedere lipsa de experienta), si toate celelalte prevazute in manualul de service.

 

Sper ca ai manualul de service :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am manualul de service si are o mica trusa de scule sub saua pasager. Motocicleta e in garantie 2 ani, la inceput voi face doar lucrarile necesare, completare lichide daca e cazul si intretinere lant.

Editat de Razmar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O trusa de imbusi de calitate, un set de surubelnite si un patent cu cioc lung sunt suficiente pt intretinerea minima a motoretei. Pentru curatat lantul recomand kettenmax, face toti banii.

 

Standerul sa-l iei cu gheare, o sa-ti fie mult mai usor sa urci motoreta pe el singur, si mai putin periculos. Pt standerul asta iti trebuie si niste tamburusi montati pe bascula.

 

Asa ceva:

 

182339421_2_644x461_stander-moto-suport-

 

 

Superba motoreta, buna alegere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O trusa de imbusi de calitate, un set de surubelnite si un patent cu cioc lung sunt suficiente pt intretinerea minima a motoretei. Pentru curatat lantul recomand kettenmax, face toti banii.

 

Standerul sa-l iei cu gheare, o sa-ti fie mult mai usor sa urci motoreta pe el singur, si mai putin periculos. Pt standerul asta iti trebuie si niste tamburusi montati pe bascula.

 

Asa ceva:

 

 

Superba motoreta, buna alegere.

 

Da, voi comanda crash paduri precum si tamburii necesari pentru a ridica motocicleta pe stander. Inca nu am apucat sa ma dau decat foarte putin cu ea, dar sunt incantat. Initial m-am gandit ca, fiind incepator, imi va fi greu sa o stapanesc, dar este foarte usoara si manevrabila, intuitiva. Am setat-o pe mod ploaie si acceleratia este foarte liniara, o voi folosi asa pana acumulez ceva experienta ca motociclist (permis B am de 20 de ani).

Editat de Razmar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am incercat sa fac cat mai multe singur, astfel ca am avut nevoie, in timp, de urmatoarele:

 

- manualul de service (desi ai mentionat ca ai manualul de service (Service Manual) sunt sanse sa ai numai User Manual, dar poate ma insel)

- scule intretinere lant (uns, curatat), astea le cunosti

- presa de lant (cand vei vrea sa schimbi lantul, mai ai pana atunci)

- trusa de scule cat mai diversificata (chei fixe, tubulare, inelare, imbusuri, capete de surubelnita)

- cheie dinamometrica (cap 1/2" (sau ceva sa se potriveasca si cu elementele din trusa de scule de mai sus), 42-210 Nm (pentru elemente ce necesita o strangere mai ferma, unde aprecierea la "ochi" nu te mai ajuta; ex: roti)

- un furtun (de "damigeana") pentru a-ti putea schimba lichidele de frana

- cheie pentru filtru de ulei (cand vei vrea sa iti schimbi uleiul) (recomandat una cu banda ca asta)

- o palnie (functie de accesul la busonul de ulei, cand il vei schimba)

- o seringa (daca vrei sa iti ungi, oarecum, cablul de acceleratie sau frana, fara sa le demontezi, merge mai greu dar merge)

 

La chestii mai complicate (intretinere furca, bascula, reglare supape) eu nu m-am bagat. Dar daca esti curajos... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am incercat sa fac cat mai multe singur, astfel ca am avut nevoie, in timp, de urmatoarele:

 

- manualul de service (desi ai mentionat ca ai manualul de service (Service Manual) sunt sanse sa ai numai User Manual, dar poate ma insel)

 

Ai dreptate, este de fapt User Manual, are si o sectiune despre Maintenance dar nu este Service Manual. As dori ca dupa ce iese din garantie sa o intretin eu, imi place tot ce tine de mecanica, motoare, etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cheia dinamometrica de la 42Nm cum ti-a fost indicat e buna doar la axele rotilor. Suruburile de la etriere de exemplu, unde e destul de important sa strangi corect, se strang la valori sub pragul minim al sculei in cauza. Iar cele ieftine, gen supermarket, pot avea abateri ff mari. Presa de lant iar nu consider ca e un must pt diy. Nici nu e f simplu de utilizat, nici ieftina la calitate ok nu gasesti, si apoi cam cate kit-uri de lant vei inlocui la mobra personala?

Stander, Kettenmax, apoi chei diferite, inbusuri si altele pe parcurs, functie de buget si cat de mare e pasiunea pt meșterit. Trusa cu care vine moto e buna pt facut o pana pe drum, mai putin pt intretinere si reparatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitări pentru motocicletă și să o stăpânești sănătos!

Nu ar fi mai bine să te concentrezi pe pilotaj și să lași surubareala pe seama celor de la service?

Presupun că ai cumpărat motoretă noua ceea ce mă face să cred că nu ești nevoiaș. Ca atare, dacă nu ești "chinuit" peste măsură de mecanică baga kilometri și acumulează experiență.

Sper să nu îmi sara cineva în cap... 😊

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitări pentru motocicletă și să o stăpânești sănătos!

Nu ar fi mai bine să te concentrezi pe pilotaj și să lași surubareala pe seama celor de la service?

Presupun că ai cumpărat motoretă noua ceea ce mă face să cred că nu ești nevoiaș. Ca atare, dacă nu ești "chinuit" peste măsură de mecanică baga kilometri și acumulează experiență.

Sper să nu îmi sara cineva în cap...

 

Sigur ca o voi duce la service, dar ce tine de intretinerea curenta trebuie sa o fac.. ma refer in special la lant. Practic imi mai trebuie standerul, restul sculelor le cam am.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur ca o voi duce la service, dar ce tine de intretinerea curenta trebuie sa o fac.. ma refer in special la lant. Practic imi mai trebuie standerul, restul sculelor le cam am.

ce scule boss? standeru si un kettenmax de la louis asta basta , te-as sfatui sa nu completezi lichide , invata sa mergi cu motocicleta ca mecanica nu cred ca vrei sa invete pe motocicleta ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...