Sari la conținut

Za Puya Master


puya123123
 Share

Postări Recomandate

Sunt 2 variante,si din niciuna nu iesi bine.1.Accident usor in care nu patesti nimic si te ridici si bati manelistu(care poate fi un om la 60ani cu nepoti si neatent).Urmare: dosar penal pt vatamare+viitor ratat(bani multi cheltuiti sa scapi)2.Accident mai grav.Urmare:nu te mai ridici.

 

Este o singura situatie in care sunt de accord cu violenta: cand omul care iti produce accidentul e cu gura mare si sustine ca tu esti de vina si sare la bataie.Dar cand nenea respectiv vine si te ajuta si iti zice: scuza-ma , nu te-am vazut etc...si se ofera sa te ajute eu nu cred ca merita o bataie sora cu moartea.

 

A fost o situatie pe Buc-Pitesti: mergeam absolut regulamentar pe banda 1 cu 110-120km/h.Eram absolut relaxat cand observ cu coada ochiului cum, din stanga, se apropie vertiginos o masina alba, am reactionat instantaneu, conform instinctului de conservare, si am tras un pic dreapta si i-am dat gaz si am scapat.Dupa circa 1 km de mers cu masina resp in spate si de injuraturi in casca in stare de semi-soc am decis sa opresc masina respectiva si sa cer socoteala.Si am oprit-o, de fapt am oprit toata banda 1 de pe autostrada pret de mai putin de 2 min.Masinile 2-3 din spate nu au claxonat pt ca au vazut toata faza, nici restul nu au claxonat pt ca probabil credeau ca e un blocaj ceva cum se intampla frecvent.

 

Si am pus motoreta pe cric si m-am dus sa ma infoi la sofer.Nu m-am mai infoiat ca la volan era o fatuca de circa 20 ani asa ca m-am dus la pasager, fratele/prietenul fetei respective si am inceput sa-i injur si sa fac ca toti dracii, pus pe fapte mari.Dupa multe injuraturi observ ca in masina mai era, in spate, mama unuia dintre ei si toti erau extrem de speriati si cu toate geamurile inchise si nu ziceau nimic.Cand am vazut ca nu am sorti de izbanda m-am gandit sa le rup oglinda de pe partea dreapta, unde eram eu, cum am vazut io prin filme, ghinion, era deja rupta.

 

Si am incalecat pe-o sa si v-am spus povestea mea.

 

Acum fiecare dupa cum judeca, eu asa procedez.Me, Tarzan! You, Jane !

 

PS Topicul asta de cacat_"Za Puya Master"(al cui Master esti amice?) nu are ce cauta intr-o sectiune unde oamenii mor si isi rup oasele doar pt ca un pusti sa-si infoaie muschii.Tine-o tot asa si poate o sa ajungi badigardu' lu' Gigi, succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 74
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Deja incepi sa o iei pe campii.Este diferenta intre un om bine intentionat si unul rau intentionat, asta nu intelegi tu.

Sunt convins ca ai o ruda/ prieten/cunostinta(sau poate chiar tu) care a facut un accident din vina lui, dar neintentionat, si au pus, mai mult sau mai putin, in pericol viata cuiva, de ce nu te duci sa le rupi capu ?Ca trebuie pedepsiti , nu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Paulynos, ceva imi da sentimentul ca tocesti tastele degeaba, din pacate.

 

@Puya: metre, itzi zic si eu inca odata, cu alte cuvine ca poate asa intelegi: BATAIE, merita doar ala care te priveste in ochi si incearca intentionat sa te bage-n shantz, sau te depaseste si-ti pune frana in fatza. Pana nu dai de unul d-asta, lasa chicbocsingu pentru ring. Un sfat amical.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Paulynos, ceva imi da sentimentul ca tocesti tastele degeaba, din pacate.

 

@Puya: metre, itzi zic si eu inca odata, cu alte cuvine ca poate asa intelegi: BATAIE, merita doar ala care te priveste in ochi si incearca intentionat sa te bage-n shantz, sau te depaseste si-ti pune frana in fatza. Pana nu dai de unul d-asta, lasa chicbocsingu pentru ring. Un sfat amical.

 

:banana:

 

Oricum fiecare nash isi are nashul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, si eu sunt de acord cu Lt. Navarro ..

 

Daca nu o face intentionat si e ceva usor trebuie sa fie o discutie amiabila, gandeste-te ca poate mama ta da din greseala peste cineva, fara pagube mari, ea fiind speriata si cerandu-si scuze, iar SMARDOIUL de pe motor incepe sa o ia la capaceala .. e cam aiurea situatia.

 

Stiu senzatia puya, cand te enervezi si te gandesti ca puteai sa o sfeclesti te ia un foc pe dinauntru si iti vine sa-i altoiesti 2,3 dar nu asa se face treaba !

 

:banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si dak ii tot iertam,cum ii facem sa fie mai atenti? voi de ce le rupeti oglinzile cand va taie calea?fiecare face ce poate..nu stiu..asta e parerea mea,pe cale amiabila nu o sa inteleaga niciodata nimic unii..si din pacate prea multi..chiar nu vedeti ca ne omoara?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai atenti nu o sa fie ca bati tu 1-5-10 cati vrei tu ,sau altii ca tine fac la fel, gandeste-te ca o sa fie batuti cateva sute dintr-un procent de milioane de conducatori auto!Deci in nici un caz nu i educi pe toti..Educatia asta o sa se faca atunci cand o sa fie lumea la noi civilizata,si cu multe eforturi si campanii..oricum atat timp cat nimeni nu e interesat de soarta noastra si ca murim ca mustele, nu o sa se faca nimic!Cand ne urcam pe motor cunoastem riscurile fiecare si le acceptam!Mai bine incerci sa explici cunoscutilor,vecinilor,persoanelor care conduc autoturisme cu care ai contact ce inseamna motocicleta si ce riscuri iti asumi zilnic urcand pe ea si o sa priveasca altfel motociclistii persoanele respective!Eu personal asa fac si pot sa spun ca am dat de oameni care m-au ascultat interesati si au spus ca nu s-au gandit niciodata ca e asa periculos si ca o gresala a conservantului te poate costa viata sau in cel mai rau caz scaunul cu rotile!Si eu m-am enervat cand mi sa taiat calea sau cand mai,mai sa urcat cu conserva pe mine dar in afara de un gest :banana: nu am trecut mai departe,adevarul ca nu ma injurat inapoi recunoscandu-si in felul asta gresala..daca riposta logic ca i intindeam nasu pe toata fata ca nu o sa stau ca vita !!Oricum fiecare gandeste si face cum doreste pt el dar nu uita ca in loc sa i educi i intarati impotriva motociclistilor.Si s-ar putea sa ti-o si furi intr-o zi..stii proverbul cu ulciorul!Iti merge pana dai de unul nebun in adevaratul sens a cuvantului si nu te vad in clar cu tot echipamentu pe tine si casca in cap

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haideti sa va spun eu ceva interesant....Prietenul nostru Puya 12312312345...samd...nu este chiar asa de fioros si chiar asa de bazat cum se da el ...e un pusti obisnuit,cu frustrarile si cu problemele lui ca multi altii dintre noi...Asa ca va rog sa ii acordati circumstante atenuante ! Cand o sa il vedeti prima oara.... :P :P :D Eu l-am vazut in trafic.... :D :jump: :)

P.S. Nu te supara dar cred ca ar trebui sa revenim din epoca preistorica(cu pumnu si bata),si sa ne vedem de treaba in continuare! :banana:

 

Mai atenti nu o sa fie ca bati tu 1-5-10 cati vrei tu ,sau altii ca tine fac la fel, gandeste-te ca o sa fie batuti cateva sute dintr-un procent de milioane de conducatori auto!Deci in nici un caz nu i educi pe toti..Educatia asta o sa se faca atunci cand o sa fie lumea la noi civilizata,si cu multe eforturi si campanii..oricum atat timp cat nimeni nu e interesat de soarta noastra si ca murim ca mustele, nu o sa se faca nimic!Cand ne urcam pe motor cunoastem riscurile fiecare si le acceptam!Mai bine incerci sa explici cunoscutilor,vecinilor,persoanelor care conduc autoturisme cu care ai contact ce inseamna motocicleta si ce riscuri iti asumi zilnic urcand pe ea si o sa priveasca altfel motociclistii persoanele respective!Eu personal asa fac si pot sa spun ca am dat de oameni care m-au ascultat interesati si au spus ca nu s-au gandit niciodata ca e asa periculos si ca o gresala a conservantului te poate costa viata sau in cel mai rau caz scaunul cu rotile!Si eu m-am enervat cand mi sa taiat calea sau cand mai,mai sa urcat cu conserva pe mine dar in afara de un gest :ok: nu am trecut mai departe,adevarul ca nu ma injurat inapoi recunoscandu-si in felul asta gresala..daca riposta logic ca i intindeam nasu pe toata fata ca nu o sa stau ca vita !!Oricum fiecare gandeste si face cum doreste pt el dar nu uita ca in loc sa i educi i intarati impotriva motociclistilor.Si s-ar putea sa ti-o si furi intr-o zi..stii proverbul cu ulciorul!Iti merge pana dai de unul nebun in adevaratul sens a cuvantului si nu te vad in clar cu tot echipamentu pe tine si casca in cap

:D Bun postul ! Cerebral si la obiect !!! Tine-o tot asa ! :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haideti sa va spun eu ceva interesant....Prietenul nostru Puya 12312312345...samd...nu este chiar asa de fioros si chiar asa de bazat cum se da el ...e un pusti obisnuit,cu frustrarile si cu problemele lui ca multi altii dintre noi...Asa ca va rog sa ii acordati circumstante atenuante ! Cand o sa il vedeti prima oara.... :ok: :P :P Eu l-am vazut in trafic.... :D :D :jump:

P.S. Nu te supara dar cred ca ar trebui sa revenim din epoca preistorica(cu pumnu si bata),si sa ne vedem de treaba in continuare! :banana:

:D Bun postul ! Cerebral si la obiect !!! Tine-o tot asa ! :baldy:

am zis eu ca sunt fioros,bazat sau ceva?am zis ca il troznesc pe cel care imi pune viata in pericol,pentru ca asa ma duce pe mine capu la varsta mea.bine ca nu sunt judecator ca as fi condamnat oamenii numai la pedeapsa cu moartea :) hai gata topic closed

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine frate,lasa-i sa te omoare pe tine :banana: eu unu nu accept sa imi fie viata pusa in pericol din cauza unui manelist care vorbeste la telefonu mobil in loc sa fie atent la drum..si il pedepsesc cum stiu eu mai bine. fiti voi pacifisti,lasati-va calcati in picioare,ca e mai usor decat sa te impui :baldy: frumoasa mentalitate

 

Daca prin vreo regretabila secventa de evenimente ajung sa dau jos vreun motociclist, si vine si ma pocneste, fii sigur ca fac plangere la politie. Mie sa imi ia permisul, dar smardoiului de pe motor (fara nici o legatura cu nick-ul meu) sa ii plimbe putin fundul prin tribunal...

 

Ma rog, sper sa nu se intample situatii de-astea... mai ales ca RCA-ul meu e inca virgin... :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vi se pare ca ii da-ti cam multa atentie lui Puya? :ok:

Adica pe bune,va agitati aici de parca ar fi problemele voastre...eu pana una alta il cunosc pe Puya de ceva timp si chiar daca zice el ca e smardoi , cu mine e mielusel :baldy: ...si nu am vazut inca pe nimeni sa-mi zica "baa m-a ars smardoiu de Puya,vai de mine" ... Cu toate cele spuse,daca am vreo problema si Puya e pe langa mine sunt destul de linistit ca il am in spate...

Nenea "smar2" , daca tu dai cu masina peste mine din VINA TA , fii sigur ca daca mai si comentezi ti-o iei in bot direct...si poti sa faci si plangere la politie...te mai bat si acolo...daca taci si iti faci mea culpa,atunci lasam politia sa te sanctioneze...

 

bafta tuturor si...peace :banana: :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nenea "smar2" , daca tu dai cu masina peste mine din VINA TA , fii sigur ca daca mai si comentezi ti-o iei in bot direct...si poti sa faci si plangere la politie...te mai bat si acolo...daca taci si iti faci mea culpa,atunci lasam politia sa te sanctioneze...

 

Pai asta era si ideea, Reverse, ca daca e vina mea, nu-s idiot sa ma mai si iau la cearta cu motociclistul cazut. De fapt, poate sa fie si vina lui, ca tot nu ma apuc sa ma iau de el... probabil ca are destule probleme cu cazatura, cat sa ii fie invatatura.

 

Vorbeam de cazul in care, indiferent a cui e vina, se gaseste vreun rambo sa isi faca singur dreptate, si sa ma violenteze, sau sa imi violenteze masina...

 

Si acum, ca fapt divers, am avut cateva julituri pe aripi si faruri sparte pe motiv de idioti care ies de pe stradute fara sa se asigure, si tot nu m-am manifestat violent. Cred ca am trecut de perioada comunicarii cu bata...

 

P.S. si va asigur ca optica mea nu se va schimba nici cand voi fi pe 2 roti... (in vara asta, sper)

Editat de smar2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Pt mine nu exista zi in care sa ma dau cu moto si sa nu-mi vina sa incing pe vreo doi trei la halu in care conduc, iata ca nici politistii nu fac exceptie

(imi pare rau daca sunt putin off topic) Editat de mr.magic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...