Sari la conținut

Sugestii masina automata sh 5k/verificare


Adrian M.
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 301
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 35 minute, goe 75 a spus:

Ai nevoie de invitatie speciala sa povestesti cum e cu treptele alea?

 

Ce rost are, tu oricum conduci ca femeile: cheia in contact si piciorul pe acceleratie.

Acum 16 minute, Silver Arrow a spus:

Asta nu e ala care de nou avea vreo 100 si un pic de caluti?

 

Daca mergi legal nici nu ai nevoie de peste 100CP, deci de ce mergi cu un V6?

Acum 20 minute, goe 75 a spus:

Te referi la masina care a fost bembeu in 1996 si acum este cazan?

 

Cazan? De fiecare data am luat ITP-ul pe bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Pai am tinut cateva lucruri  despre automatele astea la pastrare sa pot sa ma mai distrez pe seama lipsei tale de cunostinte si eram curios pe cate dinntre ele o sa  le dea pe post si cate o sa ramana inca un mister pentru tine.

 

 

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

 

Stiu cateva femei care iti dau lectii la orice ora ...

12 hours ago, Nguyen said:

 

 daca esti sufficient de agresiv grabesti si uzura ambreiajelor din cutie 

 

Si atunci si acum esti la fel de penibil sa folosesti formularea aia.

 

 

Indiferent cat incerci sa schimbi discutia si directia atentiei ,nu pune nimeni butul in asa hal sa se piarda din vedere ca doar dupa multe pagini in care te-ai dat destept degeaba ai recunoscut ca nu ai stiut ca exista modelul de cutie despre care discutam noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, goe 75 a spus:

 

Stiu cateva femei care iti dau lectii la orice ora ...

 

Si atunci si acum esti la fel de penibil sa folosesti formularea aia.

 

Formularea e corecta, acele discuri reprezinta un ambreiaj. Daca cauti in limba engleza piese pentru cutia automata vei descoperi ca sunt denumite clutch, adica ambreiaj. Ambreiaj sau discuri de frictiune inseamna acelasi lucru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, goe 75 a spus:

Ambreiaj = clutch 

Discuri de frictiune = friction plates

 

Bai Goie, da-o dracului de treaba, ambreiajul pt cutia manuala nu este format tot din niste placi de frictiune? O placa de frictiune o reprezinta fata volantului, discul de ambreiaj este tot un disc de frictiune iar placa de ambreiaj are si rol de placa de frictiune.

 

Acum te intreb si altceva, tu la motocicletele tale ai ambreiaj sau discuri de frictiune?

Editat de Nguyen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

In componenta ambreiajului am si discuri de frictiune. Ambreiajul inseamna mai mult decat o componenta.

 

Doar cutia DSG contine ambreiaje.

Cel putin asa s-a impamantenit ca numai in cazul ala sa vorbesti de ambreiaj in combinatie cu o automata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, goe 75 a spus:

In componenta ambreiajului am si discuri de frictiune. Ambreiajul inseamna mai mult decat o componenta.

 

😂

 

Mai Goie, cand spui ambreiaj te referi la tot sistemul, disc de frictiune folosesti daca vrei sa evidentiezi componentele care fac parte din ambreiaj. Alea din cutia de viteze automata sunt tot un ambreiaj, doar luate individual sunt discuri de frictiune. Cutia de viteze automata foloseste ambreiaje pt ca foloseste totalitatea elementelor care formeaza ambreiajul pt schimbarea treptelor.

 

Hai, culca-te ca e tarziu pt tine.

Editat de Nguyen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

 Este alegerea ta sa folosesti formularea aia, dar restul oamenilor o sa folosesca in continuare formularea normala .

 

La cat de hot a fost topicul asta si cat de urmarit a fost trebuie sa intelegi ca ai fost singur de parte aia a argumentului pt ca ai fost singurul in eroare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, goe 75 a spus:

 Este alegerea ta sa folosesti formularea aia, dar restul oamenilor o sa folosesca in continuare formularea normala .

 

Nu mai incerca sa te folosesti de semantica ca sa lasi impresia ca stii despre ce vorbesti. La postarea #111 spuneai ca aberez si ca vorbesc despre DSG pt ca habar n-aveai cum functioneaza o cutie de viteze automata.

 

Culca-te! Nu uita sa deschizi fereastra la cabina!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Este Goe.

 

 

Auto normala este aia pe care ai vazut-o pentru prima data astazi... si doar in poze ...si acum este domeniul in care esti expert.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, goe 75 a spus:

Este Goe.

 

 

Auto normala este aia pe care ai vazut-o pentru prima data astazi... si doar in poze ...si acum este domeniul in care esti expert.

 

Goie, aia nu e regula ca sa o definesti ca fiind normala. Inginereste vorbind era foarte simplu ca aia de la Nissan sa-i dea optiunea de selectare manuala pt a 3a, nu trebuiau decat sa defineasca fizic comanda asa cum au facut pt treptele 1 si 2.

 

Problema e alta, tu pana astazi credeai ca stii cate ceva despre cutiile automate, in realitate nu stiai nimic si conduceai ca femeile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75
14 minutes ago, Nguyen said:

 

conduceai ca femeile.

 

 

Se vede cat de disperat esti ca te-ai facut de cacao de ai ajuns sa tot repeti faza asta 

 

 

14 minutes ago, Nguyen said:

 

 era foarte simplu ca aia de la Nissan sa-i dea optiunea de selectare manuala pt a 3a, 

 

 

Asta a fost o cursa pe care ti-am intins-o si ai cazut in ea ca un bolovan

 

Muhahahaha

14 minutes ago, Nguyen said:

 

Goie, 

 

 

Inca un semn de disperare , dar si nesimtire din moment ce ti-am spus frumos.

 

 

Te las sa te mai documentezi .Mi-e mila de vena ta la tensiune maxima.

 

Ramasesem doar in speranta ca mai da @superbec cateva replici mortale .

 

 

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am multe seriale nevazute saptamana asta :)

 

si oricum cearta mai nefericita n-am vazut de pe vremea lu hadrian si copacul de haur (sau ce folosea el sa distruga motociclete)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, goe 75 a spus:

Se vede cat de disperat esti ca te-ai facut de cacao de ai ajuns sa tot repeti faza asta 

 

Asta a fost o cursa pe care ti-am intins-o si ai cazut in ea ca un bolovan

 

Muhahahaha

Inca un semn de disperare , dar si nesimtire din moment ce ti-am spus frumos.

 

Te las sa te mai documentezi .Mi-e mila de vena ta la tensiune maxima.

 

Ramasesem doar in speranta ca mai da @superbec cateva replici mortale .

 

Goie, nu uita postarea ta nr #111, acolo a inceput totul si tot acolo s-a vazut cat de multe (nu) stii despre cutiile de viteze automate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Asta e replica ta ? Slab.

 

 

Gustere , ai muscat si te-am facut praf.

 

 

 

Cel mai comic este ca te-am facut sa afirmi ,in cuvintele tale, ca la acel Nissan nu se poate schimba in a 3-a si in felul asta nu mai poti sa o dai la intors indiferent cum incerci. 

Prin asta ti-am dovedit ca nu stii cum functioneaza cutia automata . 

 

 

Se zice ca ai inghitit acul , guta si plumbul.

 

Muhahahahaha

 

 

@Nguyen

 

Unde ai disparut gustere? Mai avem nevoie de amuzament. 

 

Vrem sa stim si noi cei ai mai aflat in timp ce cautai pe net cum sa-ti repari cazanul de 23-24 de ani , pentru ca de mers la service nu mai ai bani.

Este clar ca la asta se limiteaza intrega ta experienta automotiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, goe 75 a spus:

Asta e replica ta ? Slab.

Gustere , ai muscat si te-am facut praf.

Se zice ca ai inghitit acul , guta si plumbul.

Nguyen

Unde ai disparut gustere? Mai avem nevoie de amuzament. 

Vrem sa stim si noi cei ai mai aflat in timp ce cautai pe net cum sa-ti repari cazanul de 23-24 de ani , pentru ca de mers la service nu mai ai bani.

Este clar ca la asta se limiteaza intrega ta experienta automotive.

Muhahahahaha

Se zice ca ai inghitit acul , guta si plumbul.

Muhahahahaha

 

Am adunat aici toata argumentatia ta in ceea ce priveste functionarea si utilizarea cutiilor de viteze automate. In rest absolut nici un argument de ordin ethnic care sa arate ca ai sti cate ceva despre acest subiect.

 

Toata experienta ta in privinta cutiilor automate este cheia in contact si piciorul pe pedala de acceleratie, adica exact cum faci in clipul de mai jos:

 

 

Nu nega, stim ca tu esti cel din clip, efanutz 😂

 

Citat

 

Cel mai comic este ca te-am facut sa afirmi ,in cuvintele tale, ca la acel Nissan nu se poate schimba in a 3-a si in felul asta nu mai poti sa o dai la intors indiferent cum incerci. 

Prin asta ti-am dovedit ca nu stii cum functioneaza cutia automata . 

 

Ti-am mai spus, faptul ca aia de la Nissan au ales sa nu ofere posibilitatea selectarii treptei a 3a de viteze nu invalideaza ceea ce am spus eu pana acum din simplul motiv ca au lasat treptele 1 si 2. Dpdv tehnic puteau sa ofere si a 3a, decizia lor de a nu oferi posibilitatea selectarii pt a 3a nu are nici o legatura cu functionarea si utilizarea cutiilor de viteze automate.

 

PS: superbec nu a intrat in discutie pt ca si-a dat seama ca nu are cu cine, sa vb cu tine despre cutii de viteze automate ar fi ca si scum ar discuta cu o femeie.

Editat de Nguyen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...