Sari la conținut

Accident Ohaba 68A E673


XmmD
 Share

Postări Recomandate

@einstein1984

Nu sunt impotriva a ceea ce gandesti... insa, daca o sa ajungi in Turcia, o sa intelegi.

Acolo, daca ai vreo problema, toti sar sa te ajute. Cred ca sunt destui colegi care au fost ajutati cand au fost in Turcia, indiferent de problema avuta.

 

Ma gandesc insa, (sau incerc sa ma pun in situatia celor care sunt din alta tara) si stiu ca e mai greu cand te afli in strainatate si ai nevoie de ajutor.

Stiu caz concret, in centrul Bulgariei, in pasul Sipka, unui coleg motociclist i s-a rupt cablul de ambreiaj. Un motociclist bulgar i-a facut cadou setul sau universal de reparatie, pe care il avea la el.

Sunt iar cativa colegi de pe forum care au avut probleme cu motorul in Rusia... si au gasit ajutor sa isi sudeze cadrul, sau sa isi repare motorul sau sa schimbe un rulment la roata... exemple sunt multe chiar aici, pe forum.

Strainii nu au fost nepasatori. Eu nu stiu cum s-ar fi descurcat daca nu erau ajutati.

 

Da, ajut si oameni din tara... am facut-o de 4 ori. Doar de 4 ori... Sotia mea s-a bucurat sa "ajute sau sa sustina" de peste 10 ori colegi de aici ca sa poata calatori si sa isi urmeze visul.

Si nu suntem bogati financiar. Stam int-o casa vai mama ei, gata sa se prabusasca peste noi. Cei care au trecut pe la mine stiu despre ce vorbesc.

La un moment dat, colegii Aprilisti, au strans bani pentru mine ca sa pot sa imi vopsesc motorul (eu nu mai imi permiteam sa fac asta), iar acest gest, chiar m-a miscat.

Repet: nu te combat, doar gandesc altfel decat tine. Pentru mine, spiritul moto inseamna sa ajuti pe cel care are nevoie, atunci cand are nevoie.

As dori sa incheiem acest subiect, daca nu te superi.

 

@XaeL

Asa cum ai spus... teoretic:

Nu stiu cum as prioritiza, probabil dupa cat de mult ma misca situatia respectiva, sau de banii de care  reusesc sa ma despart in acel moment.

Ajut si romani, as ajuta si un turc sau german... sau bulgar.( Cu tiganii am o problema si nu cred ca o sa ii ajut vreodata. )

 

E adevarat ca reusesc rar sa ajut pe cineva... dar totusi cred ca important pana la urma este ca pot din cand in cand sa o fac.

Chit ca am donat cate ceva sau am virat o suma modica de bani (pana in 150 ron - o singura data... de 2 ori cate 50 si o data 100 ron) am facut-o atunci cand era nevoie.

 

P.S. Asa cum spunea colegul nostru @XaeL , clar as contribui cu mai mult de 5 lei "pentru" cativa politicieni... si am o lista mai lunga :)

in cazul asta... sper sa imi ajunga salariul ca sa o fac.

Editat de mony
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate aproximativ in aceeasi zona (localitatea Tatarasti), ieri, un alt motociclist ungur a decedat in urma unei coliziuni cu un tir. In localitatea respectiva drumul e bun, marcat, cu vizibilitate pe majoritatea portiunilor. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...