Sari la conținut

caut putin ajutor de la posesori de Z900 si honda NC 750


dragoss
 Share

Postări Recomandate

Salut, ma bate gandul sa achizitionez unul dintre cele 2 modele (as vrea an 2020 dar asta ramane de vazut...poate daca sparg vreo banca :)

 

stiu ca sunt diferite si as avea nevoie de ajutor de la cineva care a mers/merge cu vreunul din aceste  modele legat de: pozitie, feeling, oboseala drumuri lungi, vant etc...chestii din astea prostesti

 

sa fiu mai clar...iau motocicleta pentru mers oras (munca...scurte drumuri in functie de nevoi, relaxat daca te mai poti relaxa in oras in zilele astea) si, sa spunem, 2-3 iesiri de weekend in fiecare luna....sau, in fine, asta ar fi in teorie

 

Multumesc mult pentru ajutor

Editat de dragoss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ dragoss . Pentru oras ar fi arhisuficient  modelul de la Honda dar vezi ca e si varianta cu DTC ( Automatik ).  La peste 140km/h te cam bate vantul pe ambele modele. Pozitia in sa , foarte comoda si nu vei avea probleme. Eventual o sa cu gel daca vrei ceva si ami comod.

Eu recomand strict Honda dar modelul DTC pentru nevoile tale .  Ambele modele sunt ok daca ai pana in 1.80m inaltime.

Ce inaltime ai ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, ciceu4 a spus:

@ dragoss . Pentru oras ar fi arhisuficient  modelul de la Honda dar vezi ca e si varianta cu DTC ( Automatik ).  La peste 140km/h te cam bate vantul pe ambele modele. Pozitia in sa , foarte comoda si nu vei avea probleme. Eventual o sa cu gel daca vrei ceva si ami comod.

Eu recomand strict Honda dar modelul DTC pentru nevoile tale .  Ambele modele sunt ok daca ai pana in 1.80m inaltime.

Ce inaltime ai ?

eee..asta era si unul din motivele pentru care intrebam: aprox 1.90m plus ca vin dupa o pauza cam de 2 ani - ultima moto BMW k 1300 GT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

23 minutes ago, dragoss said:

Salut, ma bate gandul sa achizitionez unul dintre cele 2 modele

 

Nu au nimic in comun.

 

Pentru ce vrei tu - munca si plimbari scurte - Honda NC 750X, nu 750. Are saua la 830 mm ceea ce e mai bine la inaltimea ta decat 790 sau 795 la Kawa. In plus, are centrul de greutate foarte jos, bun la viteze mici si printre masini la semafor, are spatiu de depozitare in locul rezervorului, asa ca nu-ti cari casca la birou etc. Partea proasta este ca 750-ul este una dintre cele mai plicticoase motorete pe care m-am dat vreodata. Insa daca factorul fun nu conteaza prea mult, asta e alegerea.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, dragoss a spus:

Salut, ma bate gandul sa achizitionez unul dintre cele 2 modele (as vrea an 2020 dar asta ramane de vazut...poate daca sparg vreo banca :)

 

stiu ca sunt diferite si as avea nevoie de ajutor de la cineva care a mers/merge cu vreunul din aceste  modele legat de: pozitie, feeling, oboseala drumuri lungi, vant etc...chestii din astea prostesti

 

sa fiu mai clar...iau motocicleta pentru mers oras (munca...scurte drumuri in functie de nevoi, relaxat daca te mai poti relaxa in oras in zilele astea) si, sa spunem, 2-3 iesiri de weekend in fiecare luna....sau, in fine, asta ar fi in teorie

 

Multumesc mult pentru ajutor

 

Inca era la vanzare. Proprietarul e foarte serios, sigur te va ajuta cu toate detaliile. Si poti s-o si vezi.

Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum spune si colegul @Kagemusha, pentru nevoile tale este mai bun un NC750X. Am stat pe unul (am 1,90m) si singura problema pentru mine o reprezinta genunchii putin prea indoiti, pentru gustul meu, pentru ca ii am avariati. Daca nu ai probleme articulare, te vei simti  bine pe ea. Centrul de greutate este foarte jos, si se simte foarte usoara si manevrabila pe loc. Un alt plus, este spatiul ala de depozitare, in locul rezervorului, numai bun pentru naveta, mers prin oras, etc. Daca vrei aceeasi motorizare, dar cu o pozitie mai confortabila, mai relaxata pentru picioare, ai variantele "scuterizate", NC750 Integra sau mai nou, X-Adv. Problema este pretul, care este mult mai mare decat in cazul unui NC750X, chiar in varianta DCT. X-ADV are un pret nesimtit, de-a dreptul! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am honda din semnatura, similara cu 750 -ul. 188 cm, 98 kile, stau pe ea ok ( bine, am adaugat niste inaltatoare la ghidon). E foarte manevrabila, se simte ca o moto usoara. Pentru mers la birou e excelenta. 

Problema cu genunchii am rezolvat-o montand niste peg-uri pe crush bar, care imi permit sa intind picioarele la drum lung.
Totusi parca ii lipsesc ceva ponei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...