Jump to content
Sign in to follow this  
Adrian M.

Ce scuter sa imi iau

Recommended Posts

Malaguti madison 3-250ie,are motor Piaggio. rotile de 14, ergonomia și ciclistica foarte buna,consum urban real(nu minciunele 4% ... are bubițe.al meu are probleme la electrica.sta pe dreapta de un an.daca nu restricționau circulația,îl aduceam la mecanic in bucale.

Yamaha nu sta bine la ergonomic.x max nou arată Intr un mare fel.dar pozitia e ciudata

Pai....cere celui din Mangalia sa îl aducă în bucale,pentru drive test 🤣

Eu va las câteva ore.am de schimbat toată transmisia bicicletei

Ascultați sfaturile lui Pierre.colegul care se minte în oglida că j300 e Kawasaki și nu kymco pursânge 🤣

Dacă nu aveau kymco modelul dt300,nu exista nici kawa j300🤣

Kymco rulz

Acum 4 minute, pierrotlefou a spus:

De verificat daca chiar are ABS, se pare ca a fost introdus abia in 2011. http://www.moto-choice.com/en/Bike-Review/71/kymco-people-300-gti-2010-current-very-close-to-the.html 
Pare OK, acum depinde si de km si de unde a fost adus. Modelul asta nu prea s-a vandut in Romania. Dar pretul pare imbatabil. Oricum, pana cand se ridica interdictiile, sigur nu se vinde (este pus in vanzare de 1 luna).

se vede intr o poza discul fata, si senzorul abs. fizic are, real, daca merge, alta discutie :))

vanzatorul aduce motorete, are multe la vanzare. se vede intr o poza, numar de italia.  Evident, cu interdictiile, doar local poate sa l vanda.  l-am salvat, e de urmarit. Nu i inmatriculat, deci se mai adauga 200 euro rar acte etc.

la ce descrii tu ajunge si beverly 300 sau 350, la alea acdrul e fix ala de 500 si e ok . ceva cu CBS minim daca nu abs si o sa fie ok. Dar dupa ce am avut unu parca as vrea un xmax

Acum 2 minute, einstein1984 a spus:

la ce descrii tu ajunge si beverly 300 sau 350, la alea acdrul e fix ala de 500 si e ok . ceva cu CBS minim daca nu abs si o sa fie ok. Dar dupa ce am avut unu parca as vrea un xmax

ai mers cu xmax?

nu, ca nu sunt in cautare, dar are reviewuri glorioase pe net. avem forumisti cu xmax, erau si pe la bursa, poti sa-i intrebi intr-un PMce si cum. 

eu nu as elimina din start scuterele de ~125 , incerc sa-ti explic si motivele

- orice wc pe roti alegi n-o sa mearga ca motocicleta ta 

- consum, pret achizitie, intretinere  + pret revanzare (125 care se conduce cu a1 are piata mai mare)

- in oras e marginal mai incet decat un 300cc dar in anumite situatii o sa ai loc cu 125 dar  300 o sa zgaraie o masina.

- eu unul m-am distrat mult mai mult pe diferite agregate de 125/250 cb/cub etc decat pe scutere mai mari , daca e jucarie si poti renunta la spatiul de depozitare casca ai multe optiuni care merg si arata mult mai bine.

Acum 11 minute, superbec a spus:

eu nu as elimina din start scuterele de ~125 , incerc sa-ti explic si motivele

- orice wc pe roti alegi n-o sa mearga ca motocicleta ta 

- consum, pret achizitie, intretinere  + pret revanzare (125 care se conduce cu a1 are piata mai mare)

- in oras e marginal mai incet decat un 300cc dar in anumite situatii o sa ai loc cu 125 dar  300 o sa zgaraie o masina.

- eu unul m-am distrat mult mai mult pe diferite agregate de 125/250 cb/cub etc decat pe scutere mai mari , daca e jucarie si poti renunta la spatiul de depozitare casca ai multe optiuni care merg si arata mult mai bine.

ms, stiu ce zici. Clar, nu compar cu motoreta. alta magarie, cu alta destinatie. Ce ma poate atrage spre 125, daca dau astia legea, ar putea merge si sotia cu el, cu B ul, daca o tenteaza. Sau, poate o ispitesc :)))

@einstein1984, BV ul de 300 are CBS, ca nu gasesc nicaieri clar. Sau doar 500 le?

al meu era mai vechi  si era fara CBS, la ala de pe olx mi se pare ca este  CBS (s-a pus pe alea mai noi) . 350ul parca avea si ABS si TCS

beverly tourer 300 are 24 si ala de 350 are 33 de cai, plimba ursul. 

Asta e pentru cunoscatorii/pasionații de piaggio

Chiar acum, einstein1984 a spus:

O să îl plimbi tu....când? Stupize,stupize

Acum 8 ore, einstein1984 a spus:

Asa e.

Nu face compromis cu 125 ca o sa regreti

Urca-te pe ele ,asa ,noi discutam de plictiseala dar cind te urci in citeva secunde te-ai lamurit

Daca vrei test cu sh300i ,am eu (varianta prima,cu portbagaj mai mic si nu keyless)

Acum 9 minute, mihai c a spus:

Nu face compromis cu 125 ca o sa regreti

Urca-te pe ele ,asa ,noi discutam de plictiseala dar cind te urci in citeva secunde te-ai lamurit

Daca vrei test cu sh300i ,am eu (varianta prima,cu portbagaj mai mic si nu keyless)

Tinem legatura, as vrea macar sa ma sui pe unul, si sa merg 500 m. Dau o bere👍

Salut! Acum ceva timp si eu cautam,nu eram hotarat pe un model, tot pentru o cumparatura in oras si mers la munca ( buc-otopeni). Am luat un kymco xciting 300R, e al doilea sezon si sunt multumit. Daca te ajuta ti-l dau la o plimbare.

Acum 6 ore, Nicku_R a spus:

Salut! Acum ceva timp si eu cautam,nu eram hotarat pe un model, tot pentru o cumparatura in oras si mers la munca ( buc-otopeni). Am luat un kymco xciting 300R, e al doilea sezon si sunt multumit. Daca te ajuta ti-l dau la o plimbare.

Salut. Dau si tie o bere, chiar ascvrea sa dau o tura cu el. Ne auzim👍

Nu mai bine te duci si-l iei pe al meu o saptamana ? Si asa sta de pomana....

In felul asta o sa-ti dai seama cam ce ai vrea de la un scuter . 

Tu inca nu ai mers pe nici unu ca sa-ti faci o parere ...sa vezi daca -ti trebuie mare , mic , potent...etc .

Oricum ...la ce circulatie este acu ...merge si trota daca vrei .🤪

Posted (edited)

Salut, eu mi-am luat anul trecut un yamaha nmax 155 (abs) din 2017. Am cam 90 kile (vara și îmbrăcat 😀). Este excelent în București. Dacă stai în oraș și nu faci naveta este fix ce trebuie. Am făcut și în drivetest cu Xmax 300 din 2019. Este super, are zvac, ciclitica, frâne abs and shit. Însă nu se strecoară ca Nmax-ul. Succes. 

Edited by popp

asta cu strecuratul e relativa, eu ma descurc bine si cu Majestyul de 400 si cu pasagera in spate. 

Acum 2 ore, Adrian M. a spus:

Salut. Dau si tie o bere, chiar ascvrea sa dau o tura cu el. Ne auzim👍

Si apoi chemi politia sa le puna etilotestul.

Cel mai tare scuter de "strecurat" in oraș e un Yamaha cygnus x 125.are dimensiunile unui baotian 49cc și cuplul unuia de 150

Îmi place dar urmează să îl scot la vânzare.am prea multe fiare.trebuie sa mai vand 2-3 

Acum 6 ore, taong_mapagbiro a spus:

Nu mai bine te duci si-l iei pe al meu o saptamana ? Si asa sta de pomana....

In felul asta o sa-ti dai seama cam ce ai vrea de la un scuter . 

Tu inca nu ai mers pe nici unu ca sa-ti faci o parere ...sa vezi daca -ti trebuie mare , mic , potent...etc .

Oricum ...la ce circulatie este acu ...merge si trota daca vrei .🤪

Da, bre, o facem si pe asta. Mi l lasi o zi 2 si vad cum e😬

Acum 5 ore, megamotoreta a spus:

Si apoi chemi politia sa le puna etilotestul.

Huaaaa, huaaa🤣

Berea o dau ambalata, o bea cand vrea poporu😬

Acum 5 ore, Cavaleru a spus:

asta cu strecuratul e relativa, eu ma descurc bine si cu Majestyul de 400 si cu pasagera in spate. 

Ha, pana și cu RTul incepusem sa ma descurc onorabil, doar ca omoram ambreiajul si se simtea ca i dau de lucru. 

Posted (edited)

Am cumparat un Kymco People S 150 nou, si l-am dat dupa cateva luni cu pierdere der 700 euro.

Strict oras e ok. Nu misto, ok.

Puterea e relativa, cele doua prize functioneaza doar scurt timp dupa ce o cumperi, saua are un unghi ciudat care-ti forteaza oO--le sub tine, iar la 80kmh are aproaximativ10000000 ture si ai senzatia ca acolo e limita. La 105 pe bord moare, sau cel putin juri ca asa e...

Reviziile sunt la 2500 km, includ jocul supapelor( de fiecare data) iar consumul e o idee sub cel al unui Xmax 250.

Transmisia e destul de prost facuta, iar mersul general e ca si cand ai merge doar in treapta 1 cu mobra...Lipsesc momentele de "mers linistit" tipice unui scuter de calitate.

Rezervorul e subdimensionat si treci pe la benzinarie aproape la 2-3 zile daca ai nevoie de el la un nivel easy spre mediu.

Am avut apoi un Xmax 250 2012.

Consumul e cu 0,5 litri peste Kymco. Trage frumos si l-a 100-120 e in elementul lui. Merge si 140 dar parca nu-i atat de cool.

Schimbul de ulei e la 3000 km si poti sa-l faci singur, lejer.

Spatiul de depozitare e maaare, incap 2 casti integrale M sub sa, plus manusi si alte maruntisuri.

La 50-80 kmh in oras aproape ca nu poti sesiza motorul iar cand bagi mana in gaz, accelereaza destul de bine pentru un 250.

Atentie la gume, ciclistica depaseste adesea capacitatea gumelor batrane.

Saua e comfy iar pozitia e semi-naturala. Poti sa tii picioarele in mai multe pozitii si asta ajuta.

La inceput e fun si uiti motorul in garaj...Apoi usor, usor iti dai seama ca parca o bicicleta electrica face acelasi lucru in oras :))

Suspensia spate e tare si ai senzatia ca te scutura cineva se fiecare data cand strazile nu-s neaparat bune.

Ghidonul e larg iar franele, Desi destul de tari, functioneaza f bine iar ABS-ul e super tare, mai ales in conditii de frig/ploaie...

Iti recomand un scuter de calitate. La noi e o tendinta catre producatorii mancatori de lilieci,

si oricant de tentant e pretul, lipseste ingineria japonezului.

Edited by Gixu.

Cunosc senzatiile de mai sus, cu atat mai mult cu Kymco People S 150 este un model "pe care stai ca pe... WC" (dixit copiii mei). Acum, nu stiam ca acelui model trebuie sa-i faci reviziile atat de des.
Ma alatur opiniei vis-à-vis de scutere de calitate. Invitatia - via PM - la o plimbare cu Kawasaki J300 ramane valabila (dupa ce se ridica restrictiile). Si sigur nu o fac pentru bere :)