Sari la conținut

Sambata Veliko 20.06


DiarM
 Share

Postări Recomandate

M-am uitat pe vreme si vad ca la noi in tara ploua cam peste tot. In schimb, la vecini pare ca o sa fie soare toata ziua.

Ma gandeam daca sa dau o tura mai lunga, vad ca si pe Shipka arata 0 ploaie, dar nu am mai fost de mult in veliko la o plimbare. Poate ar merge devetashka si cascadele krushuna ca sunt langa, daca sunt deschise.

 

A fost cineva de curand in bulgaria dupa ridicarea restrictiilor? E ceva diferit fata de ce avem noi? Se trece usor la vama ca pana acum daca te bagi in fata?

Si cel mai important, unde se mananca bine in Veliko/Arbanasi? Pana acum mancam pizza foarte buna sus in arbanasi la Sevastokrator cu vedere la veliko si am mai incercat restaurantul ala din veliko Shtastliveca. Nu vreau ceva special, ma multumesc cu un snitel bun cu cartofi prajiti cu branza.

Al 2-lea cel mai important, gasesc vreo cafea buna in oras? Ma uit pe tripadvisor si o sa incerc de acolo daca nu stiti vreo locatie. Vreau un latte bine facut, care sa nu fie fierbinte de astepti 20 min sa il poti sa il bei. Exclus cafea la dozator sau orice alta mizerie de genul starbucks.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 S-au ridicat toate restrictiile pentru Bulgaria? Ca ma batea si pe mine gandul tot de Veliko, dar nici sa stau in izolare dupa aia. Ca restaurant tot la Shtastliveca ma duc si eu deobicei pentru ca are diversitate si mancarea este foarte buna. Cat despre cafea nu am gasit acolo nimic special, poate tot in Bucuresti sa bei cand ajungi inapoi. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru recomandari. Din ce stiu, din moment ce pleaca toti in concediu pe grecia, nu trebuie sa stam 14 zile la intors. Oricum intreb dimineata la vama si in cel mai rau caz mai fac 30min inapoi pana in bucuresti :))

Intre timp am activat roamingul de date ca sa am net.

Traseul ramane veliko cu opriri la pestera si cascade

Am schimbat leva pe revolut, cu ocazia asta am aflat ca a crescut la 1leva = 2.48lei

Pe langa restaurante si niste localuri pt cafea notate, am aflat ca s-a deschis si un mc in veliko. In caz ca sunt terasele inchise, nu sunt locuri, blablabla, cu mcdonalds nu dai gres cand iti e foame.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, eu o sa bag chiar azi urmatorul traseu: B-Veliko-Gabrovo-Kazanlac-Gurkovo-Veliko-B. Mers cursiv, in medie 140/h. Moto - f4i. xp - 10ani. Sanse minime de ploaie. Ne oprim sa mancam in Veliko, la intoarcere, daca e.

 

Plecare astazi din Bucuresti la max h10.

Daca mai sunt doritori cu acelasi stil de mers, 075 123 123 5

 

Asfalt uscat!

 

Editat de anonymous
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un mic update ca am ajuns la pauza omv in byala. 

Prelungirea ghencea bara la bara de la 8 dimineata

Oinacu e asfaltata. Nu era nimeni. Merg cu waze.

In vama ceva aglomeratie dar m am bagat usor. In fata 2 nu au vrut sa ma lase deloc imi batea o baba obrazu desi eu eram paralel cu ei nu am intrat la intimidare. Saracii oameni turau motorul masinii si imediat accelerau sa stea lipiti de aia din fata. Mi au aratat ei mie. Se face o declaratie scurta. Sa o aveti mai bine pe tel ca scapati de foaie si pix.

Leva la schimb dupa e 2.7. 2.48 aseara pe revo dar am vrut niste cash.

Spre byala e o portiune de asfalt nou dar in acelasi timp inca se lucreaza asa ca avrti grija in zona unde e raschetat. In 2 locuri se circula pe o banda. Te dirijeaza baietii. Radar ascuns in boscheti inainte de rond byala scrie ca sa ai masca in benzinarie dar nu are nimeni nici ei. Se sta si la masa in interior

Restul mai vedem diseaea.

Editat de DiarM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da iti dau ei declaratie la vama sau pe net.

Acum sa vin cu impresii dupa iesire: pe langa cele de mai sus, mai adaug.

 

Traseul final a fost  https://goo.gl/maps/skXpu7aPWH8Y77Sf9

De cand iesi de pe drumul ala european E83 si pana ajungi inapoi pe clasicul e85 spre veliko, treci numai prin sate parasite. NU era nici dracu pe acolo. Cateodata asfaltul e foarte bun dar cam bombardat in unele parti dar fara probleme pe GSA.

Cam asta e limita mea, 8 ore de condus si cu 4 de pauze/plimbat/mancat. M-am incadrat bine la 12 ore.

La intors, a fost super mega liber, doar 2 masini in vama la ora 18;30.

 

La Devetashka pretul e 3 leva. L-am rugat sa imi tina castile si am vrut sa ii dau 5leva. A luat castile dar nu a vrut deloc tips.

La Krushuna, merita daca nu ai mai fost si oricum e aproape de pestera. Intrarea 4 leva. Nu mi-a placut de tipul de la intrare si am zis lasa ca tin castile. Apoi pe drum am vazut un hotel de 3stele si m-am dus la receptie. Am intrebat-o pe tipa daca are vreun storage room sa imi pun castile, a zis ca nu. Eram gata sa ies. Apoi a zis ca le poate tine ea fara probleme :)) Nu e mare branza parcul, multa lume. La intors am luat castile si am vrut sa ii dau 5 leva tips chipurile pentru inghetata ca e cald. M-a refuzat si aia a fost.

Nu am mai avut timp de veliko, asa ca m-am dus direct la Sevastokrator din arbanasi, undeva pe la ora 16:00. Din pacate nu au tot meniul disponibil, asa ca am atacat 2 portii de cartofi cu branza, piept la gratar, apa plata si un frappe. Total 25leva. Data viitoare ma duc strict pt plimbare in veliko :))

 

 

 

20200620_122126.thumb.jpg.81579c55b0cd1957da607264a2f6409e.jpg20200620_122800.thumb.jpg.121a10956219fd9c9fc760617289c28b.jpg20200620_123234.thumb.jpg.edfc7ff4a5131619920352a970c67e1e.jpg20200620_132039.thumb.jpg.6ae89c82717ee48b978eae2ac87ab313.jpg20200620_161128.thumb.jpg.2aa5c748aa359f426767a6e3eec378d8.jpg20200620_163536.thumb.jpg.7ec371b62693d56cb979ce91c148770f.jpg

 

PS: nu stiu ce (cuvant urat) baga astia in benzina la petrom/rompetrom. Simt ca se plictiseste motorul cand accelerez. Dupa ce am alimentat la OMV din byala, parca era alt motor. Nu e prima oara cand observ diferentele, doar ca cateodata nu am OMV in drum.

Editat de DiarM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am luat-o și eu spre Veliko. La vama m-au certat ca aveam declaratia pe telefon si nu in format printat. Data viitoare voi sti. In rest gol pe drum, si dupa cum spuneai, în afara de porțiunea aia de drum decopertata, drumul este foarte bun. Ca pauza de prânz eu merg mereu la Restaurant Shtastliveca, iar azi nu voi face exceptie. Ahhh și vremea perfecta. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am ajuns bine, tura perfecta, trafic lejer, blana la discretie, curbe misto, asfalt curat, 5 min completat declaratia in vama, la intoarcere nu m-au intrebat absolut nimic. Ma deranjeaza camerele alea puse mai nou deasupra drumului, dar macar sunt puse la vedere (good guys bulgarians :) ) oare sunt toate de viteza si trimit amenzi, sau sunt de vigneta sau altceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 46 minute, anonymous a spus:

Ma deranjeaza camerele alea puse mai nou deasupra drumului, dar macar sunt puse la vedere (good guys bulgarians :) ) oare sunt toate de viteza si trimit amenzi, sau sunt de vigneta sau altceva?

Afli tu și ne spui 😏

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, anonymous a spus:

Si eu am ajuns bine, tura perfecta, trafic lejer, blana la discretie, curbe misto, asfalt curat, 5 min completat declaratia in vama, la intoarcere nu m-au intrebat absolut nimic. Ma deranjeaza camerele alea puse mai nou deasupra drumului, dar macar sunt puse la vedere (good guys bulgarians :) ) oare sunt toate de viteza si trimit amenzi, sau sunt de vigneta sau altceva?

Sunt si pt viteza si îți trimit si acasă. Era cineva aici pe forum care a confirmat ca trimit acasa amenzile. Asa ca atentie sa respectam viteza cand sunt camerele astea. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Confirm ca vin după multă vreme. Mie mi-a venit in ianuarie amenda din Portugalia din toamna 2017 asa ca cine stie la ce sa te astepti. O soluție pentru camerele astea fixe de la bulgari este un suport de numar rabatabil

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...