Sari la conținut

KTM 890, 1290 ADV S & 1290 ADV R


Postări Recomandate

Am aproape 9k km cu 1290sar model 2022. Vin de pe Tiger 800 2018 pe care am facut ~100.000km. 

1. Nu vibreaza pe cat se spune. Daca o tii peste 4-5k ture o simti, dar la cati cai are rar mergi constant cu turatia aia.

2. Vrajeala, merg cu 95 si nubare nici pe drq

3. Umbla vb, am avut doar un incident cu un harness pana acum

4. Mai ieftin ca un BMW, mai scump ca un AT, dar peste ambele ca si tinuta de drum si power

5 nu

6 nu

7 nu, cu seile cu incalzire am mers tura de 4000km si nu e mai rau ca si Triunph-ul

8. Am pus parbriz mai inalt AM

9. E in garantie inca, nu mi se pare mai scump ca Triumph

10. Am luat to ce am avut nevoie din start sa nu fie diferenta fata de Tiger

 

Ps: fac peste 15k pe an si la prima vedere cu KTMul e mult mai usor pe curbe, in depasiri si pe offroad versus Triumph-ul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 75
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

6 hours ago, DesertEagle said:

Mananca lanturi pe paine, uneori in mai putin de 1000 km la viteza mare, iarasi, defect de proiectare.

 

Nu am SAS ci SDR (același motor, trage puțin mai tare). Motocicleta are peste 10k km, cred că mă cam dau la ea (merg predominant pe Sport sau Track), lanțul nu-l ung niciodată și încă mai merge.

 

Piesele vin destul de repede, de la caz la caz - cel puțin pe linie oficială, în București sau Brașov (SST/Moto24).

 

În rest, cum ziceam:

 

On 8/26/2023 at 11:03 PM, PzKpfW said:

nimic nu e ca motocicleta japoneză. Am zis!

 

6 hours ago, DesertEagle said:

Benzina numai premium

 

Asta mi-a scăpat. Este fals. Scrie la carte că vrea benzină 95, bag benzină 95 (de obicei Petrom) și merge de rupe.

 

6 hours ago, DesertEagle said:

din cauza motorului supra compimat

 

Motorul este chiar relaxat, mai ales pe SAS. Este un V2 suprapătrat de 1300cc. Ducati scotea 205cp din așa ceva prin 2015. SAS-ul are 160.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 30.08.2023 la 21:17, PzKpfW a spus:

Să te bucuri de ea.

Ma bucur🥹am facut primile 2000 km😀😀 mamaaaa, cum schimba quickshifterul. Pana acum Are un singur minus, ca nu am cumparat msi demult😀😀

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am o curiozitate domnilor, am instslat aplikatia KTM, vad ca navigatia este cu plata😄😄😄 dar nu inteleg ceva, la basic, tariful este 1 an sau pe luna, care sa mai lovit de asa ceva?

Screenshot_20230920_140018_KTMconnect.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arunc-o. e o porcaria maxima. Ai o sageata in bord care iti indica directia. E plasata in locul temperaturii/presiunii in pneuri/odo..pe acolo.

La un momentdat avea trial 7 zile. Sa vezi pe ce dai banii. Sau nu.

LE. Stao ca pare alta aplicatie - aia nu avea optiune de curvy. Care e? sa nu imi aduc aminte

 

Si apropo de monstruletul tau - protectia la far nu e ok. La farul ala partea gri, centrala, nu e numai de decor. E radiatorul de racire pt leduri. Daca tu il acoperi cu o bucata de plastic vei reduce foarte mult durata de viata a ledurilor. Si nu vrei sa afli cat costa unul nou.

Editat de tzunoi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm, din ce am inteles eu(poate gresit) tot ce este pe eleste KTM parts bla bla bla, teoretic ar trebui sa nu faca probleme, parca nu as da gauri in plasticul acela🤔 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Djenavar - și eu zic să nu te complici cu aplicația lor. Vezi review-uri pe AppStore/Google Play. Cam așa sunt toate aplicațiile de navigație făcute de producătorii moto.

 

Telefon și Waze. Până când s-or trezi mai mulți și vor face ca Honda (singurii care au integrat CarPlay/Android Auto).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma complic, eram curios cum functioneaza, totusi sa vad harta, directia bla bla, era mult mai comod pe ecran care este destul de mare decat sa ma uit pe tel.

Acum 5 ore, PzKpfW a spus:

@Djenavar - și eu zic să nu te complici cu aplicația lor. Vezi review-uri pe AppStore/Google Play. Cam așa sunt toate aplicațiile de navigație făcute de producătorii moto.

 

Telefon și Waze. Până când s-or trezi mai mulți și vor face ca Honda (singurii care au integrat CarPlay/Android Auto).

Mulrumesc , o sa.i rog pe baieti, daca pot sa faca niste gauri sau fante prin el

Acum 5 ore, tzunoi a spus:

Mda. O fi el de la KTM..dar tot reduce foarte mult din racire. Astia de la puig au lasat loc liber acolo

image.thumb.png.48e956f9407e49a725ee844ac80df1d6.png

 

https://www.boisterous.com.au/puig-headlight-protector-ktm-1290-super-adventure

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Djenavar a spus:

Nu ma complic, eram curios cum functioneaza, totusi sa vad harta, directia bla bla, era mult mai comod pe ecran care este destul de mare decat sa ma uit pe tel.

Tocmai asta e partea proasta - nu vezi harta. Vezi o sagetica. La fel de bine iti poate sopti waze-ul in ureche..fa stanga

Sagetica aia din stanga sus.

28577090_1850672768337171_38258299614982

Editat de tzunoi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

16 hours ago, Djenavar said:

Nu ma complic, eram curios cum functioneaza, totusi sa vad harta, directia bla bla, era mult mai comod pe ecran care este destul de mare decat sa ma uit pe tel.

Mulrumesc , o sa.i rog pe baieti, daca pot sa faca niste gauri sau fante prin el

 

Exact la asta ma gandeam ieri dupa care am analizat si cred ca o sa fie un suierat daca nu e calculat si finisat corect.  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Asa,revin domnilor,tocmai am faxut 10 mii cu Monstruletul ,din care 3000 Buc Krakow si retur😁 , am doua mari nemultumiri legate de acest motor, de ce %^&<<[[ nu am cumparat mai de mult si de ce are rezervor asa mik, ca trebuie sa ma opresc la 400 km😃😃

Am bagat dintr.o bucata 1400 km,  alta lume😀😀

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

29 minutes ago, Djenavar said:

Asa,revin domnilor,tocmai am faxut 10 mii cu Monstruletul ,din care 3000 Buc Krakow si retur😁 , am doua mari nemultumiri legate de acest motor, de ce %^&<<[[ nu am cumparat mai de mult si de ce are rezervor asa mik, ca trebuie sa ma opresc la 400 km😃😃

Am bagat dintr.o bucata 1400 km,  alta lume😀😀

pentru ca daca se soptea mai demult, luai un 950/990 si ramaneai acolo :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Întrebare întrebătoare - știți vreun producător de pompe de benzina aftermarket dar in partea asta de ocean? Trebuie sa îmi schimb filtrul de benzina si, la KTM, filtrul de benzina si manopera sunt cat o pompa aftermarket  cu tot cu filtru. Quantum sau rottweiler performance. Numai ca amândoi producătorii sunt în state..și vama costa. Poate exista ceva și în europa..

Editat de tzunoi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 13.02.2024 la 9:12, tzunoi a spus:

Întrebare întrebătoare - știți vreun producător de pompe de benzina aftermarket dar in partea asta de ocean? Trebuie sa îmi schimb filtrul de benzina si, la KTM, filtrul de benzina si manopera sunt cat o pompa aftermarket  cu tot cu filtru. Quantum sau rottweiler performance. Numai ca amândoi producătorii sunt în state..și vama costa. Poate exista ceva și în europa..

Ia legătura cu userul Garcia. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, ERU a spus:

Ia legătura cu userul Garcia. 

Garcia vad ca nu se mai ocupa de transportul din state dar vad ca recomanda pe altcineva..

Încerc cu el, merci

Acum 11 ore, PzKpfW a spus:

 

Am auzit de bine despre Guglatech.

Astia vad ca au numai filtre de de genul pungi de Carrefour pe care le bagi in rezervor. Mersi oricum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

58 minutes ago, tzunoi said:

Astia vad ca au numai filtre de de genul pungi de Carrefour pe care le bagi in rezervor. Mersi oricum.

 

Acea "pungă" este elementul filtrant. Și sistemul standard are, doar că este mai mică. Fiind mai mare, se mărește suprafață filtrantă. Mai mult, sistemul de la Guglatech nu necesită un al doilea filtru intern: pompa este astfel sigilată, iar fluxul de carburant este mărit.

 

image.thumb.png.366327b27e39c924d565fbeb43f42d86.png

 

Ceea ce spun eu aici este teorie, dar părerile celor care folosesc par a fi pozitive. Sistemul de la Rottweiler este identic cu cel original, nu ar fi deci un "upgrade".

Editat de PzKpfW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, PzKpfW a spus:

Sistemul de la Rottweiler este identic cu cel original, nu ar fi deci un "upgrade".

Singurul upgrade e la mine in buzunar. Originalul e 600 eur asta e 200 usd. Daca schimb filtrul la reprezentata e ~80 de eur filtrul + 400 ron manopera. Parca parca m-ar tenta sa imi schimb singur toata pompa. Sunt 4 suruburi, niste furtunase si fire. Ce se poate strica? Imi fumez tigara in timp ce schimb pompa de benzina ca sa nu ma stresez si ramana cu 400 de eur in buzunar. Si o pompa noua cu tot cu filtre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă pompa funcționează, nu știu dacă are rost să o schimbi. Dar dacă tot desfaci, ai putea face un upgrade - cum ar fi cel de la italieni.

 

Nord-americanii au Rottweiler/Quantum (care pare să fie fix același lucru) la ei acolo și tot comandă de la Guglatech din Europa - vezi aici de exemplu. Poate înseamnă ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fie sunt io chior..fie nu am ochelarii pusi bine. Dar pe siteul guglatech nu mai gasesc kitul complet - pompa + filtre - ci doar filtrele. Iar legat de schimbat daca tot merge: incerc sa vad daca poate fi cumva determinat daca e pe duca sau nu. Stiu ca poti masura cumva presiunea pe care o scoate dar ca sa o masori trebuie demontata din rezervor si de pe soclu ei unde are un limitator de presiune. Si nu am scula de masurat. Manopera pt demontat si masurat nu as plati-o de pomana.asa ca ajung tot la o pompa noua. Ca iese mai ieftin. Dupa vad eu ce fac cu aia veche - daca e buna o pun la pastrat si probebil nu o voi mai folosi niciodata daca e deja stricata o arunc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, tzunoi a spus:

fumez tigara in timp ce schimb pompa de benzina

"Fumatul duce la cancer.

Țigara aprinsă lângă gura rezervorului de benzină vă scutește însă."

Citat dintr-o carte umoristică de când eram eu copil, D-ale circulației parcă se numea. :crack:

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...