Sari la conținut

Lanț Ruginit


Andrei.c
 Share

Postări Recomandate

Salut! Sunt începător, am permisul (A1) de doua săptămâni, am cumpărat motocicleta (Un Keeway K-Light 125) cu o săptămâna înainte sa îmi vină permisul, fapt pentru care a stat sub husa neclintită.

Este normal faptul ca după această săptămână, am constatat faptul că lanțul este ruginit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 69
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 9 minute, Andrei.c a spus:

Salut! Sunt începător, am permisul (A1) de doua săptămâni, am cumpărat motocicleta (Un Keeway K-Light 125) cu o săptămâna înainte sa îmi vină permisul, fapt pentru care a stat sub husa neclintită.

Este normal faptul ca după această săptămână, am constatat faptul că lanțul este ruginit?

salut. husa acoperea și lanțul, sau nu este atât de lunga 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Andrei.c a spus:

Salut! Sunt începător, am permisul (A1) de doua săptămâni, am cumpărat motocicleta (Un Keeway K-Light 125) cu o săptămâna înainte sa îmi vină permisul, fapt pentru care a stat sub husa neclintită.

Este normal faptul ca după această săptămână, am constatat faptul că lanțul este ruginit?

Daca ti-a ruginit intr-o saptamana, inseamna ca e o mizerie de lant. Daca nu l-aivazut tu gata ruginit cand ai luat mobra, inseamna ca n-ai fost atent.

In oricare din cazuri, curata-l si unge-l ( vezi topic despre asta pe forum).

Acum 4 ore, Andrei.c a spus:

Este curățat și uns.

Niciun lant uns nu rugineste. 

Acum 4 ore, Rares2005 a spus:

salut. husa acoperea și lanțul, sau nu este atât de lunga 

Husa n-are nicio treaba, lantul rugineste de la umiditatea din aer.

 

 

 

,pS Din cand in cand lantul se unge pe toate partile, nu doar pe interior, acolo unde calca pinioanele. Tutorialele care iti arata ca se unge doar acolo se refera la lanturi de calitate si care sunt curatate regulat si unse si apoi invartite km multi. Deci din cand in cand se unge pe toate partile, tocma ca sa nu rugineasca daca mobra sta mai mult sau daca lantul e de mai slaba calitate.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, Speedy.K a spus:

 

Niciun lant uns nu rugineste. 

Husa n-are nicio treaba, lantul rugineste de la umiditatea din aer

Adica daca lasi motocicleta timp de 2 săptămâni fara husă si o ploua în draci nu rugineste lanțul? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, Rares2005 a spus:

Ba, o secunda, sunt eu handicapat? Rugineste lanțul de la umezeala si nu rugineste de la ploaie? 

Da, de la umezeala constanta. Nu de la ploaia uscata repede. Mobra mea a stat veri intregi in fata blocului fara husa. N-a ruginit lantul niciodata. Dar nic n-a stat lantul neuns si nici nefolosit cu saptamanile. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, Speedy.K a spus:

Da, de la umezeala constanta. Nu de la ploaia uscata repede. Mobra mea a stat veri intregi in fata blocului fara husa. N-a ruginit lantul niciodata. Dar nic n-a stat lantul neuns si nici nefolosit cu saptamanile. 

Ma gândeam sa nu fii stat afara fără husa in perioada aia cand ploua in fiecare zi, adică sf lui mai si iunie 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, Speedy.K a spus:

Sa fi stat. Cu un singur i. Si la asta trebuie sa aduc argumente stiintifice?

1. Nu am întrebat 

2. De ce cauți scandal? Ce ti am făcut eu acum? Doar te am întrebat ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Rares2005 a spus:

Ba, o secunda, sunt eu handicapat?

Rugineste lanțul de la umezeala si nu rugineste de la ploaie? 

Poate. Nu te contrazic.

 

Un lant uns bine nu rugineste nici de la una si nici de la alta. dar 6 luni in umezeala inseamna mai multa apa decat o ploaie sau doua. Uleiul de lant moto nu e tot aia cu uleiurile pentru masini fine sau ala de il folosesti seara cand esti singur acasa, unele au teflon sau alti aditivi care le fac rezistente la apa. Alea de masini fine sunt spalate de ploaie, iar ala de il folosesti tu seara e pe baza de apa, doar ca mainile tale nu ruginesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, AdrianB1 a spus:

Poate. Nu te contrazic.

 

Un lant uns bine nu rugineste nici de la una si nici de la alta. dar 6 luni in umezeala inseamna mai multa apa decat o ploaie sau doua. Uleiul de lant moto nu e tot aia cu uleiurile pentru masini fine sau ala de il folosesti seara cand esti singur acasa, unele au teflon sau alti aditivi care le fac rezistente la apa. Alea de masini fine sunt spalate de ploaie, iar ala de il folosesti tu seara e pe baza de apa, doar ca mainile tale nu ruginesc.

👍

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, Rares2005 a spus:

1. Nu am întrebat 

2. De ce cauți scandal? Ce ti am făcut eu acum? Doar te am întrebat ceva

Nu caut nimic. Am incercat sa te mai invat ceva si in a doua parte am glumit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, Speedy.K a spus:

Nu caut nimic. Am incercat sa te mai invat ceva si in a doua parte am glumit.

Acum sunt de pe telefon, scriu răspunsurile de pe telefon și de multe ori ma concentrez mai mult pe mesajul în sine, nu pe cum scriu.. Ma rog, mersi ca ai încercat sa ma înveți ceva 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...