Jump to content

Sport-Tourer/Tourer pentru 1.87m cu sotie si bagaje la pachet la ture f lungi

LoveBiciz
 Share

Recommended Posts

Nu am reusit sa fac drive test nu pentru ca am fost refuzat de dealer , nu am reusit din cauza ca sunt la 500 km distanta de Bucuresti . La noi sa faci 500 km iti ia cam 9-10 ore , pe sens . Prea mare deranjul .

Nu am vrut sa sugerez ca persoana cu care am vorbit la dealer ar fi fost nepoliticoasa sau sa fi avut vreun comportament nepotrivit. 

Reformulez , pur si simplu nu au reusit sa ma convinga sa cumpar de la ei in conditiile in care nu pretul a fost cel mai important criteriu atunci cand am cumparat mobra .

• Replies 229
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Acum 33 minute, marchand a spus:

Nu am reusit sa fac drive test nu pentru ca am fost refuzat de dealer , nu am reusit din cauza ca sunt la 500 km distanta de Bucuresti . La noi sa faci 500 km iti ia cam 9-10 ore , pe sens . Prea mare deranjul .

Nu am vrut sa sugerez ca persoana cu care am vorbit la dealer ar fi fost nepoliticoasa sau sa fi avut vreun comportament nepotrivit. 

Reformulez , pur si simplu nu au reusit sa ma convinga sa cumpar de la ei in conditiile in care nu pretul a fost cel mai important criteriu atunci cand am cumparat mobra .

Nu mă înțelege greșit, sunt de acord cu tine, adică când vine vorba de o astfel de achizitie contează și experiența și felul în care ești tratat de dealer. Nu de alta dar nu îți cumperi o pereche de tenisi de 260 de lei, iei o moto de 26k euro. Din punctul ăsta al experientei sunt de acord că cei de la beamer sunt peste restul

Daca ai banii astia, mai bine, decat un motor nou facut pe repede inainte fiinca cere piata sau are asa ceva concurenta; iti iei un motor mai vechi, nu antic, si care si-a demonstrat fiablilitatea.

Acum 34 minute, SenorPink a spus:

@LoveBicizia baga un ochi aici, de abia a iesit si e sport tourer. Poate merita sa astepti sa iasa: 

Acum imi aparuse si mie la feed pe youtube :) si nu arata rau.

E un competitor pentru Kawasexy Ninja 1000SX...sunt aproape identice la cc, cp, ergonomie, aspect, dotari.

Din ce se vede in poze, pozitia este mai indreptata , vs z1000sx. Chiar interesanta motocicleta, chiar daca arata cumva a r1 :))

Daca ar scoate si o versiune cu suspensie electronica, sa vina mai spre 2022...n ar fi rau.

1 oră în urmă, LoveBiciz a spus:

...dar e nice :) 

din fata zici ca arata ca ET Extraterestrul.

Nu stiu ce naiba e mai nou cu japonezii astia. Faceau niste motociclete superbe, acuma zici ca isi bat joc. Sa fie un K6 de 15 ani mai frumos decat orice Suzuki? Sau R6/R1 din 2004, mai spectaculoasa decat cele de acuma.

In ritmu asta ajung sa spun ca BMW face motociclete fumoase

Well guys,

C'est fini 😀

Dupa ceva analizat optiunile de creditare/leasing, am decis ca leasingul e hotie la drumul mare si ca o voi lua in primavara cu banul jos.

Optiune finala R1250RS

Azi de dimineata am platit avansul pentru lansarea comenzii si teoretic va ajunge pe la inceputul lunii ianuarie :D si sper sa ma pasuiasca pana in februarie 😁

Am mers ca dotari:

- Stil Sport: culoare alba + spoiler motor

- Pachet Touring: Dinamic ESA, Keyless, pregatirea pt Navi, Cruise Control, Cric central si suport bagaje laterale

- Pachet Dinamic: DTC, MSR, Daylights, QuickShifter, Ride modes, Semnalizari led, ABS Pro(Cornering ABS)

- RDC + Mansoane incalzite

- suport topbox

- garantia de 5 ani

Si dupa ceva ping-pong am reusit si o reducere care sa ma coafeze :) Ca s-ar fi putut mai mult, cel mai probabil. Ca poate in primavara vor fi ceva extra reduceri/promotii, tot ce e posibil, doar ca apoi ar fi intarziat foarte mult livrarea si ... meh :) 

Pofta ce-am poftit 🥰

In ceea ce priveste optionalele/accesoriile, vad apoi ce iau dupa ce o sa am si o serie de sasiu :) 

Acum 6 minute, LoveBiciz a spus:

Well guys,

C'est fini 😀

Sa-ti fie asteptarea usoara :rock:

Cat despre leasing...pentru PF este intradevar destul de "ciudatel"...adica ai sansa sa iesi chiar mai bine cu un credit de nevoi personale cu dobanda fixa.

Easyride e cumva special facut pentru PJ, ceea ce oarecum la motociclete cam limiteaza baza de potentiali clienti...dar nu ma bag, or sti ei mai bine.

Acum 29 minute, LoveBiciz a spus:

Well guys,

C'est fini 😀

Sa fie cu noroc alegerea!

3 luni termen de livrare, uhaaaaa! :D

Cat a ajuns cu toate cele? Si cat a fost discountul oferit, procentual? La care vanzator de bavareze? MOtohub, Centura, Iasi, Oradea? :)

Acum 11 minute, Adrian M. a spus:

Sa fie cu noroc alegerea!

3 luni termen de livrare, uhaaaaa! :D

Cat a ajuns cu toate cele? Si cat a fost discountul oferit, procentual? La care vanzator de bavareze? MOtohub, Centura, Iasi, Oradea? :)

In configurator apare ca 18k.  Acum poate ne zice cat a fost cu discount

Acum 24 minute, cuki a spus:

Sa-ti fie asteptarea usoara :rock:

Cat despre leasing...pentru PF este intradevar destul de "ciudatel"...adica ai sansa sa iesi chiar mai bine cu un credit de nevoi personale cu dobanda fixa.

Easyride e cumva special facut pentru PJ, ceea ce oarecum la motociclete cam limiteaza baza de potentiali clienti...dar nu ma bag, or sti ei mai bine.

Si pe PJ e jaf oricum ai da-o. Am facut eu simulare pentru R18 Transcontinental: 36k noua cu toate dotarile si accesoriile, prin programul ala al lor 3 easy ride cu avans 10% si 5 ani => pret final 50k. Pai sa nu va suparati pe mine da mai bine iau o garsoniera de banii aia. Daca e de luat doar cu banii jos nu asa jaf 

Acum 47 minute, SenorPink a spus:

Si pe PJ e jaf oricum ai da-o. Am facut eu simulare pentru R18 Transcontinental: 36k noua cu toate dotarile si accesoriile, prin programul ala al lor 3 easy ride cu avans 10% si 5 ani => pret final 50k. Pai sa nu va suparati pe mine da mai bine iau o garsoniera de banii aia. Daca e de luat doar cu banii jos nu asa jaf 

In aia 50k era sigur inclus si CASCO, care la 36k Euro, probabil ca iti venea un minim de 120Euro pe luna, X60 luni ~7000 Euro daca nu mai bine.

Iar costul cu CASCO il cam ai si daca iti cumperi motoru pe PF....nu esti obligat insa.

Dar fiecare isi face calculele lui. In cazul meu, cum pot deduce aceste cheltuieli, este mai rentabil sa cumpar in leasing, chiar daca platesc undeva la 10-12% mai mult (dobanda si comisioane), la final ies teoretic chiar mai bine decat pretul de achizitie. Plus ca nu blochez banii.

Acum 7 minute, cuki a spus:

In aia 50k era sigur inclus si CASCO, care la 36k Euro, probabil ca iti venea un minim de 120Euro pe luna, X60 luni ~7000 Euro daca nu mai bine.

Iar costul cu CASCO il cam ai si daca iti cumperi motoru pe PF....nu esti obligat insa.

Dar fiecare isi face calculele lui. In cazul meu, cum pot deduce aceste cheltuieli, este mai rentabil sa cumpar in leasing, chiar daca platesc undeva la 10-12% mai mult (dobanda si comisioane), la final ies teoretic chiar mai bine decat pretul de achizitie. Plus ca nu blochez banii.

posibil sa fi inclus si CASCO, o sa refac calculele ca sa zic 100% sigur. Oricum ar fi eu unul CASCO nu mi-am mai facut pentru nimic din 2010 cand am vazut cat de ordinari sunt si cum cresc preturile cum "vrea muschii lor" si asta in conditiile in care nu am avut nici un accident/incident nimic. Si din fericire nu am avut nici un eveniment nici cu masina nici cu motoreta de atunci si sper sa ramana asa si in viitor. Dar oricum ai da-o 50k e mult dupa ce tragi linie

Acum 27 minute, SenorPink a spus:

posibil sa fi inclus si CASCO, o sa refac calculele ca sa zic 100% sigur. Oricum ar fi eu unul CASCO nu mi-am mai facut pentru nimic din 2010 cand am vazut cat de ordinari sunt si cum cresc preturile cum "vrea muschii lor" si asta in conditiile in care nu am avut nici un accident/incident nimic. Si din fericire nu am avut nici un eveniment nici cu masina nici cu motoreta de atunci si sper sa ramana asa si in viitor. Dar oricum ai da-o 50k e mult dupa ce tragi linie

Dap, la leasing e inclus si Casco.
Eu acum ca intr-un final am si eu o masina noua, am zis sa ii fac casco, ca cine stie ghinionul de unde apare.
La motor o sa procedez la fel...linistea mentala/sufleteasca pentru "what if"

Acum 2 ore, LoveBiciz a spus:

Well guys,

C'est fini 😀

Dupa ceva analizat optiunile de creditare/leasing, am decis ca leasingul e hotie la drumul mare si ca o voi lua in primavara cu banul jos.

Optiune finala R1250RS

Azi de dimineata am platit avansul pentru lansarea comenzii si teoretic va ajunge pe la inceputul lunii ianuarie :D si sper sa ma pasuiasca pana in februarie 😁

Am mers ca dotari:

- Stil Sport: culoare alba + spoiler motor

- Pachet Touring: Dinamic ESA, Keyless, pregatirea pt Navi, Cruise Control, Cric central si suport bagaje laterale

- Pachet Dinamic: DTC, MSR, Daylights, QuickShifter, Ride modes, Semnalizari led, ABS Pro(Cornering ABS)

- RDC + Mansoane incalzite

- suport topbox

- garantia de 5 ani

Si dupa ceva ping-pong am reusit si o reducere care sa ma coafeze :) Ca s-ar fi putut mai mult, cel mai probabil. Ca poate in primavara vor fi ceva extra reduceri/promotii, tot ce e posibil, doar ca apoi ar fi intarziat foarte mult livrarea si ... meh :) 

Pofta ce-am poftit 🥰

In ceea ce priveste optionalele/accesoriile, vad apoi ce iau dupa ce o sa am si o serie de sasiu :) 

Adica practic ai cumparat nu ceea ce-ti doreai tu, nu ceea ce-si dorea sotia ta, ci exact ceea ce spuneai in primul post ca nu-ti permiti.

Acum 28 minute, MirceaB a spus:

Adica practic ai cumparat nu ceea ce-ti doreai tu, nu ceea ce-si dorea sotia ta, ci exact ceea ce spuneai in primul post ca nu-ti permiti.

Nu am zis ca nu imi permit RS, am zis ca nu imi permit GS Adventure. Ba chiar mi-am luat ce imi doream, dar parea acolo, undeva departe 🥺

Am facut niste calcule, am tras linie ... ma costa mai putin de juma de pachet de tigari pe zi...am zis fuk it, o luam.

Teoretic si GSA ni-l permiteam, dar nu a vrut eu sa trec de un prag psihologic la pret :) 

Edited by LoveBiciz

La 27.08.2021 la 0:26, LoveBiciz a spus:

- daca e sa aleg ceva nou, care ar fi cel mai ok dintre BMW R1250RS(nebunia mea), F900XR, F850GSA (nebunia femeii), R1250GS/A(nu ne-o permitem), R1250RT(inca nu suntem mosari/old farts de 50+ani) no offence pt posesorii de RT-uri :D 

Da, asa este, scuze. Am citit printre randuri.

Acum 35 minute, MirceaB a spus:

Oricum asta este definitia motociclistului...:06Biker:

1 oră în urmă, SenorPink a spus:

La Leasing sa sti ca nu e asa, durata contractului este pe toata perioada de creditare, nu pe 1 an (ca in cazul PF) . La masina de ex. platesc exact 102 Euro pe luna chiar daca am avut daune. Rata lunara se poate mari, doar daca ai facut mai mult de 3 sau 5 daune pe an calendaristic (nu mai retin exact), indiferent de valoare. Sub acel numar, nu se mareste nimica cand vor muschii lor. Pe PF sigur maresc politele casco, de ce? habar nu am.

Oricum as da-o, 50k poate e mult pentru tine, dar asta nu inseamna ca nu e avantajos pentru altii...depinde de profilul si situatia firmei pe care faci contractul. Daca e platitor/neplatitor de TVA, daca are profit, cine si cati detin partiile in firma respectiva, daca profitu se scot prin dividente etc. De asta spun, aici fiecare trebuie sa stie ce, cum si cat poate deduce, respectiv ce impact are asta asupra dariilor pe care se dau la stat. Basically, trebuie sa afli ce sume le dai pe leasing in loc sa le dai la stat :). Mie de ex. acele sume imi depasesc acel plus (dobanda+comisioane) si chiar intra cu cateva procente bune in valoarea motocicletei.

Acuma legat de utilitatea politei, argumente sunt de ambele parti. Eu insa stiind destul de bine care sunt costuriile pieselor, platesc extrem de impacat asigurarea. 

Acum 2 ore, LoveBiciz a spus:

Nu am zis ca nu imi permit RS, am zis ca nu imi permit GS Adventure. Ba chiar mi-am luat ce imi doream, dar parea acolo, undeva departe 🥺

Am facut niste calcule, am tras linie ... ma costa mai putin de juma de pachet de tigari pe zi...am zis fuk it, o luam.

Teoretic si GSA ni-l permiteam, dar nu a vrut eu sa trec de un prag psihologic la pret :) 

o sa ti para rau..... ca nu ai luat GSA

Edited by ianachim