Sari la conținut

Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?


demostene
 Share

Postări Recomandate

/index.php?/topic/723076-vand-kawasaki-zzr-400-98-consumabile-noi-incluse/

 

Nu-l cunosc pe proprietar.

Eu am avut asa ceva ca prima mobra si am fost multumit.

In afara,la mers de pana in 120 nu sare de 4.

Ai si o pozitie destul de relaxata pe ea,deci se preteaza si la nitel touring.

Suna-l si vezi ce iese

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

/index.php?/topic/723076-vand-kawasaki-zzr-400-98-consumabile-noi-incluse/

 

Nu-l cunosc pe proprietar.

Eu am avut asa ceva ca prima mobra si am fost multumit.

In afara,la mers de pana in 120 nu sare de 4.

Ai si o pozitie destul de relaxata pe ea,deci se preteaza si la nitel touring.

Suna-l si vezi ce iese

dupa criterile lui nu se incadreaza,e mai vechi de 15 ani...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

voshod175,consum1,5 max2%

A specificat sa aibe "dizain" sport.

Crezi ca se uita pasarele la voshod??

Poate doar babele trecute de 70 :crack:

 

Nu stiu de ce am impresia,dar pare un alt topic facut la vrajeala...

Editat de G B V
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, sunt zeffy,din Ploiesti, am 26 de ani si vreau sa`mi iau un motor, dar nu stiu ce sa aleg, pentru ca nu ma pricep deloc la ele, de cateva zile ma tot documentez.O sa va dau cateva criteri dupa care ma invart,in urma lor poate imi puteti da niste recomandari.

 

-sa aibe un design sport neaparat

-sa nu fie foarte grea (am 1.70, 65kg)

-sa fie sub 600cc

-sa consume sub 3l (o vreau pentru a face naveta la munca vara,pentru plimbari si experienta)

-am un buget undeva la 1000 euro

-intretinerea sa fie ok din punct de vedere calitate si preturi consumabile

 

am vazut modele frumoase (ca aspect) aprilia rs, honda cbr, kavasaky ninja(dar e scump), daelim roadwin modelul sport (pe acesta nu`l gasesc pe site`uri de vanzari), or fi si alte modele de motoare,dar nu le cunosc eu.

 

din cate am mai citit pe ici pe colo , am ajuns la conculzia ca este bine sa evit :

-firstbike

-aprilia

-motoare in 2 timpi

-motoare mai vechi de 15 ani

-motoare fara acte in regula

 

ps : detin permis categoria B, saptamana viitoare incep pentru A :D

Salut, HONDA CBF 125/1 cil/4t/an 2010 - injectie/consum1.8>2.2l/vit max 130 Km/h, pret 1200 Eu (...se poate conduce cu subcategoria A1)

post-62833-0-44431800-1417950474_thumb.j

Tel.0722269189/Bucuresti

Te salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut 4 ani Rieju 125 RS2 Matrix in 4 timpi, din fabrica are motor Yamaha. Consum 2.5-3 la turatii mari. Da-i un search pe Google, s-ar putea sa-ti placa si cum arata.

Editat de marian90
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(...se poate conduce cu subcategoria A1)

Atentie, de 2 ani nu mai exista subcategorii, ci numai categorii!

 

@initiator, nu iti recomand sa-ti iei sportiva cand tu inca nici nu ti-ai luat permisul.... e ca si cum zici ca iti iei formula 1 si tu n-ai permis de categoria B...

Editat de Proxi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Triumph Daytona . Are GBV una. E perfecta!!

Da chiar asa :crack: .

E singura din tara de vanzare.

Daca vrei o mobra unica,baga mare si vin-o sa ti-o vand.

E mobra din Torque.

Vezi ca sare de pe trenuri,merge pe sina de calea ferata,se alearga cu Rsv mille.

Ce sa mai....e cea mai are!!!!!!!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate diverse motive ( lipsa banilor, a timpului si a spatiului de depozitare) ma fac sa ratez asemenea oferta, oricum spor la vanzare !

Banuiesc ca nu m-ai luat in serios,nu?:)

Din cate vad la tine la profil,conduci un gpz din 1900 primavara-toamna.Posibil sora cu mobra aia din topgun :crack: (care era de 900).

Daca ti-ai pune-o la vanzare sigur ai cere 1500.Asa ca ce te face sa crezi ca eu as da un Triump din 2003,pe injectie si cam cu toate schimburile facute,la 1000 de euro?????

Ti-am raspuns cam in acelasi mod in care ai aruncat afirmatia:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca si începător Îți recomand un motor naked. Și ce îmi vine acum în cap este suzuki bandit de 400 cmc. Ăsta se încadrează în majoritatea criteriilor tale și arata binișor.

Nu are rost sa Îți bați capul cu câte kg și ce înălțime ai. eu sunt un fel de hobit de 1 metru jumate(nnu chiar jumate ci de 160 cmc și 60 de kg dar nu 60 de kg de mușchi ci 60 de kg de hobit)

Și mă dau cu un naked de 600 fără nici o jena și fara nici un impediment.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt in cautarea unui motor. Am permisul de mai multi ani, dar n am apucat sa-mi cumpar inca un motor. Am mers pana acum cu cb500, sv400, bandit, cbrf2. 1. CB am facut vreo 1500 km - daca nu eram inalt (1.88m) era primul pe lista de achizitie din cele de mai sus. Plusuri - consum (aici poate sv castiga dar nu sunt sigur), manevrabilitate, pret, aspect 2. SV400 am mers cativa km si din cauza dimensiunilor si a ghidonului nu m-as mai urca pe asa ceva. 3. bandit - e mai puternic decat cele de mai sus, mai mare dar ai dezavantaj pretul, consumul si poate prea puternic pt noi incepatorii. La inaltimea si greutatea ta e mai bun cb500 4. cbr f2 - prea puternic, prea greu, prea multe carene - pt noi incepatorii si prea forjate de raceri pt toata lumea.

Salut Cosmin !

Raportat la inaltimea ta, iti recomand un Suzuki Freewind 650 2001 ca prima motocicleta.

Are o pozitie excelenta in sa, motorul in sine este buletproof, consum mic 4%, foarte manevrabil si usor (168kg).

Se preteaza f bine la drum lung (am parcurs transfagarasanul si transalpina intr-o singura zi - peste 500 km, fara probleme).

Iar ca intretinere, este foarte ok.

In cei 3 ani de cand am acest motor, am fost extrem de multumit de el, dar a venit vremea sa il vand.

Daca esti interesat, gasesti mai multe detalii in linkul urmator sau in semnatura : /index.php?/topic/721890-suzuki-xf650-freewind-2001-stare-foarte-buna-consumabile-noi-propri/

 

Numai bine :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banuiesc ca nu m-ai luat in serios,nu? :)

Din cate vad la tine la profil,conduci un gpz din 1900 primavara-toamna.Posibil sora cu mobra aia din topgun :crack: (care era de 900).

Daca ti-ai pune-o la vanzare sigur ai cere 1500.Asa ca ce te face sa crezi ca eu as da un Triump din 2003,pe injectie si cam cu toate schimburile facute,la 1000 de euro?????

Ti-am raspuns cam in acelasi mod in care ai aruncat afirmatia:)

normal ca nu te-am luat in serios, eu ti-am raspuns la gluma cu o gluma, gluma mea initiala era la adresa ta ca cineva i-a propus motorul tau apoi tu ai continuat, eu am glumit in legatura cu motorul tau legandu-ma de bugetul lui , si nu ma intereseaza motorul tau ca sa-l iau cu 1k euro o prefer pe a mea din 87 care mi-a placut cum merge de la inceput ( chestie pe care nu o pot spune de alte motoare pe care am dorit sa le achizitionez) da ai dreptate in legatura cu motorul meu e din 1900 toamna si e ruda cu motorul din topgun dar nu e de vanzare si are aproape toate schimburile facute si de cand e la mine a fost intretinut . Pentru initiator cu 1k de euro nu iti iei un motor intr-o stare foarte buna cel mult unul vechi dar ingrijit daca ai noroc sau unul mai nou in care mai bagi bani incat vei regreta ca nu ai cumparat motorul lui GBV ca tot atatia bani ai dat

Editat de comarian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da chiar nu va inteleg fratilor,puneti mana pe plastic prima data si apoi intrebati ce fier sa va luati .... :scooter:

Dar tu întîi faci omleta şi pe urmă îți cumperi sarea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU TE BAGA la chestii sport ieftine, sunt super alergate. Eu am patit-o cu un zzr, la fel am vrut sa strang din buci sa-mi iau ceva ieftin dupa permis, am dat 1000 euro si am stat un an jumate fara motor pana am gasit altceva. A picat dupa 100km zzr-ul. Mai bine stai pe bara un an, strangi 2000 si iei ceva decent. Crede-ma, gandeam la fel. Asteptarea de un an cand ai cumparat motor stricat e mai crunta decat asteptarea cand nu ai luat nimic si strangi bani. Sunt patit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Începător, 170 cm, ce motor mi se potrivește?
  • Kristian K changed the title to Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...