Sari la conținut

Data obținere cat. A1 actualizata cu cea a obținerii cat. A


Vlad Gabriel
 Share

Postări Recomandate

Salutare!

 

De curând am dat de permis categoria A iar când mi-a venit permisul am fost surprins sa văd ca la cat. A1 mi s-a actualizat data obținerii cu cea de la cat. A.

 

A1 l-am obținut in urma cu 4 ani când am dat de categoria A2, nu am dat separat pentru A1. Practic sunt din nou începător pe A1 :))

 

Data obținerii cat. A2 a rămas cea de acum 4 ani

 

A mai întâlnit cineva aceasta situație? 


Cei de la poliție mi-au zis ca ei nu intervin manual asupra categoriilor ci sistemul le da automat. 


Stima!

Editat de Vlad Gabriel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, Vlad Gabriel a spus:

Salutare!

 

De curând am dat de permis categoria A iar când mi-a venit permisul am fost surprins sa văd ca la cat. A1 mi s-a actualizat data obținerii cu cea de la cat. A.

 

A1 l-am obținut in urma cu 4 ani când am dat de categoria A2, nu am dat separat pentru A1. Practic sunt din nou începător pe A1 :))

 

Data obținerii cat. A2 a rămas cea de acum 4 ani

 

A mai întâlnit cineva aceasta situație? 


Cei de la poliție mi-au zis ca ei nu intervin manual asupra categoriilor ci sistemul le da automat. 


Stima!

Se reactualizează automat atunci când iei permisul pentru o categorie superioară și e normal să fie așa, pentru că testarea demonstrează că ești la zi cu aptitudinile și cunoștințele teoretice.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 minute ago, Doctor X said:

Se reactualizează automat atunci când iei permisul pentru o categorie superioară și e normal să fie așa, pentru că testarea demonstrează că ești la zi cu aptitudinile și cunoștințele teoretice.

 

Data obținerii nu ar trebui sa rămână neschimbata? Doar la A1 s-a pus aceeași data ca la A. La A2 data a rămas cea de acum 4 ani și tot atunci odată cu A2 primisem și A1 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unele categorii sunt integrate in celelalte. Si automat, teoretic, sistemul actualizeaza data obtinerii. Ciudat ,stiu.

Oricum, irelavant. CE importanta are pentru tine :)

Esti proaspat posesor de A, daca mergi cu moto de A, pui semnul de incepator cat timp prevede legea, si gata.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sistemul e ciudățel. Eu am obținut categoria A în 2008 și pe permisul vechi erau specificate categoriile A și A1.

În 2013 am luat categoria B, am schimbat permisul cu modelul nou și au fost incluse categoriile B și B1 la data susținerii probei practice și AM și A2 la data suținerii probei teoretice.

Valabilitatea permisului este 10 ani de la data obținerii ultimei categorii.

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nimic ciudat: cand iei o categorie noua se adauga si categoriile inferioare, daca nu existau, dar nu se schimba cele care existau.

 

Eu cand am luat A-ul nu exista decat A si A1, asa ca le am cu aceeasi data. Cand am preschimbat permisul dupa 10 ani mi-au pus si AM si A2 cu data la care au aparut in legislatie, 2013. La fel cu B si B1, soferii mai vechi care au luat B inainte de 1995 au primit si B1 la preschimbare cu data din decembrie 1995.

 

Situatia cu schimbarea datei pentru categoria A1 e anormala, afecteaza negativ: dispare si vechimea (cu posibile costuri la asigurare) si trebuie sa poarte semn de incepator cand conduce A1, ceea ce e o aberatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Vlad Gabriel a spus:

.... ci sistemul le da automat. 

si sistemul nu tot de oameni e facut, supervizat?

 

sigur a fost o eroare de sistem, sau eroare de introducere de date

nu putea --in mod normal-- sa-ti modifice data la A1!!

 

 

Acum 15 minute, l.u.v a spus:

De aia e cel mai bine să mergi fără permis, ăsta poate fi generator de dileme ca cele de mai sus.

hahahaha, bine punctat!!

...ca si colegul ala cu scuterul cu 3 roti, ca e bun B-ul, ca trebuie A-ul, numa semne de intrebare si probleme!! pffff.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, AdrianB1 a spus:

 

Situatia cu schimbarea datei pentru categoria A1 e anormala, afecteaza negativ: dispare si vechimea (cu posibile costuri la asigurare) si trebuie sa poarte semn de incepator cand conduce A1, ceea ce e o aberatie.

 

Nu trebuie sa porti semn de incepator la obtinerea unei noi categorii, trebuie sa porti daca ai mai putni de un an de la obtinerea permisului de conducere.

Ai vazut vreodata camion cu semn de incepator?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, Vlad Gabriel a spus:

Data obținerii cat. A2 a rămas cea de acum 4 ani

 

A mai întâlnit cineva aceasta situație? 

 

Nu e neaparat ciudat, imi pot imagina urmatoarea situatie in care a fost proiectat sistemul:

- in momentul obtinerii unei categorii (prin examen), se aloca automat cu data examenului si subcategoriile inferioare pe care le dobandesti automat, dar ele sunt inregistrate in sistem ca fiind categorii implicite, nu obtinute prin examen

- in momentul obtinerii unei noi categorii (to prin examen), se aloca automat din nou toate subcategoriile implicite.. mai putin cele care le ai deja (prin examen). Astfel, dupa obtinerea A-ului, ti se realoca A1 ca subcategorie dobandita automat, A2 ramane (fiind prin examen) si A-ul.

 

Poate justificarea este ca daca se va schimba legislatia, si nu se va mai da automat o anumita subcategorie inferioara, sa dispara la urmatoarea reinnoire.. dar alea primite prin examen sa nu le poti pierde (decat daca faci prostii, evident... dar atunci pierzi tot plasticul cu toate categoriile de pe el).

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

12 minutes ago, frankone said:

Nu e neaparat ciudat, imi pot imagina urmatoarea situatie in care a fost proiectat sistemul:

- in momentul obtinerii unei categorii (prin examen), se aloca automat cu data examenului si subcategoriile inferioare pe care le dobandesti automat, dar ele sunt inregistrate in sistem ca fiind categorii implicite, nu obtinute prin examen

- in momentul obtinerii unei noi categorii (to prin examen), se aloca automat din nou toate subcategoriile implicite.. mai putin cele care le ai deja (prin examen). Astfel, dupa obtinerea A-ului, ti se realoca A1 ca subcategorie dobandita automat, A2 ramane (fiind prin examen) si A-ul.

 

Poate justificarea este ca daca se va schimba legislatia, si nu se va mai da automat o anumita subcategorie inferioara, sa dispara la urmatoarea reinnoire.. dar alea primite prin examen sa nu le poti pierde (decat daca faci prostii, evident... dar atunci pierzi tot plasticul cu toate categoriile de pe el).

 

M-am gândit și eu la aceasta situație dar după a apărut următoarea întrebare: De ce data categoriei Am nu a fost actualizata și ea? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 26.08.2022 la 22:51, AdrianB1 a spus:

Da, de mai multe ori. Am 2 verisori care au luat intai C-ul si apoi B-ul, unul vreo 10 ani mai tarziu.

 

Chiar nu imteleg de ce simti nevoia sa spui tampenii si sa le sustii cu exemple inventate. Uite:

https://www.scoalarutiera.ro/curs-legislatie/codul-rutier/conditii-obtinere-permis-si-echivalari

 

Sunt pe forumuri din anii 2000, am mai vazut mitomani dar mereu ma mira cum unii vor sa aiba ultimul cuvant in orice conditii.

Si zi asa, 2 verisori... 😂

Editat de DesertEagle
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Puiut, imi dai ca exemplu legislatia de acum. O sa iti fac o poza cand o sa ma intalnesc cu varul care a luat C-ul fara sa aibe B-ul, candva prin 1985 (e mai mare ca mine), atunci cand a facut liceul auto si a primit C-ul cand a facut 18 ani. Daca tu crezi ca toti oamenii s-au nascut ieri, ca tine, mai gandeste-te. Am intalnit si 2 tipe care aveau CNP care incepea cu cifra 4, probabil si aia ti se pare imposibil, dar numai tie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 minutes ago, Krimh said:

Intrebare: daca eu iau in august 2022 categ A1, ma mai duc sa dau e A2, respectiv A, la timpul cuvenit, sau se trece la categ superioara la implinirea varstei necesare?

Nu se trec automat, trebuie sa faci din nou școala și sa dai examen (examen teoretic + proba practica)

Editat de Vlad Gabriel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...