Sari la conținut

Se poate conduce motor de 125cc cu cat B?


vvraul
 Share

Postări Recomandate

Da … foarte probabil , poate totuși pana la anu in vara , dacă suntem optimiști … dar intru pe o grămada de alte site-uri de moto , și pur și simplu de crucești , de unele puncte de vedere de acolo … iar am mai observat un lucru , majoritatea motocicliștilor , când ii intrebi sau aud de acest lucru ( 125 cu b ) , s-ar de cwr in sus , de parca li s ar lua lor vreun drept , de parca mama lor ar cădea de pe scuter … eu am auzit de aceasta propunere , exact cu o zi înainte sa ma duc la revizie … bineînțeles ca primii pe care i am întrebat , au fost cei de acolo . Nu vrei sa ști ce reacții au avut … m am simțit de parca am intrat într-un bar de piloți de avion , și as fi întrebat dacă fac angajări , ca am și eu b-ul și vreau sa conduc avion și nave spațiile cu el … nu am rezistat le am spus : voi v ați luat motociclete sa fu###i și voi ceva , ca altfel săracii de voi … Dar discuția și reacția celor de acolo , m a făcut sa ma interesez într-adevăr unde trebuie , nu la oricine … deci când m ai ai o astfel de întrebare sau nelămurire caută unde trebuie , ca așa sa ne dam cu părerea , suntem toți buni . Și nici măcar politisti nu poți sa intrebi , pentru ca pana nu apare in monitorul oficial nu este “ oficial “ , nu este lege , deci nici ei nu au de unde sa stie … da , sa speram ca se oficializează mai repede . Și eu , am numai b-ul , timp de A nu am , iar chiar dacă aveam și o făceam , tot un scuter de 125 imi luam , nu motocicleta , mie imi trebuie sa ma ducă rpd de la A la B printr-un oraș aglomerat cum este constanta , iar vara este de a dreptul imposibil de circulat cu mașina in unele zone . 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Vickycentiu said:

Da … foarte probabil , poate totuși pana la anu in vara , dacă suntem optimiști … 

In aceeasi situatie sunt si eu. Nu am timp de scoala acum ca sa pot da de A. Si oricum nu e scoala de aviatie. Asa cum am luat B poti lua si A. Oricum nu ma intereseaza motociclismul, am avut asa o pasiune scurta dar mi-a trecut, acum vreau doar un scuter decent de 125cc sa ma pot deplasa in siguranta in trafic. Am condus scutere de 50cc, deci nu e ca si cum nu as avea habar, dar alea de 50 mai mult incurca traficul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 6/6/2021 at 7:01 AM, Muretto Grundieg said:

Asta înseamnă o bună cunoaștere a legii.

Sa ai carnet , a , b ,etc … oricare ar fi el , înseamnă cunoașterea legii …

On 10/8/2021 at 12:02 PM, catosp said:

In aceeasi situatie sunt si eu. Nu am timp de scoala acum ca sa pot da de A. Si oricum nu e scoala de aviatie. Asa cum am luat B poti lua si A. Oricum nu ma intereseaza motociclismul, am avut asa o pasiune scurta dar mi-a trecut, acum vreau doar un scuter decent de 125cc sa ma pot deplasa in siguranta in trafic. Am condus scutere de 50cc, deci nu e ca si cum nu as avea habar, dar alea de 50 mai mult incurca traficul.

Eu am acum , și am tot acut de pe la 16 ani scutere 49cc. Sunt in primul rând limitate , o prostie din al meu punct de vedere , și e norma europeană , ce dobitoc sau dobitoci au gândit asta . Merge mai încet , e mai sigur ! De unde , poate acolo unde ai piste , dar aici la noi , ești mult mai expus pericolelor cu unu de 49cc și limitat decât cu un 125 . In primul rând încurci circulația , toți te împing de la spate , claxonează , de parca tu ai putea sa mergi mai rpd și nu vrei , te depășesc pe aceeași banda , nu înțeleg / știu , ca tu ai 3 poziții unde poți sa stai pe o banda , dpdv al lor , ar trebui sa mergi numai pe margine . Ce faci într-un giratoriu cu un motor mic și limitat , și cu șoferii nostrii ? Ce faci dacă intri târziu într-un sens , presat de ceilalți participați la trafic din spatele tău ? Deci , cum sunt eu mai in siguranța cu un scuter de 49cc , limitat sau nu ? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • 1 year later...

Este adevarat? '' Cei care au permisul de conducere eliberat pentru categoria B va putea fi folosit şi pentru motocicletele cu cilindree maximă de 125 cm3, conform unui proiect de act normativ pus în dezbaterea senatorilor. Deţinătorii unui permis de categoria B vor putea conduce motociclete cu cilindree maximă de 125 cm3 dacă au cel puţin 24 de ani şi au obţinut permisul de cel puţin doi ani. Inițiativa aprține deputaților Gabriel Petrea și Alexandru Rotaru. Proiectul legislativ prevede completarea legii circulației pe drumurile publice cu următorul articol: „După litera j a al. 1 al art 24.1 se introduce litera k) permisele de conducere eliberate pentru categoria B sunt valabile pentru motociclete cu cilindree maximă de 125 cm3, cu puterea maximă de 11 kW și cu un raport putere/greutate de cel mult 0.1 kW/kg (categoria A1), cu condiția ca deținătorii permiselor să aibă vârsta minimă de 24 de ani și permisul categoria B obținut cu cel puțin doi ani în urmă. ”

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am unit cele doua topicuri care aveau acelasi subiect! Nu mai deschideti topicuri noi pe aceeasi tema, cu acelasi subiect, atata timp cat exista deja un topic deschis! Spor la dezbateri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, SkyTimotey a spus:

Este adevarat? '' Cei care au permisul de conducere eliberat pentru categoria B va putea fi folosit şi pentru motocicletele cu cilindree maximă de 125 cm3, conform unui proiect de act normativ pus în dezbaterea senatorilor. Deţinătorii unui permis de categoria B vor putea conduce motociclete cu cilindree maximă de 125 cm3 dacă au cel puţin 24 de ani şi au obţinut permisul de cel puţin doi ani. Inițiativa aprține deputaților Gabriel Petrea și Alexandru Rotaru. Proiectul legislativ prevede completarea legii circulației pe drumurile publice cu următorul articol: „După litera j a al. 1 al art 24.1 se introduce litera k) permisele de conducere eliberate pentru categoria B sunt valabile pentru motociclete cu cilindree maximă de 125 cm3, cu puterea maximă de 11 kW și cu un raport putere/greutate de cel mult 0.1 kW/kg (categoria A1), cu condiția ca deținătorii permiselor să aibă vârsta minimă de 24 de ani și permisul categoria B obținut cu cel puțin doi ani în urmă. ”


Deci tu scrii cu mana ta ca e un proiect si apoi ne intrebi pe noi, pe forum, daca se va adopta?!  Pai de unde sa stim noi daca se va? Pe surse? De la pilele noastre din Parlament?

 

Azi e ziua mizeriilor pe forum. E al treilea topic absolut tampit pe care il vad. Sau cineva se tine de glume sau e doar un inceput de sezon mai retardat.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Speedy.K a spus:


Deci tu scrii cu mana ta ca e un proiect si apoi ne intrebi pe noi, pe forum, daca se va adopta?!  Pai de unde sa stim noi daca se va? Pe surse? De la pilele noastre din Parlament?

 

Azi e ziua mizeriilor pe forum. E al treilea topic absolut tampit pe care il vad. Sau cineva se tine de glume sau e doar un inceput de sezon mai retardat.

E de-abia începutul.

S-a spart conducta cu proști pe minim 2 roți.

Mă întreb dacă există bâtă de baseball pliabilă care să intre într-un top case...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...