Sari la conținut

Totul despre - Import/inmatriculare moto din UK


Kitty XRx
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 57
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 5 months later...

Buna ziua, as dori sa aflu care sunt conditiile pt inmatricularea unei motociclete in Romania adusa din Anglia si cam la cat se ridica costurile cu vama, inmatriculare si care or mai fi. 

Este vorba de o Honda cbr 600rr din 2010. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai sa ne scoatem globul de cristal, si iti raspundem :)))

Cu google ai incercat? Treaba e simpla, se adauga TVA plus taxe vamale de cca 9%? le gasesti la un click distanta. IN GENERAL NU MERITA DERANJUL! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • ivan pedala changed the title to Totul despre - Import/inmatriculare moto din UK
  • 2 months later...

Salut ! Am si eu o speta putin mai diferita legat de o motocicleta adusa din Uk si pentru ca primesc tot felul de raspusuri, ma gandeam ca poate stie pe aici cineva ceva mai mult.

  Inainte de brexit am adus din Uk o motocicleta cu motorul defect, am V5, factura de unde a fost cumparat( pret +tva fiind firma ), declaratie la notar, e luata in evidenta , platesc impozit la ea . Acum am gasit motor si pot sa o repar, voiam sa stiu daca in cazul meu pentru inmatriculare mai platesc TVA si taxe vamale .

Multumesc !

Salut ! Am si eu o speta putin mai diferita legat de o motocicleta adusa din Uk si pentru ca primesc tot felul de raspusuri, ma gandeam ca poate stie pe aici cineva ceva mai mult.

  Inainte de brexit am adus din Uk o motocicleta cu motorul defect, am V5, factura de unde a fost cumparat( pret +tva fiind firma ), declaratie la notar, e luata in evidenta , platesc impozit la ea . Acum am gasit motor si pot sa o repar, voiam sa stiu daca in cazul meu pentru inmatriculare mai platesc TVA si taxe vamale .

Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Buna seara. Am dat eu de capat. In primul rand cand aduceti moto din Anglia... la introducerea in UE cereti declaratie de tranzit ( la intrare in Franta) . 
Dupa ce ati adus motocicleta acasa, aveti nevoie de :
1. Contract vanzare-cumparare ( nu este necesar validat la notar.... sa fie un contract de pe net cu 2 semnaturi)
2. Evaluarea motocicletei ( facuta la evaluator ) preturile difera de la o compannie la alta... cautati cel mai ieften. 
3. Cartea de inmatriculare pe numele  dumneavostra.
4. Declaratia de tranzit.
5. Cod eori.   se face gratuit pe saitul vamal.

6. o declaratie despre cat a costat transportul in tara.. sau factura.

 

cu aceste documente mergeti la un comisionar vamal de unde apartineti si ei deja o sa va anunte cat o sa coste si cand sa va prezentati cu motocicleta. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...