Sari la conținut

Recomandari Istanbul


robert23mg
 Share

Postări Recomandate

1 oră în urmă, Leon a spus:

Eu zic ca pana pleci tu, se implementeaza complet faza cu cartile de identitate. 

Ma indoiesc ca mai tergiverseaza careva treaba…

E intrata in vigoare, nu mai e cazul de tergiversari sau implementari. 

Citat de pe siteul MAE la partea de conditii de calatorie in Turcia:

“Pentru a putea intra pe teritoriul Republicii Turcia, cetăţenii români trebuie să dețină unul dintre următoarele documente de călătorie româneşti: carte de identitate, paşaport diplomatic, paşaport diplomatic electronic, paşaport de serviciu, paşaport de serviciu electronic, paşaport simplu, paşaport simplu electronic sau paşaport temporar.

Cartea de identitate trebuie să fie în termen de valabilitate, iar paşaportul trebuie să aibă o valabilitate de minimum 150 zile la momentul intrării în Turcia şi să dispună de cel puţin o filă goală.

Atenție: Noutate - Intrarea în Republica Turcia pe baza cărții de identitate 

Din data de 21 mai 2024 se permite intrarea în Turcia cu cartea de identitate românească valabilă. 

La data de 21 mai 2024, s-a publicat în Monitorul Oficial al Republicii Turcia (nr. 32552), Decretul prezidențial nr. 8473 din 20 mai 2024, semnat de Președintele Republicii Turcia, Recep Tayyip Erdogan. Potrivit deciziei unilaterale adoptate de autoritățile turce, cetățenii români vor putea călători în Republica Turcia în baza cărții de identitate. Astfel, în baza acestui document, cetățenii români vor putea tranzita sau staționa pe teritoriul turc 90 de zile în oricare 180 zile.

La fiecare intrare în Republica Turcia, la punctul de frontieră, cetățeanul român care va alege să intre în baza cărții de identitate va primi din partea polițistului turc de frontieră un formular unde se va menționa data intrării, numele, prenumele, cetățenia și sexul persoanei și se va pune ștampila cu data intrării. Formularul va trebui prezentat la orice control de rutină polițienesc, cât și la ieșirea din R. Turcia.

Măsura se aplică doar pentru călătoriile în scop turistic…”

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 60
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 2 ore, Leon a spus:

Ai dat fix raspunsurile pe care le-am dat eu mai sus...  :)))

 

nu vazui, scuzat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca am facut ce-am facut de m-am rotit pe aici si nu am mai ajuns la Istanbul acum in iunie cand ziceam, ci am bagat planul de rezerva: Serbia -> Muntenegru.


In functie de cum mai socotesc astia la munca zilele de concediu (le propun sa imi numere o zi de concediu la fiecare 3 zile in care sunt efectiv in concediu, poate merge :))) sa vad daca mai ajung anul asta la turci, daca tot avem aici informatii proaspete.


@Leon am stat in tot felul de locuri, de la ieftin la mai scump (dar nu exagerat) si de la conditii mai vitrege pana la sa zicem 'lux', mai centrale sau mai periferice.
Indiferent de combinatie sunt unele in care parca ai mai reveni cu drag, iar altele carora le-ai da skip.

Si ca vad ca tot mai sunt amatori, mai puneti pe aici impresii proaspete, daca va amintiti, de la ce se intampla prin vama pana la cazari/locuri interesante.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Bulgaria nimic, iar pe Turcia în teorie trebuie sa plătești HGS daca te duci cu moto. În practica nu am plătit niciodată și la vama am fost amendat cu fabuloasa suma de 1 euro. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, Patrick_M a spus:

Ultima intrebare si am plecat. Taxe de drum Bulgaria/Turcia? Ca nu mi-e clara treaba. 

Bulgaria, ca la noi (0 taxe moto).

Turcia, cu motorul: nimic (anul trecut)

 

Iti citez din ce am scris pe prima pagina:

In Turcia "....nu am reusit sa platesc nici o taxa (si am fost si pe podul ala lung peste mare si prin tunelul de sub mare si pe autostrazi, de unde am colectionat o gramada de bonuri), dar din aplicatia lor nu mergea si imi dadea mereu eroare, am fost la Posta (unde nimeni nu vorbea engleza) si pe urma la banca (unde la fel, ne-am inteles prin semne) si fiecare ne indruma in alta parte (cei de la Posta, ne ziceau online sau la banca, cei de la banca la Posta,etc) si pana la urma am zis ca le platim la granita, dar desi am trecut de 3 filtre (n-am vazut filtre la vama ca in Turcia, unde te filmeaza si iti fac si poza la intrare) nu ne-a zis nimeni nimic...  "

 

Deci... 0 taxe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, Lucian_M a spus:

Ce plăcere e să mergi in linie dreaptă, cu viteză mare?

 

Mersul pe 2 roti e o placere oricum.

 

+ daca ai de făcut 1000 km merge autostrada 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Lucian_M a spus:

Nu rezist nici 100 km pe autostrada, mă ia cu plictiseala gravă.

Îți recomand Sudul Italiei atunci dacă nu ai fost sa vezi ce bine mai e si pe autostrada 🤣🤣

 

Dar suntem offtopic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu contează, pe autostradă nu merg decât cu mașina, dar și cu aia rar depășesc 125/h (nu punem la socoteală depășirile). Ochelari de soare, țigara în bot, cafea și apă la îndemână, muzica atât cât să mă aud cu soția, tempomat activ. Cu motoreta efectiv îmi amorțesc toate celea. Serios vorbesc.

Picard out! 🫡

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici mie nu prea-mi plac autostrazile. Prefer drumurile virajate cu peisaje.

Au fost situatii cand totusi le-am preferat din lipsa de suficient timp.

 

Altii le adora. La un moment dat acum cativa ani, era cativa baieti cu RR care se duceau pe A2 spre mare si se intorceau imediat. Singura lor placere era sa-i dea 200+/h si sa se intoarca acasa....  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suntem la bulgari, nu intrăm de autostrăzi, ne trebuie vigneta pentru moto?

Cică nu...

motoRoute.ro

https://www.motoroute.ro › turism...

#motoTurism [Info Cost] Viniete și taxe de drum pentru motociclete în Europa – ...

Bulgaria – pentru motociclete nu se plătește vinieta sau altă taxa. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, Lucian_M a spus:

Suntem la bulgari, nu intrăm de autostrăzi, ne trebuie vigneta pentru moto?

Banuiesc ca glumesti.

Daca insa chiar nu stii, NU TREBUIE VIGNETA pentru MOTO in Bulgaria

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...