Sari la conținut

Am un scuter gy6 și nu mai trage


Ediii
 Share

Postări Recomandate

Am un scuter gy6 4t și nu mai trage am schimbat setul motor acum câteva zile de la 50 am pus unul de 80 dar tot degeaba când lam luat trăgea foarte bine acum abia se mișcă pe panta ce poate avea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, Ediii a spus:

chimbat setul motor acum câteva zile de la 50 am pus unul de 80 dar tot degeaba

 

In afara de faptul ca nu stim daca ai facut reparatia corect pot fi mai multe probleme, la setul de 80 iti trebuie si chiulasa de 80 ca sa simti schimbarea de capacitate si in afara de chiulasa iti mai trebuie si un carburator de 80 si nu prea gasesti in Romania.

 

Banuiesc totusi ca nu ai pus corect distributia la punct, probabil esti cu un dinte in urma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 25 minute, Ediii a spus:

Am un scuter gy6 4t și nu mai trage am schimbat setul motor acum câteva zile de la 50 am pus unul de 80 dar tot degeaba când lam luat trăgea foarte bine acum abia se mișcă pe panta ce poate avea?

Ti-am mutat topicul in sectiunea scutere,de la motociclete,unde l-ai postat.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 29 minute, Ediii a spus:

Am un scuter gy6 4t și nu mai trage am schimbat setul motor acum câteva zile de la 50 am pus unul de 80 dar tot degeaba când lam luat trăgea foarte bine acum abia se mișcă pe panta ce poate avea?

Sunteti generatia aia de agramati, foarte economi cu semnele de punctuatie, aliniatele, etc.

Poate daca dai mai multe detalii cu marca/modelul exact ce-l ai si anul de fabricatie, ai sa primesti raspunsuri mai concrete.

Textul tau initial corect gramatical este asta:

"Am un scuter GY6 4t și nu mai trage. Am schimbat setul motor acum câteva zile, de la 50 am pus unul de 80,dar tot degeaba. Când l-am luat trăgea foarte bine, acum abia se mișcă pe panta.

Ce poate avea?"

Si un multumesc pus dupa enunt, face minuni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca-i si ultima... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca să înțelegi ce se întâmplă acolo, trebuie citit mai mult.

E multă teorie care trebuie aprofundată și sincer, după cum te exprimi în scris, îmi vine greu să cred că o vei face.

Există și documentație pe net, la liber, în engleză, doar trebuie căutată.

Pe vremea mea, echipele de firmă scoteau până în 20 CP dintr-un motor de 50 cmc.

E drept că ținea doar cursa respectivă, după care motorul era aruncat dar...plăcerea era mare.

Revenind la problema ta, sunt multe lucruri care ar fi putut să nu meargă bine la instalare, mai ales că nu te pricepi.

Caută un mecanic cu experiență, revedeți cu atenție procesul și succes!

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Ediii a spus:

Am un scuter gy6 4t și nu mai trage am schimbat setul motor acum câteva zile de la 50 am pus unul de 80 dar tot degeaba când lam luat trăgea foarte bine acum abia se mișcă pe panta ce poate avea?

Daca l ai montat corect,"daca"?....tot trebuie făcut rodaj .

L ai montat si i ai dat cârja... n ai făcut nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Speedy.K a spus:

Multumesc. Se poate inchide. 🤪😂🤣

Corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 05.03.2024 la 11:28, Djebelu' a spus:

Sunteti generatia aia de agramati, foarte economi cu semnele de punctuatie, aliniatele, etc.

Poate daca dai mai multe detalii cu marca/modelul exact ce-l ai si anul de fabricatie, ai sa primesti raspunsuri mai concrete.

Textul tau initial corect gramatical este asta:

"Am un scuter GY6 4t și nu mai trage. Am schimbat setul motor acum câteva zile, de la 50 am pus unul de 80,dar tot degeaba. Când l-am luat trăgea foarte bine, acum abia se mișcă pe panta.

Ce poate avea?"

Si un multumesc pus dupa enunt, face minuni.

First bike 50 are mai bine de 15 ani mulțumesc!

 

La 05.03.2024 la 11:17, Nguyen a spus:

 

In afara de faptul ca nu stim daca ai facut reparatia corect pot fi mai multe probleme, la setul de 80 iti trebuie si chiulasa de 80 ca sa simti schimbarea de capacitate si in afara de chiulasa iti mai trebuie si un carburator de 80 si nu prea gasesti in Romania.

 

Banuiesc totusi ca nu ai pus corect distributia la punct, probabil esti cu un dinte in urma.

Și dacă sunt cu un dinte în urma sau înapoi de aia nu trage?

La 05.03.2024 la 11:20, Kristian K a spus:

Ti-am mutat topicul in sectiunea scutere,de la motociclete,unde l-ai postat.

 

Mulțumesc 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, Ediii a spus:

Și dacă sunt cu un dinte în urma sau înapoi de aia nu trage?

 

Da, e una dintre posibilitati, trebuie verificat. Tragi motorul la punct, ai semn pe volanta iar semnele de pe pinion trebuie sa se alinieze cu fata chiulasei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, Ediii a spus:

First bike 50 are mai bine de 15 ani mulțumesc!

 

...

Nu era mai usor sa spui de la inceput ca e First bike 50?

Cu placere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sczz

Acum 9 minute, Nguyen a spus:

 

Da, e una dintre posibilitati, trebuie verificat. Tragi motorul la punct, ai semn pe volanta iar semnele de pe pinion trebuie sa se alinieze cu fata chiulasei.

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Ediii a spus:

Sczz

Multumesc

 

Cauta pe youtube despre motoarele gy6 4t, gasesti o gramada de indicatii si informatii chiar daca nu te pricepi. Si nu ignora rodajul, nu-l forta primii 1000km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...