Sari la conținut

Intersectia Razoare - Bucuresti


Postări Recomandate

29 minutes ago, Speedy.K said:

 

Deci topicul se poate inchide, problema expusa e inchipuita. Multumim pentru participare.

Cam asa. 👍

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, TomTheMouse a spus:

In tarile cu apa calda intercalarea se face cand ai semnalizata ingustarea strazii, nu cand intri in intersectie pe 4 benzi si iesi pe un numar mai mic, neasteptat.

Se face și în Istanbul de zeci de ani când oprește microbuzul pe banda 1! 😉

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

23 hours ago, ENEOS said:

Se face și în Istanbul de zeci de ani când oprește microbuzul pe banda 1! 😉

Cand am fost acolo prima data, prin 1993, nu se facea. Acum s-o face, dar acum zeci de ani nu se facea.

 

Nu incerca asa ceva prin SUA; in majoritatea locurilor iei amenda, e interzis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, TomTheMouse a spus:

Cand am fost acolo prima data, prin 1993, nu se facea.

Eu am fost prima dată în '90, și mă uitam ca prostu' cum opresc microbuzele în mijlocul drumului și mașinile de pe banda 1 se intercalează între cele de pe banda 2 fluent, fără ezitări, claxoane sau înjurături. Niște țigani!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 22.03.2024 la 7:49, Penetru a spus:

M-am ţinut de marcajele alea curbate şi s-a luat un cocalar de mine că "da` ce, tu eşti tramvai?".


Exact! Eu i-am explicat unuia d-asta: " E simplu: daca ne tamponam la o d-asta eu o sa ma aleg cu o tabla indoita pe care o s-o repar pe asigurarea ta, tu o sa te alegi cu RCA majorat la anu' si cu permisul suspendat pentru neacordare de prioritate la schimbarea benzii." A cascat ochii mari, n-a mai zis nimic si a plecat usor pe banda lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Speedy.K a spus:

tabla indoita

Conservar ? 🧐

Oricum pierzi timp și bani.

Acum 1 oră, Speedy.K a spus:

permisul suspendat pentru neacordare de prioritate la schimbarea benzii

Parcă nu se suspenda permisul pt asta, neasigurare la schimbarea direcției. 🤔

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Discutia asta am avut-o cu un politist rutier. A zis ca, date fiind obligatiile la schimbarea benzii, respectiv semnalizare, asigurare, acordare de prioritate celor care circula pe banda pe care vrei sa schimbi, politistul poate da sanctiuni pentru oricare. Ei obisnuiesc sa dea pentru neasigurare, fara suspendare permis. Dar a zis ca, daca in urma accidentului ar rezulta mortaciune, sigur s-ar suspenda permisul pt neacordare de prioritate la schimbarea benzii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 21.03.2024 la 21:07, Microbec a spus:

Ai dreptate cu marcajele alea, sunt trei benzi virtuale (asta o stiu si eu de pe teren), da' stii cum e romanul, inventiv. Daca sunt trei benzi noi ne inghesuim pe patru, daca sunt patru, facem sase si asa mai departe. De aia e bine la mica intelegere.

Uite situatia in realitate:

image.thumb.png.69c88d5acb6c7bfedbd07d9b12aadd51.png

Imaginea e capturata anul acesta.

Te inseli. Sunt patru benzi, iar imaginea din satelit este irelevanta. Oricum se vad si 5 masini in linie, dar una este pe trotuar, in dreptul statiei ITP. Imaginea nu are cum sa fie de anul asta pentru ca intersectia nu este nici macar finalizata ca lucrari, vazuta de sus. Intra din nou pe Maps si da-i un zoom out sa vezi mai departe. 

@Speedy.K

Cu toata simpatia, nu cred ca poti sugera inchiderea topicului, cata vreme nu tu l-ai deschis. 

IMG_8847.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, R4DIKL said:

Te inseli.

Eu sunt de parere sa te uiti la marcaje cand treci pe acolo, atat cat poti vedea din ele. Pozele puse de tine in primul post sunt irelevante si incomplete. De la iesirea de pe Drumul Sarii si pana la intersectie din patru benzi raman... trei! Dar la ceva distanta dupa intersectie se fac mai multe. Hopa, ia uite cum s-au mai nascut unele!

Am postat imaginea din satelit tocmai sa exemplific asta. Patru siruri pe trei benzi. Nu ma pot hazarda sa spun de ce cea din dreapta e mai larga, probabil din cauza de autobuz sau troleibuz, sau poate din lene au facut economie la vopsea.

Si da, am observat ca sunt masini pe trotuar. Observ asta de cate ori trec pe acolo.

Altfel, sa ai drumuri linistite!

Editat de Microbec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, R4DIKL a spus:

Te inseli. Sunt patru benzi, iar imaginea din satelit este irelevanta. Oricum se vad si 5 masini in linie, dar una este pe trotuar, in dreptul statiei ITP. Imaginea nu are cum sa fie de anul asta pentru ca intersectia nu este nici macar finalizata ca lucrari, vazuta de sus. Intra din nou pe Maps si da-i un zoom out sa vezi mai departe. 

@Speedy.K

Cu toata simpatia, nu cred ca poti sugera inchiderea topicului, cata vreme nu tu l-ai deschis. 

IMG_8847.png


Cum dreaqu sa nu pot?! N-ai vazut ca am putut?! Oricine poate! Ce dreaqu, e o dictatura libera pe forumul asta de cand s-a nascut!

 

Cat despre benzi, e destul de sim0lu: te duci, cu anuntare prealabila, la una dintre sedintele deschise pe tema de organizare rutiera de la Primarie, 7nde oricine are acces in anumite conditii, si acolo intrebi 7rbanistul de specialitate si reprezentantul politiei rutiere,  care vor fiobligatoriu prezenti, cate benzi apar pe planul lor. Si alea sunt! 
Si nu uita dupa aia sa ne lamuresti si pe noi, 8ndiferent de raspuns. Si dupa mai vorbim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu tin sa am dreptate ca un capos. Sunt genul de om care se duce la culcare daca 10 insi imi spun ca sunt beat, chiar daca nu am baut. Dar uitati-va si voi in poza. Pe sensul opus de mers sunt 4 benzi, clar. Am mers putin mai in spate ca sa se observe simetria benzilor si mie imi da toata ziua ca sunt 4 benzi pe ambele sensuri. Ma rog, pana la urma este doar problema mea si nu mai insist. Dar am retinut niste aspecte interesante. Poate chiar o sa scriu la Primarie si sa ma interesez ce si cum. Multumesc tuturor particpantilor la conversatie.

 

Razoare.jpg

Update azi, 25 martie, ora 6:00

 

Am ajuns la locul cu pricina. Sunt 4 benzi marcate distinct cu vopsea. Nici vorba de 3. Deci, dupa logica mea, prima banda ar trebui trasata cu marcaj obligatoriu dreapta si gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...