Sari la conținut

Intersectia Razoare - Bucuresti


Postări Recomandate

Salutare. As vrea sa pun si eu in discutie o situatie de trafic din celebra intersectie de la Razoare, din Bucuresti. Cine stie zona si cum sunt impartite benzile pe sensul de mers dinspre Dr. Taberi inspre Academia Militara, constata ca avem 4 benzi inainte de intersectia cu Soseaua Progresul (linia de tramvai) si 3 benzi dupa aceasta intersectie. Practic, daca cei aflati pe banda 1 nu fac dreapta, asa cum iti spune bunul simt, chiar daca nu te obliga vreun semn de circulatie (obligatoriu dreapta, sau marcaj), se vor buluci 4 benzi in 3 benzi, creandu-se efectul de palnie. Si mereu se intra in acea intersectie la mica intelegere, cu protestele (ne)indreptatite ale unora si ale altora. Voi cum tratati aceasta intersectie? Am facut niste capturi de pe google maps in ordinea inaintarii in trafic pana la si dupa intersectie. Tare sunt curios ce parere aveti.

 

01.jpg

02.jpg

03.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o mare lene în a trasa marcaje acolo, a doua problemă e că dacă se hotărăsc să traseze marcaje vor trimite pe cel mai idiot dintre muncitorii pe care-i au, înarmat doar cu bidineaua şi găleata, fără un proiect inteligent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine functioneaza mereu mica intelegere.

Cateodata mai las de la mine, cateodata ma enervez, cateodata lasa altul de la el, cateodata ploua, alteori e soare.

Mai e cale lunga pana cand o sa avem fiecare banda noastra dedicata.
In primii ani de carnet eram mai batos, cand esti incepator totul e o competitie, dar acum ca am experienta stiu cum sa o castig, si mai ales ce anume sa castig.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu mobra nu vad nicio problema, daca e aglomerat oricum merg numai intre benzi.

Iar cu masina nu stau niciodata pe banda intai acolo decat daca fac dreapta pe Trafic Greu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@robert23mgBine faci. Intelepciunea este mama rezolvarilor.

@Speedy.KCand sunt cu mobra e ok, dar pentru mine inca nu a inceput sezonul, deci inca sunt cu masina. Faptul ca faci dreapta de pe prima banda spre Trafic Greu este foarte ok si te felicit pentru atitudine. Dar probabil ca esti 1 din 50.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, R4DIKL a spus:

Practic, daca cei aflati pe banda 1 nu fac dreapta, asa cum iti spune bunul simt, chiar daca nu te obliga vreun semn de circulatie (obligatoriu dreapta, sau marcaj), se vor buluci 4 benzi in 3 benzi, creandu-se efectul de palnie.

In mod mormal si conform pozitionarii benzilor, de pe banda 1, se merge NUMAI la stanga, chiar daca marcajul este sters. Daca fiecare masina si-ar pastra banda, mergand inainte, cel de pe banda 1, ar ajunge pe trotuar.

Problema expusa de tine, nu este chiar atat de „grava”. Asa cum spuneai se rezolva la mica intelegere, ca multe situatii de trafic din Bucuresti. 

Uite, fix aceeasi intersectie, ce spui daca cel de pe banda 1 merge inainte, iar de pe banda 3 sau chiar 4, se face dreapta? 😀 

 

Acum 14 ore, robert23mg a spus:

dar acum ca am experienta stiu cum sa o castig, si mai ales ce anume sa castig.

@robert23mgTe provoc sa raspunzi la situatia expusa mai sus. Tu, esti pe banda 2 si mergi inainte.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

14 hours ago, robert23mg said:

La mine functioneaza mereu mica intelegere.

 

13 hours ago, Speedy.K said:

cu masina nu stau niciodata pe banda intai acolo decat daca fac dreapta pe Trafic Greu.

 

Exact.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 hours ago, De 3 Lei CuiE said:

Uite, fix aceeasi intersectie, ce spui daca cel de pe banda 1 merge inainte, iar de pe banda 3 sau chiar 4, se face dreapta?

 

5 hours ago, De 3 Lei CuiE said:

Asa cum spuneai se rezolva la mica intelegere, ca multe situatii de trafic din Bucuresti. 

Ti-ai raspuns singur.^_^

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, De 3 Lei CuiE a spus:

In mod mormal si conform pozitionarii benzilor, de pe banda 1, se merge NUMAI la stanga, chiar daca marcajul este sters. Daca fiecare masina si-ar pastra banda, mergand inainte, cel de pe banda 1, ar ajunge pe trotuar.

 

Uite, fix aceeasi intersectie, ce spui daca cel de pe banda 1 merge inainte, iar de pe banda 3 sau chiar 4, se face dreapta? 😀 

 

La faza asta m-ai pierdut. De pe banda 1 se merge NUMAI la stanga? Ma rog, poate este o ironie si nu m-am prins eu...

Daca cel de pe banda 1 merge inainte si nu face dreapta, cel de pe banda 4 ar urca pe scuar/trotuar din partea stanga. Iar efectul de strangulare se produce tocmai pentru ca cel de pe banda 1 nu face dreapta, cum ar fi normal...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, Contabil a spus:

In manualul de BMW scrie ca de pe banda 1 se face cel mai repede stinga .... evident fara semnal. :)

Și că oglinzile se țin strânse în ce manual scrie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De-a lungul vremii banda 1 a fost marcata ca banda de efectuat (obligatoriu) virajul la dreapta, ceea ce e corect si rezolva integral problema. Cand nu e marcaj apar probleme, mai ales ca nu exista nici presemnalizare. Cu marcaj tot mai sunt destui care fac figuri, dar asta se intampla si la Scala-Magheru (nu stiu cum se mai numesc actual) sau Valea Oltului-Valea Ialomitei, unde cei care se incadreaza pe banda 1 o iau inainte sau pe toate partile ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, cinezicealae a spus:

 Cu indiferenta...

Misto 😂😂😂

@TomTheMouse

Ai perfecta dreptate. Dar macar daca ar fi marcata banda de dreapta mi-as tine trasa inainte de pe banda 2 fara emotii. Doar m-as asigura ca nu se baga vreun ametit. Pe cand asa, cel ce se baga aiurea mai si urla ca unde vad eu obligatoriu dreapta? In fine, mie mi se pare ca este o combinatie nefericita intre lipsa de educatie rutiera si indiferenta administratorilor drumurilor publice. Bine macar ca sunt sinele alea de tramvai si te obliga sa intri mai precaut, ca daca s-ar fi dat gaz dupa semafor cu siguranta cineva iesea sandvis de acolo. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 19.03.2024 la 7:57, De 3 Lei CuiE a spus:

@robert23mgTe provoc sa raspunzi la situatia expusa mai sus. Tu, esti pe banda 2 si mergi inainte.

Cu mobra, problema inexistenta, cu masina, fermoar. Mereu gasesti un loc pentru ca unii pleaca mai rapid, altii mai lent.


Alta intersectie interesanta este cea de la Orhideea de sub pod, spre centru, pentru ca inainte de intersectie sunt 3 benzi, iar dupa intersectie sunt 2 benzi si prima devine de autobuz/biciclete.
Eu daca sunt pe b1 inainte, dupa intersectie ajung pe b2, dar sunt atent mereu la neatentii care sunt pe b2 inainte de intersectie si ei merg drept, desi ar trbui sa treaca pe b3.
B3 dinainte de intersectie are obligatoriu stanga.

Editat de robert23mg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În țări "cu apă caldă" regula asta apare în codurile rutiere. Noi nici cod n-avem, doar oug care reglementează circulația...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In tarile cu apa calda intercalarea se face cand ai semnalizata ingustarea strazii, nu cand intri in intersectie pe 4 benzi si iesi pe un numar mai mic, neasteptat. In tarile alea nu sunt doar soferi cu IQ peste 200, ci oameni normali cu alte preocupari decat sa descopere unde s-a dus o banda, daca s-a dus. In mod normal te astepti ca orice largire sau ingustare de drum sa fie semnalizata, nu e emisiunea "Surprize, surprize!" pe de vremuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai, frate, ca e destul de clar: acolo dorelul n-a facut marcajul de drepta pe banda intai.

Sa vezi ce misto e cand ai pe banda intai marcaj doar de dreapta si pe strada pe care ar trebui sa virezi e interzis de mai bine de un an, ca s-a facut cu sens unic. Si tu esti cu elevul in examen pe banda intai si ala nu stie incotro s-o apuce cand vede marcajul si semnalizarea.


 

 

Si inca ceva: eu m-am uitat acum pe maps si mi se pare ca la semafor sunt deja doar 3 benzi. Prima banda pare ca dispare imediat dupa intersectia Drmul sarii cu Sebastian. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate cu marcajele alea, sunt trei benzi virtuale (asta o stiu si eu de pe teren), da' stii cum e romanul, inventiv. Daca sunt trei benzi noi ne inghesuim pe patru, daca sunt patru, facem sase si asa mai departe. De aia e bine la mica intelegere.

Uite situatia in realitate:

image.thumb.png.69c88d5acb6c7bfedbd07d9b12aadd51.png

Imaginea e capturata anul acesta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, asa ma gandeam si eu. Doar ca daca ne inghesuim pe patru in loc de trei, hai sa ne descurcam si mai departe, nu? Daca boul ala de andministrator al drumului nu deseneaza pe jos, hai sa ne descurcam pana la capat!

Pe de alta parte soferii nu sunt in stare sa-si tina banda nici cand e marcaj proaspat prin toata intersectia decat daca benzile o tin drept. Daca marcajul vireaza un pic, gata! Noi o tinem drept. De ex intersectia de la Urgenta, cand vii dinspre Perla spre Barbu Vacarescu. Marcaje facute "ieri", nou-noute, dar noi o tinem drept, ca suntem chiori!


 

Deci topicul se poate inchide, problema expusa e inchipuita. Multumim pentru participare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...