Sari la conținut

Cumparare motocicleta sh


danielll243
 Share

Postări Recomandate

Acum 2 minute, EL Ciupacabra a spus:

Asta-i problema? :) SI daca motorul bate si tremura din toate incheieturile, ala mai e dispus sa-ti dea banii inapoi? Poate sa spuna ca tu l-ai stricat. Am vazut si eu anunturi de genul asta, unele sunt de 5-6 luni pe olx.

 

Eu m-am dus sa iau un Hornet 750 din 2023 in C-ta. Vanzatorul m-a sunat de trei ori pe drum sa ma intrebe nu daca vin sigur ci daca am banii la mine. La al 4-lea telefon m-a intrebat daca-s singur sau mai vin cu cineva. La Cernavoda am facut cale intoarsa. Anuntul a disparut dupa cateva ore. Saptamana trecuta.

Sa se tina dupa mine cu o masina sa vada cum merg.

Si eu caut un Cruiser,m-am dus sa vad unul,destul de scump pt.anii lui"impecabila pt.pretentiosi"si era cu puncte de rugina,guma din 2008 pe fata,si imi zisese ca sunt schimbate...poate da....cu altele mai proaste

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 86
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 6 minute, Speedy.K a spus:


Haha, a ta nu e in target.

Pacat... :)

 

 

Mai e si varianta cu cine s-a ars cu ciorba,sufla si-n iaurt.Acum 26 de ani mi s-a furat o motocicleta,pe care nu am mai gasit-o ever.De atunci,imi leg de roti si blochez directia la toate motocicletele familie si-n garajul inchis si supravegheat.La fel si cand ies din tara.Fiecare cu ce a patit,pana la urma.

Mai tine si de noroc si fler. :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, ALEX-CRUISER a spus:

Asa o fi.....

Eu il cumpar,dar fara stampile,tot fostul proprietar plateste impozitele,amenzi...etc

Eu stiu ca orice contract de vanzare cumparare al unui bun trebuie sa treaca pe la o autoritate a statului,notar,taxe si impozite...etc in functie de situatie.


La un moment dat am vandut o Dacie. Veche, batrana, dar in stare buna. Ala care a venit sa o ia a zis ca o da la Rabla, ca imi da banii si mai departe treaba mea ce fac, ca el n-are nevoie decat de contractul de vanzare cumparare. Dupa aia, la vreo luna, el m-a sunat ca de fapt masina e buna si o pastreaza si ca vrea hartiile de la financiar (nu mai stiu daca era pe sistemul vechi cu fisa de inmatriculare sau pe asta nou, cu certificat fiscal ). Ghici ce? Eu o scosesem de la Taxe si impozite pe baza cotractului de vanzare cumparare,dar nu pastrasem hartiile, ca omu zisese ca nu are nevoie de ele, iar mie nu-mi trebuiau la nimic. Asa ca i-am zis sa se duca sa vada ce trebuie facut si, daca e vorba de un drum la Taxe il ajut. Nu stiu ce a facut,dar nu m-a mai sunat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Speedy.K a spus:


La un moment dat am vandut o Dacie. Veche, batrana, dar in stare buna. Ala care a venit sa o ia a zis ca o da la Rabla, ca imi da banii si mai departe treaba mea ce fac, ca el n-are nevoie decat de contractul de vanzare cumparare. Dupa aia, la vreo luna, el m-a sunat ca de fapt masina e buna si o pastreaza si ca vrea hartiile de la financiar (nu mai stiu daca era pe sistemul vechi cu fisa de inmatriculare sau pe asta nou, cu certificat fiscal ). Ghici ce? Eu o scosesem de la Taxe si impozite pe baza cotractului de vanzare cumparare,dar nu pastrasem hartiile, ca omu zisese ca nu are nevoie de ele, iar mie nu-mi trebuiau la nimic. Asa ca i-am zis sa se duca sa vada ce trebuie facut si, daca e vorba de un drum la Taxe il ajut. Nu stiu ce a facut,dar nu m-a mai sunat.

Era eterna problema pe vremuri,eu vandusem o Jawa si nu am facut decat chitanta de mana.

Ala nu am mai venit,a revandut-o si m-am trezit dupa vreo 10 ani cu scrisoare de la unul care o cumpararase si vroia sa faca actele ca era Talon vechi. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 minute ago, ALEX-CRUISER said:

Era eterna problema pe vremuri,eu vandusem o Jawa si nu am facut decat chitanta de mana.

Ala nu am mai venit,a revandut-o si m-am trezit dupa vreo 10 ani cu scrisoare de la unul care o cumpararase si vroia sa faca actele ca era Talon vechi. 

Si acum este o problema foarte comuna. Sunt destul de multi care procedeaza asa. De-aia e bine sa nu cumperi decat de la persoana care e trecuta pe talon ca proprietar. Daca vanzatorul e diferit de proprietar, oricat de frumoasa e povestea, mai bine NU :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, EL Ciupacabra a spus:

Si acum este o problema foarte comuna. Sunt destul de multi care procedeaza asa. De-aia e bine sa nu cumperi decat de la persoana care e trecuta pe talon ca proprietar. Daca vanzatorul e diferit de proprietar, oricat de frumoasa e povestea, mai bine NU :)

Asta,e corect.

Sa nu uitam in CIV nu se mai completeaza numele actualului proprietar la v/c.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cumparat motocicleta, am fost, am vazut-o, mi-a placut, am negociat, am adus-o la un pret ok si am inceput sa completam actele de Vanzare-Cumparare(5), 1 ramane la mine, 1 la vanzator, iar cele 3 i le-am lasat vanzatorului pentru a le viza la primaria lui, urmand sa mi le trimita prin posta sau curier. Dupa ce mi le trimite, ma duc la primaria mea sa le iau in evidenta, iar dupa urmeaza sa ma duc la inmatriculari cu contractul si alte acte necesare, si cam asta e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 46 minute, Kristian K a spus:

Pacat... :)

 

 

Mai e si varianta cu cine s-a ars cu ciorba,sufla si-n iaurt.Acum 26 de ani mi s-a furat o motocicleta,pe care nu am mai gasit-o ever.De atunci,imi leg de roti si blochez directia la toate motocicletele familie si-n garajul inchis si supravegheat.La fel si cand ies din tara.Fiecare cu ce a patit,pana la urma.

Mai tine si de noroc si fler. :)

Deci nu-s singurul care pune blocatoare pe ambele roți, ghidon blocat și alarmă cuplată atunci când sunt în deplasare și plec de lângă ea (sau pe timpul nopții).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Postat (editat)

Nu-ti pierde vremea cu o motocicleta, ia-ti direct nevasta. Si asta ti-o spun dpdv al actelor de vanzare-cumparare ce seamana foarte mult cu un divort:cheers:

Editat de nike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 52 minute, danielll243 a spus:

Dupa ce mi le trimite

Și dacă nu le trimite? 🤔

Acum 29 minute, nike a spus:

seamana foarte mult cu un divort

:nono:, ăla a fost mai scump decât oricare din autovehiculele pe care le-am cumpărat/deținut/vândut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, ENEOS said:

Și dacă nu le trimite? 🤔

:nono:, ăla a fost mai scump decât oricare din autovehiculele pe care le-am cumpărat/deținut/vândut !

merg pe incredere acum, daca nu, el m-a dus la el acasa, deci stiu unde sta si merg peste el :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, ENEOS a spus:

 

:nono:, ăla a fost mai scump decât oricare din autovehiculele pe care le-am cumpărat/deținut/vândut !

 

Bine, poate m-am exprimat gresit 🙈

 

Când cumperi o mașină nouă... întrebi cât consumă.
În schimb, când te căsătorești, afli pe parcurs...:smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...