Sari la conținut

Garmisch 2024


Constantin
 Share

Postări Recomandate

 

 

 

                                               Garmisch 2024 zilele BMW

 

                                                Propunere   PROGRAM

 
 

Ziua 1. 4. 07. 24, joi, plecare ora 8,00 din Bucuresti, regrupare la Caciulata la ora 11,00, cazare seara la Arad, Hotel …., ,  579 km, .

Ziua 2: 5. 07.24, vineri,  Arad - Budapesta - Viena ( vizitare) – Ybbs an der Donau, 615 km. cazare  langa Ybbs, Hartland.

Ziua 3: 6.07.24,sambata,  Ybbs – Garmisch 411 km, (5 h). Vizitare  salon BMW, Garmisch – Weer Austria, 80 km, (1h, 16 min) cazare Weer.

Ziua 4:  7.07.24, duminica, Weer – Arad, 965 km,( 10 h, 30 min), cazare Arad


Ziua 5: 8. 07. 24, luni,  Arad - Bucuresti, 579 km.

Total  3229 km.

 

 

Estimare Costuri

 

Benzina : 3229 km respectiv 32,3 sute km

              32,3 sute km x 5 l/100km = 161,5 litri

              161,5 litri x 1,5 e/l =  242,25 euro. Cu variatii de tara cca 250 e.

Cazarile: Arad 100 e,, Ybbs 100 e, Weer 100 e, Arad 100 e

Total cazari: 400 euro,

Vignette si div : 100 euro

Masa : 50 euro/zi x 5 zile = 250 euro

 

Total : 1.000 euro

 

Alte sugestii sunt binevenite.

20170707_111911.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Lucian_M a spus:

Deci mai mult pe autostrăzi, o plăcere. Foame mare de mers mult și tare. Seara se ascultă manele la hotel?

domn profesor de ce atata graba???

sa ai atat timp liber si sa alergi 1000 km pe autostrazi intr o zi???

sa treci pe langa muntii aia frumosi si grossglockner si sa alergi pe autostrada 

PACAT

ps. 50 euro /zi mancare😂😂😂

poate 100 … ca de cand cu ocolitului pamantului pe la slobozia si comarnic s au scumpit toate prin europa

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Benzina în Austria e 2,11 cea mai ieftină, pe autostrada e și 2,30.... iar în Ungaria nu găsești sub 9 lei (în bani românești)...doar zic

Drum bun sa aveți

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

21 hours ago, Constantin said:

Ziua 2: 5. 07.24, vineri,  Arad - Budapesta - Viena ( vizitare) – Ybbs an der Donau, 615 km. cazare  langa Ybbs, Hartland.

Cand faci 600 km/zi, chiar si pe moto, nu prea mai timp sa vizitezi un oras ca Viena. Poate doar sa mananci ceva la periferie si sa o bifezi in agenda.

In rest, drum bun, fiecare e liber sa mearga pe unde vrea, autostrazi sau drumuri comunale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a inteles gresit. Propunerea nu este pt. mine. Am fost la Garmisch de cateva ori. Pe Grossglockner de cateva ori. La Viena, nu le mai stiu  nr. Am stat odata o luna.

Am vrut sa dau niste indicatii celor care poate  nu au avut astfel de ocazii. E f. bine ca ati venit cu  precizari. Si din text rezulta ca de mai vrei o zi, te costa.

 

PS: Am fost astazi la intalnirea de la Venus, 620 km. Ar fi cazul sa va implicati ca organizatori de actiuni. Vad ca aveti viziune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da' nu-i cazul, fii pe pace, șerif! 

Să împingi peste 600 km pe zi cu moto numai plăcere și relaxare nu e. Prima zi, hai, mai merge. A doua zi încep regretele. A treia zi deja e nasol, chiar și pe autostradă, unde cu moto e fix moartea pasiunii. Cu mașina, daaaaaa! Absolut! Pilotul automat pe 115-125, țigara în bot, cafeaua pregătită și o muzică bună. Dar cu moto e plictiseală mare, abia așteptam să ies aproape de Orăștie, mă săturasem. Și sunt mulți ca mine, mai amatori de DN, DJ sau DC.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de aceeasi parere. Evit autostrada cat e posibil. Gibonii apasa pe pedala sa arate ce? Ce ingineri buni are fabrica constructoare!

Ieri am ales sa merg la mare pe drumul vechi. E mai lung dar mai pitoresc. Si pustiu, o placere, dupa aglomeratia din Bucuresti. Poze de ieri pe drum!

TimePhoto_20240615_153157.jpg

TimePhoto_20240615_153215.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 15.06.2024 la 9:12, piticot a spus:

Benzina în Austria e 2,11 cea mai ieftină, pe autostrada e și 2,30.... iar în Ungaria nu găsești sub 9 lei (în bani românești)...doar zic

Drum bun sa aveți

image.thumb.png.312f3a77488006188d6d1254af5d93ae.png

 

Sursa : https://www.adac.de/verkehr/tanken-kraftstoff-antrieb/ausland/spritpreise-ausland/

Este actualizata la inceputul lunii.

Aici se pun probabil preturile cele mai mici

Stiu ca spectaculosul, anuntul soc, dezvaluirea bomba etc, toate  sunt  pasiunea romanului, dar haide ca macar aici sa dam informatii utile si corecte.

 

 

Ultima oara am alimentat la Viena in luna Mai si pretul era in jur de 1,70 €/L la BP in Viena, fix cum intri dinspre A1(Südautobanhn) 

 

Pentru confirmarea preturilor din lista de mai sus, facem, o verificare la BP Viena:

image.thumb.png.bdb9986c399f18b79f12dd267cc0e599.png

Sursa: https://www.benzinpreis-blitz.de/bp-wien-maroltingergasse-5-17125/

 

Mai verificam si la JET, care au preturi mai bune:

  image.thumb.png.d982165a0ec9f73435ff0e538496be6b.png

Asadar benzina este la 1,57 €/L. Si aici aveti sursa:

https://www.fuelflash.eu/en/jet-tankstelle-gralla-austria-gewerbepark-nord-3-16792/

 

Ambele cotatii de mai sus sunt actualizate astazi la pranz, ora 12. Si daca doriti se poate verifica in toata Austria.  Am dat o cautare si nu am gasit benzina premium E10 mai scumpa de 1,89 € (evident la OMV 🤦‍♂️, care trebuie evitat).

 

Acum 14 ore, Lucian_M a spus:

Să împingi peste 600 km pe zi cu moto numai plăcere și relaxare nu e.

In principiu asa este, dar depinde de mototcicleta. Pe unele ai si ce vrei tu  😉

 

Acum 16 ore, Constantin a spus:

S-a inteles gresit. Propunerea nu este pt. mine. Am fost la Garmisch de cateva ori. Pe Grossglockner de cateva ori. La Viena, nu le mai stiu  nr. Am stat odata o luna.

Am vrut sa dau niste indicatii celor care poate  nu au avut astfel de ocazii. E f. bine ca ati venit cu  precizari. Si din text rezulta ca de mai vrei o zi, te costa.

 

Adevarul este ca placerea costa....

Sunt multe elemente care contribuie la alegerea traseului: timpul disponibil, banii disponibili, capacitatea pilotului si/sau a pasagerului de a merge distante mai lungi, capabilitatea mobrei, ce se urmareste prin plimbare etc.

Sunt convins ca fiecare dintre noi ar dori sa se poata plimba 2-3 saptamani prin Alpi.

Pretul cazarilor se mai poate reduce. Dar mai trebuie  adaugat un pic la masa. Cu 50 € pare cam la limita. Desi se poate si asa cu cumparaturi de la supermarket si mancat in parcare.

Ca sa poti sta 3300 Km in sa pentru 5 zile ai nevoie de mancare corespunzatoare.

 

In masura in care nu va incurca 100 Km in plus, in loc de Arad se poate dormi la Szeged. Personal am mers destul de des la Hotel Bella  Pacsirta Utca 31.

image.thumb.png.c219c93fd53ebb70208fd28ae59e4d58.png

Are o curte generoasa pentru parcare.

E drept ca se gaseste mai greu loc de cazare.

Si atunci exista si varianta Novotel Szeged, care costa in jur de 75 €/noapte camera dubla.

Fiind membrii in grupul Accor au calitatea serviciilor corespunzatoare. Daca dormiti o noapte la ei, va inregistrati si puteti primi la orice hotel Accor preturi mai bune.

Eu am dormit acuma vreo 6 ani la un hotel in Norvegia si apoi cand in 2019 am fost in Germania m-am gasit in baza de date Accor si am primit preturi mai bune.

 

Drumul de la Garmisch  spre Austria pe DJ austriac L255 / DJ nemtesc ST2060  😂 este absolut spectaculos. Trece pe langa Lacul Plansee:

 

image.thumb.png.952da7389513d2af7970cbf396a9c3d2.png

Inseamna 90 Km / 2 ore in plus, cu tot cu o pauza pe malul lacului.

 

Sunt convins ca la cat ati invartit roata prin Austria stiti pe unde merita data o tura. Mai ales ca sunt multe trecatori foarte frumoase care nu au taxa de drum si nici nu sunt pline de turisti (de ex. Sölkpass).

 

https://de.wikipedia.org/wiki/Liste_der_Pässe_in_Österreich

 

 In rest va doresc sa aveti parte doar de zile insorite, si poate totusi mai gasiti resurse sa mai zaboviti o leaca. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt sugestii.

Nu stiu cum, dar parca cand trec granita inapoi in Ro ma simt mai lejer. In strainatate e bine cat nu apar probleme. La coborarea din Alpi, cand sa urc pe motor vad ca aparuse cablul pe circumferinta rotii spate. Cei doi coechipieri tocmai demarau. Ce era sa fac. M-am tarait cu 50 km/h cca 60 km pana la Innsbruck. Cauta magazin de anvelope. Era si duminica. Noroc ca stiu nemteasca. A doua zi abia am gasit la un depozit departat. Apoi montare si echilibrarea. Si FJR-ul e cu cardan pe spate. Cei doi erau deja in Ro.

 

Acum 3 zile la Piatra Arsa - antrenament.

TimePhoto_20240618_121200.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Constantin a spus:

cand sa urc pe motor vad ca aparuse cablul pe circumferinta rotii spate

Ee, până să apară "cablul" un 👁️ aruncat din când în când la anvelope ar fi evitat surpriza, în sensul că ar fi fost timp de pregătire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...