Sari la conținut

Predeal - Bucuresti 6 h.


Constantin
 Share

Postări Recomandate

Acum 59 minute, MirceaB a spus:

Da, bravo. Initiatorul topicului vorbea despre traseul Predeal - Bucuresti si tu vorbesti de Thassos. Daca ai treaba in tara asta, atunci nu ai de ales, mergi pe drumuri de kakat, altele deocamdata nu avem.

Initiatorul vorbea de kktul din tara asa in care doar se fura ….

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avem, dar nu-s pentrutoata lumea. Campina Brasov in w.e. fac 3 ore in loc de 5 peste Predelus si ma si distrez. Sau Campina -Azuga, 2 ore jumate in loc de 3 jumate, la fel.

Acum 10 ore, Constantin a spus:

Eu zic sa facem ceva folositor noilor motocicliști. Speedy, tu ai talent de pilot de încercare. Sa stabilim pe Buc. - Bv. durata dacă respectam regulile de circulație. Mers pe DN 1, unde e 70, max. 80

Pe Băicoi cu max. 110.. Din centrul Buc., la Univ. pana în centrul Bv.  La ARO. Rugam un Motoveteran, între 70 și 80 de ani, la fel. Fac și eu pt Motolongevivi, peste 80. Cred ca iese peste 3 h!!!


Ha ha. Sa respectam regulile de circulatie pana la Brasov?! Daca pun un examinator de categria A intr-o masina in spatele oricarui motociclist, oricat de "respectator de cod rutier" ar fi el, pana iese din Bucuresti ramas fara permis de 10 ori.


Voi doar aveti impresia ca respectati codul rutier ad literam cand mergeti un pic mai potolit. Ultima respingere la categoria A pe care am vazut-o a fost pentru neacordare de prioritate cand unul din coloana stationata la bariera a oprit mai departe de cel din fata si i-a facut semn candidatului care avea "cedeaza" sa vireze stanga prin fata lui. L-a lasat sa se bage, cum se spune. Neacordare de prioritate, a zis "omul legii", conducatorii de autovehicule nu sunt abilitati sa dirijeze circulatia in intersectii, numai organul o poate face. Recte el, examinatorul. Candidatul trebuia sa astepte sa-i spuna examinatorul ca poate sa treaca cand avea cedeaza si ala l-a lasat.

Ati inteles ceva din descrierea asta?! Daca nu, nu stiti ce-i aia sa respecti codul rutier!

Ca sa ne intelegem, la acelasi examinator distanta parcursa prin Bucuresti conducand APROAPE legal (ceva penalizari acumulate pentru uitarea semnalului pus sau viraj flosirea benzii doi cand banda unu era libera pt aproximativ 20 de metri) a fost de 4 km in 30 de minute de examinare.

 

Deci hai s-o lasam p-asta cu catolicismul la nivelul Papei.

Treaba e sa nu faci magarii mari, sa nu pui pe nimeni in pericol, nu mai aveti voi pretentia ca respectati legea.

 

Acum 10 ore, SONYC a spus:

Nu contest ca sunteti baieti valabili, dar in conditiile actuale de trafic, nu prea vad cum se poate obtine un timp de sub 3 ore pana la Brasov fara ceva riscuri, subliniez ultima parte. Se merge pe contrasens, absolut, dar cat timp se poate face asta, tot drumul? Ce se intampla cand e coloana de masini oprita pe km intregi, se apasa butonul de avarii si apoi blana in 100+ km/h? Care e actiunea in statiuni, se merge intre sensuri, nu se acorda prioritate pietonilor, se merge pe trotuar? Daca e liber drumul si se asuma depasirea limitei de viteza, da, se poate scoate un timp foarte bun, altfel insa..

 

Si inca n-am zis nimic de siguranta. Cum se procedeaza cu omul care iti taie calea, afirmand ulterior: "pai ce, n-ai frane?"


Nu, nu e drum drept si liber e smecheria. Asta poate orice reisar de bulevard. Treaba e sa nu scazi media prea mult mergand foarte incet sau stand pe loc unde e aglomerat. Ca altfel in Bucuresti la ore de varf mai bine iei masina daca cu ea faci 50 de minute si cu mobra 40.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Speedy.K a spus:

codul rutier

Domnu' instructor, nu există cod rutier în România! E o HG amendată și răsamendată. 😉

 

Iar despre lăsat și băgat cineva ar fi trebuit să-i explice pe parcursul școlii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E discutie lunga, poate alta data, undeva pe vreun topic despre scoli.

Eu ma refeream la impresia unora dintre noi cum ca ei pot merge perfect legal.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, Speedy.K said:

E discutie lunga, poate alta data, undeva pe vreun topic despre scoli.

Eu ma refeream la impresia unora dintre noi cum ca ei pot merge perfect legal.

"perfect legal" mergi de fiecare data cand nu te vede un cap de creta, vorba aia, "hotul neprins = negustor cinstit", nu? 

Evident ca nu poti merge perfect legal, nici drumurile nu ne ajuta, nici semnalizarea rutiera facuta in unele cazuri fara logica, nici ceilati din trafic...

De cate ori nu ati vazut faze in trafic unde se incalca cu buna stiinta regulile? Si cine dintre motociclisti merge fix dupa limitele de viteza? E plin YT de meseriasi care filtreaza cu 60 la ora, apoi deschide unul usa si gata...

Daca ajungi teafar la destinatie, si cu motorul/masina nebusit/nebusita, e o mare victorie de fiecare data, nu numai in tara, ci si afara, oriunde sunt "meseriashi".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10 hours ago, Speedy.K said:

-a facut semn candidatului care avea "cedeaza" sa vireze stanga prin fata lui.

Asta e deja finete sau perversiune rutiera.

 

Poti lua toate permisele existente pentru modul in care se opreste la indicatorul STOP. Nici dracu' nu face doua opriri daca ai masini parcate pe drumul prioritar, ,masini care obtureaza 100% vizibilittatea. Ne bagam direct pana unde consideram noi ca vedem cat de cat, apoi incet incet iesim. La examen esti respins instant daca nu faci oprirea la limita intersectiei sau la linia transversala. Unii examinatori au pretentia sa faci oprirea si la semn. SI daca ai si o trecere de pietoni la limita intersectiei deja devine distractie. 

 

Ideea de baza e sa ajungi acasa intreg fara sa te bazezi prea mult pe noroc, ca nu se stie cand te va parasi norocul.  Restul discutiilor despre "talent", apex, grade de inclinare, viteze, vizibilitate nu pot suplini bunul simt. E mai important decat tot cadrul legislativ.

 

Si multi nu inteleg ca "drum cu prioritate" nu inseamna God Mode. Pe multe cruci ar trebui sa scrie "avea prioritate". 

 

 

Opjnia mea.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, ianachim a spus:

Initiatorul vorbea de kktul din tara asa in care doar se fura ….

Inceteaza, tara nu este de cacao, exagerezi, daca muti tot poporulin UK va deveni de rahat sau daca muti grecii in RO??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am fost masochist si am mers Bucuresti-Brasov si retur, cu masina.

35 minute de stat la coada la Nistoresti, la dus, vineri pe la ora 2 cand tot bugetarul o tuleste spre munte.

35 minute stat la coada la intoarcere, pe la 8 seara, intre Predeal si Busteni.

In rest, destul de liber, nu am mai intalnit alte blocaje.

 

Asa cum spune initiatorul, daca se strica un camion si ocupa o banda, daca se da peste cap un tir si blocheaza tot drumul, atunci e buba. In rest, trafic normal dupa parerea mea.

 

P.S. Am stat in vara 2 ore pe autostrada in Ungaria pentru ca luase foc un autocar. Mai ceva ca la noi cand se intoarce romanul de la mare pe A3. Ce sa fac, sa injur ungurii ca le-a luat foc autocarul? Asta e, s-a intamplat. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Radu Andrei Gabriel a spus:

Ideea de baza e sa ajungi acasa intreg fara sa te bazezi prea mult pe noroc, ca nu se stie cand te va parasi norocul.  Restul discutiilor despre "talent", apex, grade de inclinare, viteze, vizibilitate nu pot suplini bunul simt. E mai important decat tot cadrul legislativ.

 

 

 

+1000 

Problema este cand bunul simt lipseste +instinctul de autoconservare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, mircea.cazachevici said:

P.S. Am stat in vara 2 ore pe autostrada in Ungaria pentru ca luase foc un autocar. Mai ceva ca la noi cand se intoarce romanul de la mare pe A3. Ce sa fac, sa injur ungurii ca le-a luat foc autocarul? Asta e, s-a intamplat. 

De fiecare data cand trec pe langa Budapesta, ziua, pierd timp, ori e vreun accident, ori ies sau intra la munca vecinii...ultima oara am "castigat" o ora si jumate....

Depinde foarte mult de intervalul in care faci deplasarea, pana si Waze-ul iti arata orele de foiala maxima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, mircea.cazachevici a spus:

Ieri am fost masochist si am mers Bucuresti-Brasov si retur, cu masina.

35 minute de stat la coada la Nistoresti, la dus, vineri pe la ora 2 cand tot bugetarul o tuleste spre munte.

35 minute stat la coada la intoarcere, pe la 8 seara, intre Predeal si Busteni.

In rest, destul de liber, nu am mai intalnit alte blocaje.

 

Asa cum spune initiatorul, daca se strica un camion si ocupa o banda, daca se da peste cap un tir si blocheaza tot drumul, atunci e buba. In rest, trafic normal dupa parerea mea.

 

P.S. Am stat in vara 2 ore pe autostrada in Ungaria pentru ca luase foc un autocar. Mai ceva ca la noi cand se intoarce romanul de la mare pe A3. Ce sa fac, sa injur ungurii ca le-a luat foc autocarul? Asta e, s-a intamplat. 

Deci cât ai scos timpul, din centru în centru?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe acolo sunt și eu. Ma rog, cu variații destul de mari funcție de condiții. Noaptea prefer sa pun farul pe unul care merge liniștit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri pe dealuri zona Bacau. Cca 600 km. Pustiu. Toti la munte si la mare.

Toate paraiele secate.

TimePhoto_20240804_125026.jpg

O fi ceva cu suspensia care se adapteaza. Nu m-a obosit drumul, ceea ce la CB 500 X nu se intampla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zilele trecute am fost pe motor Bucuresti-Predeal si retur, in zile diferite, mers destul de linistit pe motor naked si atent la limite in localitati. Pe motor am facut 2h 30 la dus si putin peste 2h la intors, dar depasind coloanele de masini care se intindeau pe multi km si abia inaintau. Soferii in general amabil, multi mi-au facut loc cand ma vedeau in oglinda (sau poate auzeau motorul). Era si ceva politisti prin Sinaia si Busteni, care incercau sa mai dirijeze traficul, dar fara mare succes.

La ce cozi am vazut, chiar nu as merge cu masina pe Valea Prahovei ziua, Mai bine cu trenul.

Editat de KNO3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...