Sari la conținut

HD Sportster 883-1200


easybiker
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

pune si tu o poza cu roata aia... poate e mai usor sa o vinzi, nu crezi?

 

 

aici poze cu roata de 21 http://s632.photobucket.com/albums/uu45/BrotherCane/

in week-end revin cu unele la lumina naturala daca o fi soare afara

 

Frumos animal... Harley!

 

este una din cele mai faine daca nu cea mai faina motocicleta de serie din ultimii 10 ani, arata chiar mai bine decat Street Bob si FXSTC-urile din anii trecuti IMHO (bine, a imprumutat de la ele ape-ul)

sa devina din nou trendy genul asta de "ciudatenii" ? o sa treaca moda vacilor ?

n-ar fi rau deloc, strategia de marketing Harley ('72, FXSTC, FXDB), similara pare-se cu a celor de la AC/DC si Whitesnake de exemplu merita tot respectul, cel putin pt. modelul asta, Jos palaria !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

este una din cele mai faine daca nu cea mai faina motocicleta de serie din ultimii 10 ani, arata chiar mai bine decat Street Bob si FXSTC-urile din anii trecuti IMHO (bine, a imprumutat de la ele ape-ul)

sa devina din nou trendy genul asta de "ciudatenii" ? o sa treaca moda vacilor ?

n-ar fi rau deloc, strategia de marketing Harley ('72, FXSTC, FXDB), similara pare-se cu a celor de la AC/DC si Whitesnake de exemplu merita tot respectul, cel putin pt. modelul asta, Jos palaria !

 

Mie mi se pare si mai usor de manevrat. Am avut ghidonul stock pe HD si dupa ce am pus ape-uri de 13" parca aveam mai mult control si mai usor de virat la viteze mici.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Nu stiam unde sa incadrez postul, asa ca am pus aici.

 

Am primit doua oglinzi pentru Sportsterul sotiei. Problema era ca la pozitia necesara, oglinda avea un joc si nu puteam sa le fixam. Din cauza ca, dupa nu stiu din ce an, fabrica a decis introducerea unor oglinzi mai simple, fara suruburi cu care de obicei strangi "bila de pivotare" (corectati daca nu-i corect). Nu sunt suriburi si sticla e pur si simplu lipit inauntru.

 

Singura solutie a fost incalzirea oglinzii. Am bagat oglinda in apa fierbinte si am inceput sa trag oglinda afara cu o ventuza. Usor usor am reusit.

Din pacate bila e fixata cu nituri. Speram sa gasesc suruburi, dar na....

 

Atasat aveti imaginea cu interiorul oglinzii. (Daca eventual cineva se izbeste de aceeasi problema sa stie macar unde sa incepe treaba)

 

In final, cu ajutorul unui ciocan, surubelnita si rabdare am resuit sa prelungesc viata oglinzilor.

 

Bafta!

post-29000-0-63260900-1338581275_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* am o problema la electrica, respectiv de la atata apa (ca am tot mers pe ploi), claxonul nu mai merge, cred ca din cauza de contact prost (umed) la buton. se uade cateodata cand il apas "hiiir, ciiiir, miiiir" - da cam atat. ce-ar trebui sa-i fac? ma gandesc ca in primul rand tre' sa-l desfac si sa ma uit la contact, da' ...de unde surubelnita?! ...stiu, o trusa de scule o sa fie prima investitie la iarna. uff! oare mai e recuperabil? eu fara claxon ma simt cam "fantoma" in traficul din Bucuresti. si-asa tobele mele se aud "silent"...

 

P.S. Pheonix - foarte tare, man! sa mai postezi d-astea, vor folosi candva cuiva, no doubt! bafta@!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* am o problema la electrica, respectiv de la atata apa (ca am tot mers pe ploi), claxonul nu mai merge, cred ca din cauza de contact prost (umed) la buton. se uade cateodata cand il apas "hiiir, ciiiir, miiiir" - da cam atat. ce-ar trebui sa-i fac? ma gandesc ca in primul rand tre' sa-l desfac si sa ma uit la contact, da' ...de unde surubelnita?! ...stiu, o trusa de scule o sa fie prima investitie la iarna. uff! oare mai e recuperabil? eu fara claxon ma simt cam "fantoma" in traficul din Bucuresti. si-asa tobele mele se aud "silent"...

 

P.S. Pheonix - foarte tare, man! sa mai postezi d-astea, vor folosi candva cuiva, no doubt! bafta@!

 

Sporsterul sotiei facea asta la butonul de semnalizare. desfacut, curatat punctele de contact, remontat.

 

Trusa torx: http://www.electronix.com/images/SD0346.jpg

 

Se gaseste si in Kaufland :) Pentru ce-ti trebe tie e buna si asta.

post-29000-0-57828300-1338789446_thumb.jpg

Editat de phoenix27
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sporsterul sotiei facea asta la butonul de semnalizare. desfacut, curatat punctele de contact, remontat.

 

Trusa torx: http://www.electronix.com/images/SD0346.jpg

 

Se gaseste si in Kaufland :) Pentru ce-ti trebe tie e buna si asta.

 

* foarte tare multumesc, duomnu'!

ma duc sa caut trusa, desi ca sa stiu ce sa aleg, o sa iau un barbat cu mine :D ...ca nu scrie pe ea ca e in inci sau nu.

 

 

n-ai ceva si pentru reomatism? ...tot de la ploi, am niste dureri de chishoare...! :hurt: :bow: :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum stiu eu acest tip de surub nu are variante metric/inch, dar cat de mare mecanic sunt eu :lol: s-ar putea totusi sa exista.

Ahh si am aflat ca in caz de nevoie aceste chei torx merg perfect in imbus hexagonal pe inch.

 

Pentru reomatism: hamac, caldura si muzica buna ;) Si data viitoare protectie la incheieturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

...

Pentru reomatism: hamac, caldura si muzica buna ;) Si data viitoare protectie la incheieturi.

 

* aia da! am stat ieri la soare cam 3 ore, s-a simtit ;)

 

protectie..., aveam costumul de ploaie, degeaba! la ce torenti au curs p-aici, nu te mai proteja decat Duhul Sfant :D

 

sanatate tie si duamnei! ...in rest, toate se rezolva. chiar si in inci :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* am o problema la electrica, respectiv de la atata apa (ca am tot mers pe ploi), claxonul nu mai merge, cred ca din cauza de contact prost (umed) la buton. se uade cateodata cand il apas "hiiir, ciiiir, miiiir" - da cam atat. ce-ar trebui sa-i fac? ma gandesc ca in primul rand tre' sa-l desfac si sa ma uit la contact, da' ...de unde surubelnita?! ...stiu, o trusa de scule o sa fie prima investitie la iarna. uff! oare mai e recuperabil? eu fara claxon ma simt cam "fantoma" in traficul din Bucuresti. si-asa tobele mele se aud "silent"...

 

 

am avut aceeasi problema cu claxonul cand am adus motorul acasa - harrr, marrr; imi imaginam ca trebuie curatat/schimbat etc; in fapt, avea un "papuc" aproape scos; l-am asezat la locul lui si gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am avut aceeasi problema cu claxonul cand am adus motorul acasa - harrr, marrr; imi imaginam ca trebuie curatat/schimbat etc; in fapt, avea un "papuc" aproape scos; l-am asezat la locul lui si gata.

 

* am sa incerc sa ma uit diseara cand ajung acasa la papucei..., se pot baga la loc fara sa desfac suruburile alea? ...vad io ;)

merci de tip, BW :)

io oricum sunt aproape invizibila in traficul bucurestean, cu claxonul ala ...nu ma mai simteam asa singura si neajutorata :D

btw., doar cand stau pe loc ma vad trecatorii pe trotuar unde ma parchez si se uita la motor admirativ, hihihihi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

foarte mishto pozele...dar cum te-au lasat sa intri cu motorul in parc?

 

 

* simplu: le-am spus ca pozez pentru VOGUE :D

 

Frumos frumos, dar pune-l la drum ca sa fie si dirty :D !

 

* la drum il pun, fii fara grija, dar nu-mi place murdar. nu e rat. are crom atat cat trebe, nici mai mult, nici mai putin si vreau sa-l pastrez, deocamdata. cand o sa-l vopsesc o sa fie combinatie pe rosu, negru si portocaliu si "tushele" de crom care vor ramane atunci. dar mai avem pana sa ajungem noi acolo...

 

btw., claxonul merge doar cand vrea el. l-am desfacut, l-am curatat, l-am re-deasfacut, iar l-am montat, tot asa de cateva ori, dar se pare ca melcul din el (mai precis membrana) s-a cam bulit. avea apa cu noroi inauntru (de la baltile adanci prin care am intrat pe ploile care m-au prins pe drum). n-am reusit sa scot toata apa si cand se mai misca picaturile cu noroi prin melc, asta amutzeste. o sa cumpar alt claxon, daca aveti idei, va rog sa ma indrumati (imi trebuie doar melcul). am cautat la cateva magazine cu piese auto, dar aveau numai rahaturi. vreauunul sa sune tare si jos :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* simplu: le-am spus ca pozez pentru VOGUE :D

 

 

 

* la drum il pun, fii fara grija, dar nu-mi place murdar. nu e rat. are crom atat cat trebe, nici mai mult, nici mai putin si vreau sa-l pastrez, deocamdata. cand o sa-l vopsesc o sa fie combinatie pe rosu, negru si portocaliu si "tushele" de crom care vor ramane atunci. dar mai avem pana sa ajungem noi acolo...

 

btw., claxonul merge doar cand vrea el. l-am desfacut, l-am curatat, l-am re-deasfacut, iar l-am montat, tot asa de cateva ori, dar se pare ca melcul din el (mai precis membrana) s-a cam bulit. avea apa cu noroi inauntru (de la baltile adanci prin care am intrat pe ploile care m-au prins pe drum). n-am reusit sa scot toata apa si cand se mai misca picaturile cu noroi prin melc, asta amutzeste. o sa cumpar alt claxon, daca aveti idei, va rog sa ma indrumati (imi trebuie doar melcul). am cautat la cateva magazine cu piese auto, dar aveau numai rahaturi. vreauunul sa sune tare si jos :grinbandit:

 

Pe Vulcãnetele meu,pusesem claxon cumpãrat de la Kronau (recte Louis).Un model cromat,cu grilã-n fatzã.Plãcerea mea,când plecam de-acasã,si circulau pietoni,fix pe mijlocul drumului,ca la tzarã...Probabil cã se mai cred încã,pe aleile parcului...Tzipa claxonul ãsta.. .Parcã dãdeam cu biciul pe spinarea lor biggrinbounce2.gif.Am fost foarte multzumit de el - s-a stricat stând degeaba,vreme de 2 ani.Costa vreo 15 euro.Dacã vrei ceva mai "tehno",cu compresor inclus,si care sunã simai tare,si face ca trenu' (la propriu),îti recomand un Stebel Nautilus, sau o replicã chinezeascã. Evident,modelul ãsta,e ceva mai scump...

Editat de darian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...