Sari la conținut

Detinatori de Honda CBR 600F


Sinner-
 Share

Ce model de CBR conduci?  

1.871 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Dap :)

cu timpul poate iesim la o padure undeva... un gratarel, imi mai aduc si cativa preteni/pretene care canta si ei/ele :lol:

 

In legatura cu acceleratia ce nu revine, trebuie uns cablu... Iti recomand sa ii faci o intretinere mai aprofundata... (ulei, lichid frana, uns cabluri, uns lant, etc...

 

 

daaa! eu vreau ,eu vreau :) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 20,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

stii sa canti la chitara ?

 

 

Eu am zis ca ma apuc acum la batrinete sa invat :) . Tot timpu am crezut ca e ceva ce nu pot face... ca sint afon etc... si m-am gindit sa vad daca e adevarat. Am vorbit deja cu un amic, care stie, sa imi dea o bucata de scindura... nu are corzi si "suruburile" alea pe care se infasoara dar... hey... it's a start :lol: .

 

Are careva nevoie de un esapament stock de F4? Mai am si un cablu de ambreiaj de F4, sigilat...

 

Poate mai tirziu sa am eu nevoie de galeria de la esapament... cind mi-oi lua toba aftermarket-handmade... da' acuma... no money :)... banuiesc ca si tu vrei sa scapi de ele nu numai ca iti prisosesc prin dulap. Mai aveai la un moment dat un capac de alternator de dat... l-ai dat? Btw... ti-am zis ca vroiam sa iau mobra ta initial? Aveam desktop cu ea la un moment dat... doar ca pina am luat eu carnetu... ai dat-o :) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur sa aflu ca inafara de cumparator (un coleg de job) a mai fost cineva interesat de F4'le meu.. :)

Capacul de alternator nu'l mai am. Am doar evacuarea stock (slip-on'ul, fara galerii), un cablu de ambreiaj sigilat, iar un prieten are un set de rulmenti originali pentru rotile fata spate de F4.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In legatura cu acceleratia ce nu revine, trebuie uns cablu... Iti recomand sa ii faci o intretinere mai aprofundata... (ulei, lichid frana, uns cabluri, uns lant, etc...

uleiul e schimbat in noiembrie si are 500 de km, lichidul de frana e in norme [desi mi-am zis ca ii mai fac o verificare prin mai], lantul este uns cum trebuie, numai cablul ala parca nu-i vioi cum ar trebui. Stie cineva cum se unge sau tre s merg cu motorul la doctor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daaa! eu vreau ,eu vreau

 

Pai cu timpul, facem si de astea. Eu sunt MARE fan al iesitului, numai ca pana acum nu prea aveam cu ce (motoreta) si nici cu cine (prieteni interesati de asa ceva)

Dar daca ne gasim mai multi (de 1 :lol:) mergem. Si in 4 e fun... 2 pe o motoreta, 2 pe alta... cătinel ca nu ne grabeste nimeni... pasagerul cu chitara in spate... iar de motor legate rucsacii cu mancare, paturi, etc.. :) I can hardly wait :)

 

Eu am zis ca ma apuc acum la batrinete sa invat :) . Tot timpu am crezut ca e ceva ce nu pot face... ca sint afon etc... si m-am gindit sa vad daca e adevarat. Am vorbit deja cu un amic, care stie, sa imi dea o bucata de scindura... nu are corzi si "suruburile" alea pe care se infasoara dar... hey... it's a start :) .

 

Nu prea e un inceput. Daca vrei cu adevarat sa inveti, iti trebuie o chitara care sa nu falseze, si eventual cu toate componentele ei (cuie, corzi si altele).

Este foarte greu sa inveti sa canti pe o chitara care falseaza, deoarece la inceput ai nevoie sa inveti sunetele (cum suna un RE, un LA, DO, etc) si trebuie mult excercitiu de dexteritate.

Nu mai am chitari pe care sa le dau, am avut inainte vre-o 5, din care am dat 2. Acum am ramas cu 2 electrice si una rece...aia din poza de la profil. Aia rece e cu 12 corzi...este pentru ritm... suna demential 12-stringer-ele pentru ritm... sa mai ai si pe cineva care stie in oarecare masura sa faca o improvizatie solo (nu obligatoriu complicata, cat sa fie in aceeasi gama cu ce canti tu pe ritm) este un vis la propriu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uleiul e schimbat in noiembrie si are 500 de km

 

 

Ai mai mers cu ea de atunci sau a stat cu uleiul ala in ea 4 luni ? Daca nu s-a mai mers cu ea ar trebuii sa mai bagi si un nou schimb de ulei !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cablul ala de acceleratie se face din reglaj... si a mea avea la un moment dat problema dar mi-au rezolvat-o cei de la service cind am dus-o cu buba la bujia sarita. Au reglat-o mai bine decit mine dar mi-au crescut "dead zoneul" ala de la inceput... lumea zice ca asa trebuie dar pe mine ma cam seaca sa am o zona nereactiva... Oricum... reglaju nu e mare filosofie... pe partea dreapta se vede unde intra cele doua cabluri de la acceleratie si au piulite de reglaj... daca nu esti complet atehnic te poti juca la ele pina gasesti sweet spout-ul. Timp sa ai la dispozitie.

 

Pe mine ma seaca in schimb cablul de soc care nu e prea smooth... am sa ma uit in manuel cum se regleaza ala...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai mai mers cu ea de atunci sau a stat cu uleiul ala in ea 4 luni ? Daca nu s-a mai mers cu ea ar trebuii sa mai bagi si un nou schimb de ulei !

Am mers cu ea pana pe 17 sau 18 decembrie, dupa care am mai mers cu ea si in ianuarie, intre zapezi, cand am prins uscat pe jos. Asa ca nu e cazul. I-am facut controlul la ulei si arata nou nout, ca ala din bidon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi, d'aia te'am intrebat. Daca aveai un ulei API SG ti'as fi spus sa'l schimbi. Tu ai un ulei API SL full sintetic, aditivii de curatenie din el si de rezistenta la oxidare sunt foarte puternici. Cum ai mers foarte putin cu el, aditivii astia sunt in perfecta stare. Schimba'l la 8000km sau 1 sezon. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Schimba'l la 8000km sau 1 sezon. :)

Multumesc de informatii. Eu ma gandeam sa-l schimb la 3000-4000 de data asta, avand in vedere ca totusi a stat uleiul in motor cam o luna in perioada aia de ger intens.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) :) din ciclul ce frumos ninge iar afara ...

IAR mah?????

Mai da-o incolo de treaba frate....M-a exasperat iarna asta... Pana anul asta am avut ierni minuscule... Anul asta vrea sa compenseze ? wtf?

Deprimanta vreme, fratica...deprimanta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cu timpul, facem si de astea. Eu sunt MARE fan al iesitului, numai ca pana acum nu prea aveam cu ce (motoreta) si nici cu cine (prieteni interesati de asa ceva)

Dar daca ne gasim mai multi (de 1 ) mergem. Si in 4 e fun... 2 pe o motoreta, 2 pe alta... cătinel ca nu ne grabeste nimeni... pasagerul cu chitara in spate... iar de motor legate rucsacii cu mancare, paturi, etc.. I can hardly wait :wacko:

Pe F4 vrei sa puii rucsacii ,si paturile ,si chitara?

Mai stiu eu pe unu care mergea pe fireblade,cu pasager ce avea chitara in spate :)

 

 

gingal hels, gingal hels, devils ol da uei

kil ior badi, gat ior soul, ival evri dei

 

;)

 

Nu esti sanatos mah!! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe F4 vrei sa puii rucsacii ,si paturile ,si chitara?

Mai stiu eu pe unu care mergea pe fireblade,cu pasager ce avea chitara in spate :wacko:

Pai de ce nu? Pasagerul cu chitara legata strans de el/ea, (eventual chitara in husa), 2 rucsaci pe o parte si pe alta a motoretei, viteza de deplasare, 40 km/h... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gingle Hells :wacko: cum se canta mai devreme.

Se fac planuri pentru aprilie/mai.... decat sa incep sa ma dau (la propriu) cu capul de masa ca e frig si zapada, mai bine ma gandesc la zile insorite.

Iar pana aunci, cat e zapada pe strada, fac drifturi cu masina ;)

fun fun fun

Editat de gabarab
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai stiu eu pe unu care mergea pe fireblade,cu pasager ce avea chitara in spate :wacko:

 

 

Daca mai spui si ca pasagerul are 1.90+ si ca la iesirea din pasaj era sa ia marcaju' cu griful chitarii... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stie cineva o prognoza a vremii cat de cat exacta? stau cu un sac de consumabile si accesorii in casa asteptand sa pot duce si eu cbrik sa schimb si sa montez toate alea pe ea. am scoso pe 2 martie si i-am dat cateva jeturi ;) ca era vreme buna si strada se curatase de pietris si namol si la 2 zile dupa era zapada full si astia imprastiau iarasi sloboz de'ala antiderapant pe strazi ....over and over again fucking with our brain ...ce anotimp de caca :wacko:

Editat de cristi cbr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...