Sari la conținut

Dupa Noul Regulament Mai Putem Baga Nr De Inmatriculare Sub Codita?


emylyo
 Share

Postări Recomandate

Am dat un search pt ca stiu ca s-a mai scris despre acest subiect,dar nimic.Stiu ca sunt f multe moto cu nr ascuns sub codita sau chiar pe bascula.

Editat de emylyo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 91
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

)Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa I de sanctiuni urmatoarele

fapte savârsite de catre persoane fizice: 17.conducerea unui vehicul pe ale carui placute cu numarul de înmatriculare sau de înregistrare sunt

aplicate folii sau alte dispozitive care nu permit citirea numarului de înmatriculare ori placutele nu

corespund standardelor în vigoare;

 

clasa 1 inseamna 2 puncte amenda (80 ron)

 

asta am gasit eu cand m-am uitat pt mine ca nr meu mi l-au indoit vecinii cei rai,sau niste cersetori care nu le-am dat bani !! :scratch: :cheers: :blbl:

 

mai multe detalii gasesti pe http://www.pro-auto.ro/

Editat de A-L-E-X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A-L-E-X ce ai zis tu acolo nu se poate aplica in cazul in care numarul este lipit sub codita.

Pe de alta parte, ti se retine talonul daca:

v) vehiculul nu are montată una din plăcuțele cu numărul de înmatriculare

sau de înregistrare;

Iar prin montat se intelege ca numarul este pus in suport, la locul lui. Unui prieten i-a luat talonul acum cateva saptamani din cauza asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CONFORM LEGII AR TREBUI SA FIE ,NU SUB SA ,CI PRINS IN SUPORTUL ORIGINAL PE ARIPA SPATE SI ILUMINAT NOAPTEA DE BEC POZITIE CA SA FIE VIZIBIL PT POLITIE !

ACU DEPINDE SI PESTE CE POLITAI DAI CA DACA VREA SA-TI GASEASCA CEVA NOD IN PAPURA CAUTA EL !!

 

PS.TLR-UL MEU CAND A VENIT DIN USA AVEA NEON LA NR.ERA MORTAL !! SI MA OPRESTE O DATA UN POLITAI CA CALCASEM PE DUNGA LA STOP SI VEDE NEONU SI-MI ZICE CA NU AM VOIE CU EL !!! SA-L DAU JOS !!

L-AM DAT!! NU PT EL ,CI PT CAMERE SI RADARE ASCUNSE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS.TLR-UL MEU CAND A VENIT DIN USA AVEA NEON LA NR.ERA MORTAL !! SI MA OPRESTE O DATA UN POLITAI CA CALCASEM PE DUNGA LA STOP SI VEDE NEONU SI-MI ZICE CA NU AM VOIE CU EL !!! SA-L DAU JOS !!

L-AM DAT!! NU PT EL ,CI PT CAMERE SI RADARE ASCUNSE

 

saracu politai, nu stie ca a facut mai mult rau decat bine... :scratch: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CONFORM LEGII AR TREBUI SA FIE ,NU SUB SA ,CI PRINS IN SUPORTUL ORIGINAL PE ARIPA SPATE SI ILUMINAT NOAPTEA DE BEC POZITIE CA SA FIE VIZIBIL PT POLITIE !

ACU DEPINDE SI PESTE CE POLITAI DAI CA DACA VREA SA-TI GASEASCA CEVA NOD IN PAPURA CAUTA EL !!

 

PS.TLR-UL MEU CAND A VENIT DIN USA AVEA NEON LA NR.ERA MORTAL !! SI MA OPRESTE O DATA UN POLITAI CA CALCASEM PE DUNGA LA STOP SI VEDE NEONU SI-MI ZICE CA NU AM VOIE CU EL !!! SA-L DAU JOS !!

L-AM DAT!! NU PT EL ,CI PT CAMERE SI RADARE ASCUNSE

camerele si radarele vad numarul si fara sa fie luminat :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde se poate cumpara acel spray?? :scratch:

 

Daca se poate achizitiona, intrebarea este de unde si cu cat? Parca s-a mai vorbit de acest spray, era in US si si nu se potrviea la 'prostirea' radarelor noastre intrucat sunt putin diferite de cele din state... nu stiu, nu vreau sa fiu categoric, tot ce este posibil sa ma insel :cheers:

 

@Sacal: Poti fi putin mai detaliat in legatura cu problemele pe care le aveai ? Efectuez un studiu pentru politia din Arad si imi sunt de ajutor orice informatie in legatura cu acest domeniu problematic :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spray-ul se poate cumpara de la orice magazin, este spray negru, se da pe numar si nu mai poate fi vazut de nimeni.

Problema rezolvata.

 

:scratch: :cheers: NOU!!! ACUM si in varianta rosie, verde sau albastra!!! :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-a oprit politia in Mamaia ca nu avea casca...pusa pe cap...si o tineam ca boul pe mana, incepe omu sa scrie procesul verbal, k nu m-am inteles cu el, si eram exact in spatele motocicletei mele....unde numarul era facut sandwich, indoit, pliat...spune-ti-i cum vreti voi, k abia venisem blana pe autostrada, ajunge omu sa scrie numarul de inmatriculare...si trage putin de numar, il indoaie pana se face L, trece numarul pe procesul verbal si gata...nu mi-a zis absolut nimic....de altfel fiind si singurul gabor care m-a oprit, pentru casca nu pentru numar.

Dar, caci intotdeauna exista un dar, conform legii, numarul trebuie prins de suportul original al motocicletei, neindoit, sa nu fie murdar, sa fie luminat de lampa de pozitie spate... asa ca depinde peste cine dai.

Salutari cu farul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E tare faza cu spray-ul dar din cate stiu eu orice camera a politiei are si un echipaj si atunci cand te inregistreaza si vad ca nu ai numar sau nu se poate vedea te opreste mai tarziu si se leaga de tine.

 

Cred ca se intelege gresit faza. Ceea ce am citit eu pe o pagina de internet a unei compani din US (pacat ca imi scapa numele site-ului, dar cum imi aduc aminte o sa postez) care, companie care oferea spre vanzare un spray 'incolor', dar care nu lasa bliturile camerelor de la radare sa faca fotografiile numerelor...

 

Revin cu detalii... :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-a oprit politia in Mamaia ca nu avea casca...pusa pe cap...si o tineam ca boul pe mana, incepe omu sa scrie procesul verbal, k nu m-am inteles cu el, si eram exact in spatele motocicletei mele....unde numarul era facut sandwich, indoit, pliat...spune-ti-i cum vreti voi, k abia venisem blana pe autostrada, ajunge omu sa scrie numarul de inmatriculare...si trage putin de numar, il indoaie pana se face L, trece numarul pe procesul verbal si gata...nu mi-a zis absolut nimic....de altfel fiind si singurul gabor care m-a oprit, pentru casca nu pentru numar.

Dar, caci intotdeauna exista un dar, conform legii, numarul trebuie prins de suportul original al motocicletei, neindoit, sa nu fie murdar, sa fie luminat de lampa de pozitie spate... asa ca depinde peste cine dai.

Salutari cu farul!

Politia de acolo e obisnuita ,ca sunt multi baieti pe supersport si nu numai care au numere "ascunse" pe unde pot ei mai bine si tot timpu merg in blana...probabil s-au mirat ca al tau e doar indoit,si nu bagat de tot sub codita sau pe la amortizoru spate :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a deviat mult de la subiectul deschis de mine.Persoanele care au nr bagat sub codita sau si mai jos la amortizorul basculei nu ne pot spune fapte reale?Faze intamplate,amenzi primite,puncte...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca se intelege gresit faza. Ceea ce am citit eu pe o pagina de internet a unei compani din US (pacat ca imi scapa numele site-ului, dar cum imi aduc aminte o sa postez) care, companie care oferea spre vanzare un spray 'incolor', dar care nu lasa bliturile camerelor de la radare sa faca fotografiile numerelor...

 

Revin cu detalii... :nono:

 

 

Nu cred ca ai inteles ce am vrut sa zic.Daca este cu camera si tu treci prin fata lui cu viteza si nu-ti vede numarul te opreste un echipaj mai in fata.Degeaba maschezi numarul daca nu-l vede pe camera te opreste, asa se-ntampla si cu shmecherii care isi curata vopseaua de pe numerele de la masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca ai inteles ce am vrut sa zic.Daca este cu camera si tu treci prin fata lui cu viteza si nu-ti vede numarul te opreste un echipaj mai in fata.Degeaba maschezi numarul daca nu-l vede pe camera te opreste, asa se-ntampla si cu shmecherii care isi curata vopseaua de pe numerele de la masina.

 

Ba da am inteles foarte bine ce ai vrut sa zici :nono:

 

 

In cazul pomenit de tine sa sti ca s-ar putea sa nu ai scapare, dar vorbind de radare fixe (cum sunt cele de pe DN1 la voi sau pe autobahn in DE) se pot folosii acele spray-uri de care aminteam. Problema este in cazul radarelor mobile caci atunci imi aduc aminte ca nu functiona 'jmecheria' :rose:

 

 

Oricum, orice cetatean are dreptul sa ceara dovada pentru care este penalizat, daca nu ii se accorda acest drept, trebuie sa scrie pe procesul verbal "Nu sunt deacord cu cele constatate" si o poate contesta in instanta :rose:

 

Pentru mai multe informatii revin... :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adevarul e ca prin oras, unde se presupune ca mergem mai "regulamentar",nu e o problema sa ai numar , dar afara, unde se "forjeaza" mai din greu, mai indicat e fara numar. asta e valabil la vitezisti mai mult; poate nu e cel mai bine, dar eu vorbesc in numele meu.niste prieteni au venit cu o propunere sa facem numere cu balamale, care la viteza se ridica si nu se vede nr de inmatriculare, da sincer sa fiu, nu am vazut inca asa ceva, nici nu stiu daca e viabila solutia dpdv tehnic.

eu nu pun numere pe motor, am patit-o odata, am intrat in radar, nu m-am oprit si a venit acasa citatia...imi vazuse Garcea numaru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adevarul e ca prin oras, unde se presupune ca mergem mai "regulamentar",nu e o problema sa ai numar , dar afara, unde se "forjeaza" mai din greu, mai indicat e fara numar. asta e valabil la vitezisti mai mult; poate nu e cel mai bine, dar eu vorbesc in numele meu.niste prieteni au venit cu o propunere sa facem numere cu balamale, care la viteza se ridica si nu se vede nr de inmatriculare, da sincer sa fiu, nu am vazut inca asa ceva, nici nu stiu daca e viabila solutia dpdv tehnic.

eu nu pun numere pe motor, am patit-o odata, am intrat in radar, nu m-am oprit si a venit acasa citatia...imi vazuse Garcea numaru.

O solutie buna dpdv tehnic este un amortizor sau motorash electric, ca cel de la inchiderea centralizata sau de la antena masinii. sunt sigur ca sunt multe alte posibilitati dar cu balamalele cam riscam dosar penal. :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...